Бебето ми отказва да яде кърма?!

  • 1 988
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 435
Късно виждам темата , но държа да си кажа мнението !
Цитат
Ами започнах да му давам кисело мляко 1:1 с вода и пюре,защото трябва да се захранва и с пюренца вече..на много места прочетох,че е добре да се започне от 4-я месец..а и педиатарката така каза..не че това е от значение,но пишеше че така е по-полезно
Министерският съвет прие Национален план за действие "Храни и хранене" - 2005-2010 г според който :
"Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им"
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.
Ето тук е  и пълния текст http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=726220
(стр. 15)

# 16
  • Мнения: 422
Незная защо мислите ,че искам да спра да кърмя..ако съм искала нямаше да цедя цял ден и да му давам,а цяла нощ да не спя защото той от 2-3седмици спи до нас и спи на гърдата ми.А аз незная къде се намирам вече от умора.
А от 40 мл кислео мляко в пюрето ,което му давах какво би му станало.
Допуснах грешка че се храним на шише повечето пъти,но не съм си и помисляла и за миг да му спирам кърмата!
НЕ ОПИРА ДО ПАРИ относно адаптираното мляко...взимала съм най-скъпите ако в това е проблема ..но той не ги иска.(Аптамил..Нан..Хип)
Започнах да давам по малко пюрезащото се притеснявах,че не е наддал достатъчно третия месец само 0.500 ..при положение че 1-я наддаде 1 и 600 ,2-я 1и100..а е 65см..
Почти цял месец се беше поставил все едно на диета ядеше по 120-130мл кърма. . сега едва   100.
Давам му вече по често...нарушихме си и режима вече..само и само да яде толкова колкото трябва за деня.
Прочетох и за кърмаческата стачка на няколко места..но нито имам промени в начина на хранене ,нито той има някакви здравословни проблеми(запушено носле или болки в ушите ,нито млечница.. и от зъбките едва ли...много е рано още).
И пюрето с кисело мляко спряхме..но той продължава да не яде толкова колкото трябва.
Дори и вода не пие вече както преди.

# 17
  • Мнения: 4 242
Дано не досаждам вече но откривам още грешки!
Споменаваш режим и вода.
 Режима в повечето случаи е несъвместим с дългото и успешно кърмене. Точно днес една позната ми сподели че нямала нерви да кърми на поискване и кърмила под режим, резултата е че едва е изкарала 3 месеца и вече са на адапте.
Водата поне до 6 месеца е абсолютно ненужна, тъй като кърмата в по-голямата си част е вода (около 80%), следователно задоволява напълно нуждите на детето. Всяка допълнителна глътка вода е за сметка на кърмата, това би могло да се отрази и на теглото на детето.
Освен това за кърмените бебета няма дози и норми колко трябва да изяждат. За това се изненадвам как разбираш че не яде колкото трябва?
Половин кило си е прекрасно наддаване, не може всеки месец по кило, колко би било бебето на годинка ако расте с такива темпове? С всеки месец ще расте все по- малко  и по- бавно, но това не е повод за тревога. Моята педиатърка казва че щом е качило детето ако ще и 50гр да е значи всичко е Ок!
Така а за млякото- не 40мл а на върха на лъжичката да дадеш е достатъчно да предизвика алергия! Разбирам че искаш научно обяснение по въпроса и ще потърся за да ти копна някоя статия, дано тогава ти хване място Grinning Но с млечните (освен кърмата разбира се) продукти шега не бива! Веднъж изявена алергия много трудно се лекува и не винаги се израстява. Какво би било ако се чудиш с какво да си храниш детето, да го лишаваш от куп удоволствия и полезни храни, да четеш на всяка опаковка съдържанието на продукта да не би да има следи от мляко или подобни и т.н. Да израснали сме повечето така с киселото мляко (тогава наситина беше кисело мляко),  hahahaно що за здраво поколение сме? Та алергиите с болестта на 21 век и то най-вече в България. Нужно ли е да пробваш дали твето дете ще пострада?
Решението си твое в крайна сметка! Peace
а аз се чувствам вече като черна станция

# 18
  • САЩ
  • Мнения: 323
Мила ira_ic, знам че е трудно, от педиатъра чуваш едно, тук във форума се пише съвсем друго. За съжаление, много от педиатрите в България все още не се придържат към Националния план за храненето, цитиран по-горе и се налага майките сами да се образоват ако искат да кърмят.
Предполагам колко е изтощително да цедиш по цял ден и да кърмиш цяла нощ, освен това се тревожиш, че бебчо не яде достатъчно, хич не е лесно. Вярвай, щом бебо качва, няма нужда да се тревожиш. Не е нужно да качва точно между Х и У грама на месец и да изяжда точно по Z мл на хранене. Бебетата растат скокообразно, освен това тъкмо си мислиш, че се е създал режим и нещата се променят, защото те растат.
Отказването на гърдата (кърмаческа стачка) често се дължи на даването на шише или биберон-залъгалка. Смукането от шишето е по-различно от сукането от гърдата, използват се различни мускули и механизма е съвсем различен. Колкото повече време прекарва бебето с биберон в уста, толкова повече се утвърждава в паметта му смукането на биберон. То започва да се нервира когато трябва да суче гърдата, защото се опитва да прилага движения като за смукане от биберон и нищо не се получава. За да спре да отказва бебето гърдата, трябва да забрави смукането от биберон. А за да го забрави, трябва да не получава биберон. Освен от гърда, мляко може да се дава от пипета, спринцовка или чашка, но не от биберон, защото му припомня грешните движения. Моето дете направи стачка поради използването на биберон-залъгалка. Успях да се преборя с нея като махнах биберона и кърмех когато детето беше сънено или спеше. След 2 седмици вече сучеше без да се дърпа и в будно състояние.
Нормално е едно кърмено бебе да не харесва вкуса на адаптираното мляко. Но адаптираното мляко предизвиква у бебетата алергия много по-рядко отколкото киселото мляко. Наистина, в България сигурно има много бебета на които е давано кисело мляко от ранна възраст и не са развили алергии. Но сигурна ли си, че искаш да разбереш дали твоето дете ще получи алергия или не? И 1 на 1000 да е шанса за алергия, ако твоето дете е точно тази единица, какво те топли статистиката?

# 19
  • Мнения: 422
Здравейте,
сега сме само на кърма и вода(не мога да я спра нея,той си прави разлика м/ъ кърма и вода и някой път си му се пие водичка),иначе имаме напредък..от вчера 1/2 от деня се кърмим ...другата от шишето..днес до сега е бил на гърда ..накрая нещо се разсърди и пак му дадох малко от шише.
Ако трябва да е изцяло на гърда...ще стой гладен и ми е жал да го гледам как плаче ..но постепенно се надявам че само ще се кърмим ..без шишето:)

# 20
  • Мнения: 4 242
Страхотно постижение и то само за два-три дни, браво на вас!
Стискам палци по- бързо и леко да се прехвърлите само на гърдата! Peace

# 21
  • Мнения: 3 760
ira_ic, браво на теб!!!   bouquet
Искам само да добавя, че наддаването не се гледа месец по месец, а средно аритметично. При вас е меко казано, добре  Laughing Продължавай да упорстваш!
П.С. Как разбираш, че иска вода? (Аз отдавна не предлагам, защото не искаше, та ми е любопитно. Моята като е жадна суче.)
Още веднъж БРАВО!

# 22
  • Мнения: 435

Ако трябва да е изцяло на гърда...ще стой гладен и ми е жал да го гледам как плаче ..
Не се тревожи , мила , няма да остане гладен ! Точно така с непрекъснато "висене" на гърдата си осигурява мляко  Hug ! Може да се сърди , защото иска да се оригне , защото му се спи , защото го боли коремчето или му се ака или му е мокър памперса или 1000 други неща  Peace
Вярвай в себе си и природата  Naughty
И последно .... съветвам те да не посягаш повече към шишето ако искаш да кърмиш
Успех !

Общи условия

Активация на акаунт