Диета без глутен и казеин-мисия възможна

  • 108 977
  • 245
  •   1
Отговори
# 75
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Бисквитите изглеждат страхотно, вярвам, че са също толкова вкусни! И хляба, който беше показала, изглежда страхотно! Аз правих питка със сода, докато беше прясна се ядеше, леко хрупкава, но като престоя 1 ден стана ужасна Sad
Наталия по принцип не яде много хляб, но с новите ограничения се чудя какво да й предложа, защото всъщност яде малко неща. А и с брат й се затруднявам, защото е подложен на същата диета, с изключение на млякото, което пие.

пухче, как са при теб нещата?

Катина, и аз за меда се замислих, защото сега се налива с чай, може би заради сладкото. В руския форум много от майките са провели тестове, вероятно това са показали.

Сега погледнах пак в руския форум. Предлагат ми ротационната диета - всеки продукт се яде веднъж за 4 дни и се записва реакцията. Май не ми е много ясно, ще се върна да препрочета какво пише за ротационната диета. Така въпросната майка е открила алергия към ориза и елдата. Другата причина може да са гъбичките.

Последна редакция: пт, 22 дек 2006, 16:10 от ljuboznatelna

# 76
  • Мнения: 3 504
Кифла, бисквитите наистина изглеждат чудесно.
Може би и повече снимки на приготвени от вас продукти ще подейства вдъхновяващо за мастартиране на диетата от майките.

Аз тези дни бях зле и на работата лудница  и не съм я стартирала още диетата както трябва, просто нямах сили...
Само се заглеждам за продуктите.

Да не губим кураж, идва нов тираж Wink

# 77
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Какво можете да очаквате от въвеждането на диетата?

По-долу е  приведена статистика по различни проблеми в развитии на деца до установяване на официална диагноза. Родители на 10 аутични деца (от 3 до 24 г, в среднем 10.3 года) в момента на интервюто вече са извадили от менюто продукти, съдържащи глутен и казеин. Както виждате, статистиката е събрана от група, за която въвеждането само на една диета е недостатъчно ефективно, но резултатите все пак са достатъчно впечатляващи:

Проблеми със здравето покрай аутизма

Ушни инфекции                                                                      3 от 10
Диария                                                                                  5 от 10
Аллергия  към   други продукти (яйца, соя, грозде)        7 от 10

Изводи след въвеждане на диетата

Няма други проблеми със здравето                                         4 от 10
Диетата е допринесла значителна полза за детето   10 от 10
Искало им се да са започнали диетата по-рано                   10 из 10
Имат странични ефекти след въвеждане на диетата
(прилепчивост, плач, загуба на координация,
чувство на тревога, изблици на  раздразение)
Като всичките 5 са фиксирали тези ефекти за повече от 7 дни   5 от 10

Време, необходимо, за да се види подобрение

По-малко от 7 дни   5 от 10
Повече от  7 дни   5 от 10

Фиксирано подобрение

По-слаба агресивност                                                    4 от 10
По-голяма социализация                                                    6 от 10
По-малко автоагресия (блъскане на главата, автоагресия)   4 от 10
Намаляне на диарията/Намаляне на запека                     5 от 10
Прогрес в развитие на вниманието/речта                   3 от 10
Рязко влошаване след прием отново на глутена/казеин след въвеждане на диетата
(нарушение режима на сън, хиперактивност, нощни страхове, увеличение на агресивността)   8 от 10

[Източник: Can Dietary Intervention be used successfully as a Therapy for Autism?

Превод от тук


Очаква се, че организма се изчиства от казеина за  1 месец, а от глутена - не по-малко от 4 м.

Последна редакция: пт, 22 дек 2006, 21:18 от ljuboznatelna

# 78
  • Мнения: 126
След като въведох диетата се случи следното: Наталия  ходи по голяма нужда по 2 пъти и прилича на разстройство. На някой от вас случвало ли се е?
И при нас диетата подейства разхлабващо, което обаче ме зарадва, защото Мария страда от хроничен запек и преди изхождане става много нервна, та чак се изпотява.
Имаме и много газове.Никога преди диетата не е изпускал газове.
И при нас е така, но отскоро, затова не бях се сетила да го свържа с диетата.

От богатата информация за диетата в руските форуми успях да схвана, че хранителните продукти най-общо биха могли да се класифицират в 3 основни групи:

1. Абсолютно забранени за диетата - съдържащи глутен, казеин, соя, оцветители, консерванти, рафинирани продукти (слънчогледово олио, бяла захар), оцет
2. Позволени за диетата - всички, с изключение на упоменатите в т.1 и т.3
3. Храни с индивидуална реакция на (не)поносимост - това са силни алергени -  царевица, ориз, яйца, цитрусови плодове, домати, ябълки, какао, гъби, фъстъци, спанак, банани, грах, фасул, бобови, говеждо месо
Както вече Любознателна спомена, индивидуалната реакция към продуктите от третата група се проверява чрез въвеждането на ротационна диета.

                               Ротационна диета
Тази диета не налага никакви допълнителни ограничения на набора от продукти, напротив, ротацията може да ви помогне да въведете отново в рациона това, което по-рано детето не е могло да яде. Това обикновено са продукти, към които то е имало  неголяма реакция. Но при това диетата налага ограничение на честотата на прием на продуктите. Храната преминава по нашите черва в течение на 4 дни (вегетарианците имат по-кратък цикъл – 2 дни), затова едно и също семейство продукти (например бобови култури) може да консумирате колкото пъти искате в рамките на един ден, но в следващите 3 дни храни от това семейство не трябва изобщо да се приемат.

П.П. Това се прави, след като изключите от дневното меню всички забранени храни и възможни алергени. След това въвеждате по една алергизираща храна на всеки 4 дни (консумира се само първия ден, а в останалите 3 дни се следи за реакции на непоносимост). Така проверявате една по една всички храни от група 3.

# 79
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Днес имах възможност да се видя за 20 мин с katina1972 и семейството й. Момченцето й е много чаровно и гальовно. Почерпиха ме с безглутенов хляб - невероятно мек и вкусен!

mamma B, чудесно си направила, че си го превела, мислех го, но не ми остава много време.  bouquet

# 80
  • София
  • Мнения: 2 351
Благодаря ти любознателна.Щеше ми се да беше видяла същото това момченце в началото на месец октомври,когато не беше на диета и ме беше срам да го извеждам в квартала заради агресивното му поведение.Така би могла да направиш разликата в поведението му преди и след диетата.Аз виждам това и затова ще ви бомбандирам с писанията си.Съдя по себе си.
Когато съм отчаяна и в безизходица-искам някой да ме раздруса и ми посочи пътя по който да тръгна.Може и да сгреша,но ако това е пътя-А.
Ще ви кажа какво ми каза преди години един колега-психиатър/работила съм в администрацията на Транспортна болница/
    -Когато имаш някакъв проблем-излез на балкона и го извикай.Все от някой балкон ще излезе някой комшия и ще каже:
        Аз мога да ти помогна.
Така,че момичета-не се страхувайте да питате,послушайте психиатъра.Не сме сами,помагаме си една на друга именно защото само ние майките на различните деца знаем.
Силно се надявам да съм намерила своета коледно чудо днес в Пловдив в лицето на един лекар.
Ще изчакам за да се убедя в това и ще споделя с вас за него.
Пожелавам на всички вас КОЛЕДНО ЧУДО santa2 ku-ku Close-mas:

# 81
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
                               Ротационна диета
Тази диета не налага никакви допълнителни ограничения на набора от продукти, напротив, ротацията може да ви помогне да въведете отново в рациона това, което по-рано детето не е могло да яде. Това обикновено са продукти, към които то е имало  неголяма реакция. Но при това диетата налага ограничение на честотата на прием на продуктите. Храната преминава по нашите черва в течение на 4 дни (вегетарианците имат по-кратък цикъл – 2 дни), затова едно и също семейство продукти (например бобови култури) може да консумирате колкото пъти искате в рамките на един ден, но в следващите 3 дни храни от това семейство не трябва изобщо да се приемат.

П.П. Това се прави, след като изключите от дневното меню всички забранени храни и възможни алергени. След това въвеждате по една алергизираща храна на всеки 4 дни (консумира се само първия ден, а в останалите 3 дни се следи за реакции на непоносимост). Така проверявате една по една всички храни от група 3.[/color]

На мен, това което не ми стана съвсем ясно е, ако на следващия ден дам нещо, което също предизвиква реакция, няма да съм сигурна, че е от това, което съм дала на предния ден, защото понякога реакцията се забавя малко.  newsm78 Всъщност на едно място пише, че са нужни 5 дни - на първия се дава нещо , после още 4 дни не се дава нищо от това или от същото семейство (напр.бобови)
Сега в къщи водим спор има ли в луканката нещо, което може да предизвика реакция Thinking Мъжът ми твърди, че е само месо, аз не съм много сигурна. Какво ви е мнението?
През ден правя някоя издънка с глутена Sad В къщи още се намират някакви солети, вчера давах на брат й, той обаче пуснал някъде някаква и тя я намерила и изяла. Същото става с разни парченца хляб. Преди рядко поглеждаше хляб, а сега като го види му се нахвърля. Добре, че като й откажа не се тръшка като брат си, че щеше да е чудо #Crazy
За храната й внимавам, а за тези неща не успявам Sad

# 82
  • Мнения: 126
На мен, това което не ми стана съвсем ясно е, ако на следващия ден дам нещо, което също предизвиква реакция, няма да съм сигурна, че е от това, което съм дала на предния ден, защото понякога реакцията се забавя малко.  newsm78
Доколкото успявам да схвана идеята на тази диета, смятам, че трябва да се процедира по следния начин:
Започва се с консумацията само на разрешените храни от група 1. След това решавате да проверите индивидуалната реакция напр. към ориза. Давате един ден храните от #1 + ориз. На следващите 3 (за по-сигурно 4 дни) давате само храните от#1, без ориз. Следите реакцията и ако не установите непоносимост към ориза, добавяте го в списъка на разрешените храни за вашето дете. След като проверите реакцията към ориза и го прибавите или изключите от менюто, преминавате към проверка на следващата алергизираща храна.
Според мен в луканката има разни примеси - най-малкото соя, подправки, които е възможно да алергизират. Не се препоръчва и консумацията на пушени меса.
Любознателна, и аз от време на време допускам гафове, въпреки че сме на безглутенова диета от началото на юли.  Embarassed Установих например, че глутен, монатриев глутамат и соя има в кубчетата бульон и разните Пикантини и Малки тайни. Печените ядки от магазина са овалвани в брашно (т.е. съдържат глутен). Най-прясната изненада е от четвъртък, когато госпожата от детската градина ми се похвали, че е дала на Мария леща без хляб (заради диетата), а от готвачките разбрах, че слагат в нея малко брашно за по-плътен вкус. Веселба!  Rolling Eyes

Последна редакция: нд, 24 дек 2006, 11:45 от mamma B

# 83
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Любознателна - ето тук открих рецепта за луканка
http://bgkulinar.net/recepti.php?id=1403

# 84
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
mamma B, мисълта ми беше, ако на единия ден дам яйце, също и ориз(той не е от алергизиращите), а има реакция, но от ориза, аз няма как да го разбера, ще реша че е от яйцето. На другия ден давам пак ориз, без яйце, но да речем царевица, а се окаже , че и към нея има алергия, тоя ориз изобщо няма да схвана че алергизира, а той всъщност е основната храна. Това примерно, разбира се, нямам дори представа доколко може да й действа диетата.

dorothy, в домашните луканки ми е ясно, но в другите си мисля, че има подобрители. Както в обикновения хляб например - слагат за набухване разни неща освен мая. А разните му ръжени хлябове почти нямат ръж.

