За обръщенията към хората,които не са роднини?

  • 2 586
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 040
Е, много грозно ми прозвуча.

Разбира се, че е грозно ... даже грозно и крайно неуважително .. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 630
За хора, които познава - обръщение на име. За непознати и тези, които имат възражения господине/госпожо. Твърдо съм против лельо Х, чичо У и т.н.

# 17
  • в къщи
  • Мнения: 467
Е, много грозно ми прозвуча.

Разбира се, че е грозно ... даже грозно и крайно неуважително .. Peace

И аз така.Като станете на 40 г. и да видим,дали ще ви е приятно някакво дребно човече,да ви вика:Марийке,Живке,или Иванкее...Не може децата на приятелките ви да се обръщат към вас с 'госпожо",как ви звучи?

# 18
  • Мнения: 4 473
Децата на наши близки се обръщат към мен, съпругът ми и всички нероднини по име. Не съм консервативна, но това не го разбирам/приемам. Някакъв си келеш ще ми говори на име, все едно ми е набор. Какво остава за обръщението на дете към възрастен човек - абсолютна липса на възпитание според мен, неуважение на N-та степен, подчертавам според мен и моите ценности. Всеки е свободен да възпитава децата си както намери за добре, да и аз ще уважа решението, но няма да го приема. Друг е въпросът, че някой ако държи да се обръщат към него на име - ще позволя на дъщеря си да го направи, но ясно и точно ще й обясня, че това е изключение, защото такава е волята на конкретният човек.

# 19
  • Мнения: 7 474
За мен у неуважително Naughty. А и детето много добре разбира разликата между нейния"дядо" и дядо по принцип   Stop

# 20
  • Мнения: 9 990
Неуважително е, ако се провикне-ей, Светла, я направи еди какво си.
А филми нямам време да гледам, ама хич, че да се ръководя от тях.
Може да се обърне с госпожо еди коя си, пак е по име и с обръщение.
Съседката е на възръстта на майка ми, но се сърди, ако и кажеш-бабо Марче, така че-всики сам си преценява...Както и детето да каже за някоя руса жена-тази баба едикакво си прави/ свидетел съм била и на това/
Малките деца не винаги правилно определят възръстта и могат да преценят кой е за какосване, кой за лельосване и кой за бабосване.Когато поотраснат пък и виждат разликата, пре спокойно могат да кагат-госпожа/господин...вече няма да им е трудно.
Не приемам тезата за това, че детето ми не лельосва го прави автоматично невъзпитано. Naughty

# 21
  • Мнения: 156
На мен ми звучи много странно обръщението по име. НАпример детето на моя приятелка, което е по-малко от сина ми и учи в нашето училище се обърна към мен за помощ в програмата с думите:
"Светла, групата по-руски в кой кабинет влиза?"

Е, много грозно ми прозвуча. КАто че ли съм му някоя съученичка или приятелка. Да не говорим, че мразя да ми викат Светла. И къде озтава уважението тогава към по-възрастните?  Naughty
Вие май много филми зте гледали , но за мен това е невъзпитано дете. Дори на мен ми е неудобно на възрастни колеги да кажа на малко име, обръщам се към тях по фамилия. А камо ли едно дете.
Колкото до раликата в обръщението лельо, аз и моите деца процедираме така- на родната леля се казва само лельо, а на нероднини лельо еди коя си, т.е + името и. Peace За мен това изразява уважение към човека. Мисля, че трябва да се отчете мнението и на другия, да се попита как предпочита да му викат. Как така ще ми викат някак си, както не ми е приятно. Ами ще спра да се виждам с тия хора. Аз например може да реша да се обръщам към теб с " ей, нашта", защото така ми харесва. Но ти би ли търпяла такова отношение към теб???
 smile3501 newsm10

# 22
  • Мнения: 4 390
Как възпитавате децата си да се обръщат към хората които не са роднини,с лельо,чичо,како,батко или друго?

По име. Тя дори към мен често се обръща така.

# 23
  • София
  • Мнения: 5 605
Абсолютно съм на мнение, че трябва да е по име!

# 24
  • Мнения: 4 390
Или на улицата някой го закача, пита "как се казваш". И аз какво: кажи на жената/мъжа/човека как се казваш", така ли да го подканя? Ако е по-възрастна - госпожа върши работа, но ако е някоя млада жена, трябва да мисля и дали е госпожа или госпожица, абе деликатно е.
Много е просто. Използвай само "Кажи как се казваш", без да уточняваш на кой да го каже. Grinning Peace

# 25
  • Мнения: 2 211
По име, разбира се.

# 26
  • Мнения: 5 577
Аз пък обратно - към неговите си леля и чичо по име искам, към другите може както иска. Както и племенницата ми (тя е още на 1 год. де) искам да ми казвам на мен по име. Остава и да ми каже леля.  Shocked

# 27
  • Мнения: 1 403
И аз така мисля, 4е е редно по Име

# 28
  • Мнения: 2 700
Само по име, включително и в семейството. Единствено на бабите и дядото се казва "бабо" или "дядо".

# 29
  • Мнения: 1 581
на мен ми е неуважително да се обръща само по име. Ако хората са ми много близки - ок. Но примерно към съседите - те го харесват, закачат го, чичо или дядо Гошо ми е много по-приемливо от просто "Гошо".

Не просто Гошо, а "господин Гошо"  Laughing

Такива втеляванки и деликатности и изтънчености не са ми по вкуса. "Леля" си има както роднинското значение, така и по-общото - по-възрастна жена, както и чичо, дядо, баба и т.н. Няма какво да се правите чааак пък на езиково много прецизни. Че не ви харесва - ваша работа, но на мене пък ми е супер безлично това другарю, другарке, госпожо, господине...

Общи условия

Активация на акаунт