Ясла или бавачка?

  • 7 389
  • 121
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13 512
Ако  ви се налага да започнете работа и имате добри  финансови възможности, кой от двата варианта бихте предпочели и защо?

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
За яслите... там ги у4ат на толкожа много неща...но-най же4е се срещат с връстници. Имала съм бажа4ка... беше добра , но не толкова както яслата. Вси4ко е въпрос на късмет май.... newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 131
До около 2 1/2 - 3 г. - бавачка (най-вече заради болестите в яслите), след това ясла/детска градина.

# 3
  • Мнения: 46 511
Поне до 3 г. бавачка, а най-добре единия от двамата родители  Peace

Laura Sh, никой не говори за изолиране на детето, среща с връстници има на всяка детска площадка.

# 4
  • Мнения: 179
Поне до 3 г. бавачка, а най-добре единия от двамата родители  Peace

Laura Sh, никой не говори за изолиране на детето, среща с връстници има на всяка детска площадка.

newsm10

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Още един глас за яслата. Трябва наистина да попаднеш на добра детегледачка, за да си заслужава. ПРОБВАХМЕ И ЕДНОТО, И ДРУГОТО.Яслата!!!

# 6
  • Мнения: 13 512
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?

# 7
  • Мнения: 5 370
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?
Бавачка. Наблюдавам как се грижи една бавачка за детенцето на моя позната.....и му говори, и го разхожда, и съм убедена, че това е по-добрият вариант до 3 годинки.
Моят ще е БАБА-бавачка.
НЕслучайно западнячките си наемат момичета-опер, за да им гледат децата до определена възраст у дома(била съм такава). Peace

# 8
  • Мнения: 4 187
Ясла! Според мен, заниманията в група с квалифицирани възпитатели са по- добри от еднолично обригжване от чужд човек.
Това, че детето играе с връстници по градинките е чудесно, но няма нищо общо с това как общуват децата в яслата едно с друго. Не че това е от особено значение.

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ясла, защото единствената жена, която бих допуснала в къщата си, върши това в щатите и не съм така добре финансово, че да я излъжа да се върне, а и да я мотивирам за това ежемесечно.

# 10
  • Мнения: 583
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?
естествено, че яслата е по-подходящата му среда! детегледачка/колкото и страхотна да е/ до три годинки-да, но след това-при децата. с малката като излезем навън и отидем на площадката при децата не ми обръща никакво внимание-все едно ме няма. вчера минахме покрай една детска градина, децата играеха навън и то като се лепна за оградата-едва си тръгнахме.затова есента на ясла! но си зависи от детето-някой са залепени за мама-тогава бих позадържала малко нещата-не знам/то дали и детегледачката е удачен вариант в такъв случай? newsm78/

# 11
  • Мнения: 13 512
Една приятелка се нахвърли срещу мен с тезата, че  яслата е еничерски метод- че детето насилствено се отнема от майката в първите дни и това нанася непоправими  травми на детската психика....затова реших да ви попитам какво е вашето мнение.

# 12
  • Мнения: 2 818
Аз мисля, че детето до 2,5-3г. има нужда от повече внимание към него конкретно, а в яслата не виждам как ще стане(може би ако е в група от по 5-6 деца ще е добре), затова бавачка с много излизания по площадки естествено.

# 13
  • Мнения: 2 255
Ако имах добри финансови възможности  Rolling Eyes просто щях да си го гледам АЗ до 3 год и после на градина .... но понеже не е така ... затова  е вече на ясла миличкия  newsm78

А колкото до бавачките ... незнам, но смятам, че шанса да попаднеш на жена дето да ти го гледа като свое е почти нищожен  Sad

# 14
  • Мнения: 17 407
Ясла, след 2-та година обаче. Наистина играта с деца на площадката не може да я замени. Ако боледува много, ще търся други начини.

# 15
  • Мнения: 1 999
На първо място слагам някоя от бабите или бавачка. Peace

# 16
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Бавачка поне до 3 годинки. Детето ми изобщо не е изолирано. Дори напротив- прибирайки се от работа в къщи, в двора има поне 4-5 деца: заедно разхождат куклите в количките, заедно са на пясъчника или люлката  1swing

# 17
  • Мнения: 46 511
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?

Ами не, защото с бавачката ТИ определяш правилата, дали ще спи, когато иска или когато някой друг реши, дали ще излиза в подходящ час, примерно лятото след 16 ч., не виждам и нищо хубаво бебе на 1 година да става по тъмно, а за храната въобще и дума няма да отварям, има една тема по-на долу, можеш да видиш дали има ден, в който закуската не е филия с нещо си (включително с руска салата, което ме хвърли в музиката  Rolling Eyes).

Пък и учителките и децата в яслата са точно толкова чужди, колкото бавачката и децата от площадката ...

# 18
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
При всички случаи бих избрала бавачката,против яслите съм и това си е.Пък от 3 год. на градина Peace.

# 19
  • Мнения: 5 500
Баба, на чужд човек като бавачка не бих се доверила!
Яслата не ми съществува като вариант изобщо!
Като няма баба, аз!
На 3 г. на градина.

# 20
  • София
  • Мнения: 9 857
Ако имах добри финансови възможности не бих почнала работа до тригодишна възраст на детето.Всъщност аз далече не съм в цветущо финансово състояние,но нито едно от децата ми не е посещавало ясла.Просто съм изцяло против даването на детето на ясла,освен ако не е крайно наложително на майката да започне работа-имам предвид крайно наложително от финансова гледна точка,а не от кариеристична.Това разбира се си е лично мое мнение.Просто нямам доверие на две лелки ,една учителка и една сестра/примерно/ да се грижат за 30 деца,дори и да имат доброто желание за това.

# 21
  • Мнения: 1 410
При възможност за избор бих избрала бавачка. Аз лично обаче мисля, че ако имам финасовата възможност да плащам на бавачка може спокойно да си стоя вкъщи докато детето навърши 3 годинки и тогава да го пусна на градина направо.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 378
В яслите работят медецински сестри. Там няма квалифициран учител в ъв всяка група, а 1 педагог за цялата ясла, който ги учи на песнички, игрички и т.н. Нямам нищо против медицинските сестри, но майка ми работеше в ясла (счетоводител) и зная доста неща, включителни и неприятни за тях. Мисля, че детето до 3 год. е толкова малко, че да говорим за детски колектив в групата. Моят син го гледах до 9м. След това 1 година майка ми, а после още 1 година бавачка. Много добра възрастна жена, която го гледаше като свое. Бях склонна и на вариант ясла, поне да опитам дали ще се впише, но мъжът ми беше категорично против.
Мога да кажа само едно-всяко дете е различно. На някои импонасят яслите, на други и детските градини не им харесват до 4 група.  Thinking

# 23
  • Мнения: 14 654
аз дадох детето си на ясла,когато стана на 2 години и половина и то най-вече за да бъда сигурна че ще му запазят място в градината.иначе според мен - бавачка.пък и по-малките дечица изобщо не си играят в "колектив",само си дърпат нещата от ръцете и си пречат.освен това редовно си патят от по-големите в групата,но не понеже не могат да говорят няма как да си кажат. а ако имах възможност щях да си гледам детето не до 3 години в къщи а до 6

# 24
  • Мнения: 4 621
След годинка и седем осем месеца съм за ясла. Детето трябва да е сред деца Peace

# 25
  • Мнения: 798
Ясла. Никоя баба или бава4ка нямаше да научат моя син на нещата , на които го научиха в яслата. И то за отрицателно време, а аз се бях мъ4ила месеци преди това. Научават се на дисциплина, на ред и пр. Имам възможност да го гледа баба, но не искам. Единствения минус са боледуванията, но ако тръгне направо на градина пак ще боледува. Така или ина4е те трябва да се научат , 4е в този живот има правила и не всичко им е позволено. Колкото по-рано толкова по-добре. Бабите ги глезят,а бавачките не ги интересува чак толкова много.А пък ако бях останала още 1 година да го гледам аз, щях да изперкулясам тотално. Едвам издържах втората полвина на втората година., колкото и да звучи гадно, но и аз имам някакъв предел на силите Mr. Green

# 26
  • Мнения: 14 654
Едвам издържах втората полвина на втората година., колкото и да звучи гадно, но и аз имам някакъв предел на силите Mr. Green

вярно ,звучи доста гадно

# 27
  • на североизток
  • Мнения: 285
Яслата разбира се - синът ми вече ходи повече от два месеца.Аз се върнах на работа през есента и реших, докато мине зимата да го оставя вкъщи с бавачка, а напролет да го пусна в яслите. Така и направихме. Сима е контактно дете, а и по принцип си мисля, че колкото по - рано се пусне детето на ясла или градина, толкова по - добре.Свиква с някакъв режим, спазва се дисциплина, учат ги на различни неща и най - важното контактува с негови връстници.
Та твърдо съм за яслата.Имам възможност и за бавачка, но не е същото да знаеш.

# 28
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз не бих се доверила на бавачка- да й поверя детето си, да я пусна в къщата си... абсурд!
 NaughtyБолестите са неизбежни- в яслата, в градината или училището- докато не мине адаптивния период (запознаването на детето с вирусите).
В яслата ми харесва това, че децата се учат, гледайки другите. Така по-бързо свикват да се хранят сами, да ползват гърне, да играят заедно...
Рая днес за 3-ти ден е на ясла и виждам, че и е интересно сред децата. С мен й е омръзнало и скучае.
За това съм ЗА ЯСЛАТА.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 688
гласувах с първа опция-ясла
при наличие на две бабаи с огромно желание да гледат мъника,той тръгва на ясла септември и дано не се налага да си седи вкъщи и да го гледат..искам да е сред деца и да научава по нещо..вкъщи с баба по цял ден се съмнявам че ще му е интересно....

# 30
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Аз не бих се доверила на бавачка- да й поверя детето си, да я пусна в къщата си... абсурд!
 NaughtyБолестите са неизбежни- в яслата, в градината или училището- докато не мине адаптивния период (запознаването на детето с вирусите).
В яслата ми харесва това, че децата се учат, гледайки другите. Така по-бързо свикват да се хранят сами, да ползват гърне, да играят заедно...
Рая днес за 3-ти ден е на ясла и виждам, че и е интересно сред децата. С мен й е омръзнало и скучае.
За това съм ЗА ЯСЛАТА.
Това си е вярно.Моят син тръгна направо на градина и 1,2 група беше ужас. Сега е 3-та и е малко по-добре. Но си е от детето.

# 31
  • Мнения: 8 505
Ясла.Конкретно за моята дъщеря.Невероятно много и харесва на ясла,затова.

# 32
  • Мнения: 251
 Здравейте. Аз все още нямям деца, но четири години съм работила като бавачка, докато бях студентка. Не разбирам защо много майки казват на бавачката чужд човек. Ако семейството може да си позволи  да наеме на детето бавачка, да кажем, от едногодишната му възраст и тя идва у вас всеки ден, след четири - пет години мислите ли, че тази жена ще бъде по-чужд човек за детето, отколкото собствените му баба и дядо, които то вижда, например, пет пъти в годината. Аз съм била в такава ситуация, детенцето се гушкаше в мен, когато баба му идваха на гости, защото ме имаше за по-близка.
 Сега, когато вече работя друго, а детето е на 5 год. продължавам да посещавам семейството почти всяка седмица, защото и двете много се затъжваме една за друга.
 Не е толкова страшно да си имаш бавачка. Аз съм била бавачка и никога не съм гледала  момиченцето като "чуждо", напротив доставяло ми е истинско удоволствие да се занимавам с нея. Толкова е просто, ако си свестен човек ще си вършиш добре задълженията, а да оставим настрана и факта, че това не е работа, то е творчество и радост да възпитаваш и да се грижиш за малко дете.
 И въпреки всичко аз съм ЗА яслата, само да са здравички. Защото момиченцето, за което се грижих, по-късно ходеше на ясла, аз я вземах  и я гледах до вечерта. Там децата не само общуват с връстници, те общуват и с хора, които няма да им изпълняват всяка прищявка, научават се, че не са център на вселената и че за всяко нещо трябва сам да се бориш Simple Smile. Нещо, което така или иначе ще трябва да научат в училище. Simple Smile Но тогава вече ще се борят с хора, които са разбрали тези истини отдавна. Wink

 

# 33
  • София
  • Мнения: 771
Аз съм ЗА яслите по посочените вече причини, независимо че в момента имам детегледачка и нямам оплаквания от нея. До 2 години детето ми ще бъде гледано вкъщи, а после на ясла.

# 34
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Tanya Genova, това момиченце е имало късмет, че е попаднало на теб. Но не всички бавачки са съвестни и отговорни. Тук вече е имало теми за бавачки, които бият и крещят на децата без причина, липсата на хигиена др. неприятни подробности. А поне в началото бавачката е чужд човек за семейството. Аз не бих могла да се доверя на човек, когото почти не познавам. Как да го оставя да разполага с детето ми и домът ми?!

# 35
  • Мнения: 1 290
Тъй като въпроса е ясла или бавачка, а не дали изобщо бихме дали детето си на едно от двете -
гласувам за ЯСЛА

Друго си е да си сред връстници.
Да се грижат за детето медицински лица...

А от шамар, болест и всички гореспоменати неща никой не е застрахован - нито в яслата, нито от бавачката.

И още нещо родител дал детето си на ясла не го прави по-малко такъв, от друг който стои с него по цял ден.
Обичта и топлинката не се предават в часовете заедно, а в отношението.

# 36
  • Мнения: 1 512
При мен първоначалният вариант беше до 3 г. я гледам аз, после директно на градина. Плановете се промениха, Кристина ходи на ясла от миналия септември, страшно много й харесва там. Аз също съм доволна. Не съжалявам за избора, който направих.

# 37
  • Мнения: 8 917
Поне до 3 г. бавачка, а най-добре единия от двамата родители  Peace

Laura Sh, никой не говори за изолиране на детето, среща с връстници има на всяка детска площадка.

СЪГЛАСНА и съм твърдо ЗА бавачката до 3 години!

# 38
  • Мнения: 2 567
Аз съм ЗА бавачка, а още по-добре един от родителите. Мотиви-болести и занимание с детето  Hug
След 2,5/3г. обаче съм твърдо за детска градина. Тогава децата вече имат осъзната потребност да общуват със себеподобни. Simple Smile

# 39
  • Мнения: 6 039
Имам финансовата възможност да си позволя гледачка.
Майка ми и майката на мъжа ми са на 100% разположение.
Върнах се на работа когато детето ми беше на 7м.
Нямах търпение да проходи, за да я пусна на детска ясла.
Безкрайно съм доволна.
Промените, които се случват в поведението й ги наблюдавам буквално всеки ден. Само, че това не може да се разбере от майките, които са се "отдали " на децата си. По няколко причини - не им се работи, не печелят добре от работата си или просто не  харесват работата си.
Безкрайно обичам детето си, тя е най-важното нещо за мен/не работата ми/ но смятам, че и 5 деца да имам няма да мога да им дам всичко, няма да имам реална представа за развитието им и ще се превърна в техен слуга.
Децата обичат деца, не разни лелки и бабички.
Това е. Според мен.
и междудругото това с разболяването е много добро оправдание. Моето дете и децата на приятелките ми явно са изключение - не са боледували.

# 40
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Поне до 3 г. бавачка, а най-добре единия от двамата родители  Peace


Peace

# 41
  • Мнения: 1 370
Детската ясла е незаменима. Детето не общували с такива като него, ежедневието му е непълноценно

# 42
  • Мнения: 7 430
Детската ясла е незаменима. Детето не общували с такива като него, ежедневието му е непълноценно

Напълно съм съгласна  Peace
Толкова се радва и такава радост виждам в очите му като го водя, че не бих му го спестила Peace

# 43
  • Мнения: X
Абсолютно против бавачките съм. Виждала съм бавачки да шамаросват деца, освен това нямам доверие - ако е необходимо детето да се гледа от някой вкъщи, ще е или от някоя баба или от мен или баща и.

