Защо мюсюлманите (май) не лепят некролози?

  • 10 767
  • 67
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 1 021
Аз пък не мисля, че тази традиция е твърде скандална. Това са си техните обичаи и нямаме право да им се мешим в собствената им култура (визирам последното изречение).

# 61
  • Мнения: 30 802
Има и по-зле, някои си ги изяждат...

# 62
  • Мнения: 17 546
А ти къде видя да им се "мешим"? Просто си плюя в пазвата, че нашите традиции не са такива, че при толко фанатични привърженици на некролозите, ако ни беше такава традицията и на нея страстно щяха да се отдадат...  Tired

# 63
  • На ръба..
  • Мнения: 2 119
Не съм съгласна, че не посещават гробищата, познавам много такива хора, които посещават гробището ежеседмично и ежемесечно за да почистят, засадят цветя или просто за да си поговорят.

Но за яденето след погребение, никога не съм го разбирала този обичай и съм много твърдо против Naughty 

# 64
  • Мнения: X
И тук си вадим мъртвите - често се копае за ново погребение в стари гробове, и виждаш из купчината пръст кокалите на някой дядо (ако не са ги събрали достатъчно старателно в торбичката, или не са се сетили, че трябва да се събират). Много по-неприятна от некролозите традиция. Бдението при мъртвеца, особено в топло време по селата също си е мъчение. На запад държат урните с праха на близки вкъщи. Водните погребения в Индия - в същата река, от която пият и в която влизат да се къпят... Примери за не особено приятни за околните обичаи - много и навсякъде.

# 65
  • Мнения: 17 546
А как точно да си закопаваме мъртвите? Всеки в нова дупка, за да не видиш костите на предходния?  Rolling Eyes Как да стане иначе?
Вече и тук е разрешено да си вземеш урната на близък у дома.
Ама нали се цивилизоваме, не сме в регрес... Няма да пием от водата като индийците. Пък и при нас някои допотопни традиции не се изкореняват и това е! 

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 486
На бабата на писалата преди теб очевидно никой не и се е обадил. Wink
...
Вероятно на близките не им е било важно да я уведомяват.
В случая поантата не е защо не са и се обадили по телефона, а че некрологът върши тази работа с уведомяването. Няма как да се обадиш по телефона на всички. Не винаги е и удобно да звъниш наред. Може и да не познаваш всички познати на починалия или дори всички техни познати, които биха им казали.
Който не обича да тръби, не е длъжен да слага. За останалите върши работа.
Сега, на въпрос от типа "а на лично неуведомените какво им влиза в работата да знаят починал ли е човекът", ще ми е по-трудно да отговоря. Wink

Цитат на: Жаве
Така малката общност - селска, квартална, когато отиде да се черкува /примерно в неделя/ се приканва да се помоли или да запали свещичка и за душата на еди кого си /съсед, далечен роднина/. Традицията е християнска и може би заради това я няма при турците в Разград.
И аз си мислех нещо подобно - не точно същото: често некролози се печатат и лепят и за помените - 40 дни, 9 месеца и там колкото са... Помените са обвързани с религията и църквата, нищо, че има и много чисто народни обичаи, вмъкнати в тях. Но пък некролозите във вида им, в който се лепят у нас, както писахме вече, имат и функция на уведомяване, и на "светско" припомняне на кръгла годишнина, и т.н. ...

Последна редакция: чт, 29 юни 2017, 13:23 от Магдена

# 67
  • Мнения: 2 254
Аз също не намирам смисъл в лепенето на некролози. В Люксембург никъде не се лепят некролози (самата дума звучи отвратително), публикува се новината във вестника и това е.

Общи условия

Активация на акаунт