Какво се случва ПРЕДИ менопаузата? Да споделим, да обсъдим... - 3

  • 115 612
  • 738
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 864
Добре дошли в новата тема! bouquet


Тя ще бъде за споделяне и взаимопомощ. Нека запазим добрия тон и доброто настроение! Hug

Какво представлява това време на промяна?

Климактериумът (перименопаузата) е преходен период от живота на жената – овулацията спира и постепенно намалява продукцията на полови хормони от яйчниците. Този период се подразделя на три фази – пременопауза, менопауза и постменопауза.

Пременопаузата (40 – 49 години) е фаза, през която постепенно започва отслабване на яйчниковата дейност. Първоначално, през втората половина на цикъла, количеството на един от яйчниковите хормони – прогестерон, е недостатъчно. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Проблемите, възникващи пред жената през тази фаза от климактериума, са свързани главно с нарушения в менструалния цикъл. Отделянето от яйчниците само на естрогени предизвиква силно и неправилно разрастване на ендометриума.
Най-често след забавяне на очакваната менструация настъпва обилно и продължително маточно кръвотечение. Това са така наречените функционални маточни кръвотечения, дължащи се на неправилната дейност на яйчниците, при появата на които е задължителна консултацията с гинеколог.

Менопаузата (49 – 51 години) се определя ретроспективно – една година без кървене, считано от последната спонтанна менструация. Това окончателно бележи и края на репродуктивния период на жената. Най-често менопаузата настъпва около 50-та година.

Постменопаузата (52 – 60 години) е последната фаза на климактеричния период, през която настъпва пълното или почти пълното угасване на яйчниковата дейност.

Причина за настъпване на климактериума е намаляване на хормоналната активност на яйчниците, в резултат на което постепенно спада нивото на женските полови хормони.
Първоначално, в пременопаузата, намалява нивото на прогестерона и това води до нарушения в менструалния цикъл – нередовни менструации, забавяне на очакваната менструация, обилни маточни кръвотечения. По-късно спира и отделянето на годна за оплождане яйцеклетка, като през целия цикъл се отделят само един вид хормони – естрогени.
Недостигът на естрогени е причина за множеството симптоми – горещи вълни, нощни изпотявания, безсъние, тревожност, раздразнителност, понижено самочувствие и либидо.
Липсата на естрогени води и до атрофичните изменения в кожата, лигавиците, пикочно-половата система.

Симптоматиката на климактериума се нарича още климактеричен синдром и представлява комплекс от оплаквания. Климактеричният синдром е с различна степен на изява, индивидуален и с различна продължителност при всяка жена.

Основните групи оплаквания са:
•   менструални нарушения – чести, обилни менструации, нециклични кръвоизливи, липса на мензис
•   невровегетативни и нервнопсихични оплаквания – топли вълни, нощни изпотявания, безсъние, нервност, депресия, плачливост, чувство за малоценност, намалено либидо
•   атрофични промени на кожата и лигавиците
•   метаболитни промени – в липидния профил, остеопороза

Най-типичното оплакване в климактериума (при около 80% от жените) са така наречените “топли вълни”. Започват като внезапен пристъп на затопляне на лицето, шията и гърдите. Продължават най-често 1 – 2 минути и са съпроводени с видимо зачервяване на кожата. Броят на топлите вълни за денонощие е различен – от няколко до няколко десетки. Могат да продължат до пет години след менопаузата.

Към невровегетативните оплаквания спадат и изпотяванията, главоболието, световъртежът и безсънието. Много чести са и невро-психическите оплаквания – при всяка четвърта жена. Тe включват: меланхолия, депресия, плачливост, повишена раздразнителност и немотивирано безпокойство.

Жените, занимаващи се с умствена дейност, съобщават за трудна концентрация на вниманието и за отслабване на паметовите възможности.

Ниското ниво на естрогените е причина и за настъпване на различни атрофични промени в пикочно-половата система.

