Защо мюсюлманите (май) не лепят некролози?

  • 10 767
  • 67
  •   2
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
Въпрос от любопитство.
Мъжът ми е от Разград, където, знаете, немалка част от населението са етнически турци.
Прави ми впечатление, когато минаваме покрай една стена в града, където са налепени купища некролози, че няма турски имена. В града българското население преобладава, но не чак толкова, че между няколко десетки случайни имена да няма десетина-двадесет турски.
Т.е. явно между турците я няма тази традиция.
Случайно отскочихме до град Лъки, който пък се намира в Родопите близо до Пловдив. Там имат църква и джамия, тоест явно имат и християни, и мюсюлмани - в Родопите мюсюлманите не са турци, а българомохамедани, имената на някои не се различават от българските християнски, но на повечето са си отличими поне по собственото и бащиното, ако не по фамилното - та и там видях само едно очевидно мюсюлманско име на некролог и едно, което ми звучеше като такова.

Аз самото лепене на некролози години след смъртта на човека също не го намирам за много смислено (веднага след смъртта има смисъл - като съобщение), тоест с темата не питам тъпо ли е лепенето на некролози, нито питам има ли го в другите държави (знам, че не), а питам по каква причина - ако някой знае - не се е наложило сред общност, която живее в същата среда, при същите условия като българите и конкретно в града - напълно смесена с българите. Религиозна ли е причината, или как?

Знам, че ислямът има някакви особени съображения относно изображенията, но освен че те допускат различни тълкувания, не на всички некролози има снимки.
Затова ми е любопитно каква е причината.

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 09:31 от Магдена

# 1
  • bad@ss
  • Мнения: 4 583
Бях на гости на приятелка от родопски град и неволно станах свидетел на помашко опело преди погребението. Ковчегът беше изнесен и положен върху 2 стола, точно под нейния балкон. В първия момент се стъписах, но не се отдръпнах. Видях, че покойната е увита в бяло платнище, а около нея имаше памук. На входа на блока имаше и некролог.

# 2
  • Мнения: 2 285
И аз да се включа с питане. В западна Европа не съм запозната да има изобщо такава традиция. Та защо, аджеба, католиците (май) не лепят некролози? newsm78

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
И будистите и те.
Явно идеята е, че въпросът ми е глупав - подчертах: "традицията" (в кавички, понеже ще да е сравнително нова) е явно тукашна, местна, но по някаква причина не е възприета от една от тукашните общности. Не питам за турците в Турция.
Българите католици лепят некролози. Българските арменци - също (често двуезични са некролозите им, правят впечатление).

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 10:25 от Магдена

# 4
  • София
  • Мнения: 193
Ами темата за некролозите и мен ме вълнуваше много. Направих проучване и се оказа, че към днешна дата, само в България, Македония, Румъния, има това явление некролог.  Само около нашата страна. Историята на некролога е всъщност, че сегашните скръбни вести са наследници на едновремешните обявления във вестниците. Най- напред ковчегът е изнасян пред дома на мъртвеца. След това се появяват регионалните вестници и когато умре някой по-известен, слагат обявление за смъртта му във вестника.  След това започва и за обикновени граждани, спират да излагат труповете пред входните врати, поне в по-големите населени места. След това се разрастват градовете и остава разлепването на некролозите.

Всъщност това не е въпрос на религия. В Европа няма некролози, нито в Америка, Азия, Африка... Това е остарял Балкански синдром, който смятам, че е крайно време да бъде изкоренен. Дори писах на г-жа
Фандъкова, че е по-разумно да се направят табла за обявления за радостни вести, че някой се е родил, отколкото на всеки стълб, дърво, вход и около детските площадки да ни гледат лицата на мъртъвци, някои умряли преди 10-15 години.  Тя не ми отговори. Явно не смята, че обществото е готово за подобна стъпка...

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
Цитат
Историята на некролога е всъщност, че сегашните скръбни вести са наследници на едновремешните обявления във вестниците.
Това е така и според мен, смисълът е да разгласи, че човекът е умрял, и наистина замества съобщението във вестника (а преди него - клюката из селото или градчето и, както пишеш, поставянето на ковчега пред вратата). Wink

Питам само защото ми е направило впечатление в Разград това, за което писах.

# 6
  • Мнения: 2 909
Не знаех, че само ние го правим и съседите ни  newsm78 И аз не виждам смисъл от некролозите.

# 7
  • Мнения: 2 285
Не знам. Не намирам религиозна причина. Не е заради "изображенията", със сигурност.  Simple Smile
Забранено е единствено "да се кланиш" на сътворени от човешка ръка идоли/кумири, които биха могли да са статуи, рисунки и други подобни. Толкова за "изображенията". Другото са си най-обикновени снимки на най-обикновени простосмъртни. А и некролозите често са без снимки.

# 8
  • Мнения: X
Не го правим само ние и съседите ни, и не е свързано с религията. Заимствано е от Западна Европа, но там постепенно отстъпва място на обявите във вестници. Мисля само в Италия и някои славянски е останало от европейските. Африкански, южноамерикански, източни държави също още имат подобна традиция.

# 9
  • София
  • Мнения: 193
http://www.freemacedonia.net/statia.php?sn=709&t=1&

Ето тук надълго и нашироко е обяснено къде има, защо и как са се появили некролозите.

# 10
  • Мнения: 12 668
Закачат си бомби и направо в рая. 

# 11
  • Мнения: 1 794
 Hug
И в западна Европа има некролози.Има си специални витрини на определени места,заключени са и там си слагат некролозите.Винаги със снимка и картинка,обикновено подсказваща миналото или някое хоби на починалия.Слагат некролози и за годишнина и т.н.

# 12
  • Карлово
  • Мнения: 4 661
Мъжът ми е работил в Русия. Руснаците много се чудели на тези некролози, които лепяли българите.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Ми, да се чудят! сега очаквам да се започне как трябва да се поучим от Европата, католиците и не знам кого, и да се цивилизоваме като запбаним некролозите.

# 14
  • Мнения: 1 794
Католиците Имат некролози.

Общи условия

Активация на акаунт