Гръбначни изкривявания - сколиоза и кифоза!

  • 558 613
  • 1 687
  •   1
Отговори
# 1 110
  • Мнения: 68
Tова, че е прегърбена не означава, че има проблем. За ваше спокойствие я заведете на преглед при ортопед (аз бих го направила) иначе "работа за повдигане на самочувствието" и спорт.
Благодаря за отговора! Препоръчайте ми добър доктор - ортопед в София или Пловдив. Това са най-близките до нас градове.

# 1 111
  • Мнения: 19 334
Др Атанас Кацаров в София. Преглежда с направление дори, но все пак питайте, като запазвате час.

# 1 112
  • Мнения: 5 711
Аз съм водила детето с направление в ОРТОМЕД в Горна Баня, работят до 15.00ч.
Иначе съм за плуване независимо дали има или не проблем. Ако детето няма проблем нека си избере спорт, който харесва.

# 1 113
  • Мнения: 3
Здравейте това е публикация от 2015 г.Интересува  ме има ли мами които са чували или прилагали този вид операция . "В момента се въвежда нова операция за гръбначно изкривяване в Ортопедията в Горна баня, както и в „Токуда“, която се нарича Apifix. Практикува се от 3 г. по света, а съвсем скоро ще се прави и у нас. При интервенцията вместо всеки прешлен да се хваща с винтове, се хващат само 3-4. След оперативната намеса работата по корекцията продължава с гимнастика, като се препоръчва системата „Шрот“."

Здравейте. Казвам се Борислав Чонгов и съдействам за прилагането на новата операция Apifix, като основно ще се занимавам с изпълнението на програма от упражнения преди и след операцията.
Операцията е доста от скоро 4 години и половина. Първата уперация в България се усъществи успешно от създателя и проф. Фломан от Израел и доц. Яблански. лично за мен това е поставянето на нова ера в лечението на сколиозата с която оперативен метод и кинезитерапия ще работят заедно.
Импланта е с големина 12 см и може да се разтегне 4,5 см по време на операцията и след това с упражнения. Метода е много добър, но има строги индикации. 1. Единична крива между 40-60 градуса по Cobb. 2. Гъвкава крива, проверена под рентгенов контрол. 3. Умерена ротация. Всеки път се изпращат рентгенови снимки на проф. Фломан за удобрение. Самият той ще идва да оперира, докато не се убеди в правилното изпълнение от водещете Български хирурзи.
Механизма се захваща само с два винта. Операцията е с продължителност 45-60 мин.
Упражненията се заучават 1 месец преди операцията. След операцията се посещава кинезитерапевт веднъж седмично. Аз съм обучен от колеги с опит като: Лиор Сулам от Израел (измислила упражненията) и Никос Каравидас от Гърция.
За сега операцията ще се прави от доц. Яблански (Аджъбадем ситиклиник), д-р Джеров и д-р Диков (Горна Баня, УСБАЛ по ортопедия "проф. Б. Бойчев")

Надявам се да съм Ви бил полезен стази информация

# 1 114
  • Мнения: 6 581
Аз с два въпроса.
1/ Само за деца ли се прилага методът? Т.е условие ли е да не е завършил растежа на гръбнака?
За възрастни прилага ли се? /Имам спомен, че съм чела някъде, че този вид корекция се прилага само за деца, но не съм сигурна/. Rolling Eyes
2. Колко струва?

# 1 115
  • Мнения: 8
Здравейте г-н Чонгов ,радвам се че такъв добър и усведомен в иновациите човек се включи в тази тема.Дълго чаках някакви новини относно прилагането на системата apifx в България .С вас сме се срещали на консултация и тогава вие ми дадохте горе долу същата информация .С удоволствие и нетърпение ще чакам следващата ни среща ,надявам се с добри резултати.

# 1 116
  • Шумен
  • Мнения: 13
Дъщеря ми е със сколиоза , като изкривяването е над 100 градуса .Щяха да я  оперират в "Токуда " ,но дни преди постъпване в болницата ни се обадиха , че спират операции , финансирани от ЦФЛД (център фонд за лечение на деца ),поради проблеми свързани със заплащането .Вече близо месец чакаме решение на фонда ,но на всяко наше обаждане ни убеждават за още малко търпение .Между временно прочетох благодарствено писмо към доц.В.Росманов от болница "Св.Пантелеймон"-Плевен ,за извършена подобна операция .Моля ,ако може някой да изкаже мнение за доцента .Да добавя , че от болницата в Горна баня ни препратиха в "Токуда", заради нуждата от голяма реанимация .

# 1 117
  • Бургас
  • Мнения: 1 649
От дълго време не бях влизала в темата. Гледам че масово се препоръчва спорт, гимнастика, плуване, при деца със сколиоза. По мое мнение, не мисля че хаотичният спорт е полезен за състоянието на децата. За всеки вид и градуси изкривяване, гимнастиката трябва да е индивидуална. Задължително  се правят асиметрични упражнения, според страната и посоката на изкривяване. Плуването, начинът на плуване също трябва да се следи от специалист. Със сигурност съм споменавала за дете учещо в спортно училище с плуване, което също стигна до операция... почти цял живот е в басейн, но явно никой не е следил развитието на сколиозата. Спортове от рода на скачане /набиване на гръбнака/, са вредни за изкривяването.

# 1 118
  • Мнения: 6 581
От дълго време не бях влизала в темата. Гледам че масово се препоръчва спорт, гимнастика, плуване, при деца със сколиоза.
Точно така...всеки препоръчва на посоки, но нищо не се следи после. Аман вече от "специалисти".

