Генно-модифицираните храни

  • 11 809
  • 110
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 399
Хич, ама хич нямам вяра на пазарчетата. Това че там плодовете и зеленчуците не са в индустриални количества, не значи че не са обработвани химически, нито пък че пилетата и кравите са отглеждани в естествени условия и са яли естествени фуражи. Дори не означава че растенията или животните които отглеждат не са генно модифицирани. Единствения начин да си сигурна че продукцията е биологична чиста е да купуваш такава от контролирани райони. А бабите по пазарчетата никой не ги контролира. Или поне не в този смисъл.

Нагоре вече е уточнено, но и аз да повторя че няма връзка между селекцията и генното модифициране.

# 61
# 62
  • Мнения: 810
За английски говорящите, ако искате да научите още:

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=1322347

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5386438

# 63
  • Мнения: 2 242
Хванах края на репортажа и не успях да разбера всичко – но като че ли ЕС ни се е скарал че много ограничаваме отглеждането на генно –модифицирани храни и от 7 забрани щели да останат само 2 Shocked.
Репортажа завърши с това че не само че пазара ни ще бъде залят от ГМ домати, краставици и т.н., но и рано или късно ще изчезнат прочути и уникални български сортове (култивирани столетия), защото всички производители ще се насочат към по-лесното и доходното!

Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 12:37 от Slavi

# 64
  • Мнения: 884
За САЩ - сайт със списъци на продукти съдържащи генетично модифицирани съставки:

http://www.truefoodnow.org/shoppersguide/guide_printable.html

Като гледам колко видове формула и бебешки храни съдържат GMO, ми настръхват косите! #Cussing out

Ellie,страхотен сайт!Благодаря   bouquet ! Направо не мога да повярвам за формулата!Хващам се за главата като чета! Докато живеехме в NY имахме до нас Whole Foods и пазаряхме много често от там,много добро качество на продуктите!За съжаление в UK ги няма,чух че щели да отварят 1 магазин в централен Лондон,ама кой да ти ходи до там.... Иначе ми се е случвало да намеря забравена маруля в хладилника след месец и да изглежда свежа  Shocked
slavi производителите естествено ,че ще предпочетат да оберат 4-5 реколти с домати вместо 1-2( за голямо съжаление) лошото е ,че няма информираност  сред  потребителите,че няма ''зелени'' пазари ,които са под контрол.Иначе много хора биха купили 1 кг. ,,чисти'' домати за 5 лв,вместо 5кг. модифицирани за 5 лв.примерно.Поне така мисля аз..

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 18:19 от macoball

# 65
  • Мнения: 884
Като стана въпрос и за бебешки /детски снакс при нас има 1 много хубава марка http://www.organix.com/ .Малкия много ги обича,но като си бяхме в Бг почерпахме негови приятелчета и хич не им се хареса  Laughing

# 66
  • Мнения: 720
ami lo6a rabota s tesi xrani,rabotata e 4e mnogo malko xora isob6to se samisliat kakvo slagat v ustata si ,a o6te po lo6o s kakvo xraniat dezata si...slava Bogu ne sam ot tiax.tuk v london 80%ot xranata koiato pasaruvame e ekologi4no 4ista(organic ).dosta po skupo ni islisa no vajnoto e 4e xranata e po 4ista i ka4estvena.s radost sabeliasax 4e i v BG sapo4vat da proisvejdat ve4e makar i mnogo na4alno bio xrani.kato sme tam vse se 4udia to4no ot kade da kupia selen4ucite i plodovete...vse gledam niakoia babka na pasara s nadejda 4e e po dobro.

# 67
  • Мнения: 720
a......i sabravix sa bebocite prepora4vam (koito moje da si go posvoli)puretata na HIPP.estestveno niama po xubavo ot presnite mandji no vse pak ....

# 68
  • Мнения: 2 292
Хванах края на репортажа и не успях да разбера всичко – но като че ли ЕС ни се е скарал че много ограничаваме отглеждането на генно –модифицирани храни и от 7 забрани щели да останат само 2 Shocked.
Репортажа завърши с това че не само че пазара ни ще бъде залят от ГМ домати, краставици и т.н., но и рано или късно ще изчезнат прочути и уникални български сортове (култивирани столетия), защото всички производители ще се насочат към по-лесното и доходното!

Все някой друг ни е виновен на нас, българите. Сега е ЕС.

# 69
  • Bristol
  • Мнения: 9 367
Щатите пък притиснаха ЕС за ГМ храни, това го коментирахме по-горе. Нормално е като се влиза в даден съюз да се следват правилата в него, особенно ако част от парите на съюза ще се ползват за съживяване на БГ селско стопанство. Аз защо не бях привърженик да се присъединяваме, но това е друга тема...
А organic означава ли, че не е и ГМ  newsm78

# 70
  • Мнения: 720
da organig osna4ava 4e e free ot vsi4ko ne naturalno,naprimer plodovete i selen4ucite se otglejdat na po4va koiato e sus strog kontrol i isiskvania.ni6to ne se praska s vredna ximia ,opasni preparati i otrovi.t.e.otglejdat se  i se predpasvat 4res naturalni i besvrsdni na4ini.satova i cenata im rasbira se e po skapa,no truda na tesi xora vse pak si struva.mojete da vidite www.whyorganic.org

# 71
  • Мнения: 109
Аз много повече се притеснявам за хормоните и антибиотиците в месото, отколкото за ГМ. Нали ядем домати, ядем и риба  - ми то е все едно да ги ядем заедно  Mr. Green Mr. Green
А иначе, бабата на Женския пазар, не я знаеш - може да си гледала доматите в Бухово или Кремиковци. А отдолу под доматите и има хранилище за радиоактивни отпадаци. Според мен това е по-опасно.
Аз лично вече трета година си гледам доматите и краставиците за салатата - ей ама и аз една фермерка се извъдих  Mr. Green Mr. Green, баща ми не може да повярва  Hug
А месото купувам от Amish-ите, или поне когато мога. То си е съвсем истинско  Laughing

# 72
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
В доматите има ли хормони ...след смесването на гените  newsm78 ....ох...ако няма защо има етикет HORMONSUZDUR ,...на турска фирма , продава ГМО- домати...надписа означава "без хормони"  newsm78

# 73
  • Мнения: 1 238
Аз да попитам- а яйца, които са снесени от кокошка, която е яла генномодифицирана храна? Или пък мляко, което идва от крава, която се е хранила пак със същото?

# 74
  • Мнения: 511
В доматите има ли хормони ...след смесването на гените  newsm78 ....ох...ако няма защо има етикет HORMONSUZDUR ,...на турска фирма , продава ГМО- домати...надписа означава "без хормони"  newsm78

Генното модифициране може и да не се съчетава с хормонална стимулация, така че етикета може да дава вярна информация.

Аз да попитам- а яйца, които са снесени от кокошка, която е яла генномодифицирана храна? Или пък мляко, което идва от крава, която се е хранила пак със същото?

Генните изменения си вървят и в продуктите.

Тази тема, не може да се изкоментира докрай защото нещата се въртят в порочен кръг.

Общи условия

Активация на акаунт