А пък моята педиатърка каза...

  • 2 433
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 390
И аз не й се доверявам на моята. Хванах я няколко пъти, че не дава кой знае каква информация и вече ходя само за консултация-мерене и ваксини при нея.

# 16
  • Мнения: X
спокойно, воденето на ортопед не е задължително. Това е някаква модерна практика при вас. Simple Smile Виж прекалено ранното даване на друго освен мляко си е неинформираност. В България официално го отрекоха, въпроса е кога всички педиатри ще се информират...
Напротив! Воденето на ортопед не само не е модерна или екзотична практика в БГ, ами е абсолютно задължително и в повечето европейски страни.
Първото си дете родих в Австрия. Преглед от ортопед (вкл. и ехографски) имахме още в родилния дом на 3 ден, после на 3 месеца и после на годинка задължително!

# 17
  • Мнения: 3 760
За смяна е, но явно няма с кого да я замениш  Cry
Така че продължавай да се информираш сама  Peace
Разбира се и оптопедът е задължителен - още в първи месец, тъй като тогава най лесно се коригират луксациите...

# 18
  • Мнения: 1 942
Абе като не сте доволни- сменяйте ги! Аз се доверявам на нашата педиатърка. Форумът си е форум- 10 хиляди жени си гледат децата, помагат със съвети, споделят опит. Но отговорност за моето дете нося аз. Утре като имам проблем с детето, няма да звъня на форумките, а ще потърся лекар. Не смятай форумът за последна инстанция.


Мнение на място. При наличие, че точно тук дето ще чуеш как педиатрите нищо не знаят, всяко второ изречение е "отивай на лекар" или "заведи детето на лекар". Значи все пак за нещ стават!

Относно ортопеда. Нас ни пратиха със съмнение за локсация. За щастие нямаме. Питах ортопеда за този задължителен преглед и той ми обясни, че това е масова практика в региони, които имат по-висок процент на проблема. Също ми каза, че децата се оглеждат и в родилното.   

# 19
  • Мнения: 8 917
Не се притеснявай за ортопеда - всичко ще е наред Peace И ние водихме Гери в 4-я месец на ортопед точно заради такова педи, която после , разбира се, сменихме Peace

# 20
  • Мнения: 514
Ако не си доволна,просто си смени педито Peace
Воденето на ортопед не е модерна практика при нас а неорганизирано здравно обслужване Close защото по цял свят този ортопедичен преглед се прави още в родилния дом .
Е,не бъди толкова крайна,чак пък по цял свят Rolling Eyes
Тук също не се посещава ортопед,нито се взима кръв когато бебето е на 6м.Ако личния ти лекар реши,че има проблем,тогава те изпраща при специалист.

# 21
  • Мнения: 1 544
Ако не си доволна,просто си смени педито Peace
Воденето на ортопед не е модерна практика при нас а неорганизирано здравно обслужване Close защото по цял свят този ортопедичен преглед се прави още в родилния дом .
Е,не бъди толкова крайна,чак пък по цял свят Rolling Eyes
Тук също не се посещава ортопед,нито се взима кръв когато бебето е на 6м.Ако личния ти лекар реши,че има проблем,тогава те изпраща при специалист.

Ако прочетеш по добре това което си цитирала ще забележиш ,че никъде не съм споменала ,че децата се ВОДЯТ на ортопед а съм казала че по цял свят се преглеждат в РОДИЛНИЯ ДОМ веднага след раждането.  Дано този път да си успяла да ме разбереш  Peace А и не го намирам за крайно а за нормално на бебето в родилния дом да му се направи пълен преглед защото в епикризата с която те исписват трябва да бъде описано абсолютно всичко за новороденото.

# 22
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607


 При наличие, че точно тук дето ще чуеш как педиатрите нищо не знаят, всяко второ изречение е "отивай на лекар" или "заведи детето на лекар". Значи все пак за нещ стават!  

Ми то няма угодия да ти кажа Wink
При положение, че аз съм една от тези, които си позволяват да дават съвети(за храненето и кърменето) и често употребявам "отивай на лекар" мога да ти кажа защо го правя. Защото по отношение на храненето съм абсолютно сигурна в съветите, които давам, както съм и абсолютно убедена(от негативния си опит), че педиатрите изобщо не са наясно какво правят като препоръчват ранното захранаване, например. Но когато казвам "Отивай на лекар" съм преценила ситуацията и знам, че в този случай не съм компетентна и не мога да си позволя да дам друг съвет от този" отивай на лекар" и мисля, че постъпвам адекватно и честно спрямо търсещия помощ. Grinning
Всяка ситуация е различна и не можем (поне аз) да мерим с един аршин.
Сега по темата: Ами хората са си казали. Превенцията и профилактиката е гаранция за здравето на децата ни- така мисля аз. И щом Министерство на здравеопазването е преценило да препоръчва късно захранване и ходене на ортопод то би следвало да се спазва от подопечните му педиатри. За съжаление има хора , които някак ги е страх да превключат на друга вълна. Повтарят едни и също грешки, но упорито препоръчват късното захранване и избягват да дават направление за ортопед. Да не говорим, че деца от рискови раждания, стояли в кувьоз не се преглеждат навреме от очен лекар и аудиолог. В България голяма част от глухите хора са такива не по някаква наследственост, а поради преждевременно раждане. Сега има нови методи детето да живее нормалния си живот, но ето в една тема вчера една майка се оплакала на педиатъра си че 10 месечното и бебе не чува и тя моля ви им казала, че е рано да се установи дали чува. При положение, че има техника, която може да установи дали новородено има слух. Да- вероятно тази педиатърка не чете новостите в нейната област дори. И да съветът е "заведи детето на лекар" - на правилния лекар. И мисля, че съм по- полезна на майката като не и приспивам вниманието с " довери се на педиатъра си- аз така правя"- това последното е безотговорно според мен. Wink