Но - яслата е супер! От два месеца детето ми ходи на ясла и се е превърнло в дете, а не в бебе. Чувства се прекрасно - няма търпение да я съблека и да тича в групата, има си приятелчета, за които говори Grinning

Ако имах достатъчно пари бих била така - на ясла до 16ч. После с мама.  Grinning

# 44
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
По-добре ясла

# 45
  • Мнения: 46 511
Детската ясла е незаменима. Детето не общували с такива като него, ежедневието му е непълноценно

Ама защо си мислиш, че децата, които не ходят на ясла не общуват с такива като тях, нали когато не спи е навън, с други деца, ние ходим всеки ден на 3 площадки, общува с повече деца, от колкото, ако ходи на ясла Laughing

# 46
  • Мнения: 17 407
Никол, дъщеря ми всеки ден играе навън с поне 5 деца. През по-голямата част от времето се карат за играчки.... В яслата ги занимават и с други неща Peace

# 47
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Баба, на чужд човек като бавачка не бих се доверила!
Яслата не ми съществува като вариант изобщо!
Като няма баба, аз!
На 3 г. на градина.


Абсолютно!
Само дето аз и на баба не бих го дала/ако не се наложи разбира се/. Категорично не съм съгласна, че когато майката си гледа детето, то не учи нови неща и не придобива нови умения. Ако е така- на майката не й се занимава качествено със собственото й дете Naughty. Мисля, че аз по-добре от всяка лелка и педагожка мога да обесня и да науча детето си каквото и да е, най- малкото защото аз го познавам най- добре и съм наясно с темперамента и възможностите му.

# 48
  • Мнения: 17 407
Катюша какво значи качествено и некачествено занимаване с детето? Едва ли има майка, която да не учи детето си на нищо. НЕ се заяждам, не се стърпях просто Peace

# 49
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Катюша какво значи качествено и некачествено занимаване с детето? Едва ли има майка, която да не учи детето си на нищо. НЕ се заяждам, не се стърпях просто Peace

Имах впредвид, че не може да си оставяш цял ден детето на самотек и само да го храниш и да искаш да учи много нови неща. Сигурно и ти си виждала майки, на които децата определено им пречат и ако може те да си клюкарят и да си пият кафето/гледат сериали, вършат нещо друго/, пък децата само да си играят без да ги занимават, ще е идеалния вариант Confused. Аз познавам такива майки...
Това значеше Peace. Никого не искам да обидя...

# 50
  • Мнения: 17 407
Е, може би има да- не съм го приела лично, просто се замислих. Абе всеки решава сам кое е на-добре за детето му Peace

# 51
  • Мнения: 5 299
честно казано нямам идея. Ако може и от двете по малко Ще е най_добре май. Mr. Green

# 52
Имам финансовата възможност да си позволя гледачка.
Майка ми и майката на мъжа ми са на 100% разположение.
Върнах се на работа когато детето ми беше на 7м.
Нямах търпение да проходи, за да я пусна на детска ясла.
Безкрайно съм доволна.
Промените, които се случват в поведението й ги наблюдавам буквално всеки ден. Само, че това не може да се разбере от майките, които са се "отдали " на децата си. По няколко причини - не им се работи, не печелят добре от работата си или просто не  харесват работата си.
Безкрайно обичам детето си, тя е най-важното нещо за мен/не работата ми/ но смятам, че и 5 деца да имам няма да мога да им дам всичко, няма да имам реална представа за развитието им и ще се превърна в техен слуга.
Децата обичат деца, не разни лелки и бабички.
Това е. Според мен.
и междудругото това с разболяването е много добро оправдание. Моето дете и децата на приятелките ми явно са изключение - не са боледували.

 newsm10 smile3501Браво, Маленна!

# 53
  • Мнения: 46 511
... 
Промените, които се случват в поведението й ги наблюдавам буквално всеки ден. Само, че това не може да се разбере от майките, които са се "отдали " на децата си. По няколко причини - не им се работи, не печелят добре от работата си или просто не  харесват работата си ...

Промени в поведението има при всички деца, само, че аз ги споделям с моето още в момента, когато се появят и най-високоплатената работа не може да се сравни с тях  Grinning
Всъщност не мога да намеря причина, поради която да не си гледам детето до 3 г., колкото и да мисля, такава просто няма ...

# 54
  • София
  • Мнения: 2 896
Не съм гласувала...Всичко зависи от конкретните обстоятелства. Най-важното е на детето да му е добре, ако му харесва в яслата и му понася, защо не. И двата вариянта имат предимства и недостатъци, и човек избира за детето си според обстоятелствата и приоритетите си относно отглеждането на детето.

# 55
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Най-важното е на детето да му е добре...
Точно така- детето преди всичко newsm10
Рая се чувства изненадващо добре в яслата и вече ходи с желание. Ако не беше така- щях да я спра.

# 56
  • Мнения: 14 654
...и междудругото това с разболяването е много добро оправдание. Моето дете и децата на приятелките ми явно са изключение - не са боледували.

 не е оправдание ! явно имаш късмет детето ти да е здраво и затова си позволяваш да говориш така.но след един месец престой вкъщи в чудесно здраве ,след 3 дена ходене на ясла тази седмица-синът ми  пак със сополи и кашлица.обича да ходи ,интересно му е,но здравето на детето е много по-важно от от това да общува с връстници,което на тази възраст изобщо е без значение

# 57
  • Мнения: 3 760
Ясла. Но след 2 навършени годинки. Иначе по-добре сама да си го гледам.  Simple Smile

# 58
  • Мнения: 13 512
... 
Промените, които се случват в поведението й ги наблюдавам буквално всеки ден. Само, че това не може да се разбере от майките, които са се "отдали " на децата си. По няколко причини - не им се работи, не печелят добре от работата си или просто не  харесват работата си ...

Промени в поведението има при всички деца, само, че аз ги споделям с моето още в момента, когато се появят и най-високоплатената работа не може да се сравни с тях  Grinning
Всъщност не мога да намеря причина, поради която да не си гледам детето до 3 г., колкото и да мисля, такава просто няма ...

Въпросът е "Ясла или бавачка",а не "сама ли да си го гледам или да го дам на ясла". Моля,тези,които са на мнение,че трябва сами да си гледат децата до 3, 6,9 или 25 години- да не отговарят.

# 59
  • Мнения: 1 840
Твърдо съм "за" бавачка. Много съм доволна. Много добре се занимава с децата, измисля им какви ли не игри и забавления, води ги на разходка, помага ми в домакинството, а и когато са болни, не се налага да отсъствам от работа. А не страдат от липса на контакти с деца - нали все са по градинките и там вече си имат приятелчета.

# 60
  • Мнения: 46 511
Въпросът е "Ясла или бавачка",а не "сама ли да си го гледам или да го дам на ясла". Моля,тези,които са на мнение,че трябва сами да си гледат децата до 3, 6,9 или 25 години- да не отговарят.

В първия си пост отговорих по темата- бавачка!

Това, което цитираш беше в отговор към нещо друго, за което стана дума в, няма нужда от рефер Laughing

# 61
До сега детенцето ми го гледа бавачка. През август навършва 2 години и от септември я пращам на ясла. Смятам че на тази възраст там ще и бъде по-добре, макар че от бавачката съм мно-о-о-го доволна. Колкото до финансовата част майчинството досега помагаше. Не всички бавачки са скъпи. А колкото до изказванията, че някои майки сами предпочитат да си гледат децата-чудесно, само че не забравяйте, че има професии, които налагат да започнеш работа почти веднага след като родиш. Затова пък посвещаваш на детето цялата си вечер и не си изнервен от неговите прищевки през целия ден. Първото си дете го гледах вкъщи година и половина, второто - 3 месеца. Не мога да кажа  че с второто съм пропуснала радостните мигове, но смятам че по-добре така, отколкото да кажа един ден на голямото - нямаш братче или сестриче, защото трябваше да работя. Така имам две деца и работа, и съм щастлива. Освен това както казах, случих на бавачка. Simple Smile

# 62
  • София
  • Мнения: 98
Аз лично съм категорично за бавачка до 3 години, а след това детска градина. Разбира се, всеки изхожда от собственото си дете. Най-голямата кака ходеше на ясла от 2-годишна, за болестите просто не ми се иска да си спомням. Средната тръгна на детска градина от 4-годишна. Не боледуваше, за цялата градина изкара една гнойна ангина. Вярно, че сутрин си поплакваше за мама, ей така по навик, а иначе от 3-месечна е гледана от бавачка, която ми беше като член на семейство. Жената беше медицинска сестра, що се отнася до това, че се в отговорите често се набляга на факта, че в в яслите персоналът е специализиран. Контактът с връстниците го имаше, напрекъснато ходеха по паркове и разни мероприятия. В никакъв случай не беше саможива, също беше и самостоятелна. Сега с малкия възнамерявам да процедирам по същия начин. Още повече, че и в момента го гледа същата жена. И в най-добрата ясла просто не можеш да обърнеш равностойно внимание на петнайсетина деца. А болестите са неизбежни. Все някой си води детето сополиво и кашлящо. Но все пак всичко е въпрос на личен избор и на финансови възможности. Трябва да се отчита и факта, че не е лесно да попаднеш на добра бавачка, тъй че в някои случаи яслата може да е по-добрата алтернатива.

