Фотография - 85 тема

  • 65 175
  • 767
  •   1
Отговори
# 510
  • номад в БГ
  • Мнения: 49
Здравейте, нуждая се от познанията и съвета ви!
Ситуацията е следната: скоро фотограф прави благотворителна кампания с цел набиране на средства за лечение на болно дете. Идеята беше да снима хора и да им предостави кадрите, а сниманите да си платят под формата на дарение. Бях възхитена от идеята, отидохме и снимаха детето ми, подпомогнахме с не малка сума благотворителността. Сега фотографът ме уведомява, че е изкарал снимки и ще ги изложи за продажба, можело да отида да закупя такава на детето си. Интересува ме има ли право като автор на снимките да ги продава, без наше съгласие??? Дори да са правени с наше съгласие, аз ги исках за лично ползване, а не всеки да може да си купи портрет на детето ми -с това не съм съгласна! И ми е криво, че прозвуча почти като изнудване - минете да си купите снимките, да не ви изпревари някой...

# 511
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 737
Звездичка, за кой град става въпрос, ако не е тайна, защото май се сещам за кой случай говориш. 😊

# 512
  • Мнения: 660
Звездичка,не съм много запозната, но сега според закона за личните данни едва ли може да размята снимки на детето на публични места без съгласие.Кажете му това.От такива случки остава една горчивина после.

# 513
  • София
  • Мнения: 438
Здравейте, понеже няма кого да питам, можете ли да ми разясните какво точно да поръчам при отпечатване върху канава. Имаме скоро годишнина с мъжа ми и правихме семейна фотосесия. Искам да отпечата една снимка и да му я подаря за повода. Препоръчайте и къде да я отпечатам. Благодаря предварително!

# 514
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 737
Здравейте, понеже няма кого да питам, можете ли да ми разясните какво точно да поръчам при отпечатване върху канава. Имаме скоро годишнина с мъжа ми и правихме семейна фотосесия. Искам да отпечата една снимка и да му я подаря за повода. Препоръчайте и къде да я отпечатам. Благодаря предварително!
http://www.printcenter.bg

# 515
  • Бургас
  • Мнения: 6 883
Здравейте, нуждая се от познанията и съвета ви!
......................

Не съм запозната точно със закона, но от морална гледна точка това е безобразие. Говорете с организаторите на кампанията. Може този фотограф да го прави на своя глава това с продажбата.

В нашия град (Бургас) има една фотографка (доста скъпа при това), при която в общите условия за фотосесиите й пише, че снимките, направени от нея може да ги ползва в сайта си или Фейсбук страницата си. Който не иска това доплаща някаква сума. Това не мога да го проумея. Разбирам, че иска да си рекламира бизнеса, но това вече минава всякакви граници.

# 516
  • Мнения: 11 314
.

В нашия град (Бургас) има една фотографка (доста скъпа при това), при която в общите условия за фотосесиите й пише, че снимките, направени от нея може да ги ползва в сайта си или Фейсбук страницата си. Който не иска това доплаща някаква сума. Това не мога да го проумея. Разбирам, че иска да си рекламира бизнеса, но това вече минава всякакви граници.
Моите клиенти плащат такса Защита от публично пространство, щом не искат да им ползвам снимките никъде и трия веднага след предаване на готовите. Защо ти се вижда странно?
Имам колеги тук, на които тарифите са високи, но правят отстъпка, ако разрешиш да се ползват за реклама или интернет, което пак излиза същото като сметка.

Последна редакция: ср, 14 ное 2018, 13:04 от Вечерница

# 517
  • София
  • Мнения: 2 919
...В нашия град (Бургас) има една фотографка (доста скъпа при това), при която в общите условия за фотосесиите й пише, че снимките, направени от нея може да ги ползва в сайта си или Фейсбук страницата си. Който не иска това доплаща някаква сума. Това не мога да го проумея. Разбирам, че иска да си рекламира бизнеса, но това вече минава всякакви граници.

И според мен фотографката постъпва съвсем коректно. Всичко регламентирано, ясно и точно. При това не заплашва никого с бухалка, карайки го насила да се снима при нея Simple Smile.