Последна редакция: нд, 27 авг 2006, 08:52 от yosarian

# 23
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Наистина има педиатри, които не си "обновяват" много-много знанията. И на нас педиатърката в поликлиниката ни каза да започваме със сокчетата, само защото вече сме на месец и половина. Но ние си имаме и друга лекарка, с частен кабинет, която твърдо препоръча да изчакаме със захранването, понеже имаме много силни колики. Така и ще направим... За ортопеда-още докато бях бременна бях чела, че е добре детето да се прегледа от ортопед до края на първия месец /дори и да няма фамилна обремененост/, след 4-тия месец - още веднъж. Съответно докато не си поисках направление, никой нищо не спомена за този преглед... Така че и аз като много други мами използвам JP-то само за контролните прегледи и ваксините, а иначе си водя малката в частен кабинет, където ни обръщат много по-голямо внимание и ни дават ъсвети за всичко. Дори сега ще се ваксинираме против ТДК и полиомиелит с една комбинирана ваксина и няма да се налага да боцкат бебка по 2 пъти всеки месец, а само веднъж...

# 24
  • Мнения: 1 588
За луксацията... Аз виках периодично и профилактично педиатър на частно в къщи и за първата, и за втората ми дъщеря, та от нея знам, че вероятността за луксация при бебета, родени със секцио, клони към нула. Вие чували ли сте го това?

# 25
  • Мнения: 1 544
За луксацията... Аз виках периодично и профилактично педиатър на частно в къщи и за първата, и за втората ми дъщеря, та от нея знам, че вероятността за луксация при бебета, родени със секцио, клони към нула. Вие чували ли сте го това?
За причинена луксация по време на раждане може и да има нещо такова /въпреки ,че не съм чувала/ ,но голям процент са наследствените луксаций и при тях начина на раждане е без значение.

# 26
  • Мнения: 495
моля поправете ме, ако греша
направление за специалист не се ли дава, при съмнения някакви за нещо нередно, независимо дали става въпрос за ортопед или какъвто и да е друг
ако педи при преглед види, че на бебока всичко му е наред, трябва ли непременно да даде направление за ортопед /друг специалист/
аз оставам с впечатлението, че трябва ние самите да сме педиатри, за да знаем как да си гледаме децата......
другата страна на медала е факта, че мнооооого майки не спазват указанията на докторите и си правят каквото искат
веднага давам пример - колко пушачки отказват цигарите щом забременеят? изобщо не защитавам педиатрите, аз също постоянно чета и вадя думите на нашата с ченгел, но..... има го и другото, за съжаление....

# 27
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Има едно нещо, което се нарича превенция и профилактика и този преглед при ортопед е такова едно чудо на чудесата и понеже касата се е погрижила да го плати такова каквото е - а именно профилактика и превенция е редно да се уведоми с т.нар . направление издадено от педиатър и връчено на ортопед. Wink

# 28
  • Мнения: 3 116
Мамчета,

мога да дам за "пример" нашата педиатърка Sad

Бебето ми беше седалищно разположено, но родено секцио. Седалищното разположение и/или раждане води до повишаване риска от луксации. Оказа се обаче, че нашата педиатърка категорично отказа да даде направление за такъв преглед. Нямало било нужда, е платихме си го, а ортопеда беше леко казано вбесен от това лекомислено поведение на педиатърката  Sad

Малката беше в кувиоз 5 дни. Нямало нужда от очен преглед според нашата педиатърка. Е и този път си платихме и не искам да казвам каква беше реакцията на офталмоложката !

Имаме частен педиатър, който ни съветва за всички необходими прегледи и на него си плащаме.

Пари да имаш в тази държава и ще си спокоен  #Cussing out

Последна редакция: пн, 28 авг 2006, 12:23 от ritka

# 29
  • Мнения: 742
Мамчета,

мога да дам за "пример" нашата педиатърка Sad


Имаме частен педиатър, който ни съветва за всички необходими прегледи и на него си плащаме.

Пари да имаш в тази държава и ще си спокоен  #Cussing out
  Е точно това беше идеята на цялата ми тема!
Защо трябва да плащаш за нещо, което ти се полага /и си платил предварително чрез осигуровки и т.н/ Защо не можеш да се довериш на човека, който следи развитието на най-ценното ни - ДЕЦАТА! А иначе всички говорят колко са хуманни... Нашата педиатърка е страхотна - толкова обича децата...толкова е всеотдайна...само заради любовта към малчовците работи /не за пари/...но освен да ни мери и тегли - вече за нищо друго не й се доверявам без да се консултирам и с друг!
Жалко е, но е факт!
Това, което споделих беше само част от нещата, които ме накараха съвсем да загубя доверие в педиатърката на Кристина. Ще ми се и вие да споделите абсурдни съвети, които сте получили от своите лекари...
Сигурна съм, че са много...за жалост newsm12

Общи условия

Активация на акаунт