# 63
  • Мнения: 14 654
Въпросът е "Ясла или бавачка",а не "сама ли да си го гледам или да го дам на ясла". Моля,тези,които са на мнение,че трябва сами да си гледат децата до 3, 6,9 или 25 години- да не отговарят.

В първия си пост отговорих по темата- бавачка!

Това, което цитираш беше в отговор към нещо друго, за което стана дума в, няма нужда от рефер Laughing
и аз написах че бавачката е по-добър вариант,а не виждам какво се нервиш като след като отговорят на конкретния въпрос някои майки отбелязват че най-добре е бавачката да бъде мама.и защо такава ирония 3,6,9 или 25-доста грозно и неуважително.пък да си чела някъде тема в която стриктно се отговаря без отклонения?

# 64
  • Мнения: 953
Бавачка, имаме горчив опит с яслата много боледува.

# 65
  • Мнения: 1 753
Твърдо съм "за" бавачка. Много съм доволна. Много добре се занимава с децата, измисля им какви ли не игри и забавления, води ги на разходка, помага ми в домакинството, а и когато са болни, не се налага да отсъствам от работа. А не страдат от липса на контакти с деца - нали все са по градинките и там вече си имат приятелчета.

И аз съм на същото мнение. Имам два броя бавачки в къщи за двете бебета, а аз работя. Нито за миг не съм съжалявала за избора си. Децата ми са здрави (чук-чук), щастливи, бабите ги хранят, разхождат, пеят им песнички, Ани танцува. Контакта с другите деца не им липсва ни най-малко. Знам, че ако се изпотят няма дрехите им да изсъхнат на гърба или че ако им е студено ще им се облече жилетка. Освен това бабите ми помагат в домакинството - простират, мият чинии, бършат пода, въпреки че не съм ги молила за това. Мисля да карам така докато малките не станат на по 2-3-4 годинки... ще видим. От друга страна аз самата се чувствам пълноценна, защото работя през деня, а вечерта мога да се нарадвам на децата си, да се радвам на това което са научили, а и те да ми се радват на мен. Иначе преди ме възприемаха просто като някакъв придадък към къщата или като някаква даденост. Аз бях спряла всякакви социални контакти с други хора, освен с майките в градинките и направо бях изкукуригала...

Та така - това е моето мнение. Детегледачка докато са малки, пък след това с другите деца в градината.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
  След като навърши 2 пуснах Мартин на ясла - чуства се чудесно там, когато се заседи в къщи пита непрекъснато кога ще ходи на градина.  За моето дете мисля че избрах най-доброто решение - щом дечко е щастлив, значи изборът ми е бил правилен.

# 67
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Преди време бях пред същата дилема.
Дори бях намерила две детски учителки като потенциални бавачки. Но избрах яслата и не съжалявам.
Там се научи че не е само той, не е център на света. Научи се на много повече самостоятелност. От необходимостта всички да му разбират и да комуникира с останалите речта му се изчисти и набора от думи бързо нарастна.Понеже ходи в ОДЗ много лесно преживя прехода - ясла - градина, а и му беше свикнал на режима!
Но е важно а попаднеш на добри сестри в добра ясла. Затова е важно детето да може да говори, за да можеш да разбираш какво става там!

# 68
  • Мнения: 863
Май съм пове4е за яслата newsm78

# 69
  • Мнения: 352
... 
Промените, които се случват в поведението й ги наблюдавам буквално всеки ден. Само, че това не може да се разбере от майките, които са се "отдали " на децата си. По няколко причини - не им се работи, не печелят добре от работата си или просто не  харесват работата си ...

Промени в поведението има при всички деца, само, че аз ги споделям с моето още в момента, когато се появят и най-високоплатената работа не може да се сравни с тях  Grinning
Всъщност не мога да намеря причина, поради която да не си гледам детето до 3 г., колкото и да мисля, такава просто няма ...

Въпросът е "Ясла или бавачка",а не "сама ли да си го гледам или да го дам на ясла". Моля,тези,които са на мнение,че трябва сами да си гледат децата до 3, 6,9 или 25 години- да не отговарят.



newsm10 smile3521

# 70
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 275
Ако  ви се налага да започнете работа и имате добри  финансови възможности, кой от двата варианта бихте предпочели и защо?
Изцяло сам за бавачка до 3год.Имах невероятния късмет да попадна на чудесна жена която гледа сина ми от 1год до 3 год.Не съм съгласна че в яслата детето има възможност да контактува с други деца на неговата възраст ,защото бавачката ни разхождаше детето и не му липсваше детска компания.

# 71
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Не за друго не предлагам яслата, а защото през адаптивния период ще се скъса да боледува детето, понякога цялата тази работа прераства в дългогодишни хронични заболявания.
Интересното е, че децата далеч по-добре се адаптират в детската градина след 3 годишна възраст, отколкото в яслата.
Имам едно съседче, което още на 2,5 тръгна на градина и когато го попитам "Боре, хайде на ясла, мъничък си за градина", така отрицателно клати глава и вика "гадно, гадно". Според учителките в градината децата са по-големи и укрепнали и боледуват по-малко, та и заразите, които се ширят сред децата са по-малко.

# 72
  • Мнения: 24 467
И при двете си деца предпочетох бавачката пред яслата.
Пробвах ясла при големия си син и това окончателно ме убеди, че другият избор е по- добър.
Децата до тригодишна възраст са бебета /за мен/, имат специфични нужди- специално хранене /като се има предвид, че някои деца постъпват на ясла много рано, някои- преди да навършат една година/, от възпитание на основни хигиенни правила и норми и основни правила на поведение, които са специфични точно за тази възраст и не се възприемат в колектив от още 20 деца и то на различна възраст и с голяма разлика в етапа си на развитие. Следва да се обърне внимание на факта, че до 3 годишна възраст средно децата не играят едно с друго, както е по- късно, в ДГ, те си играят с играчките си, с частите на тялото си и с възрастните, които следва да им обяснят нагледно как се играе с топката, с кеглите, как се драска на листа и т.н.
В яслата няма учители /педагози с "предучилищна педагогика"/, там децата не се възпитават, а се отглеждат от наличните лелки, които не могат да обърнат на всяко дете подобаващото му се внимание, а колективните игри при толкова малки деца не се организират. Докато в ДГ децата са вече деца, а не бебета, могат да бъдат самостоятелни- да се облекат, да се нахранят сами, да ходят до тоалетна, да играят с други деца и да бъдат част от група /колектив/, говорят с цели и свързани изречения. В ДГ те се обучават от специалисти, имат програма за обучение, съобразена с възрастта им, могат да бъдат приучавани към спазване на режим и към съобразяване с колектива и останалите /при бебетата това не може и все още не бива да става/. Дете в ДГ може да ти разкаже как е минал денят му, дали учителките и децата са били "лоши" с него, в яслата- иди че разбери защо бебето реве, когато го водиш, шамаросва ли го леличката и ако да- коя точно.

Въобще не мисля да обсъждам идеи като "Как ще си дам детето на чужд човек" /то в яслата колективът все от роднини и близки е/ или "Как ще пусна чужд човек у нас /аз му поверявам детето си, нима има друго по- ценно в къщи?/. Това няма нищо общо с дилемата "ясла- бавачка" и как ще подбереш човека, с който ще работиш си зависи изцяло от теб самия.

# 73
  • Мнения: 766
Пред същата дилема съм.
Решението ми -  запазваме си детегледачката още 2-3 месеца след тръгването на ясла, като и плащаме досегашната й заплата. Ако детето не се адаптира, боледува много  просто го спирам и продължаваме по старому още една година. 

# 74
  • Мнения: 967
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?

Ами не, защото с бавачката ТИ определяш правилата, дали ще спи, когато иска или когато някой друг реши, дали ще излиза в подходящ час, примерно лятото след 16 ч., не виждам и нищо хубаво бебе на 1 година да става по тъмно, а за храната въобще и дума няма да отварям, има една тема по-на долу, можеш да видиш дали има ден, в който закуската не е филия с нещо си (включително с руска салата, което ме хвърли в музиката  Rolling Eyes).

Пък и учителките и децата в яслата са точно толкова чужди, колкото бавачката и децата от площадката ...

Никол, това което казваш, за правилата които ти определяш в случая с бавачка е чудесно, но само на думи  Sad
Имам опит и с бавачки и с ясла.
На практика шанса да попаднеш на читава бавачка е много малък - говоря от опит - особено ако искаш да плащаш по-малко от
500-600лв на месец.
Когато детето е в ясла - да правилата не ги определяш ти, но поне знаеш, че има правила и си информирана за прaвiлата - т.е. знаеш точно къде се намира детето ти, какво яде , знаеш кога спи, какви занимания се предвиждат за деня и т.н.
Когато имаш бавачка вкъщи уви ситуацията е далеч по-лоша - мислиш си чe си определила някакви правила, които бавачката спазва, но докато детето ти е малко и не говори няма кой да контролира бавачката дали спазва правилата ти - оказва се в един хубав ден, докато аз си мисля, че детето ми е с бавачката в кварталната градинка съвсем случайно брат ми ги среща в един мръсен икарус на километри от дома ми  ooooh! - следва опит за лъжа от страна на бавачката и зле скалъпено оправдание  Close Не искам детето ми да се вози в гадния градски транспорт още повече без мое знаение!!! - сега ги е видял брат ми, но колко пъти преди това никой не ги е забелязвал и са ходели бог знае къде???!!!! - А бавачката ми беше препоръчана от много доверено място.
Друг случай - в дома ни не се пуши - никога откакто сме се нанесли не е палена нито една цигара  - но един ден намирам покривкатав кухнята прогорена от цигара - ми тя пушела на терасата, но й се чуло че детето плаче и влязла да провери - а предварително бях казала изрично, че не приемам пушеща бавачка - ми тя и в градинката като са сигурно вместо да дишат въздух му дими в лицето  Cry - а в яслата НЕ се пуши - мога да дам още колкото искате примери ...
Моя приятелка съвсем случйно се прибрала един ден по-рано и заварила бебето й 11мес. да изяжда голям милка шоколад, а тя горката до този момент си е мислела наивно, че детето й се храни здравословно и не е опитвало през живота си шоколад. Като опитала бавачката какво сатава, онази й казала, че обича това дете като свое собствено и за това му дава шоколади (въпреки, че е предупредена да не го прави), защото ако майката е коравосърдечна и лишава детето от тази благинка, то бавачката няма да го лишава и често тайничко му е давала да изяжда по цял голям шоколад Twisted Evil
Още ли си мислите, че бавачка е доброто решение?
Ако наистина попадне човек на съвестна бавачка, която се грижи за детето като за свое - да 100% при деца под 3год съм ЗА бавачка и против ясла - но от реалността, която виждам наоколо НЕ бих си поверила детето н бавачка - яслата в случая е по-малкото зло  Peace

# 75
  • Мнения: 24 467
Да, още мислим, че бавачката е добро решение и аз специално ще си го мисля, докато и второто ми дете не навърши три години, а и след това.
На бавачката работодателят съм аз. Ако аз не мога да си подбера персонала- приблемът си е в мен, ако аз не мога да наложа как ще се работи- проблемът също си е в мен и решаването на тези проблеми си зависи изцяло от мен.
В яслата нито аз избирам персонала, нито мога да го подменя, нито мога да наложа правилата.
На мен винаги пък ми е било чудно защо хората, като тръгнат да си търсят бавачки за бебетата избират измежду здравни работници и учителки. Смисъл няма никакъв. И при двете ми деца бавачките не са били такива, просто са бивали жени с опит в отглеждане на деца и с желание да гледат такива.

# 76
  • Мнения: 6 206
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?
Аз мисля бавачка.
Преди бях много за яслата и затова до 2 год беше с бавачка малкия, после ясла.
Нямам забележки към гледането в яслата, нито да чукам на дърво ми се е разболявало детето, но нещо отвътре ми подсказва, че направих грешка с яслата. Детето ми плаче всяка сутрин, до обяд е нещастно, много много рядко да не плаче, а ходи вече цяла година. Тази сутрин като по чудо не плака, толкова съм щастлива. И при бавачката мрънкаше, но много по-малко.
Не знам, за себе си съм решила, живот и здраве, да ни е всичко наред да си имаме живо и здраво братче или сестриче, яслите ще ги гледа през крив макарон. Пък знам ли може и да си променя мнението, но не вярвам.

# 77
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аз ще отоговоря така:
- зависи от детето. Ама много си зависи от конкретния индивид.

# 78
  • Мнения: 967
И при двете си деца предпочетох бавачката пред яслата.
Пробвах ясла при големия си син и това окончателно ме убеди, че другият избор е по- добър.
Децата до тригодишна възраст са бебета /за мен/, имат специфични нужди- специално хранене /като се има предвид, че някои деца постъпват на ясла много рано, някои- преди да навършат една година/, от възпитание на основни хигиенни правила и норми и основни правила на поведение, които са специфични точно за тази възраст и не се възприемат в колектив от още 20 деца и то на различна възраст и с голяма разлика в етапа си на развитие. Следва да се обърне внимание на факта, че до 3 годишна възраст средно децата не играят едно с друго, както е по- късно, в ДГ, те си играят с играчките си, с частите на тялото си и с възрастните, които следва да им обяснят нагледно как се играе с топката, с кеглите, как се драска на листа и т.н.
В яслата няма учители /педагози с "предучилищна педагогика"/, там децата не се възпитават, а се отглеждат от наличните лелки, които не могат да обърнат на всяко дете подобаващото му се внимание, а колективните игри при толкова малки деца не се организират. Докато в ДГ децата са вече деца, а не бебета, могат да бъдат самостоятелни- да се облекат, да се нахранят сами, да ходят до тоалетна, да играят с други деца и да бъдат част от група /колектив/, говорят с цели и свързани изречения. В ДГ те се обучават от специалисти, имат програма за обучение, съобразена с възрастта им, могат да бъдат приучавани към спазване на режим и към съобразяване с колектива и останалите /при бебетата това не може и все още не бива да става/. Дете в ДГ може да ти разкаже как е минал денят му, дали учителките и децата са били "лоши" с него, в яслата- иди че разбери защо бебето реве, когато го водиш, шамаросва ли го леличката и ако да- коя точно.

Въобще не мисля да обсъждам идеи като "Как ще си дам детето на чужд човек" /то в яслата колективът все от роднини и близки е/ или "Как ще пусна чужд човек у нас /аз му поверявам детето си, нима има друго по- ценно в къщи?/. Това няма нищо общо с дилемата "ясла- бавачка" и как ще подбереш човека, с който ще работиш си зависи изцяло от теб самия.

