Още ли се правят такива неща?

  • 12 820
  • 117
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 274
Да , наистина това е било ритуал правен в североизточна България , смисълът му е , че един вид булката ще си гледа кефа , а съпругът ще върти домакинството . Преди 30 години може и да е било забавно , но в 21 век не мисля , че има някакъв смисъл .
   Аз съм от североизточна България, възможно най - североизточна  Simple Smile - Силистра, но за такова нещо за първи път чувам-простиране от младоженеца и разно друго театро  #Crazy!
   Jumanji, много хубаво си го разказала, наистина! 50% от тия неща ги имаше на сватбата на сестра ми -'94г./ от т.1 до т.7 /! На моята сватба-98г. бяха само точка 1,3 и 5! Аз було нямах, а венче, което фризьорката ми сложи, но за снимката кръстницата ми пипна венчето - уж че го слага  Joy, но виж букета тя ми го донесе! Честно казано никой не ме е питал как искам да ми е сватбата и какви традиции искам да се спазват  newsm78! Явно някои неща отпадат с годините!

# 76
  • Варна
  • Мнения: 1 383
В Разложкия край и днес , както в далечното минало, се прави “феруглица”, т.е. сватбено знаме. Тя се изготвя в четвъртъка преди сватбения ден в дома на младоженеца и се окачва на покрива на къщата, за да се знае, че там има младоженец. Шиенето на феруглицата е съпроводено от специални песни и ритуали. Знамето се носи от кума, който води сватбеното хоро, и ако някой успее да го открадне, той трябва да заплати, за да си го вземе обратно. В Добърско няма сватба без феруглица. Този обичай, както и много други продължават да се спазват от младите хора. bowuu
 


 newsm10

# 77
  • Пловдив
  • Мнения: 704
Да , наистина това е било ритуал правен в североизточна България , смисълът му е , че един вид булката ще си гледа кефа , а съпругът ще върти домакинството . Преди 30 години може и да е било забавно , но в 21 век не мисля , че има някакъв смисъл .
   Аз съм от североизточна България, възможно най - североизточна  Simple Smile - Силистра, но за такова нещо за първи път чувам-простиране от младоженеца и разно друго театро  #Crazy!

тъй,тъй,и аз за първи път чувам

Цитат
към Силистра пък се учудих, че вместо с 1 торта се появиха 10-тина малки торти и всички с тях заиграха

да не си била на моята сватба?  Grinning майтапа настрана,но моята свекърва (голяма кулинарка) искаше да почете всичките "важни гости" с торти и пити. Викам,айде. И сега това е един от най-хубавите ми спомени от сватбата - 10-тина млади хора играят ръченица с торти и пити на младоженци, кумове,родители,че и на баба и дядо. Напълни се дансинга. Страхотно надиграване, лъгане и бягане стана.

За разбулването- аз също го знам като приключване на "булчинството" в края на сватбата.
Според мен хвърлянето на букета стана традиция от няколко години заради многото гледане на американски филми и католическите им обичаи  Laughing. Аз хвърлих булото си (и го хвана приятелка,която наистина се ожени първа след мен Laughing)

Danae, гледай каква хубава тема се получи  Hug

# 78
  • Мнения: 2 978
Майка и татко бяха кумове в далееечната 1991..ако не се лъжа newsm78 Wink

Сватбата се правеше в едно селце близо до Ловеч.
Цялото село беше поканено,  на една дълга маса.

Не си спомням много, но ми направи впетчатление, че там пък кумовете бяха на почит. Имах чуството, че само на тях им се даваха подаръци, то не бяха одеала, юргани и всякакви щуротии...А пък кумата я носиха на раменете си с някакви черги..ама така и неразбрах защо. Laughing

# 79
  • София
  • Мнения: 3 421
  Ходила съм на много сватби в различни краища на България - навсякъде различни обичаи. Не всичко ми е харесвало, но пък ми е било интересно.
  Например в село в северна България  - на сватбата накрая всички се топват в една бара, която обикаля цялото село. Като го видях направо паднах - като се развеселил този ми народ и като се къпе с дрехите...
  Пак в северна България - преди 15 год. видях как караха тъщата да играе ръченица върху обърнати бирени капачки(сигурно да свиква с бодливия за напред живот). Виждала съм да се кичат всички с едни дарове с презрамки, да се краде петел като се ходи да вземат булката(ама това отдавна била съм малка).
  Пълненето на обувката на булката с пари съм го виждала в южна България, заедно с ритането на менчето и счупването на чиния(бяхме кумове с мъжа ми и булката много държеше на тези традиции и като счупи чинията и парче поряза мъжа ми по крака).
  Иначе по Плевенският край си е много характерно играенето на хора пред булката, пред кумовете, пред младоженеца, абе игра да има. Също така захранването с пита и мед от свекървата.
  Играта с торта, пита, баница, пиле и вино пред кръстника е традиция, която се спазва неотменно и направо си е хубава и приятна(особено аз много обичам да отида на сватба и да играя пред кръстника).
   

# 80
  • Мнения: 8 917


Цитат
към Силистра пък се учудих, че вместо с 1 торта се появиха 10-тина малки торти и всички с тях заиграха

да не си била на моята сватба?[/color]  Grinning майтапа настрана,но моята свекърва (голяма кулинарка) искаше да почете всичките "важни гости" с торти и пити. Викам,айде. И сега това е един от най-хубавите ми спомени от сватбата - 10-тина млади хора играят ръченица с торти и пити на младоженци, кумове,родители,че и на баба и дядо. Напълни се дансинга. Страхотно надиграване, лъгане и бягане стана.

За разбулването- аз също го знам като приключване на "булчинството" в края на сватбата.
Според мен хвърлянето на букета стана традиция от няколко години заради многото гледане на американски филми и католическите им обичаи  Laughing. Аз хвърлих булото си (и го хвана приятелка,която наистина се ожени първа след мен Laughing)




Ами не знам, не мисля, че си приятелката ми Дидка Mr. Green /Сега не казвай, че се казваш и Дияна Joy Joy Joy/ И на въпросната сватба не ходих- така и за 5 години не стигнах Силистра - но с удоволстие изгледах сватбата й Peace Мужду другото тя и мъжът й са от Силистра. Той се казваше Николай и беше треньор на деца по борба Peace

# 81
  • Мнения: 5 178
А това е просто бъзик с младоженеца и булката... нали знаете мъжът е с черен костюм, защото за него идват черни дни ... та така
Но тази гавра с мъжО я спестихме , както и разните му там жартиери..
Категорична бях и за булчинско хоро - ей това е селяни я до шия .. както и ония сълзливи песниовки кога изкарват булката от дома и.. казах, че не отивам на заколение...
Ние примерно пук откраднахме един обичай тук от Варна - 3 те бутилки шампанско, но понеже и двамата не обичаме шампоанско, ги превърнахме в бутилки червено вино

# 82
  • Мнения: 1 100
Аз ли4но се ужасявам от всякакви странни изпълнения по сватбите. Не мисля, 4е е въпрос дали сме граждани или селяни (много грозно като се използват тези понятия). Въпрос на елементарен вкус.

Всеки може да прави каквото си поиска. Била съм на сватби в Москва и Рим ( моята съЩо беШе тук), и в София и в малки град4ета из България. Навсякъде могат да се видят "Щуротии". Но на някои хора им харесват.

Аз харесвам семплите неЩа, изискана ве4еря в приятна обстановка, без никакви "екстри". Дори и хора, ръ4еници и 4упене на питки не ми допадат.

Но Щом хората оЩе спазват някакви дале4ни оби4аи, ние Ще ги гледаме. Дано им харесват поне на младоженците, а не го изпълняват, заЩото "така се прави".

Не ни остава друго, освен да обсъждаме. Да видим кой е за кой против Laughing

# 83
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
О-о-о-о... Тия циркове са от нашия край. Ама те се нищо. Ето какво друго се прави:
1.Като се отиде в дома на булката да бъде искана - тя трябва да бъде купена. Младоженика плаща с дребни банкноти....

3. Кръстницата донася букета на булката и я забулва - спуска воала пред лицето й.

4. Булката се извежда от баща й, а младожениците не се държат за ръка, а за двата края на кърпичка. пипнат преди сватбата...  Задължително звучи нар. песен "Ела се вие, превива, мома се с рода прощава" и се реве Cry...  Майката на момичето им полива вода. 

5. Пред дома на булката се друсат хора.

6. Младоженецът повдига булото на булката, когато ги обявят за съпруг и съпруга за да я целуне.

7. В ресторанта освен гореспоменатите цигании ... свекървата захранва младоженците с питка с мед.
...

Всичко отсято го имаше и на моята сватба.
Мъжът ми мина тънко, когато ме купуваше от сестра ми  Mr. Green. Пак тя ни изведе от къщи, водени с една кърпичка. А за прощаването няма да говоря- моментът е страшно личен и не може да се опише. Емоциите определено са ужасно много в такъв момент. Хорото пред блока зарадва комшиите  Grinning А за "циганиите" - мерси. Уж се бяхме разбрали да спазваме някакъв по- нормален тон в тази тема  Stop

# 84
  • Мнения: 809
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Там дадоха на младоженеца едно цукало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Последна редакция: вт, 20 юни 2006, 15:33 от Julka

# 85
  • Мнения: 2 040
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy

# 86
  • Мнения: 2 978
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

E мерси от такова поколение Sick

# 87
  • Мнения: 14 654
Какви неща има само да знаете!
Преди години бяхме на една селска сватба. Тама дадоха на младоженеца едно цокало, пълно с лимонада и пуснаха вътре да плува едно кебапче. Един вид бъдещото поколение #Crazy
Абе какво ли няма на този свят.

Е те тва ме уби ..  hahaha  Joy
абе вие се хилите , обаче и на нашата сватба ни подариха нещо подобно , само че в гърнето имаше бира и вътре 2 кебапчета - изглеждаше много гадно . подариха ни го едни приятели за да шегуват с нас - мисля че си беше тяхно хрумване . между другото много полезен се оказа този подарък - детето още ползва това гърне , не съм купувала друго . Julka , да не си била на моята сватба Simple Smile

# 88
  • Мнения: 809

[/quote]
. Julka , да не си била на моята сватба Simple Smile
[/quote]
Не съм, Раде, ама със здраве да си ползвате подаръка! Laughing

# 89
  • Мнения: 7 120
az съм виждала само веднъж такова нещо -на една сватба в Добрич.
 Иначе не си падам по такива циркове и ние не сме го правили на сватбата ни.

Щях да пиша, че това е някаква традиция от Североизточна България.

Общи условия

Активация на акаунт