Съхранихте ли стволови клетки и къде?

  • 2 467
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 292
не не съм. именно парите ме спряха. но иzчетох доста по вспроса и смятам, че е много полеzно. а от това което иzчетох ми стана ясно, че още нее късно ако имаме второ дете ще вzемем от него. стволовите клетки могат да се полzват от всеки еин член от семейството, даже в случай на левкимия се предпочита да не са собствени, zащото бил важен ефекта донор срещу левкимия. искам да кажа, че няма zначение от кое от децата са вzети клетките  Wink  също може да се полzват от чуждо дете, просто тогава цената на операцията ряzко се покачва.
имаше една такава тема в дир бг и имаше доста мнения и инфо.

# 16
  • Мнения: 4 806
не съм, но е защото, когато раждах, не знаех, че има такава възможност.
Ако раждам второ, ще го направя. Нека да не ми потрябва.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 926
Не, не съм. За съжаление малко късно се информирах по въпроса. Наистина парите са много , но мисля 4е щяхме да ги дадем.
Живот и здраве за второто ще знаем.
И както каза някой по-горе дано не се налага да ги използваме Praynig

# 18
Преди време аз се борих със зъби и нокти да докажа на моите родители и мъжа ми ползата от замразяването на стволовите клетки. Несъмнено такава има, но след като се порових се малко из нета вижте до какво стигнах:

В Б-я тази процедура по вземане и съхранение се извършва от няколко частни фирми/клиники/болници - Шейново-2005, Малинов, Св. Лазар, Вита.
Цените ориентировъчно са 1500 - 2000 евро, като във Вита доколкото разбрах се плаща и по 10 лв всеки месец за съхранение.
Шейново-2005 се води ЗА СЕГА представител на холандския холдинг Cryo Save, които също ми се струват доста странна компания (меко казано). Пише, че холдингът е холандски, но като кликнеш на контакти се показва адрес в ОАЕ и някаква къща с палмичка. Иначе посочената цена в сайта е 1450 евро. Нормално като сложиш и куриерски за Б-я да стане 1500 е. Но нещо много неизяснени неща има в цялата тази история. Уж операциите по присаждане на стволови клетки са скъпи, а разни хора си инжектирали такива срещу 2-3000 долара/евро?!?

Освен това попаднах и на друга, свързана с това информация НЦХТ (национален център по хематология и трансфузиология) имал капацитет за 200 - 250 трансплантации на стволови клетки годишно, което пък покривало 60% от необходимите за страната. Как и откъде се попълва тази банка, изобщо има ли такава в НЦХТ (сигурно има - предвид инфото)? Какво става с пъпната връв и плацентата, при хора, които не са си платили за замразяване на стволови клетки - не ми стана ясно.

Това е, което научих, дано да ви е полезна информацията при вземане на правилното решение

# 19
  • Мнения: 2 292
Мама Леоне доколкото разбрах ако имаш съхранени операцията не е скъпа. та може и да са платили по толкова малко ако са имали. не знам.
другия ми въпрос е - задължително ли е да се свържеш само с тези банки които си изброила? има други банки във всяка държава  - не са по-скъпи сигурно - не може ли те да се ползват?

# 20
  • Мнения: 8 917
бях се навила,но вече не съм сигурна нещо не са ги измислили нещата както трябва,чук доста отрицателни мнения ConfusedА и имам доста време Laughing
Peace Това е едното и останалото - парите. Въпреки, че когато е окончателно оформено и развито бих се замислила и по въпроса с парите Peace Но не мисля, че на този етап бих платила за нещо неизвестно - както е всичко в Бг. newsm78

# 21
  • Мнения: 280
Цитат
По принцип Райфайзен банк отпуска потребителкси кредит по програмите "ин витро" и "стволови клетки", но не знам колко е изгоден.

Услугата съвсем не е монополизирана.
Не е и толкова комерсиална, защото съхранението все още си е скъпо, техниката я има само на няколко места и е нормално цената да е висока.
Само за сравнение - тест за генетично заболяване може да струва 2000 евро, че и повече...

Ако някой може да го направи по-евтино...да се захваща:)
Ще забогатее много рязко:)

Ами няколкото места си е жиВ монопол!!! А защо ли в чужбина е по-изгодно от тук????

# 22
  • Мнения: 2 292
алфира въпроса ми е : защо трябва д а се съхраняват ТУК, а не в чужбина? не можеш ли да се уговориш директно с чужда банка?

# 23
  • Мнения: 1 426
Преди време аз се борих със зъби и нокти да докажа на моите родители и мъжа ми ползата от замразяването на стволовите клетки. Несъмнено такава има, но след като се порових се малко из нета вижте до какво стигнах:

В Б-я тази процедура по вземане и съхранение се извършва от няколко частни фирми/клиники/болници - Шейново-2005, Малинов, Св. Лазар, Вита.
Цените ориентировъчно са 1500 - 2000 евро, като във Вита доколкото разбрах се плаща и по 10 лв всеки месец за съхранение.
Шейново-2005 се води ЗА СЕГА представител на холандския холдинг Cryo Save, които също ми се струват доста странна компания (меко казано). Пише, че холдингът е холандски, но като кликнеш на контакти се показва адрес в ОАЕ и някаква къща с палмичка. Иначе посочената цена в сайта е 1450 евро. Нормално като сложиш и куриерски за Б-я да стане 1500 е. Но нещо много неизяснени неща има в цялата тази история. Уж операциите по присаждане на стволови клетки са скъпи, а разни хора си инжектирали такива срещу 2-3000 долара/евро?!?

Освен това попаднах и на друга, свързана с това информация НЦХТ (национален център по хематология и трансфузиология) имал капацитет за 200 - 250 трансплантации на стволови клетки годишно, което пък покривало 60% от необходимите за страната. Как и откъде се попълва тази банка, изобщо има ли такава в НЦХТ (сигурно има - предвид инфото)? Какво става с пъпната връв и плацентата, при хора, които не са си платили за замразяване на стволови клетки - не ми стана ясно.

Това е, което научих, дано да ви е полезна информацията при вземане на правилното решение

не съм съхранила, нещо понамирисва цялата работа на измама.
второто дете не винаги е съвместимо с първото - при нас е така
Все още няма трансплантиран със стволови клетки съхранявани над 10г.

това с Шейново 2005 много съмнително - някой да е ходил и видял дали наистина съществува банката. В договора не е упоменато как става достъпа и обратното връщане на стволовите клетки. Пише само за съхранение. Прилича на цоцане на парички. Да не изгори някой ден банката или да стане авария.

Бих ги дарила ако в Бг има такава възможност срещу достъп на по-ниска цена(за трансплантация) до клетъчната банка в случай на нужда. Такава възможност съществува в САЩ.

# 24
Момичета,
може би не съм се изразила точно. Това Шейново - 2005 е частна фирма, в която съдружник е д-р Георгиев, който работи в  АГ болницата Шейново. Та тази фирма е представител на холандския холдинг Cryo Save (поне така твърди самия д-р Георгиев). Стволовите клетки се извличат от кръвта, която остава в плацентата и пъпната връв след отрязването й. Тази процедура може да се извърши не само от представител на фирмата. Ако става въпрос за друго населено място извън София изпращали някакъв комплект приспособления и инструкции до акушерките и гинеколозите, които водят раждането. Те извършват необходимото и изпращат стволовите клетки по куриер директно в съответната банка, която за фирмата Cryo Save се намира в Брюксел, Белгия.. При положение, че стволовите клетки се съхраняват в течен азот (за постигане на по-ниска температура) как точно стигат до Белгия, не ми е ясно.

Според фирмата, за сигурност, изолираните стволови клетки се разделят на две части (в случай на пожар например).

Разбира се в света има и други банки за съхранение на стволови клетки (в Русия, дори в Б-я - клиника Малинов доколкото разбрах от публикациите). Но не знам останалите клиники/болници  с кои банки работят.

По отношение на съвместимостта - в сайта на Cryo save е обяснено, че има 6 показателя, по които се правят тестове за съвместимост. Ако 4 съвпадат, значи става. Най-голяма била вероятността от такова съвпадение при братя, сестри и родители. Разбира се няма 100% гаранция за това.

Определено започнах да си мисля, че нещо не е както трябва в цялата тази история

# 25
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Не съм се замисляла по въпроса все още,но освен,че самата процедура е доста скъпа,мисля,че и след това се заплаща за съхранението им.Иначе в частната клиника "Св.Лазар"също има такава банка за съхранение на стволови клетки.За по-точна информация можеш да провериш и в сайта им,там мисля,че имаше и цени.

Общи условия

Активация на акаунт