Не че искам да пропагандирам яслите, защото според мен те са просто по-малкото зло, а не и правилното решение за отглеждане на малки дечица, но позволи ми все пак да не се съглася с теб:
1. Децата в яслата си имат програма, включваща изкуства, спорт и т.н. - в яслата на сина ми ходят всеки ден във физкултурния салон (а през лтото навън) и той вечер ми показва различни упражнения и е горд с наученото;
2. два пъти седмично имат приложни изкуства - лепят фигурки от цветна хартия, моделират с пластелин и това не само, че развива у децата множество умения и сръчност, но и ги кара да се гордеят, че те сами с двете си ръце могат да сътворят нещо хубаво - синът ми поне е много доволен.
3. Няколко пъти тази година им гостува професионален театър, а наскоро имаше открит урок, където 2 годишните патета  изнесоха цял спектакъл пред родителите с много песни, танци, стихчета и театър.
4. Друго за което се сещам са ценните уроци по етикет, които синът ми е научил от яслта - да не говори докато се храни, да поздравява с песничка или стихче, когато някой има празник  и т.н.
Така че поне при моето дете яслата далеч е надхвърлила функцията "отглеждане" и до мемента го е научила на страшно много неща, които работещата майка вечер не би могла да направи, особено когато трябва да се грижи и за домакинството.

# 79
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Бавачка поне до 3 годинки. Детето ми изобщо не е изолирано. Дори напротив- прибирайки се от работа в къщи, в двора има поне 4-5 деца: заедно разхождат куклите в количките, заедно са на пясъчника или люлката  1swing

 Ами не знам къде живееш,но при нас такива деца няма.По площадките можеш да срещнеш малчовци до около година,година и половина.По-големите са максимум 2-3.А иначе и аз като се прибирам на площадката има много деца,но това е в 18:30 и вече са се прибрали от ясла.Моите също са там именно защото баща им ги е взел преди половин час и те вечно имат да си доиграват с приятелчетата си от градината и яслата. Joy Joy Joy,все не можем да ги разделим.Аз съм твърдо за яслата.
 Имам познати с добри финансови възможности и след като пробваха с бавачка,малкия тръгна в частна ясла,в пъти по-доволни са от този вариант. Peace

# 80
  • Мнения: 27 524
Бавачка. Против съм даването на ясла на толкова малко дете, несигурно и все още плашещо се от света. А като сложим на първо място и болестите и това, че поне 3-4 пъти в годината двегодишното ми дете ще гълта антибиотици - твърдо не  Naughty Виж, детска градина след 4 годинки - да, но ясла не!

# 81
  • София
  • Мнения: 903
По-добре бавачка. Моята дъщеря вече е голяма за ясла, но поради много често боледуване се наложи да я оставя вкъщи и й намерих детегледачка. И резултатът е, че тя с желание отива при нея (защото я гледа в своя дом), там рисуват,  пеят песнички, пишат букви, изрязват разни неща - не виждам какво повече може да я научи възпитателката в градината на тази възраст.
е, вярно, че не общува с много деца, но предпочитам детето ми да е здраво, отколкото през 2 дни да е болна само и само да общува с връстниците си? Все пак с деца може да общува и в къщи - доста често ходим на гости и ни идват гости с деца, така, че категорично бих избрала бавачката.

# 82
  • в Низината
  • Мнения: 705
Категорично бавачка!

# 83
  • Мнения: 705
аз гласувах за бавачка, макар и с резерви.

принципно съм категорично против яслите във вида, в който са тук, в българия - деца над 20-30, без игра на въздух по 9 месеца в годината, остарели разбирания за елементарни неща (като ходеното на гърне, например). затова за моите деца съм избрала варианта с бавачката.  резервите ми, обаче, са поредени от това, че когато симона мина 2год, и сега, когато павел ги наближава, определено отчитам нуждата им от социализация. вярно е, че са постоянно навън, където играят с деца, но моята бавачка не е от тези, които ги забавлява, когато са сами и това много ме дразни - нито ги учи на нещо, нито клоунясва с тях. по ред лични причини, не искам да я сменям и затова търся за децата си разни занимални, където да се забавляват по няколко часа на ден, а останалото оставам на бавачката.

за мен това е компромисното решение. ако яслата тук беше като тази в англия, например - 4-5 деца на сходна възраст под целодневните грижи на 1 педагог в подходящи домашни условия, изобщо нямаше и да се замислям. ДА, АМА НЕ, при нас не е така newsm78

# 84
  • Мнения: 2 556
Детегледачка. Нямам доверие на яслите и то не за друго, а защото не вярвам че 3 жени могат да се справят с 20 и няколко деца - абсурд.

# 85
  • Мнения: 3 146
Бавачка, защото категорично е по-добре за малко дете да е обградено с грижи и да общува с по-малко възрастни хора - така е по-спокойно. Пък и съм чела, че е по-добре за развитието му. За болестите да не коментирам!

# 86
  • Мнения: 102
До 2 години съм за гледане на детето от майката или бавачка,но след това по-добре на ясла.Естествено,всичко е индивидуално,зависи какъв психологически тип е детенцето,също така и добрите  условия в яслата са задължителни.Аз избрах до 2 год.да съм в къщи,след това частна ясла.Ако евентуално не се отрази добре на Дария,мога да разчитам на моята майка.За моето дете лично,бих се въздържала от бавачка,изглежада съм гледала много неподходящи филми...

# 87
  • Мнения: 1 044
ЗА БАВАЧКА СЪМ ТВЪРДО, ЗА ДА СЕ ОТГЛЕЖДА ДЕТЕТО В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ. МОЕТО ДЕТЕ ДО 2Г.6 М. ИМАШЕ НАЙ-ВЕЧЕ НУЖДА ОТ СИЛНАТА ПРИВЪРЗАНОСТ НА ДВАМАТА СИ РОДИТЕЛИ. СОЦИАЛНИТЕ КОНТАКТИ  МУ БЯХА ПОЛЕЗНИ, НО ОПРЕДЕЛЕНО НЕ СА МУ И ЛИПСВАЛИ. МАЛКО ДЕЦА НА НЕГОВАТА ВЪЗРАСТ ИГРАЯТ ЗАЕДНО -ПОВЕЧЕТО ИГРАЯТ САМОСТОЯТЕЛНО /АКО ИЗОБЩО СЕ ЗАИГРАВАТ С НЕЩО КОНКРЕТНО/, А ПОВЕЧЕТО СА ЗАЛЕПЕНИ ЗА РОДИТЕЛИТЕ СИ. МОЕТО ДЕТЕ БЕ КАТО "БРАУНОВА ЧАСТИЦА" - ЗАИГРАВА СЕ ЗА 5 МИНУТИ И ПАК ХУКВА НА НАКЪДЕ. ЗА КАКВО Е НУЖНА НА ТАКОВА ДЕТЕ ЯСЛА - В КЪЩИ ГО ХРАНЯТ ПО-ЗДРАВОСЛОВНО, ДАРЯВАТ ГО С ЧУВСТВО ЗА СИГУРНОСТ И С ОБИЧ, РАСТЕ В ПЪЛНА СВОБОДА И ИНДИВИДУАЛНО ВНИМАНИЕ МУ СЕ ОТДЕЛЯ, БОЛЕДУВА ПО-РЯДКО. НАВЪРШИ ЛИ ТРИ ГОДИНИ - ТОВА ВЕЧЕ ДРУГА РАБОТА - ДЕТЕТО ВИДИМО СЕ ПРОМЕНЯ И СЪЗРЯВА И НУЖДАТА ОТ ГРУПОВИ ЗАНИМАНИЯ И ОБУЧЕНИЕ Е ПО-ГОЛЯМА. И ОСВЕН ТОВА ДРУГО Е ДА БОЛЕДУВАШ, СПОРЕД МЕН НА 3 М., НА 1З М. И НА 3 Г.

# 88
  • Мнения: 24 467
Това, което дадох като пример вече, беше свързано с яслата, на която бях записала големия си син. Е, разбира се не всички ясли са еднакви, но тези, на които ходят децата на моите познати са все като яслата, на която за кратко ходи сина ми.
Беше юни месец и няма да забравя, как за две седмици не ги изведоха нито веднъж навън в дворчето. Пък рязането, лепенето и четенето в къщи е всеки ден, не по два часа в седмицата. Най- гадното за сина ми беше това отвратително поставяне под час на гърнето. той се беше научил не само да си казва, а и да си го носи, но когато му се доходи, разбира се. Това да те карат да ходиш до тоалетната под определен час никога не мога да го приема за нормално. Бавачката му знаеше и стихове и песнички и всеки ден при хубаво време бяха навън с други майки или баби. Той беше отчаян, че не може да говори с някого- там децата почти всичките не говореха или говореха малко, а определено лелите не можеха да си позволят да си приказват с някакво си хлапе така, както правеше бавачката. Със сигурност не са го тормозили физически- той си казваше всичко, а и познавах едната леля, въпреки това той определено не се чувстваше добре в яслата. За него беше изключителен тормоз /безсмислен напълно/, поради което го върнах в къщи на спокойствие и през септември отидохме на градина, макар и на 2,5 години с малко по- големи дечица и при истински учителки, където той намери своето място.

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Бавачка.За съжаление ще ми се наложи другия вариант.

# 90
  • Мнения: 790
Бавачка.
Като напълно съм съгласна, че е много трудно да намериш точната жена за целта.  Пък и мъж, ако щете  Laughing - четох нещо подобно в клю-то

# 91
  • Мнения: 2 567
Бавачка или добра частна ясла.
Ако не мога да намеря бавачка или пък в града няма частна ясла(както е примерно тука), а и имам финансови възможности, бих аз си я гледала поне до тръгването на градина.
Една жена да ми помага в домакинството, ще ми е достатъчна помощ за да мога да си гледам детето.

# 92
  • Мнения: 7 263
Ползвала съм и двете опции. Съдейки от личния си опит гласувах с опцията "бавачка".
Споредн мен яслата просто не е подходяща за всяко дете. Особено това важи за първото дете в семейството, защото то расте в доста специфично обкръжение от възрастни и не е свикнало да дели пространство с други деца. За по-малките е по-лесно да свикнат - защото те така и така имат кака/батко и приемат тръгването на ясла като нещо нормално.
Няма опция частна ясла - ако имаше бих гласувала за този вариант - защото би премахнала /според мен де/ точно това което не ми допада в яслите.

# 93
  • Мнения: 2 270
ясла-не бих приела друга жена да се грижи за детето ми/освен бабите и то само за няколко часа/.В яслата -при другите деца

# 94
  • Мнения: 1 416
Пробвахме и двата варианта. По-доволна съм от яслата (и то държавната, от частната я отписахме). Тя е по-щастлива там, интересно й, гледат я добре.

# 95
  • Мнения: 27 524
ясла-не бих приела друга жена да се грижи за детето ми/освен бабите и то само за няколко часа/.В яслата -при другите деца

Там се грижат също други жени, а не децата  Wink

# 96
  • Мнения: 5 475
Поне до две годишна възраст предпочитам  бавачка.  Peace

# 97
  • Мнения: 952
откакто Вики тръгна на ясла и аз съм ЗА яслите:peace: но това е защото съм доволна и защото на детенце му понася добре Peace А и мястото на едно дете е при децата. Варианта за гледачка не ми допада,колкото и добър човек да е или дори да е бивша/настояща учителка. Предпочитам учителките да си го гледат в яслата. Rolling Eyes

# 98
  • София
  • Мнения: 2 079
Още един глас от мен "За" яслата.
Мястото на детето е в неговото съобщество, а с детегледачката в къщи какво ще научи от отношенията с равните си? newsm78
Ако ще и най-добрата детегледачка да има - за ходенето на ясла съм.
Но ако има някакъв сериозен здравословен проблем, който изисква специална храна, лекарства, режим и т. н. - тогава ще се наложи да има детегледачка, колкото и да не ми се иска. Tired

# 99
  • Мнения: 368
Ясла! Според мен, заниманията в група с квалифицирани възпитатели са по- добри от еднолично обригжване от чужд човек.
Това, че детето играе с връстници по градинките е чудесно, но няма нищо общо с това как общуват децата в яслата едно с друго.
И аз съм на това мнение. Симеон ходи от 5дни и вече отива с желание - значи му е хубаво на детето.

# 100
  • Мнения: 2 270
ясла-не бих приела друга жена да се грижи за детето ми/освен бабите и то само за няколко часа/.В яслата -при другите деца

Там се грижат също други жени, а не децата  Wink
Мисля,че много добре ме разбра какво исках да кажа

# 101
  • Мнения: 1 744
Аз съм за яслите. Там ги учат на доста неща, а и общуването с връстници може само да е от полза. Peace

# 102
  • Мнения: 1 640
Нито едното,нито другото-все са чужди хората,с които ще общува детето.Аз до 3г.,а може и повече,иначе защо да го раждам това дете,след като чужди хора ще го хранят,обличат,възпитават,тогава аз за какво съм-да бъда страничен наблюдател и да нося пари,това ли?!Когато една жена реши да ражда и гледа дете,то,моля,нека го направи и дано успее да изгради истинска емоционална връзка с детето си,а не да играе второстепенна или дори третостепенна роля в живота му само защото бърза да прави кариера или просто иска повече пари.Аз се отказах от "повечето пари" и сега все още съм вкъщи с дъщеря ми/е,за половин ден,но съм с нея/.През др.половина е с баба си.Септември пак ще си я гледам изцяло аз.
 Нито бавачка,нито ясла,баба или др.близък роднина.

# 103
  • Мнения: 705
Когато една жена реши да ражда и гледа дете,то,моля,нека го направи и дано успее да изгради истинска емоционална връзка с детето си,а не да играе второстепенна или дори третостепенна роля в живота му само защото бърза да прави кариера или просто иска повече пари.

хей, хей, феичке, не мислиш ли, че си доста крайна Mr. Green първо, думите ти са тотално грешни, защото няма родители, които са създали една здравословна семейна среда, да имат второстепенна роля в живота на децата си, независимо дали ги гледат до 7г, тръгват на работа веднага след раждането или някакъв среден вариант. за третостенна да не говорим  Naughty

второ, не мислиш ли, че има хора, които не бързат да градят кариера, а просто се опитват да създадат относителна финансова стабилност за децата си. ти и тях ли наричаш второстепенни  newsm78

трето, има родители, които са по 24ч на дена с децата си и пак емоционалната връзка м/у тях е по-слаба от такива, които прекарват 2-3 пълноценни часа в семейството. важно е не количеството, а качеството   Naughty

# 104
  • Мнения: 5 577
Ясла. Аз така да се каже имам избор - баба ми може да го гледа без проблем (тя е към 70 години, но е здрава и се справя чудесно), но предпочитам да е на ясла.

# 105
  • Мнения: 6 206
Нито едното,нито другото-все са чужди хората,с които ще общува детето.Аз до 3г.,а може и повече,иначе защо да го раждам това дете,след като чужди хора ще го хранят,обличат,възпитават,тогава аз за какво съм-да бъда страничен наблюдател и да нося пари,това ли?!Когато една жена реши да ражда и гледа дете,то,моля,нека го направи и дано успее да изгради истинска емоционална връзка с детето си,а не да играе второстепенна или дори третостепенна роля в живота му само защото бърза да прави кариера или просто иска повече пари.Аз се отказах от "повечето пари" и сега все още съм вкъщи с дъщеря ми/е,за половин ден,но съм с нея/.През др.половина е с баба си.Септември пак ще си я гледам изцяло аз.
 Нито бавачка,нито ясла,баба или др.близък роднина.
Хората са различни, както и майките имат нужда от различни неща и решават различни неща за децата си. И не винаги става въпрос за пари само.
Моето дете има бавачка от шестмесечно, преди това е гледано на половин ден от баба си, понякога го виждам само заспало вечер, но мога да твърдя че никой няма по-силна емоционална връзка с него от мен колкото и нелогично да изглежда отстрани.

# 106
  • Мнения: 1 425
И аз мисля, че яслата е по-добрия избор. Там децата научават много неща и могат да общуват с връстници.
Моя позната пусна детето си на ясла, но то боледуваше и го спря. Взеха му бавачка, но то доста "подивя" и се качи на главите на всички. Сега го пуснаха на градина и за две седмици има коренна разлика в поведението му.

