ТОРТИКОЛИС?

  • 27 437
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравка Цветанова има частен кабинет в квартал Света Троица, на ъгъла на ул. Константин Величков и Сливница, блока зад Читалището.
Там е след 15ч, а тел. е: 822 02 50. ГСМ: 0888 76 12 77.
Аз не съм с добри впечатления от нея, но това е друг въпрос.  Confused

# 16
  • София
  • Мнения: 562
Благодаря!  Heart Eyes

# 17
  • Мнения: 13
Здравейте!
Аз съм явно една от майките, които не са имали късмет детето им да се оправи с масажи и гимнастика. Сега се обвинявам, че грешката е моя, но като чета тук колко различни мнения се дават относно честотата и постоянството на масажите, дори за гимнастика май не се говори чак толкова, започвам да си мисля, че все пак съм направила каквото съм могла.
Синът ми е на 3 г. и 9 м. сега. Като бебе още на 20-тия ден видях, че има някакъв проблем, ходихме при всички ортопедични светила в Северна България, при невролози, физиотерапевти, въобще обелихме се от даване на пари, ходене по болници и в края на краищата преди 2 седмици му резнаха вратлето в Детска ортопедия - Горна баня.
Сега съм изправена пред същия проблем - оказва се, че рязането не е достатъчно, отново трябва всичките тия масажи и  гимнастики да се правят - по много пъти всяко и по няколко пъти на ден. Колко точно - така и не разбрах, тепърва ми предстои отново тичане по болници, ортопеди, физиотерапевти. Просто се чувствам безкрайно безпомощна, не защото не зная къде да отида, а точно защото там където ходя - при най-добрите, това което получавам като информация явно е твърде недостатъчно за да съм сигурна, че наистина правя тези масажи и гимнастики правилно.
Намерих няколко сайта в интернет по въпроса, навсякъде се говори за това, че родителите трябва да бъдат обучени как правилно да правят упражненията и гимнастиките на децата си вкъщи. Но от кого?
След операцията, ходихме 1 път при Здравка Цветанова в Ортопедията в Горна Баня, другата седмица ще ходим пак при нея, но някакси ми се струва, че не гори от желание да ме обучи точно какво трябва да правя сама. Казах й че, не съм от София и нямам възможност, но тя едва ли не ми каза с поведението си, ако искаш идвай всеки ден при мен, ако не – проблема си е твой. Гледах я внимателно, записвах си в една тетрадка всяко упражнение, но когато се прибрах вкъщи, установих, че всъщност не съм разбрала нито по колко пъти да ги правя, нито колко силно.
Наистина разбирам, че тя е много добра в тази област, дори намерих в интернет дипломната й работа, която е точно за нашия случай – “Кинезитерапия след оперативна корекция на вроден миогенен тортиколис”.
Не знам към кого да се обърна, ако е необходимо ще си плащам само и само някой да бъде по-отзивчив и да ми каже какво точно, по колко пъти, колко време е необходимо за да не се стига до повторна операция. Дори не знам как да попитам какво ще ми струва това, че да ме обучи специалист, дали няма да обидя някой лекар с такъв въпрос. А аз не съм от София и не мога да си позволя да седя 1-2 месеца някъде на хотел, да отсъствам от работа, че да ходя всеки ден на процедури за по 15 минути.
Майки, които сте с такъв проблем, не го подценявайте. Може нашия случай да е по-тежък наистина или просто да не сме се повлияли от процедурите, които сме правили, но не бива да стигате до операция, според мен.
Съжалявам, че толкова много писах, но наистина ми е спешен проблема, защото каквото правим, трябва да е в рамките на тези два месеца, след това, ще бъде късно и ще се повтори операцията.

Моля, ако някой може да ми помогне с някакъв съвет да ми пише. Благодаря Ви предварително!

# 18
  • София
  • Мнения: 2 356
Здравей iilieva,
рехабилитация на вратлето на сина ти могат да правят и в Болницата по ДЦП Красна Поляна София - 5 дни в месеца с направление за физиотерапевт. За неживеещите в София болницата предлага и хотел. Рехабилитаторите там са отлични специалисти и ще те обучат как да правиш гимнастика в останалите дни от седмицата. Според мен не е задължително непременно при Здравка Цветанова да ходите на масажи.
Тел на болницата е: 82 84 881 - регистратура. Директен тел на др Чавдаров 9208061.
Можеш да питаш др Чавдаров, директор на болницата по ДЦП в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19977.msg2427730#new
той ще ти обясни подробности как можете да се лекувате там. Може и да те насочи къде да ходите на гимнастика в града, в който живеете.
Сайта на болницата е: www.cpcentresof-bg.com
Успех и късмет.   bouquet

# 19
  • Мнения: 631
случай – “Кинезитерапия след оперативна корекция на вроден миогенен тортиколис”.



Извинявай, би ли ми дала информация къде от интернет мога да прочета дисертацията и????

# 20
  • София
  • Мнения: 626
случай – “Кинезитерапия след оперативна корекция на вроден миогенен тортиколис”.



Извинявай, би ли ми дала информация къде от интернет мога да прочета дисертацията и????

И аз се интересувам!

# 21
  • Мнения: 13
Много благодаря, Denat, за информацията. Ходили сме и там, само че само на невролог и бях очарована от отношението и прегледа на  лекарката. За щастие нямахме неврологичен проблем.

Shammi, бих искала и аз да мога да прочета тази дисертация, ама едва ли ще я публикуват свободно в интернет.
Тук има само информация за защитени дисертации през 2003 г., като са показани само имената и темата на дисертациите, но не и текстовете им. Ако случайно го намериш, в което се съмнявам, моля те да ми кажеш откъде да го взема и аз.
http://ecet.ecs.ru.acad.bg/phd-center/index.php?Cmd=zasht03

# 22
  • София
  • Мнения: 2 356
Много благодаря, Denat, за информацията. Ходили сме и там, само че само на невролог и бях очарована от отношението и прегледа на  лекарката. За щастие нямахме неврологичен проблем.

Simple Smile
Исках да кажа, че там правят гимнастика и масаж (на вратлето) и при тортиколис, не само при неврологични проблеми, забавяне в двигателното развитие и др.
Поздрави.   bouquet

# 23
  • Мнения: 631
И аз бих искала да знам дали е публикувана в интернет. Но май няма да имаме успех с това търсене.


Shammi, бих искала и аз да мога да прочета тази дисертация, ама едва ли ще я публикуват свободно в интернет.



 Единственото, което мога да ти кажа е, че няма да е достатъчно само да те обучат да правиш нещата вкъщи. Има си така наречените "тънкости", за които ти дори няма да разбереш, а даже може да не забележиш минимално развитие.
Намерете си при кого да ходите за известно време. Това е моят съвет. Желая успех и да кажеш как вървят нещата.

# 24
  • Мнения: 1 866
Здравейте! Точно днес ни сложиха и на нас тази диагноза. Бебчето ми е на 2 месеца и още в началото забелязах, че главичката му е все на една страна. Педито също го забеляза, изчакахме малко, но понеже не се оправи днес посетих един хирург, който ми каза че има скъсяване и уплътняване на мускула. Каза ми, че трябва да направим физиотерапия, но доста различна от това което чувам от вас. Трябва да купя едни ампули с лекарство (нямам в себе си в момента рецептата, ще кажа името му като я взема) и да заведа бебчо да му правят йонофореза. Намокряли някакви възглавнички с това лекарство и с някакъв апарат ги стопляли и слагали на вратлето и така всъщност лекарсвтото прониква през кожата, за да лекува мускула. Това е което разбрах. Попитах го не може ли само с упражнения, а той ми каза, че мисли, че няма да е много ефикасно. Каза, че с тази процедура в 80 процента от случаите децата се оправяли. Иначе се налагало операция след годинката. Този хирург бил най-добрия във Варна, но все пак той не е кинезетерапевт и не знам дали не трябва да видя и някой друг специалист. Педито ми каза, че мога да му имам доверие, но съм много притеснена. Въобще като ми каза за проблема се почувствах ужасно. Аз раждах секцио и няма как да се е получила травма по време на раждането. Казаха ми, че може би е станало заради положението на бебето в утробата - възможно е да е било притиснато на една страна и затова. Ще следя с интерес темата. Ако има майчета във Варна, които са имали или имат същия проблем, моля да споделят при кои специалисти са ходили. Все още съм доста объркана от тази диагноза и не знам просто какво да предприема по-напред.

# 25
  • Мнения: 13
Цитат
Има си така наречените "тънкости"
Аз най-вече от това се опасявам, защото този мускул си има определено положение, което усещам че променям, когато правя упражненията на себе си, но въобще не съм сигурна, че правилно разпъвам на детето врата.
За тая 1 седмица прочетох толкова много сайтове от цял свят по въпроса и абсолютно навсякъде се говори за това, че родителите трябва да бъдат обучени точно как да правят упражненията и да ги правят по 4-5 пъти на ден до края на първата година! Т.е. може да се ходи при специалисти, но допълнителната работа вкъщи е от голямо значение. Особено от момента, в който е хванат проблема, както е във вашия случай lala. Всичко, което ти е казал този хирург ми звучи много коректно. При нас физиотерапевтите ми казваха, че не са се занимавали с бебета и не знаят какво да правят. И правеха всъщност каквото знаеха, но аз разчитах, че са специалисти все пак. Сега Здравка Цветанова ми казва, че нищо не сме правили, гимнастиката е най-важната част, не се разчита само на масажи. А вчера като говорих с рехабилитаторите във Враца, те просто не се наемат изобщо да се занимават с оперирано дете. И казаха, че масажи се правели след като се извадят конците. А в София масажите почват на другия ден след операцията.

При мен така и не разбрах дали не е било вътреутробно, защото през цялото време смятах, че е свързано със счупената лява ключица. Лошото е, че и май професор Владимиров, при когото го отведох също на 2 месеца, тогава ми каза да му правя масажи на левия мускул, че бил наранен при счупването на ключицата и нищо не спомена за проблем от дясно. Чак когато започна да седи на 6 месеца, изведнъж главата му клюмна надясно. Аз се уплаших, че съм прекалила с масажите (колко наивно! Rolling Eyes), веднага го заведох при професора и той ми каза - масажи отдясно, че там е скъсен мускула. И така се забавихме в първите 6 месеца. Главата му сега е деформирана, а като бебе беше направо като някое от джуджетата в приказките - едно ухо - нагоре, едно - надолу. Сега като изчетох толкова неща всичко ми е ясно, какво е трябвало да правя, как да държа бебето и ред други неща, които лекарите са си спестявали да ми кажат, от бързане да се напечелят (за съжаление   Sad).
Така че lala, това, което предлага хирурга е много добро, но може и да не  е достатъчно. Наистина като статистика навсякъде го дават, че 80 % от децата се оправят само с масажите и гимнастиката до 1 годинка, а след това трябва да се оперира, защото се получават ред костни деформации -  лицева асиметрия, главичката е сплескана от страната, на която бебето предпочита да спи, след това гръбначния стълб се деформира. Въобще не е за подценяване ситуацията.
Много неща мога да спомена, но да не се разширявам толкова, ако на някой мога да помогна някак, нека попита. Вече знам какво е трябвало да правя от 2-ия месец до 1 година. Но сега пък не знам какво да правя след операцията.  Sad

Ето някои от сайтовете, които успях да извадя от фаворитките ми набързо, дано  да свършат работа на някой от вас. Само че са на английски.
http://www.bostream.nu/torticollis/torteng.htm

http://www.contemporarypediatrics.com/contpeds/article/articleDe … ail.jsp?id=108032

http://www.pedisurg.com/PtEduc/Torticollis.htm

http://www.keepkidshealthy.com/welcome/commonproblems/torticollis.html

УСПЕХ НА ВСИЧКИ БЕБЕТА И ПРИТЕСНЕНИ МАЙЧЕТА!

# 26
  • Мнения: 13
Леле, колко много съм написала, само да не изплаша някой от вас - нямам такива намерения, просто ми се иска никое от вашите деца да не стига до операция, защото не е чак толкова лесно, колкото ми обясняваха ортопеди, когато малкия беше бебе - резваме го и готово, ако не се оправи от консервативното лечение.

Хайде стига толкова, да не се отплесна пак  Simple Smile


# 27
  • Мнения: 631
. При нас физиотерапевтите ми казваха, че не са се занимавали с бебета и не знаят какво да правят. И правеха всъщност каквото знаеха, но аз разчитах, че са специалисти все пак. Сега Здравка Цветанова ми казва, че нищо не сме правили, гимнастиката е най-важната част, не се разчита само на масажи. А вчера като говорих с рехабилитаторите във Враца, те просто не се наемат изобщо да се занимават с оперирано дете. И казаха, че масажи се правели след като се извадят конците. А в София масажите почват на другия ден след операцията.


Недей да неглижираш проблема и да се надяваш, че сама ще можеш да се справиш. Казвам ти го най - сериозно. Тортиколиса рецидивира, а във вашия случай - след операция е много вероятно ти самата да не видиш за какво става въпрос.  Детето е малко, ще расте, мускула обаче ще се скъсява ако не направите нещо. След операция обикновено се получават сраствания на оперативния белег - което е допълнително усложнение и човек, който не е наясно с нещата не би могъл да се справи. Ти сама си прецени, но във родния ви град намери някой рехабилитатор, който да ви прави гимнастика. Процедурите са ежедневни наистина, но не испускай ранната следоперативна рехабилитация.
Желая ти късмет

# 28
  • София
  • Мнения: 2 356
Oоох, развитието на темата изкара старите ми страхове за тортиколиса  Confused

iilieva сина ти има ли прблем да се обръща на страната, на която е скъсения мускул? Изобщо каква е подвижността на вратлето му? Може ли да гледа в различни посоки преди и след операцията?

