Майчинството счетоводно-74

  • 48 873
  • 763
  •   1
Отговори
# 705
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
Viva123, благодаря. Сега ще видя какво би станало, ако се издаде БЛ до деня, преди този за раждане.

# 706
  • Мнения: 101
 Здравейте,
Ще ви помоля да ми разясните след като ми изтече натрупания платен отпуск за 2-те год майчинство, на 01.12 сега ще изтече и напускам по взаимно съгласие, в документите кой член ще бъде цитиран? Изплатена ми бе само една малка сума (250 лв) от платения отпуск, казаха ми че се изчислява на база на МРЗ, на нея ме осигуряваха преди 2 г, но оттогава тя се промени и следователно на какъв размер сега трябва да се изчислява платения отпуск (за да знам да не ме прецакат при доплащането му)?

# 707
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Здравейте,
Ще ви помоля да ми разясните след като ми изтече натрупания платен отпуск за 2-те год майчинство, на 01.12 сега ще изтече и напускам по взаимно съгласие, в документите кой член ще бъде цитиран? Изплатена ми бе само една малка сума (250 лв) от платения отпуск, казаха ми че се изчислява на база на МРЗ, на нея ме осигуряваха преди 2 г, но оттогава тя се промени и следователно на какъв размер сега трябва да се изчислява платения отпуск (за да знам да не ме прецакат при доплащането му)?
Платения отпуск се смята на база последен месез с отработени най-малко 10 дни.

# 708
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте! Малката ми дъщеря е на 1,8г., тръгна на ясла, а аз съм на работа. От счетоводството пуснаха декларация и разбрах, че ще получавам до навършване на 2 год.възраст 50% от майчинството. Почнах на 30.10.2017. Въпросът ми е , мога ли сега да си изчистя отпуската, която ми се полага или трябва да имам повече изработени дни преди да си я пусна? Т.е. тези 50% майчинство могат ли да бъдат спрени, ако си използвам отпуската? Благодаря  Embarassed bouquet

# 709
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Здравейте! Малката ми дъщеря е на 1,8г., тръгна на ясла, а аз съм на работа. От счетоводството пуснаха декларация и разбрах, че ще получавам до навършване на 2 год.възраст 50% от майчинството. Почнах на 30.10.2017. Въпросът ми е , мога ли сега да си изчистя отпуската, която ми се полага или трябва да имам повече изработени дни преди да си я пусна? Т.е. тези 50% майчинство могат ли да бъдат спрени, ако си използвам отпуската? Благодаря  Embarassed bouquet
Можете и сега...50% от обезщетението не се спира по време на платен отпуск.

# 710
  • Варна
  • Мнения: 2 678
Здравейте! Малката ми дъщеря е на 1,8г., тръгна на ясла, а аз съм на работа. От счетоводството пуснаха декларация и разбрах, че ще получавам до навършване на 2 год.възраст 50% от майчинството. Почнах на 30.10.2017. Въпросът ми е , мога ли сега да си изчистя отпуската, която ми се полага или трябва да имам повече изработени дни преди да си я пусна? Т.е. тези 50% майчинство могат ли да бъдат спрени, ако си използвам отпуската? Благодаря  Embarassed bouquet
Можете и сега...50% от обезщетението не се спира по време на платен отпуск.

Ала-Бала   bouquet bouquet bouquet

# 711
  • Пловдив
  • Мнения: 89
Аз какво четох, какво не и пак не съм наясно... Аз и таткото не сме официални жители на града, в който ще раждам (Пловдив), а той е чужденец, брак нямаме, но и адресна регистрация нямаме, т.е. той има, но аз нямам, работното ми място е в Пловдив, т.е. по някакъв начин някакси се водя тук. Въпросите са ми следните: трябва ли да правя адресна рег в момента, кога и къде трябва да подам молба за помощ след раждане, мога ли да се пиша самотна мама и да получавам допълнително помощи за това, от къде да си взема акта за раждане на бебчо... Извинявам се за многото въпроси и предварително благодаря на тези, които ще направят усилие да ми отговорят Flowers Cherry Blossom

# 712
  • София-Младост
  • Мнения: 23 356
Аз какво четох, какво не и пак не съм наясно... Аз и таткото не сме официални жители на града, в който ще раждам (Пловдив), а той е чужденец, брак нямаме, но и адресна регистрация нямаме, т.е. той има, но аз нямам, работното ми място е в Пловдив, т.е. по някакъв начин някакси се водя тук. Въпросите са ми следните: трябва ли да правя адресна рег в момента, кога и къде трябва да подам молба за помощ след раждане, мога ли да се пиша самотна мама и да получавам допълнително помощи за това, от къде да си взема акта за раждане на бебчо... Извинявам се за многото въпроси и предварително благодаря на тези, които ще направят усилие да ми отговорят Flowers Cherry Blossom
Извади си документ за настоящ адрес и след раждане си подай декларацията за еднократна помощ в Пловдив.
За самотна майка...самотна ли си дефакто? Нали бащата ще е вписан в акта за раждане на база нотариална декларация.
Акта за раждане...получава се в общината по адресна регистрация на майката...т.е. постоянен адрес. Поне преди...

# 713
  • Мнения: 592
Силви, в книжката която имам от Селена пише следното:
"Бебето получава бълг.гражданство, ако дори един от родителите е бълг.гражданин. Когато родителите нямат сключен граждански брак, бащата чужденец трябва да припознае детето си с нотариално заверена и преведена на бълг.език декларация.
Актовете за раждане се издават и получават от съответните районни общини, където са изпратени съобщенията за раждане от болничната администрация. Това е районът по местоживеене на майката в Община Пловдив"

# 714
  • Пловдив
  • Мнения: 89
 
Цитат
За самотна майка...самотна ли си дефакто? Нали бащата ще е вписан в акта за раждане на база нотариална декларация.
Акта за раждане...получава се в общината по адресна регистрация на майката...т.е. постоянен адрес. Поне преди...
Не, но много познати правят следното- бащата припознава бебето, водят се на различни адреси, и си взимат и от там помощи, които не са излишни, затова се интересувам по-подробно как седят нещата.

Благодаря за отговорите!  Hands V

# 715
  • Мнения: 25 757
Цитат
За самотна майка...самотна ли си дефакто? Нали бащата ще е вписан в акта за раждане на база нотариална декларация.
Акта за раждане...получава се в общината по адресна регистрация на майката...т.е. постоянен адрес. Поне преди...
Не, но много познати правят следното- бащата припознава бебето, водят се на различни адреси, и си взимат и от там помощи, които не са излишни, затова се интересувам по-подробно как седят нещата.

Благодаря за отговорите!  Hands V
Какви са тези помощи? Говориш за детски надбавки ли? Те се получават ако доходите ви го позволяват, мисля беше под 450 лева на човек от домакинството...
Уточнявайте за какви помощи говорите. Peace

# 716
  • Мнения: 592
Тук има една статия с видовете помощи, тъй като е стара трябва да се провери до колко са актуални сумите, които са описани:
http://purvite7.bg/na-kakvi-finansovi-pomoshti-i-obezshteten/

Честно казано не знам дали имаш някаква полза от това да доказваш че си самотна майка и да се водиш на друг адрес...по- скоро за в бъдеще може да ти създаде повече главоболия когато дойде време да записваш детето на ясла ( адреса на майката има значение). Ако има някаква положителна страна в това да си самотна майка е може би само при изчисляване на разни помощи които изискват определен размер на дохода на член семейство. Тогава ще се има предвид само твоя доход и ще се дели на 2 ( членове на семейството ще бъдете само ти и детето). Ако твоите доходи са били високи до сега, едва ли има смисъл.
Относно детските от 2018г правят промени и семейства чийто доход е от 400.01лв до 500лв на член семейство ще получават 80% от детските ( което е смешна сума).
Другата помощ е 100лв месечно до навършване на 1 год на детето ако дохода на член семейство е под 350лв.
Може би в социалните могат да дадат подробна информация.
Не твърдя че знам или съм компетентна, поне ако статията ти е някаква насока може да прочетеш подробно инфо.

# 717
  • Мнения: 13 082
За да си със статут на самотна майка, мисля че не трябва детето да е припознато.

# 718
  • Мнения: 6 230
Не е така,важно е адресите да са различни.Роднина роди преди 2 години и нарочно остана самотна майка,а бащата само го призна.Целта бяха точно такива облаги,но освен детските не знам други пари да взима.За заеми имаше обаче доста препятсвия като се води самотна майка,живееща под наем.

# 719
  • Мнения: 13 082
Говорим за различни неща. Самотна майка според социалните означава точно това, което съм написала- детето не е припознато. Ако е така както ти казваш значи 4 години се водя самотна майка и не съм знаела, не съм една стотинка от държавата, че и пълната такса в градината си плащам.

Общи условия

Активация на акаунт