# 107
  • Мнения: 884
Дете над 1,5-2 год. има нужда да  е повече време сред  други дечица ,да се социализира и т.н.
 Друг въпрос е колко време трябва да прекарва там. Определено съм против целодневна ясла. Смятам ,че 3-4 часа дневно са достатъчни на тази възраст и прехода от домашна към чужда/непозната среда ще е по-лек.

# 108
  • Варна
  • Мнения: 1 133
По принцип съм за яслата...Дъщеря ми от шестия месец до почти двегодишна беше с бавачка, бях невероятно доволна и много спокойна. Но си давам сметка, че контактите с деца по площадките не могат да заменят тези в яслата. Съвсем различно е. Стават по-самостоятелни, научават се на ред, разбират, че светът не се върти единствено около тях.
Обаче в моменти като настоящия, в които е лепнала поредния вирус...малко съжалявам за бавачката.

# 109
  • Мнения: 11 607
Бих избрала бавачката......Не знам защо яслите никога не са ми вдъхвали доверие.....

# 110
  • Мнения: 5 370
Добре- ако имате  страхотна бавачка....за детето по-добре ли е? Яслата не е ли по-подходящата  му среда, отколкото чуждия човек?
Бавачка. Наблюдавам как се грижи една бавачка за детенцето на моя позната.....и му говори, и го разхожда, и съм убедена, че това е по-добрият вариант до 3 годинки.
Моят ще е БАБА-бавачка.
НЕслучайно западнячките си наемат момичета-опер, за да им гледат децата до определена възраст у дома(била съм такава). Peace
Една година и отгоре по-късно си потвърждавам миналогодишните твърдения. При положение, че тогава все още не работех. Ще го гледа гледачката му до 3 год., задължително, в комбина с баба му след 16 часа, щото аз съм с ненормално за жена работно време. ooooh!

# 111
  • Хасково
  • Мнения: 726
До около 2 1/2 - 3 г. - бавачка (най-вече заради болестите в яслите), след това ясла/детска градина.
така направихме с батко...и като не спря да боледува пак си беше с бавачката.

# 112
  • Мнения: 4 668
Моят вариант е частна ясла , но го изчаквам да стане на 2г. и половина . Т.е. ще тръгне от септември . Виждам , че има желание да е сред деца , а и ми е малко трудно да пусна външен човек в къщи , а и да му поверя детето ... На яслата имам доверие !

# 113
  • София
  • Мнения: 6 999
Зависи от бавачката и от яслите.

В моя случай - ЯСЛА - при положение, че смених 3 /три/ бавачки с препоръки, гледали по няколко деца и сега пак деца гледат, слава на Бога не и моето.  ooooh!

# 114
  • Мнения: 5 370
Аз всъщност забравих да доуточня, че иде реч за близка на свекърва ми. По никакъв начин не бих си оставила детето на напълно непознат. Stop А и в апартамента на всичко отгоре.
По отношението на Станислав, който ме бута 'да оди на абота", разбирам, че се погаждат много. Много е променен, много говори, много разбира....благодарение и на нея.

# 115
  • Мнения: 1 655
Или майка ми или ясла!предпочитам за сега аз да си го гледам!Ще си се наработя по натаък!

# 116
  • София
  • Мнения: 15 219
Ако  ви се налага да започнете работа и имате добри  финансови възможности, кой от двата варианта бихте предпочели и защо?

Аз лично съм за това майката да се грижи за детето докато тръгне на детска градина. Така беше положението с Иво.
Но при поставените условия-бавачка.
В бебешката възраст, в която са децата, ходещи на ясла, никак не съм убедена, че имат нужда от това да са по цял ден с други деца. Нито още могат да се заиграват с връстници, нито умеят до контактуват добре помежду си. Като гледам Иво и пирятелчетата му, за смислено общуване може да се говори след 3-тата година.
Госпожите и лелките в яслите колкото и добре да се грижат за децата (а това пък направо го поставям под една голяма въпросителна, като имам предвид гледките в яслата пред блока ми), не могат да дадат на едно бебе (до 3г. децата за мен са си бебета) грижите и вниманието, от което има нужда.
Разбира се, човек никога не може да бъде сигурен, че ще случи на добра детегледачка. Имам много и непосредствени впечатления от детегледачката на едно момченце, което е най-добрият приятел на Иво. Ами-страхотно се грижи за детето. Може би му трепери повече, отколкото майка му и на моменти го ограничава за неща, за които аз не бих се намесвала, но това го прави от загриженост. Все пак-чуждо дете гледа жената, не е да е като собствено. А и с момченцето направо си се обичат. В никакъв случай не го лишава от контакти с връстници-постоянно са навън, с други деца. Мои познати също много се хвалеха от детегледачката си. Даже когато я освобождаваха се обадиха да ме попитат дали не искам аз да я наема, преди да я "прилапа" някой друг.


А това за емоционалната връзка с детето-не съм съгласна, че майките, ходещи на работа, не могат да я създадат. Зависи си от майката, а не от това дали ходи на работа или по цял ден търка пейките по градинките.

# 117
  • Мнения: 5 362
Яслата,така съм и направила Peace
Много съм доволна от яслата,която посещава детето ми.Толкова много неща научи от там.Играе си и общува с връстници,рисува,знае песнички,започна повече да ми говори,т.е. научи много нови думички,изгради си някакъв режим,и стана сякаш по-дисциплинирана,и т.н.Да не изброявам всичко сега,а и ще стане прекалено прехвалено в нечии очи,но си е така.
Не съм съгласна,че децата в яслите не получават грижи и внимание.Говоря си конкретно за нашата ясла.А и когато съм я оставила там не съм и очаквала някакво прекалено обгрижване и постоянно търчене след нея и изпълняване на желанията й.Децата са много,а сестрите са само три,плюс една лелка.Какво да очакваме тогава за 20 деца на главите им от сутрин до вечер?!

# 118
  • Мнения: 789
Привет! Започнах да се чудя дали да се върна на работа от септември. Изобщо не мога да реша засега, но ми се иска да се ориентирам кой вариант е по-добър - детегледачка или ясла? Като ако е ясла, май ще трябва да е частна (не сме подавали документи за държавна).
Имам притеснения и за двете. За яслата, че ще се разболява повече, че трябва да свикне с повече хора, че трябва да я водим и вземаме (а мама още не е почнала шофьорските курсове  Embarassed ). За детегледачката притеснението е как да се доверя на чужд човек?
Нямаме опит нито с едното, нито с другото, та моля за впечатления.
 А и как се отразява не детето, ако на година и 1-2 месеца се отдели през деня от майка си, за чиято пола е било като залепено  newsm78

# 119
  • Мнения: 2 197
Ами и двате варианта си имат плюсове и минуси.
Плюсовете на яслата са, че детето е с други деца. Също така се предполага, че за него се грижи донякъде квалифициран и опитен персонал, който примерно да може да му окаже първа помощ при нужда. Недостатъците са, че ще бъде в близък контакт с много хора и ще е застрашено от често боледуване (това явно е общовалидно за всяка една ясла и детска градина). Друг недостаък е, че не винаги могат да му обръщат внимание при наличието на още поне 5 деца.
Плюсовете на детегледачката са, че ще бъде отдадена само и единствено на твоето дете. Недостатъците - зависи от детегледачката, варианти много (от опита на мои познати няколко примера: иска много пари, извежда детето за кратко и с нежелание, пуши до степен памперсите му да смърдят на цигари, много често си намира ангажименти и отказва да се грижи в конкретния ден за детето и т.н)
Така че няма еднозначен отговор.
Аз лично ще опитам да пусна дъщеря ми на държавна ясла. Ще пробвам 2 месеца и ако не боледува прекалено и се чувства добре ще тръгна на работа. Ако няма места в яслата ще мисля за друг вариант.

# 120
  • Мнения: 166
Аз предпочитам яслата,защото моето дете иска деца с които да си играе.А на яслата ще се чувства добре.Недостатъка на яслите е ,че децата се разболяват често.

# 121
  • където има любов
  • Мнения: 307
За яслата съм,ако детето е здраво и не боледува често.В противен случай бих предпочела бавачка.

Общи условия

Активация на акаунт