Когато ние бяхме на 1 месец вкъщи дойде една приятелка, лекарка, която обаче не практикува с пациенти. Говорихме си и тя ми разправи за племенника си, който имал тортиколис и като бебе си е държал главичката на една страна. Уплашена, й обясних, че и моята дъщеря предпочита да спи с главичка на дясно и я помолих да я погледне. Приятелката ми ми каза, че според нея детето има такова скъсване и топче отляво. Обадих се на педито и тя ме прати на ортопед - при мъжа си в 17 мисля поликлиника. Той закъсня, имаше пациенти, обясних му проблема и той каза без да я преглежда: "ами прави масажи". Но какви масажи, не разбрах. Притесних се много и като питах тук-там попаднахме при Здравка Цв. Отидохме с бебето при нея, обясних и отново случая и тя каза: "Хм, ами щом ортопед го е диагностицирал..." Казах й, че не съм сигурна в диагнозата и помолих тя да си каже мнението и тя потвърди, че има, но според нея тортиколиса не бил отляво, а отдясно и бил на зрънца. Трябвало да ходим на масажи 10 поредни дни всеки ден, после 3 пъти в седмицата до годинката. Св. Троица никак не ми е близо, но тръгнахме. Масажите продължаваха по около 5 мин, като аз гледах много внимателно, но вкъщи не успявах да повторя процедурите, защото бебето ревеше и се стягаше. Тя не ми беше казала, че трябва да правя упражненията и у нас, само повтаряше как от мен зависело бебето да се оправи, и да се радваме, че не било ДЦП. Усъмних се и реших отново да идем на ортопед. Първо ходихме във Военна Болница при др Драганов. Той се изсмя и каза, че проблем няма никакъв и спряхме процедурите. След месец обаче още ме гризеше и отидохме при др Алексиев от Горна Баня. Той също ни каза, че категорично тортиколис нямаме и беше учуден, че Здравка Цв. е дала положителен отговор за диагнозата. Каза, ако нещо ни съмнява по- натам да идем пак. Е, не отидохме повече, но все нещо ми мъждука в съзнанието.

После закъсняхме с изправянето и отново по доктори. Гимнастиката не ни се размина, 6 месеца ходихме в болницата по ДЦП Красна Поляна, но накрая детето проходи стабилно.
За тортиколиса обаче се чудя, като погледна детето си ми се струва, че главичката й е лееко наклонена на лявата страна, като снимката (вдясно) от линка на iilieva http://www.bostream.nu/torticollis/torteng.htm#del1
а и може да се види в подписа ми.

Не личи много и не всеки път се забелязва, малката върти главичката си свободно, като вярно, че надясно ъгълът, който може да прави е доста по- голям, струва ми се даже повече от 90 градуса, но принципно няма двигателно ограничение.
Консултирах се с лекуващата ни лекарка в болницата по ДЦП, тя ми обясни нещо, че това накланяне било някакво незнам си какво блокиране на ставите, което при възрастни хора се оправяло мануално, а при децата щяло само да се отблокира, но предизвиквало тортиколис, но не на мускула. Не разбрах много, но тя ме успокои, че няма нужда от гимнастика.

Сега обаче не знам - ами ако бъркам, ако имаме макар и лек случай на тортиколис, а не сме го лекували? Детето става скоро на 1г и 8м, с масажите сме закъснели, но ако има, дали ще прогресира? Отворих темата на мъжа ми днес, а той каза, че съм психясала на тема болести и нищо му няма на детето. Дали все пак да я заведем на ортопед или да изчакам, понеже мисля до месец да отидем на финален преглед след прохождането при др Чавдаров от болницата и да спомена да погледне и за това  newsm78

# 29
  • Мнения: 631
тортиколиса не бил отляво, а отдясно и бил на зрънца.
Консултирах се с лекуващата ни лекарка в болницата по ДЦП, тя ми обясни нещо, че това накланяне било някакво незнам си какво блокиране на ставите, което при възрастни хора се оправяло мануално, а при децата щяло само да се отблокира, но предизвиквало тортиколис, но не на мускула. Не разбрах много, но тя ме успокои, че няма нужда от гимнастика.


Не ми стана ясно дали не са ти казали, че става въпрос за психогенен тортиколис????

Общи условия

Активация на акаунт