Спортове от рода на скачане /набиване на гръбнака/, са вредни за изкривяването.
Това го знам, но не от ортопед, а от рехабилитатор. Писала съм и преди в темата, че на въпрос: "Може ли да се спортува волейбол" получих различни отговори от различни ортопеди, вкл. и такива от София. Само от рехабилитатор получих категоричен отговор "не" и в крайна сметка, лично аз, се обърках от разнопосочна информация.

Borislav Chongov, хубаво е, че се включихте в темата с информация, но все пак като има въпроси под нея, е редно да отговорите.

Ivanbginev, отидете при доцента, нищо не губите, най-малко още едно мнение. Ако сте решили 100% операция, поне ще видите и какво предлагат там. Писала съм и назад в темата, чела съм новини, че той оперира със специфичен метод.
Ето тук информация: http://health.bg/18091/slojzna-operaciia-na-grybnachen-stylb-v-pleven
Но не знам дали само за възрастни се отнася.
Казаха ли Ви колко ще струва? Какво Ви казват за рисковете?

# 1 119
  • Край морето
  • Мнения: 139
Др Атанас Кацаров в София. Преглежда с направление дори, но все пак питайте, като запазвате час.

Може ли координатите му ?

# 1 120
  • Мнения: 67
От дълго време не бях влизала в темата. Гледам че масово се препоръчва спорт, гимнастика, плуване, при деца със сколиоза.
Точно така...всеки препоръчва на посоки, но нищо не се следи после. Аман вече от "специалисти".

Спортове от рода на скачане /набиване на гръбнака/, са вредни за изкривяването.
Това го знам, но не от ортопед, а от рехабилитатор. Писала съм и преди в темата, че на въпрос: "Може ли да се спортува волейбол" получих различни отговори от различни ортопеди, вкл. и такива от София. Само от рехабилитатор получих категоричен отговор "не" и в крайна сметка, лично аз, се обърках от разнопосочна информация.


Здравейте, темата за гръбначните изкривявания при децата набира все по-голяма популярност за съжаление! Аз самата съм горд собственик на такова и "екстрите" последващи от сколиоза, която не е диагностицирана и лекувана адекватно навреме.
Следя темата и родителските коментари с интерес! Оказва се, че рядко лекарите обясняват детайлно какво е то гръбначно изкривяване, последствия, причини и възможности за лечение! Мога да говоря с часове, защото се занимавам и изучавам темата от около 20 години! Самата аз организирам кампании за изследвания на деца и групи за лечебна гимнастика и мога да се похваля с отлични резултати. Ако имате въпроси ми пишете на лични за да не напрягам групата със спам, готова съм да съдействам!
Относно спортовете противопоказни при деца с гръбначни изкривявания: волейболът е един от тях, както и всички подобни при които има тичане, скачане и ротационни движения на тялото (тенис, скуош, футбол, баскетбол...). Обръщам внимание и на балета, който не е спорт, НО наблюденията ми показват явно подценяване на общата физическа подготовка и симетричното развитие на тялото на децата, упражняващи това прекрасно изкуство! Уважаеми родители  Peace, чинно си плащате такси за спорт, но това не ви гарантира, че при детето ви няма да настъпи мускулен дисбаланс и съответно функционално гръбначно изкривяване.
Относно народните танци: противопоказно занимание за деца и възрастни с гръбначни изкривявания и дискови хернии/дископатии/протрузии и т.н, въпреки, че е изключително приятно. Всяко вертикално движение на гръбнака респективно и на дисковете, при слаб мускулен корсет води до хронични възпалителни процеси и болка !
Стига с това плуване при деца с гръбначни изкривявания!!! Груповите тренировки по плуване, при деца с проблеми въобще нямат желания ефект! По-добре ходете 3-4 пъти седмично на лечебна гимнастика отколкото да си мислите, че детето Ви ще си коригира гръбнака само, като плува (плацика се) в басейна.
За повече полезна информация можете да прочетете ТУК
Успех  bouquet

# 1 121
  • Мнения: 5 531
Маруся14 аз лично ти благодаря за поста. С интерес ще изгледам и клипчетата. Аз имам син на 16 г. вече. Преди година открих, че е с гръбначно изкривяване 61% - кифоза. От една година го водя редовно на ортопед, и не чух нищо полезно. Нищо което да ми подскаже, че изкривяването може да бъде спряно. Общо взето след 4 прегледа за 1 г, имаме назначен скенер на гръбнак от Уролог. Подчертавам, не от ортопед, а от уролог, който следи синът ми и го е грижа защо детето се изкриви бързо само за няколко месеца.
Общо взето - има диагноза спина бифида, кифоза 61%, синът ми е с постоянни болки в гърба, областта на бъбреците, както с периодични остри болки в гърдите. Реално лечение не му е изписано - казаха му плувай,и прави гимнастика.

# 1 122
  • София
  • Мнения: 5 203
Мила Маруся, благодаря и аз за поста и за съдържателния ви сайт!
Децата ми имаХА голям напредък при вашите специалисти. Цяла година работят на талази сами в къщи,по спомени от вашите тренировки. И виждам влошаване на стойката. Спешно трябва да се включим в група отново.

# 1 123
  • Мнения: 8 828
Виждам ,че темата е само за деца, а аз съм на 50+, но се записвам да чета.  Simple Smile

# 1 124
  • Мнения: 4 145
Маруся а дали има такива специалист и в Пловдив  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт