Бременни и таласемия - колко ви падна хемоглобина?

  • 8 461
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 849
Можете ли да ми кажете къде точно се прави това изследване и нужно ли е някой да ти го назначи или може и така да отидеш ?
Със сигурност правят в ЦибаЛаб и с пълна кръвна картина струва около 20 лв. и резултатите са готови за около 1 ден.
www.cibalab.com/ 

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 849
Здравей и аз имам бета таласемия, откриха ми я по време на бременността. Когато хемоглобинът ми падна до 83 ми назначиха изследвания и се оказа, че е таласемия, дотогава ми изписваха желязо, което не е било правилно, защото то е било в норма. След необходимото лечение влязох да раждам с хемоглобин 103. Нямах никакви проблеми. След раждането беше паднал до 96 , но това е от кръвозагубава ( раждах със секцио).
Моля те, сподели какво лечени ти предписаха, защото доста си качила нивото на хемоглобина, (което аз не мога да постигна)?

# 17
  • Мнения: 495
Eliona, въпросът ми беше дали от кръвната плочка се установява таласемията?
 Embarassedще извиняваш, ако въпросът ми е глупав, но, нали знаеш, след раждането се оглупява. Laughing
благодаря предварително   bouquet

# 18
  • Мнения: 527
Моят хемоглобин падаше до 95 по време на бремеността, влезнах да раждам с хемоглобин 105, а като родих /секцио/ ми падна на 86 и се наложи кръвопреливане.
Аз още преди да забременея си знаех, че съм с таласемия, понеже при мен си е наследство от баба ми и майка ми. Въпреки всичко по време на бременността пак ми назначиха изследвания, при които се потвърди и когато отидох на хематолог и гледайки стъклото под микроскоп, установи, че имам и придобита анемия /по време на бременността нивото на желязото също ми е паднало/ и се наложи да приемам и желязо. Фолиевата киселина е важна за бременните с таласемия и я приемах до края на бременноста, и ми назначиха и инджекции Витамин В12, но не ги сложих.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 849
Eliona, въпросът ми беше дали от кръвната плочка се установява таласемията?
 Embarassedще извиняваш, ако въпросът ми е глупав, но, нали знаеш, след раждането се оглупява. Laughing
благодаря предварително   bouquet
Сега аз ще се изчервявям Embarassed Embarassed Embarassed какво е кръвна плочка? Embarassed Embarassed

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 16:33 от Eliona

# 20
  • Мнения: 495
значи нали на направлението пише дали да се изследва хемоглобина, дали серумното желязо, дали кръвна плочка и изобщо всичко Thinking. тази кръвна плочка е парче стъкълце с капната кръв буквално /извинявам се, ама не съм лекар, някой да не се подразни/, която хематологът гледа под микроскоп и там вижда кръвните телца Shocked. на теб така ли ти откриха таласемията?  bouquet

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 849
Взеха ми кръв от вената и изследването са го правили в НЦХТ сектор таласемия и патологични хемоглобини (абонат съм на медицински център и там ми взеха кръвта). Ако не ти е изрично  изследването за таласемия, няма как да ти излезе дали я имаш или нямаш от други изследвания на кръвта.

# 22
  • Мнения: 495
разбрах, благодаря!  bouquet

# 23
  • Мнения: 927
Аз също съм с таласемия. Откриха ми я в 6-и месец.Не съм изпращала изследвания в София.Хематолог ми я откри. Хемоглобина ми е 94. Не се чувствам отпаднала, напротив.
Най- важното е децата ни да се родят здрави. Само за това се моля  Praynig

# 24
  • Мнения: 2 082
момичета,ако имаш таласемия трябва ли да приемаш някакви лекарства и задължително ли е  и децата да са с таласемия. и ако ти е нисък хемоглобина,трябва ли да се вдига или можеш да живееш и така/не съм бременна/

# 25
  • Мнения: 1 639
През  бременността хемоглобинът  ми падна до 85 . Чувставх се в отлично здраве. Никво кръвопреливания не са ми правили. Wink Опасно е  едва когато хемоглобинът  падне под 70, особено при бременни. Тогава вече кръвта почти няма кислород и бебето не получава такъв...
Преди да ми открият таласемията ме тъпкаха с железни препарати, вследствие от което серумното ми желязо беше над норма  Mr. Green

При таласемия е противопоказно приемането на желязо. Желязо се приема само след изследване на серумно желязо в кръвта

Хематолог ме изпрати в София в специализираната клиника, изследванията потвърдиха бета хетерозиготна таласемия(минорна). Пих Фолиева киселина форте (4гр) или иначе казано витамин Б 9  Grinning
Сега понякога усещам физически срив (много уморена , спи ми се постоянно) и тогава пак пия фолиева форте и така .... до края на живота  Mr. Green.....
Таласемията е наследствена, но не е задължително всеки плод да я наследи .
При майка с таласемия минор и здрав баща има 25% риск детето да е с таласемия минор.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 2 317
На мен ми бяха предписали витамин В6 и В12 да пия две седмици през пролетта и две през есента, когато организма е най-слаб по принцип. Както вече бях писала лекарствата се предписват само от специалист хематолог! Личните имат навика да изписват желязо, което е много погрешно!  Naughty
Една форумка с таласемия ми писа, че вероятността детето да я наследи, ако един от родителите е носител е 25%. Ако и двамата родители я имат има 25% вероятност детето да се разболее от алфа-таласемия, която е много тежка форма. Среща се изключително рядко!
Може да се живее и с нисък хемоглобин. Моят най-много е бил 111, но много за кратко преди да забременея. Обикновено е около или под 100.

# 27
  • Мнения: 1 639
 Katia_N, тъкмо същото написах преди теб за рисковия процент наследственост  Grinning

А , ето  ТУК можете да прочетете за фолиевата киселина какво представлява- състав , предписания и т.н . Кликате в таблицата върху фолиева киселина  Peace

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 849
След като ми откриха таласемията, си погледнах едни стари изследвания от преди година и половина - тогава хемоглобина ми е бил 133 - абсолютно в нормата. Но по време на бремеността се срина толкова много. Добре, че беше наблюдаващият ми лекар е много добра и се усъмни за таласемия, иначе да си пия желязо........
При хетерозиготната бета таласемия (минор) може и цял живот да не разбереш, че си носител на нейния ген.

Последна редакция: вт, 06 юни 2006, 16:34 от Eliona

# 29
  • Мнения: 479
Изследването се казва "електрофореза на хемоглобина" и се прави само в Нац. Център по Хематология и Трансфузиология в кв. Дървеница /Сф./
Хемоглобинът се повлиява от прием на фолиева киселина  примерно Folacid 2-3x дневно по 1-2 tab. буквално месец през месец за по 20-30 дни + вит B12 /примерно като Neurobex/ 1-3 tab. дневно. Фолацид-а съдържа 5 mg, а Neofolic-a - много по-малко /само 0,4 мг мисля/ и не е подходящ за ле4ение, а за профилактика на плода при бременни.
Фолиевата к-на не е тератогенна и може да се използва от бременни в такива коли4ества. Съдъжра се и в  зеленолистните зеленчуци

Общи условия

Активация на акаунт