Материални vs духовни ценности

  • 6 968
  • 137
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 14 489
Уриел, отиваме към темата на Лени "Порок ли е бедността?", въпросът се измества.
А американският клиширан позитивизъм никак не се вмества в моите представи за духовност.

не съм чела темата на Лени. тукашната е за материалното срещу духовното, а моето мнение е че не са противоположни, а две страни на едно нещо. не знам дали изказването ми е част от "американския клиширан позитивизъм" ама ако е така няма чудно че американците са най-богата нация в света.
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш.

# 31
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А, добър е примерът с Ван Гог (другите творци не са луди, или поне не толкова луди, ама все тая).  Heart Eyes
Сестра ми е водолей, духовен човек. Беше си купила един албум за средновековна живопис, за луди пари. Още ме цитира, как съм й казала: "Ти луда ли си? Знаеш ли аз какви обувки щях да си купя за тези пари! А албумът какво, можеш ли да го облечеш, а?" Joy Joy Joy
Е това е, имаме духовни хора в семейството, имаме и Кари каква беше там, дето си купува обувки и  се прави на много умна. И духовна.  Mr. Green
П.П. Права е Дона. Изместваме темата.Творчеството е дарба, дадено ти е и толкова, ако щеш бъди луд, бъди прост, темерут или каквото си там.
Карито

Последна редакция: пт, 24 ное 2006, 17:35 от Василиса Умница

# 32
  • Мнения: 6 315
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш. [/color] [/b]

 hahaha hahaha hahaha

Искрено ме разсмя!

Не мисля, че материалните блага могат да направят някого духовно богат, ама никак!

# 33
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Съгласна съм за творчеството, да. Примерът с Ван Гог беше малко тъп, но иначе си стоя зад твърдението. Пък има и друга страна на медала- истински духовните хора много-много не им дреме за материалното и затова често са бедни, но не страдат от тая работа, а просто не го забелязват.

# 34
  • Мнения: 14 489
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо. материалния ни свят е толкова красив че е грях да се правиш на духовен и да не му се наслаждаваш. [/color] [/b]

 hahaha hahaha hahaha

Искрено ме разсмя!

Не мисля, че материалните блага могат да направят някого духовно богат, ама никак!

нямам предвид материалните блага на цивилизацията ни - компове и кожени дивани. имам предвид храна, красива природа и т.н.

# 35
  • Мнения: 4 806
Василисе, а ти коя зодия си? Simple Smile Имам си нещо наум и то не е във връзка с написаното от теб тук...

Връщайки темата към същността й, съгласна съм, че талантът/гениалността далеч не са мерило за духовност, макар понякога се срещат (имат допирни точки)..., че и да се припокриват. Това е една друга тема.

Натрапчиво ми се върти идеята за книгата "Смисълът на живота" на Виктор Франкъл. Да, поставени хора в крайни условия. Оцеляват тези, които са водени от някаква идея (представа, мечта) - написване на книга, виждане на близки... колкото и да е дребна, тя подхранва душата да живее, да се стреми към нещо, да иска нещо. Тези, които се отказват от тях, загиват. Духът побеждава материята. Еднозначно.   

# 36
  • Мнения: 15 619
Писах, писах, излях си душата и ми го затри.  ooooh!
Та сега съкратено: Понякога се ядосвам за материалното /най-общо казано/ и защо???
Защото забравям, макар и за миг, забравям, че съм благословена с хора около мен, които обичам, и които ме обичат. Щастлива съм, че и една моя добра дума може да разсее сивотата, тъгата, притесненията им....  
Какво е духовността - за мен тя означава да поставиш другите преди себе си. Не, че аз съм толокова добра. Не съм. Но в този вълчи свят, такива хора рядко се срещат.
 

# 37
  • Мнения: 3 818

Както също и да се запазиш, когато те атакуват и странични хора или при обстоятелства в работата, в претъпкания трамвай, в магазина пред последната свободна количка, пред кабинета на джи пи-то или на опашката в пощата...

Аз се запазвам в такива ситуации като се изключвам. И като тъпо, но упорито се държа така, както смятам за редно, независимо дали има смисъл от това. С вярата, че доброто отношение все някога ще хване корен все у някого. Но за да мога да издържа, имам нужда да се зареждам. Чрез тези, които обичам, чрез случайните срещи на нещата, които ме карат да се усмихвам. Една подобна тема може да ме зареди за дни наред. Просто е, само трябва да намерим за нас си начинът. Wink

# 38
  • Мнения: 14 489
Духът побеждава материята. Еднозначно.   

а също Духът създава материята

# 39
  • Мнения: 3 447
на мен пък тия тибетците хич не са ми идеала за духовност - хора дето пропиляват живота си лежейки в една пещера, гладни, няма секс, няма нищо.  
Живи да ги ожалиш  Joy
Между другото, доколкото ми е известно (може и да бъркам, де), това е единствената нация, която никога, през цялата си история не е воювала. На мен това ми говори страшно много. Но пък може просто хората да са нямали сили от глад и безебие, знам ли  Rolling Eyes

# 40
  • Мнения: 7 837
Съчетаването им е въпрос на енергия и правилното й разпределяне. Да, материална съм...
Другото се постига с много работа върху себе си, не само с четене на книги, вживяване в изкуство, прекалена мания за културитет и възвишени мисли.
Съзнавам, че не съм достатъчно дорасла, но работя по въпроса  Grinning

Зодия Рак съм, ако това изобщо има значение  Mr. Green

# 41
  • Мнения: 4 806
За "създава" не съм толкова сигурна Simple Smile
Вярно сме в тема с философски нюанс, но ако там се отнесем... вихърът ще е слаба метафора... ТО ще да е "отнесени от цунамито" Simple Smile

# 42
  • София
  • Мнения: 4 423
Знам, че въпреки трудните моменти, които незнайно защо ме преследват от доста време, съм успяла донякъде да съхраня духовното.
Е, и аз въздишам по лъскави витрини, искам да имам красиви неща, да се почувствам добре и свободна да си купя каквото искам, искам понякога да купя на децата си скъпи играчки или дрехи за голямата, но... няма, колкото и да се труди мъжът ми, да не слиза от педалите по 16 часа, имам чувството ,че се въртим в омагьосан кръг.
Но, това има и свойте добри страни, научих се да се радвам на малките неща, научих, че от здравето по - голямо богатство няма, научих, че усмивката на лицата на децата ти няма какво да я замени, научих, че въпреки трудния ми живот имам любов, такава, каквато малко хора познават - независеща от материалното, неподвластна на времето, несломима.
Е, нека да имам всичко това - без него не мога, другото...не ми трябва за да съм щастлива!

# 43
  • Мнения: 4 806
Кейси, много добре си го рекла....

Впрочем, нали не си говорим за различни неща? В никакъв случай "духовно" не приемам да е = "културно" с всичките му "ЕнтИлИгенстващи" превземки по модерен автор? Щото, ако е тъй, подавам оставка от темата...

# 44
  • Sf
  • Мнения: 808
С вярата, че доброто отношение все някога ще хване корен все у някого. Но за да мога да издържа, имам нужда да се зареждам. Чрез тези, които обичам, чрез случайните срещи на нещата, които ме карат да се усмихвам. Една подобна тема може да ме зареди за дни наред. Просто е, само трябва да намерим за нас си начинът. Wink

 Peace Нали Simple Smile Това се постига и се учи, макар след доста време и доста изгубени мисли, лоши настроения, дори и сълзи Simple Smile Тогава щитът на доброто отношение и поглед към хората и обстоятелствата могат да ги променят Simple Smile Simple Smile

Живи да ги ожалиш  Joy
Между другото, доколкото ми е известно (може и да бъркам, де), това е единствената нация, която никога, през цялата си история не е воювала. На мен това ми говори страшно много. Но пък може просто хората да са нямали сили от глад и безебие, знам ли  Rolling Eyes

Това не го знаех. Всъщност знаели сме го, но не сме се замисляли... Бих дала, каквото ми поискат, за да се разменя с някой от такава пещера или поне един път да се измия в Ганг...

Както и не бих отказала нормален, спокоен живот в подреден дом Simple Smile

Везни съм Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт