Базедова болест - тема 6

  • 49 212
  • 745
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 20 168
Мария, глутена се изчиства от организма след 6 месеца, така, че, по-добре не го яж, почнала ли си веднъж безглутеново хранене, защото всяка една хапка те връща в изходна позиция Peace
Аз чак 100%-во не мога да го постигна, ям разни колбаси, сосове и подправки и др. такива в които има по малко глутен, не ми пречи. Но при теб, щом имаш доказана непоносимост е много трудно. По магазините има щандове с био храни, там са и безглутеновите изделия. Във Фантастико (ако си от София) има голям щанд, от Лидъл съм взимала царевични спагети,  но много ми беше тежко и ме боля корема от тях.
Преди не хапвах нищо тестено, да ти кажа, имах голяма мотивация и свикнах, не ми липсваха. Сега съм си купила оризово и царевично брашно и правих веднъж пица,  веднъж тестен десерт с тиква, и други такива, да ти кажа получава се чудесно.
Мереленда беше пускала наскоро такива кексчетата,  от оризово и царевично.
За шоколадите,  не зная, аз гледам да избягвам сладкото, иначе харесвам готварският на Лидъл,  че не е много сладък, но пише че може да има следи от глутен,  не зная това до колко би ти пречило. Може би от тези с голям процент какао, над 70, но те са и по-скъпи.
Или се ориентирай към сушените плодов вместо шоколад-фурми, стафиди и др.
Сладолед, може да си правиш в къщи, аз съм правила, става супер, има много рецепти в нета, също и за безглутенови сладкиши. Изобщо, положението е такова, че трябва да се ориентираш към домашно правени неща, нама начин иначе.  Hug

Последна редакция: ср, 13 дек 2017, 13:04 от Lemy

# 226
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Леми, благодаря ти много.
Аз правих и кръвни тестове и към царевица,и към мая съм силно позитивна за непоносимост и изобщо не ям хляб и не смея да взема безглутенови смеси.
Щом производителите на Орехите ми пратиха списък,сигурна съм,че мога да ям продукте им.Много са вкусни и изобщо не ме боли корем от тях.И нас Тандем саламите и дори някои кренвирши нямат глутен,виж в Интернет,специално имат продукти без лактоза,глутен и оцветители.
Аз от биомагазин или подобен щанд честно казано от нищо не се изкушавам.Може би само оризови макарони или спагети бих взела.Другите неща меко казано не ми харесват да ги гледам,камо ли да ги ям.
Трябват ми безглутенови кашкавал,сирене,кисело мляко,доматено пюре...Ще звъня по телефоните на опаковките и ще питам производителите.Дано всички са така мили и любезни както тези на Орехите.
Мързелива съм и не бих се плескам да правя безглутенови хлябове примерно от банан, по-добре да изям два банана.
А и не е удоволствие да готвиш нещо,което да ядеш сам.Предпочитам ако правя баница например,после да гледам малкия как сладко я нагъва,макар че ми се реве, защото и на мен ми се яде.
За Коледа ще му правя красиви сладки от готовите смеси на Лидл,заедно слагаме и глазурата на елхичките и заедно ги украсяваме със захарни топчета и това наистина ми доставя удоволствие.

# 227
  • Мнения: 20 168
Вземи си оризово брашно тогава, не е лошо. Също в къщи мното харесваме оризовките, има ги навсякъде.
Ти си с цьолиакия, така ли?
Не зная какви тестове са ти правили, на дъщеря ми сега и правиха като лежа в Иван Рилски, 80 кинта за целият пакет платихме.

# 228
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Как е дъщеря ти?
Искрено се надявам да е добре и да не лежи по болници.Хайде за нас някак се понася да сме болни,но от сърце се моля децата ни да не са наследили от нас сбърканите гени.
И аз преди доста години лежах в Иван Рилски в София и ми правиха антиглиадинови антитела.Единият показател беше отрицателен,но другият излезе положителен,макар и съвсем малко над горната граница.Имам го някъде листа,но ме мързи да ровя.Искаха да ми бъркат и в тънките черва,но без упойка и не се съгласих.Казаха тогава още да не ям глутен,но кой да слуша.
После си правих тест в една лаборатория с 45 показателя.И на него глутенът ми е слабо положителен.И бургаските лекари казаха да не ям глутен,но аз си мислех,че моето е в лека степен.Най-вероятно обаче имам цьолиакия,но и сега не давам повече да ми ровят из червата.ТЕЛК за това няма да получа,само на децата дават.
Аз четох,че цьолиакията нарушава всмукването от червата и затова витамин Д не се усвоява и се стига до хиперпаратиреоидизъм,както и при мен се получи.Ама чак сега има подробна информация,тогава нямаше.Може би ако бях спряла по-рано глутена, щях да имам все още зъби.
Оризовките едни кръгчета като все едно са пуканки ли са?Бях купувала,но не ги харесах.Аз и пуканки не обичам,но пък за чипс умирам.Ще тормозя производителите докато намеря без глутен.

# 229
  • Мнения: 11 737
Ангелов, на Геломиртола си пише, че в единични случаи може да предизвика стомашни-неразположения, но това наистина е рядко. Не е изключено той да ти е повлиял, но много вероятно е преди употребата му да си имал проблем и просто да е съвпадение с приема му. Споделям това, защото хора с много по-сериозни проблеми с червата, като Мария с улцерозен колит и други с Болест на Крон го пият при настинки и добре им понася.
Аз също съм пила неведнъж и предимно като ме събори яко настинка и грип. Пия няколко дни 3х1 и за 3-4 дни всичко ми минава. Не продължавам с приема му, макар да пише, че може при хронични бронхити и синузити да се пие по-дълго.
Щом мислиш че той е причина, а и сега щом има стомашни неразположения, пробвай да пиеш друго.

Иначе съм съгласна с Леми за глутена и като цяло са много въглехидратни храни. Когато човек спре да ги консумира за известен период от време, после установява, че салатите изобщо не му дразнят колита, че може да консумира яйца без проблеми, докато когато консумира глутенови изделия + млечни, яйца, салата, все си мисли, че последните му действат зле и се чувства добре с препечена филия хляб - примерно.

Мария, преди 2 дни точно се загледах в диетичен щанд голям във варненска верига. То 16 000 неща имаше безглутенови. Не мога да изредя всички брашна и изделия с тях (юфка, спагети, макарони), готови смеси за хляб, готови продукти за консумация (сосове, сладки барчета, закуски и т.н.), просто се насочи към големи маркети и там търси на щандове за диетични храни. Аз разногледа станах от избор какво да си взема.
На мен чудесно ми повлияват изделия от елда. Има брашно, спагети, зърно да си свариш, макарони, юфка, а може и хляб да се направи. Намерих лесна рецепта, която все още не съм опитала.
Правя често кексчета от оризово и царевично брашно, защото стават много бързо. Със забъркване и печене за 20 минути всичко, а са добра алтернатива на хлебно изделие, ако ти се яде нещо от тесто.
Много от производителите си пишат изрично на опаковките на царевично и оризово брашно - без глутен. Също от киноа изделия, от елда и други видове брашна има, както казах, не запомних всичко. От просо има (Много ми е гадно, но твърдят че е полезно. Все пак няма да го повторя), от ленено брашно.
За шоколадите е същото. Има по-скъпи видове, които не съдържат следи от глутен, но трябва да се чете и проверява на био щандове или на диетичните в магазина. Всякакви неща има и голям избор, особено в големите маркети.

# 230
  • Мнения: 20 168
Мария, оризовките са тези кръгчета, да. Ние пробвахме доста и ни допаднаха ето тези, жълтите:
https://bbteamcdn.com/forum_attachments/65689_IRNJ7MP37ygNmS86RfGw.jpg
На мен ми харесаха и тези:
http://biohrani.eu/image/cache/catalog/RiceUp/rice-up-biskviti-k … emena-400x400.jpg

Последна редакция: чт, 14 дек 2017, 10:52 от Lemy

# 231
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Мереленда, благодаря за информацията.Този Геломиртол ще го имам впредвид,дано не се налага поне тази зима.
Миналата карах ужасен грип,дано се разминем сега.
Много ми се иска да ям яйца,мляко,салати и плодове,но предвидливо реших да изключа глутена напълно едва след Нова година.Не,че ще си пека филийки,хляб няма да близвам,но при всички тези баници,пити и сладки по празниците ще се изкушавам.Снощи не устоях на едно малко парче баница.
Уф,голямо наказание е да имаш колит.Нашите ще продължат да ядат хляб,баници,питки,сладкиши...Помолих вчера майка ми да яде вафли Боровец когато не съм в кухнята (което ще рече почти постоянно),и тя се разсърди.Ама умирам точно за тези вафли и направо ми се реве като гледам как сладко си ги хапват.
Леми благодаря и на теб и ужасно много съжалявам за случващото се с дъщеря ти.Дано всичко е наред,дано не се открие нито глутенова ентеропатия,нито ендометриоза,дано момичето да се оправи бързо.Много ми е мъчно за нея,знам какво е да ходиш по мъките и направо ви съчувствам.
На моя син на кръвния тест му излязаха непоносимост към глутен и млякото.Много се притесних и казах на майка ми да му пуснем към Иван Рилски тест за антиглиадинови антитела (може да се изпрати кръв по куриер),но майка ми смята,че щом няма никакви сто машно чревни оплаквания,значи не е нужно.Ако не спре главоболието обаче,ще настоявам.Също и тест за лактозна непоносимост ще направим.

# 232
  • Мнения: 11 737
Мария, щях да пиша и забравих. Да знаеш, че има и оризов чипс, понеже спомена чипса. Не съм го пробвала, но гледам в магазините има вече няколко вида от него Simple Smile

# 233
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аууу, благодаря!Това е добра новина,но силно се надявам Lays със сирене да се окаже без глутен.Умирам си за него.

# 234
  • Мнения: 11 737
Аууу, благодаря!Това е добра новина,но силно се надявам Lays със сирене да се окаже без глутен.Умирам си за него.
Smile Май всички обичаме чипс. Много обичам със сметана и лук, със сирене също, но не отказвам и с люти чушки.
Не харесвам комбинации с пиле, бекон, барбекю.

# 235
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ох,всичко харесвам,дори със сметана и лук,въпреки че от лукът целият ми корем отвътре изгаря.Най-любим ми е със сирене.
Много рядко хапвам обаче за съжаление от тези любими чипове.

# 236
  • Мнения: 20 168
Любимият ми чипс беше Лейс с диви гъби и сметана, обаче го развалиха, вече не е същият  Crossing Arms Сега мога да си намеря любим. Чипи чипс ми хареса по едно време, следващата партида беше отровно солена, та и от него ме отказаха. Като, че ли Чио чипс със сметана е на-добре за сега.
Чипса ми е изкушението което си го позволявам от време на време.
Мария, изкушения са ти баниците, но като знаеш, че ще ти докарат коремни мъки, не те ли спира това Thinking
Мен успява ме държи надалече от такива неща. Правя им на домашните баници, пека, и устоявам на упойващата миризма  Laughing

# 237
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не мога,слаб ми е ангелът.
Предпочитам да ям и целия следващ ден да съм в тоалетната.В интерес на истината днес не ме боли корем. След близо два месеца без никакъв глутен червата ми са взели да мелят прекрасно.Това е доста показателно и е ясно какво да правя,но много ме е яд.
Не знам какво ще правя по Великден,едно от най-любимите ми неща е козунакът.Умирам за козунак и ми се струва,че няма да мога да си замеся с оризово брашно.Искрено съжалявам дечицата,които са с цьолиакия,но те имат предимството от малки да свикнат с гадна храна.Аз като дете също имах проблеми със стомаха и червата,но майка ми казва,че тогава е имало само Мезим Форте и само него и бускулизин са ми изписвали.Никой не ѝ е казвал нищо за глутена.

# 238
  • Мнения: 20 168
Забравих да ти кажа, че оризовките може да ги използваш като филия хляб, може да си мажеш отгоре разни неща, лютеница, пастет, крема сирене, колбас като сандвич, и тн...
Аз си взех наскоро оризови кори и може да пробвам да си направя някой път баница.

# 239
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами щом има оризови кори ще взема и аз да купя.Ама трябва да намеря кисело мляко и сирене без глутен.Мляко по има шанс да си подквасвам(но ще ме мързи много), обаче никак не се виждам да си правя сирене или кашкавал у дома.Смятам да тормозя Била за списък с техни продукти без глутен.Дано са отзивчиви,защото имам Била под носа си буквално.Кауфланд и Лидл не са ми наблизо.

Общи условия

Активация на акаунт