Фотография - 85 тема

  • 65 377
  • 767
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 476
Здравейте, бих желала да си купя фотоапарат, като примерно стойността му да е до 1000 лв. Много съм заинтересована от астрофотографията (разбира се ще бъде любителско в началото, също съм на ясно че и доста литература трябва да изчета). В началото не искам да се хвърлям на скъп фотоапарат и за това бих ви била много благодарна ако ме насочите към някой модел Simple Smile

# 556
  • София
  • Мнения: 1 210
Не мога да насоча към модел, но със сигурност трябва да има ръчен режим, който да позволява дълга експозиция.

# 557
  • Мнения: 161
Снежно размазване

# 558
  • Мнения: 457
Въобще не ми е снежна и зимна, камо ли коледна снимката, но каквито метеорологичните условия, такива и настроенията в кадрите! Smiley


Тази година не ми се снима "24 дни до Коледа", иначе е забавен проект - стимулира въображението в късите, мрачни дни.

# 559
  • Мнения: X
Аз снимам 30 дни до Коледа, но да си призная, че една част от снимките ми са стари.Stuck Out Tongue Winking Eye Сега в началото на декември вече мисля да снимам всеки ден.
Иначе освен коледно пак си снимам и редовните заподозрени модели. В неделя по време на една разходка ги забелезах тези мъхове, но не си бях взела фотоапарата с мен, та се връщах на около 1км. разстояние отново да си ги снимам, че то сърце не трае..Joy


# 560
  • Мнения: 3 213
Относно дискутираната такса на фотографите - тя е за изкупуване на авторското им право, иначе то принадлежи на тях и могат да ползват снимките за реклама, в портфолио и т.н.

# 561
  • София
  • Мнения: 1 210
Не съм съвсем съгласна - от авторското право може да се откаже фотографа, но това е доста по-скъпо.

# 562
  • Мнения: 3 213
Скъпо е, да, затова са толкова високи таксите. На практика клиентът изкупува правата върху снимките си, защото ако фотографът няма да ги ползва, тогава какви точно права има върху тях ? Едва ли само да ги държи в харда си... Е, може и да се договорят за частично запазване на авторските права при определени условия, но в основата на таксата стоят именно правата върху снимките.

# 563
  • София
  • Мнения: 1 210
Не, в тези случаи фотографът си запазва авторските права. Просто няма право да ги ползва без съгласието на клиента.

# 564
  • Мнения: 3 213
Не, в тези случаи фотографът си запазва авторските права. Просто няма право да ги ползва без съгласието на клиента.

Т.е.има права върху нещо, което не може да ползва, защото клиентът никога няма да му позволи.

# 565
  • Мнения: 457
Не, в тези случаи фотографът си запазва авторските права. Просто няма право да ги ползва без съгласието на клиента.

Т.е.има права върху нещо, което не може да ползва, защото клиентът никога няма да му позволи.

Обаче и клиентът не може да ги ползва, защото правата са на фотографа. Или бъркам?

# 566
  • Бургас
  • Мнения: 6 980
Относно дискутираната такса на фотографите - тя е за изкупуване на авторското им право, иначе то принадлежи на тях и могат да ползват снимките за реклама, в портфолио и т.н.

Ако става въпрос за таксите, които споменах за семейни и детски студийни фотосесии въобще не става въпрос за авторски права дори, а "дай тука едни пари за да не те качвам у фейсбука". Simple Smile Аз не съм професионален фотограф и от страната на клиент тези такси ми изглеждат точно като да издоим клиента до последно.

Като искат да ползват снимки за реклама и портфолио да си наемат модел.

# 567
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 773
Че защо да си наемам модел, за да попълня портфолиото си? Ежедневната работа с клиенти малко портфолио ли е?
И с тези права, съгласия и т.н., вече едва ли някой клиент чак тооолкова ще издребнява. Wink

# 568
  • Бургас
  • Мнения: 6 980
Ами питайте ги тогава клиените си дали може или не, не им искайте пари. Когато се намеси един такъв финансов елемент в съгласието, тогава нещата отиват на изнудване.
За случая, който бях споменала не ставаше въпрос да се ползват снимки за професионално портфолио, а за качване във Фейсбук страницата.

Последна редакция: пн, 10 дек 2018, 16:28 от Irene Adler

# 569
  • Мнения: 390
Не виждам какъв е проблема, ако всичко се уточни предварително. Къде е изнудването? Не се съгласявате и толкова. Има много голям избор от фотографи. Ако не ви харесват условията на даден от тях си намирате друг, който да отговаря на вашите изисквания.

Общи условия

Активация на акаунт