Отново за тийнейджърите, скуката, селфитата и слободията

  • 62 296
  • 890
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 17 592
Мамасита, ти пишеш първо едно, раздуваш някакъв балон, а после малко по малко нещата започнаха да излизат такива, каквито са - няма аканунт или ползва твоя и т.н. Защото знаеш, че нито е имунизиран, нито се е наиграл, нито нищо. И правиш същото, което правят и другите родители - контролират и не лежат на фантазията за имунизираността. И не, не генерално е имунизиран - никак не е имунизиран и го знаеш, Само се чудя понякога как успяваш да я караш в две реалности, така да го кажа - едната нафантазираната за балона и другата, с реалния контрол.

Е чакай де, той е още на осем, за него повечето изкушения въобще не вървят.

Но да, мисля, че е имунизиран вече към доста простотии. Тоест няма да има нужда да му чета експлицитна лекция защо да не пуши- пушачи в семейството не вижда, усеща, че е глупост. И за други неща е така- въпрос на среда. Въобще не става въпрос за "моето дете няма как да направи това". Има как, при определени условия. А условията...ги няма. Затова и пътят няма да кривне натам, или много трудно и краткосрочно ще кривне, но едва ли ще го влече. Точно както принц Джодж най-вероятно ще се пристрасти към поло, но едва ли към дартс- въпрос на среда е какво ще види, какво ще му хареса, с какво ще свикне.


Мамасита, много, ама много си далеч от реалността. Мнооого.
За сведение, родителите ми никога не са пушели, родителите на съпруга ми - също. Той пушеше - много - до към 43тата си година, аз... да съм била на 35 като ги спрях, после пак почнах, но малко - поради болестите ми, а и понеже мога да пуша малко (не мога или ми е много трудно да спра. въпреки, че би трябвало).
Когато има желание... Какво да ти кажа - започнах на 13, той - също на толкова е бил, всички опити за контрол на 2 комплекта напълно различни високо интелигентни родители - непушачи са се провалили с гръм и трясък.
С/у това - бившите ни съседи (при нашите, де), пушеха - много, при това - в апартамента. Едната им дъщеря пропуши, другата - не. Какво, различни модели ли са имали?

# 331
  • Мнения: X
Това не е възможно или поне не би трябвало да е. А ако се е случило- въпросната веднага подлежи на дисциплинарно уволнение. И  според морални, и според реални закони. Това нормален човек не може да го направи с малки деца...

Не би, ама е. Освен ако не твърдиш, че си измислям. С радост за пореден път бих написала името на училището, което за съжаление е любимото училище, което аз самата завърших, както и името на учителката. Която за радост не беше като моите, но тогава както казваш, такова нещо не беше възможно.

# 332
  • София
  • Мнения: 17 592
НСЧ,  системата е различна и не се разбират подобни родителски страхове.
Тук не говорим за системата. А за нашите решения като родител.
Моето дете не ходи на места, които не одобряваме като правила, например на такава екскурзия няма да отиде или ще бъде със скрит в нея телефон.
Значи ще я обречеш да не ходи на никакви екскурзии, защото няма различни.
Или ще възпитаваш дете, което върви срещу правилата и хитрува пренебрегвайки ясните инструкции за правилата за участие в лагера?


Да.
Жизненоважно за един подрастващ е да научи освен кога и как да спазва правилата  кога и как следва да ги нарушава. Това е... много, много по-трудно. По-сложно. Свързано с поемане на лична отговорност за действията, но и на личен риск. Кога трябва да се нарушават правилата е нещо... на което е наша, като родители, задача да научим децата си - принципно. Едно от многото неща, които според мен (противно на мнението на болшинството родители, които не биха допуснали децата да разберат за съществуването на много неща от живота, "да ги предпазят") родителите следва да покажат на децата си.

# 333
  • Мнения: 46 526
...Тоест няма да има нужда да му чета експлицитна лекция защо да не пуши- пушачи в семейството не виждат...
И аз не виждах в семейството, но пуших цели 18 г.
В семейството на мъжа ми същата работа - родители непушачи, а 2 от трите им деца - пушачи. Той ги отказа вече, но беше.
Въобще не е фактор това, че в семейството никой не пуши.

# 334
  • София
  • Мнения: 17 592
Само че темата е за селфита от високи и опасни места. Щото вероятността да се нараниш лошо или да умреш докато се кевриш на високо е голяма, докато от рак на белите дробове умряха много непушачи. Е това с тъпите селфита няма как да го направи нито едно от двете ми деца, защото нито едното не е глупаво. Пишете си колкото искате теории за модели на подражание, начини за контрол и прочие, но такива простотии правят само много простите хора.


Продължаваш упорито да охарактеризираш стремежи, които просто изобщо не разбираш, като "простотии".
Това не говори добре за твоята... хм, "сложност".
И пак да ти кажа - селфитата тук нямат нищо общо. От всички снимки само една беше правена от обектът на снимката. Само един. А бяха доста.

# 335
  • Мнения: 473
Цитат
Ама разбира се, всяко поколение си мисли, че е по-разумно и възпитано от предното, това си е откакто светът съществува  Laughing

Тук говорим за опасности които могат да достигнат или да се подведат възпитани деца.
Прави разлика !



Преди и в САЩ дацта да били оставяни сами ,
с годините нещата , законите и правилата са се променили.
Сега тук не е редно дете под 12 само .





Kontesa  Peace
https://challengingthelaw.com/semeino-i-nasledstveno-pravo/nadzor-roditel-dete/ И в България е задължително децата до 12 години да не се оставят без надзор, но колко родители могат да си го позволят?

# 336
  • Мнения: 3 776
Защо да не могат да си го позволят родителите в България? Занималнята в училище платена ли е и, ако да - колко струва?

Ако законът не само съществува на хартия, но и се прилага в цялата му строгост родителите бързо-бързо ще намерят начин.

# 337
  • Мнения: X
Kontesa, не е само достъп, както казах- зависи в какъв мисловен свят живее детето. За някои деца една голяма част от изкушенията може да са достъпни, но ще са на практика невидими. Просто няма да им изглеждат изкушаващо. Не става въпрос въобще за физически достъп. По-скоро за някакво себеусещане- аз не съм човек, който прави Х, Y, Z, това не е за мен.
Точно в това има голяма доза истина. Проверила съм го лично с отроците.

# 338
  • Мнения: 10 993
99% от децата  посещават занималня и не се оставяни сами. Изключение е моето.
Майка ми пушеше и се е развела млада, на мен също ми е казвала да се разведа и да си живеем заедно. Аз не пуша /опитвала съм в гимназията/ и доброволно не бих се развела.
Родителите на мъжа ми не пушат, брат му също, но той пуши. Какви пет лева, какво възпитание.

# 339
  • Мнения: 30 802
Или ще възпитаваш дете, което върви срещу правилата
#goals. Точно така- иначе ще възпиташ нещо, което ще марширува с тълпата, дори правилата да са мега тъпи.

# 340
  • Мнения: 19 307
НСЧ,ако се загуби дете се обаждат на родителя. Просто телефоните се изземват в началото на лагера и се връщат на родителите в края...
А може да е много по-просто като детето се свърже с родител и учител.
Аз пък не бих си пуснала детето навън без телефон. Екскурзии, пътувания, залепен е за нея. Няма телефон, няма излизане.
При днешните възможности е смешно да не се възползва човек от нещо толкова елементарно.
И аз не бих.
Още помня как бях на лагер в Св.Власт. Водиха ни в Сл.бряг и с още едно дете се загубихме. Била съм на около 6, а другото момиче по-голямо. То се оправи да намерим обратния път, но автобусите вече бяха тръгнали. Пропуснали ни в проверката. Не помня как се върнахме, но след случката майка ми дойде и ме прибра.
Не мога да си представя 20родителя да звънят на учителката по 1-2пъти на ден и да искат инфо как са децата. Тази учителка ще стане луда. Да не говорим, че някои деца са по-свити и ако имат някакви притеснения, няма да ги споделят с учителката. Съответно родителят изобщо няма да разбере.
Хич не мисля, че тази забрана за телефони е направена за сигурността на децата, защото могат да забранят само тел.с интернет например. По-скоро е някаква тенденция на запад родителите да се държат настрана и да не се бъркат много много в училищните дейности, когато не са желани. 

# 341
  • Мнения: 10 993
Моето дете не иска да ходи на лагер,, защото не иска да спазва правилата. Ходи само с нас на почивка, защото няма правила и ние се съобразяваме с него, а не той с нас. Хитър е той, хитър.

# 342
  • Мнения: X
Не мога да си представя 20родителя да звънят на учителката по 1-2пъти на ден и да искат инфо как са децата. Тази учителка ще стане луда. Да не говорим, че някои деца са по-свити и ако имат някакви притеснения, няма да ги споделят с учителката. Съответно родителят изобщо няма да разбере.
Хич не мисля, че тази забрана за телефони е направена за сигурността на децата, защото могат да забранят само тел.с интернет например. По-скоро е някаква тенденция на запад родителите да се държат настрана и да не се бъркат много много в училищните дейности, когато не са желани.  

Абсолютно съгласна. Чудесно е детето да е дисциплинирано и в синхрон с една работеща система, но има моменти, като този с телефоните, в които системата няма грам разумна причина за дадено правило и в тези моменти единственото правилно отношение и действие са fuck the system. Изключително важно е детето да бъде научено на критично мислене- кога да следва системата и кога да я fuck-ва.

# 343
  • София
  • Мнения: 3 414
Съгласна. Не мога да бъда овца, която сляпо се доверява на системата. Ще се опитам и децата си да науча да бъдат мислещи същества.

# 344
  • София
  • Мнения: 12 159
Съгласна. Не мога да бъда овца, която сляпо се доверява на системата. Ще се опитам и децата си да науча да бъдат мислещи същества.
Това е важното. Децата да различават добро от зло и да могат да носят отговорност за действията си. Всички искат да отгледат гении, а реално е достатъчно да опиташ да отгледаш един добър и съвестен човек. Ама сега е модерно да се възпитават лидери, каквото и да означава това и суетата извън здравословната норма прави големи бели, особено в пубертета.

Общи условия

Активация на акаунт