Източник: http://spisaniemd.bg/md/2010/06/klimakterium


Благодаря на Как` Сийка за предложения текст! bouquet
Добре е да има и полезна информация.

Благодаря и на Lemy за предложението! bouquet


Тема 1
Тема 2

# 1
  • тук и там
  • Мнения: 11 313
Благодаря за темата!Спрях Агнес-пия само масло от вечерна иглика и рибено масло .Не знам на какво се дължи-но този месец мина доста леко и не ме е тресъл  ПМС.Да видим следващият месец как ще е .

# 2
  • Мнения: 1 293
Ами би трябвало игликата така да действа.
Много приятно оформена тема! Накрая би трябвало да излезе букетче, но нещо не се получи.

# 3
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Така съм и аз този месец - съвсем навреме си дойде, нямам ПМС. Белия равнец, маката и двата вида добавки, които приемам явно дават резултат. Пу-пу

# 4
  • тук и там
  • Мнения: 11 313
Ами аз пия Вечерна иглика от доста време и до сега поне полза нямаше.Или  трябва повече време за да се усети действието на игликата , или няма връзка.За сега и ми върви доста по-слабо,ще се наблюдавам.

# 5
  • Мнения: 8 790
Здравейте и от мен bouquet
На 45г. съм,прескачането на цикъла започна миналата година,с интервал 2 мес.и като започнаха едни
нощни изпотявания по три пъти на вечер се преобличах,спях с три тениски скупчени до възглавницата  ooooh! отделно депресивни моменти,яко пресъхване на устата,синдрома на "сухото око",световъртежи  и тем подобни екстри  Simple SmileХодих на лекар,даже на две,едната ми направи изследвания и каза,че съм се запътила към климактериума,другата каза,че няма такова нещо newsm78
Започнах да пия "меносан"  приятелка ми го препоръча.Ами доволна съм,спря това изпотяване и психически се чувствам добре.И в края на годината го спрях меносана.Обаче ето ти пак интервал без цикъл 3 месеца,започнах пак да си пия меносана,взе пак да ми идва,но това е силно казано цикъл-оскъдно ,кафяво течение!Чета ви редовно,и се замислям да пия ли от тези дето ги споменавате мака,игликата,див ям ?Направо се чудя искам ли го този цикъл,беше ми екстра без него три месеца  Simple Smile

# 6
  • Мнения: 1 078
Моя се опитва да дойде Simple Smile Един такъв почти нищо, само по хартията. Днес е 42 ден без М, та се чудя да го броя ли за първи ден от новия цикъл ? Важно ми е, защото в понеденлик мисля да пусна ФСХ и естрадиол, а ще е 6-ти ден, ако броя от днес, макар, че днес принципно не бих го броила. Какво ще ме посъветвате, има ли смисъл да пускам хормоните ?

# 7
  • Мнения: 7 106
Аз започнах от януари да пия див ям и ми идваше с 3 седмици закъснение. Реших, че няма файда от него и го спрях след 3 месечен прием, и сега съм с 49 дни закъснение. Дали да не го включа пак и може ли да се комбинира с вечерна иглика?
И още един въпрос, дивия ям ги пиех според предписанието на опаковката - по 1т. на ден. Тук четох, че някои от вас го приемат до овулация или след нея, не помня вече  newsm78, може ли някой пак да сподели схемата.
И още нещо се сетих - някоя от вас ползвала ли е Фоликулин? Една приятелка ми го препоръча, но не мога да се ориентирам в каква потенция е правилно да се приема и на кой ден от цикъла.

# 8
  • Мнения: 923
Аз вече трети ден съм със зацапване, започна един ден преди да усетя овулация и продължава. Пак ще се ходи на лекар от последното ми посещение минаха 8 месеца.  Sad.най- много ме притесняват тези зацапвания по средата на цикъла, нощните изпотявания и обилните  цикли. Мигрената, която ме мъчи от дете все по рядко се случва.

# 9
  • Мнения: 2 819
Моя се опитва да дойде Simple Smile Един такъв почти нищо, само по хартията. Днес е 42 ден без М, та се чудя да го броя ли за първи ден от новия цикъл ? Важно ми е, защото в понеденлик мисля да пусна ФСХ и естрадиол, а ще е 6-ти ден, ако броя от днес, макар, че днес принципно не бих го броила. Какво ще ме посъветвате, има ли смисъл да пускам хормоните ?
Аз не бих го броила за първи ден.

След като спрях приема на вечерна иглика ми спря и напрежението в гърдите. Явно наистина е било от нея. Сега чакам да видя кога ще благоволи да ми дойде. Предстои ми море и естествено ще ме посети там  #Cussing out

# 10
  • Мнения: 3 094
На мястото на запис - нищо не пия и ми е много добре. Оказа се, че ни Витекс, ни Див ям нещо правят. Въсщност не знам какво трябва да правят, защото все още съм с редовен цикъл..но понеже съм на години, очаквам нащо да ми проима по някое време:))).......Дивото ми главоболие си е налично, но имам изпити (нали пак се хванах да уча), та е по-скоро от недоспиване.

# 11
  • Мнения: 6 766
Аз наскоро възобнових приемането на Вечерна иглика и Омега 3  - добавих Черен кохош и слава богу още нямам предменструален синдром, а съм на 20-ия ден от МЦ, за разлика от предишните месеци, когато още около овулацията на 14-ия ден ми започваше този синдром с всички най-лоши усещания до 28-ия ден.
Посетих еднокринолог, основно заради напълняването с почти 10 килограма последната година и половина -
тя ме попита кое ме кара да мисля, че наближавам специалната възраст (преди два дни навърших 44),  а аз имах предвид напълняването, ужасното подуване и задържане на течности, много болки в гърдите и яйчниците, винаги съм имала болезнен цикъл, но сега е прекалено и много голяма нервност и замаяност, главоболие и прочие. Препоръча да изследвам доста хормони - от щитовидната жлеза, инсулин, прогестерон, естроген, тестостерон витамини В12 и D. Утре ще ходя да ми вземат кръв, понеже следва да е на 21 ден - заради прогестерона.
Междувременно се оказа, че имам и кръвно налягане с горна граница около 145- 150, а  винаги е било ниско. Покачва се при физическо натоварване повече, отколкото е необходимо. Поне донякъде си обясних главоболието.

# 12
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 307
Е и аз уж си планирах да ми дойде след морето, а дойде по време на почивката, но поне тече слабо и се спасявам с тампони. Тъй, ясно е, че с планирането не ми върви.  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 1 293
На мястото на запис - нищо не пия и ми е много добре. Оказа се, че ни Витекс, ни Див ям нещо правят. Въсщност не знам какво трябва да правят, защото все още съм с редовен цикъл..но понеже съм на години, очаквам нащо да ми проима по някое време:))).......Дивото ми главоболие си е налично, но имам изпити (нали пак се хванах да уча), та е по-скоро от недоспиване.
Според гинеколога, когото посетих е нещо подобно. Питам аз, да пия ли див ямс и той пък ми задава въпрос- с каква цел. Аз му казвам, за да си добавям прогестерон. Той ми отговаря,че в него няма и защо ми трябвал тоя прогестерон. И накрая ми заявява: Ама, пийте си го колкото си искате  Grinning

# 14
  • Добрич
  • Мнения: 5 411
Аз съм благодарна, когато ми дойде в петък така, че да може силните ми дни /втори и трети ден/ да съм си у дома. Като шофирам си постилам торбичка на седялката за по-сигурно. Миналата седмица бях на тържество в заведение и гледах до кого сядам, че да не ми задават въпроси, като постеля на стола.

Не знам каква емотикона  е по-подходяща в случая -  Embarassednewsm78 или    #Crazy.

Общи условия

Активация на акаунт