# 518
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 737
Като отворихте тази тема...според вас нужно ли е да се пита клиентът дали е съгласен да публикуваме негови снимки в интернет пространството? Разбира се, така постъпваме коректно спрямо него и неговото право, но пък все пак така попълваме и нашето портфолио.
 

# 519
  • София
  • Мнения: 1 210
Нужно е да се пита. Особено с GDPR -а. Вечерница е описала добър вариант - много хора се радват да се покажат снимките им в страниците на фотографа.

# 520
  • Мнения: 4 008
Стандартен модел релийз за фотографи, които си изкарват с това хляба. Подписваш че разрешаваш - продават и рекламират. Не подписваш - не продават и не рекламират. Ако все пак го правят без подпис - можеш да съдиш.

# 521
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 737
Да. С декларация е най-добре. Имаш го черно на бяло.

# 522
  • Мнения: 771
Здравейте, понеже няма кого да питам, можете ли да ми разясните какво точно да поръчам при отпечатване върху канава. Имаме скоро годишнина с мъжа ми и правихме семейна фотосесия. Искам да отпечата една снимка и да му я подаря за повода. Препоръчайте и къде да я отпечатам. Благодаря предварително!
http://www.printcenter.bg

Да предложа още един вариянт:  ARTprintshop

# 523
  • Бургас
  • Мнения: 6 883
.

В нашия град (Бургас) има една фотографка (доста скъпа при това), при която в общите условия за фотосесиите й пише, че снимките, направени от нея може да ги ползва в сайта си или Фейсбук страницата си. Който не иска това доплаща някаква сума. Това не мога да го проумея. Разбирам, че иска да си рекламира бизнеса, но това вече минава всякакви граници.
Моите клиенти плащат такса Защита от публично пространство, щом не искат да им ползвам снимките никъде и трия веднага след предаване на готовите. Защо ти се вижда странно?
Имам колеги тук, на които тарифите са високи, но правят отстъпка, ако разрешиш да се ползват за реклама или интернет, което пак излиза същото като сметка.

Ами не знам. Все пак човека си плаща не малка сума за тези снимки, нужно ли е да се изнудва още.

Ето как се прави от НОРМАЛНИТЕ фотографи: Когато започват новата кампания с коледни/великденски/други фотосесии, си намират модел (обикновено някои фотографи ползват собствените си или роднински/приятелски деца) и правят фотосесия така, че максимално да покажат всички възможности откъм декори и постановки и качват снимките оформени по подходащ начин с информация за новата предстояща кампания. Често качват и видео на самата сесия като показват новите декори, правят колажи с детайли от декора и т.н. Много по-естетично е дори, отколкото да се качват всеки ден стотици снимки на различни деца пред един и същи декор.

Когато някой прави рекламни материали и му трябва модел, той си търси такъв и му плаща, нали, а не обратното - модела да плаща на фотографа. Замислете се? Wink

# 524
  • Мнения: 11 314
Ето как се прави от НОРМАЛНИТЕ фотографи: Когато започват новата кампания с коледни/великденски/други фотосесии, си намират модел (обикновено някои фотографи ползват собствените си или роднински/приятелски деца) и правят фотосесия така, че максимално да покажат всички възможности откъм декори и постановки и качват снимките оформени по подходащ начин с информация за новата предстояща кампания. Често качват и видео на самата сесия като показват новите декори, правят колажи с детайли от декора и т.н. Много по-естетично е дори, отколкото да се качват всеки ден стотици снимки на различни деца пред един и същи декор.

Когато някой прави рекламни материали и му трябва модел, той си търси такъв и му плаща, нали, а не обратното - модела да плаща на фотографа. Замислете се? Wink
Irene Adler, не знам откъде я имаш тази информация за "нормалните" фотографи, но мисля, че грешиш основно в отношението си към бизнеса на професионалните фотографи.
Споделям ти опит как аз си организирам такива мероприятия - първо снимам декорите с моите деца. Ако реша, че не са подходящи, търся си други модели по TFP база - те не плащат, но подписват договор, с който разрешават да ползвам снимките за всякакви цели - реклама, интернет и тн. Аз не плащам на никого за нищо.
Който идва при мен да го снимам, значи е съгласен с моите условия, не аз да се съгласявам на техните изисквания. Фотографи бол, като не му харесва аз как работя, ще намери друг подходящ колега по джоба и интереса му.

Общи условия

Активация на акаунт