# 85
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Любознателна и аз това имах предвид, че за съжаление при такива случай всичко трябва да е домашно приготвено със сигурен произход. А при промишленото производство според мен слагат и консерванти.

# 86
  • София
  • Мнения: 2 351
Веднага казвам,че в етикетите на луканките си пише,че имат консерванти.Не намерих нито един колбас на когото да пише ,че няма консервант.И в домашните колбаси в повечето случаи се слага консервант.За огромно мое съжаление спрях да купувам колбаси.Вече даже не ни липсват-даже и на мъжа ми?Гледам да ги компенсирам със кюфтенца.Вместо хляб в каймата слагам настърган картоф и от вчерашният хляб на Мишо.
  chefНаправих какс с сода и стана много хубав. 2 яйца,5с.л. захар,5-6 л.зехтин ,1ч.ч.безгл.смес,1ч.л.сода ,лимонов сок,канела на вкус и вода до кексово тесто.Пекох го както хляба но Мишо.
Любознателна-оризовото брашно иска повече вода -при печене на хлебни продукти прави тестото кексово иначе рискуваш да си счупите зъбките.
Ще опитам да направя хляба на Мишо със сода-дано стане.

# 87
  • Мнения: 126
Питах в руския форум, предположенията са, че има непоносимост към някоя от храните, които давам. Оказва се, че има доста деца с алергия към ориза Rolling Eyes
Явно оризът също е сред алергизиращите храни, макар и в по-редки случаи. Затова е добре да се провери и реакцията към него чрез ротационната диета. (Това е по стриктните правила на диетата, които засега не мога да се похваля, че спазвам. Wink) Но преди това трябва да се намери алтернатива на безглутенова смес, което не е лека задача. newsm78
Мисля си, че може да се опита с брашно от нахут, просо, киноа, елда (уф, тя също е сред алергизиращите). Във всички случаи, преди да се намери заместител на оризовото брашно за 4 дни, не бива да се мъчи детето.

# 88
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 541
Ето още едно място, където може да прочетете за консервантите, къде ги има и кои са по-опасните: http://www.potrebitel.bg/modules.php?name=News&file=print&sid=71 и още : http://rakovina.net/01.php?name=st/st_cuh16&do=do&menu_f … gif&nacalo=00

Аз не знам как вече да внимавам за тези остатъци от хляб по масата и др. подобни Rolling Eyes Случва се през ден Наталия да убере нещо от масата, когато няма никого и е забравен хляб там. От коледната питка даже не посегна да вземе, въпреки , че бях решила да й дам ако поиска, така и така често прегрешава, но тя не прояви интерес, дали защото й личи че е домашна? Оризовия хляб изобщо не го иска, дробя й в супата и така я сгъстявам. С казеина нямам издънки.
Днес ме гледаше в очите по-често и повече от обичайното, направо не смея да се похваля
Сега съм се разтърсила за витамини и главно калций във форма на прием без съдържание на глутен и казеин. Мисля да опитам отново с Milgamma N , това е комплекс от витамини В и главно В12, пригодени за орален прием, но е в капсули, а съдържанието вътре е адски горчиво. Давала съм й като бебе, после минах на Milgamma, но това са таблетки и има лактоза. За калция още нищо не съм открила. Има ли представа някой  алкохола в лекарствата дали е малцов?

Последна редакция: пн, 01 яну 2007, 06:02 от ljuboznatelna

# 89
  • Мнения: 5 694
Сега съм се разтърсила за витамини и главно калций във форма на прием без съдържание на глутен и казеин.... За калция още нищо не съм открила. Има ли представа някой  алкохола в лекарствата дали е малцов?
FlutterСкъпа ljuboznatelna можеш да пробваш да й даваш Supravit Gold, както и Laktoflor Bio + /в опаковка от 90 капсули/. Party

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт