Какво ви е мнението за капкете против рахит Vigantol oil?

  • 6 053
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 12
На моето бебе след 1 месец му изписаха капките по 2 сутрин преди хранене.На следващата консултация педиатърката увеличи дозата на 2 пъти по 2 капки а в упътването пише да не се приемат повече от 2.Детето започна да набляга на течностите и да избагва храната и приследващата консултация беше надало само 400гр.Казах на лекарката че ще ги спра за 1 седмица и пак ще отида да го претегля да вида дали спада в теглото е от капките и факт беше си надал 150гр. за 7 дни .

# 1
  • София
  • Мнения: 3 390
Чак такава връзка да има... newsm78 На мен ми се струва, че е съвпадение!
Аз давам по 2 капки вече 8 месеца, а растем като луди.

# 2
И аз давам такива капки, но не съм имала проблем за сега.

# 3
  • Мнения: 72
Давам по 1 капка сутрин на гладно

# 4
  • Мнения: 5 178
Моето момченце го хвана диария от тях, докито намали дозата от 2 на 1 капка, но резултата пак беше същия.. В резултат на тези разстройства и запичания от Смектата за затягане.. сега сме с нередовен стомах  smile3514 smile3511

# 5
  • Мнения: 12
давала си по 2 в рамките на нормалното.4 садруго нещо.според упътването това си е предозиране-прочети го и виж всички странични действия и ми отговори дали съмненията ми са на прав път

# 6
  • Мнения: 1 896
Моят лекар, който е застъпник на кърменето, беше против тях и ми каза да не ги давам, въпреки че синът ми е роден през декември. По принцип не е задължително да се дават - например в Англия, където има много по-малко слънце, изобщо не изписват нищо на децата против рахит. Кърменето и излагането на слънце когато има възможност са достатъчна защита срещу рахита. Има много статии по въпроса, сега ще потърся и ще добавя линк.

# 7
  • Мнения: 1 947
 Аз давам таблетки отскоро и забелязвам, че е много нервна... Sad
И аз съм принципно против, но тук няма пукнат лъч слънце, а и много бързо расте.. Не знам...

# 8
  • Мнения: 1 896
Ето тук например:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/vitamin-d.html
Казва се общо взето, че единствено бебетата в риск от недостиг на витамин Д се нуждаят от капките.
Това са бебета живеещи далеч на север където през зимата почти не изгрява слънце или такива, които изобщо не излизат навън, или такива с много тъмна кожа (африканска) или ако винаги когато излизат цялото им тяло е покрито или ако винаги се ползва слънцезащитен продукт с много висок фактор.
Повечето бебета не се нуждаят от добавка на витамин Д.
Трябва да се има предвид и че той се складира в организма и запасите се използват в периоди без слънце.
Предозирането на капките е опасно - то си го пише и на листовката. По-безопасно е да не се дават (както направихме ние) или ако прецените съвсем-съвсем по малко.

Последна редакция: сб, 02 дек 2006, 20:40 от basilisk

# 9
  • Мнения: 2 829
На мен ми предписаха по 1 капка на ден, но аз по инстинкт не ги давам. Тук е слънчево и всеки ден сме по 4-6 часа навън. Наистина много бързо наддава, но и доста слънце го пече. Всеки път като идем на доктор изрично я моля да провери дали има признаци на рахит- няма. Рахита не е опасен ако се открие много рано (ако греша, моля да ме поправите), така че, ако има начални признаци-ще давам вигантол.

# 10
  • гр.София-Красна поляна
  • Мнения: 325
Аз също съм давала по 2 капки сутрин на гладни,но не съм имала проблеми.

# 11
  • Мнения: 385
Моето момиче повръща много и все съм си мислела инстинктивно, че е от Вигантола, защото преди да го започнем нямаше такива проблеми! Ще взема да и го спра за една седмица и ще пиша, ако има промяна!

# 12
  • Мнения: 2 039
Давам по 1 капка сутрин на гладно
И аз така  Peace Но 4 на ден ми се вижда множко Thinking

# 13
  • Мнения: 5 391
Давам по 2 капки вече седем месеца приблизително

# 14
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Ами аз съм била болна от рахит като бебе.Ами по-добре да изразходва запасите,които се натрупват,отколкото да има проблеми бебето.Как ще разпознаете начален признак като потенето на главичката?

# 15
  • Мнения: 532
Моят лекар, който е застъпник на кърменето, беше против тях и ми каза да не ги давам, въпреки че синът ми е роден през декември. По принцип не е задължително да се дават - например в Англия, където има много по-малко слънце, изобщо не изписват нищо на децата против рахит. Кърменето и излагането на слънце когато има възможност са достатъчна защита срещу рахита. Има много статии по въпроса, сега ще потърся и ще добавя линк.

Аз също давах само първите няколко седмици.
Мисля,че педиатрите в Бг с лека ръка изписват по 3,4 капки,а предозирането не е никак безобидно.

# 16
  • Мнения: 5 026
 Аз давам все още.Редувам-един ден-една капка, а на следващия-две.

Мисля,че педиатрите в Бг с лека ръка изписват по 3,4 капки,а предозирането не е никак безобидно.

 Така е!На моя позната бяха предозирали внучката-лекарката била изписала по 4 капки дневно  doh  Ходиха по доста лекари и оправиха детенцето.

# 17
  • Мнения: 1 896
Ами аз съм била болна от рахит като бебе.Ами по-добре да изразходва запасите,които се натрупват,отколкото да има проблеми бебето.

Аз имах предвид, че по естествен път през лятото и въобще когато се излага човек на слънце,  се натрупват запаси от витамин Д, които служат за зимата. Запаси от капките определено е добре да не се натрупват. За кога - за лятото ли?
Същият педиатър ми каза, че не е виждал рахит от преди 20 години, когато е работил по разпределение в някакви села около Преслав и там хората си "дохранвали" бебетата с каша от препечено брашно.
Подчерта, че във Варна случай на рахит не е виждал и че рахитът е болест на гетото, който при нормално хранене и условия на живот много рядко се среща.
И още нещо, рахит не се диагностицира по изпотяване на главата. На всички бебета им се потят главичките когато е топло и даже понякога ако сучат по-усилено.

# 18
  • Мнения: 5 401
Цяло лято и 1 капчица не съм му давала, макар че ни изписаха първоначално по една, а след това по 2 капки. Като зачезна слънчицето, почнах по 2.   bouquet

# 19
  • Мнения: 12
Дъщеря ми която е на 11 г. и давах деавит.Нямах такива проблеми и сега на малкия му го давам и се чувства спокоен и си хапва добре.Достигнах до извода че не всяко ново лекарство е по-добро от старото.И още нещо преди употреба трабва винаги да се прочита листовката на дадено лекарство най вече което се дава на дете.Аз ако я бях прочела нямаше да му дам повече от допустимата доза за ден и нямаше да мъча детето а аз се доверих на д. лекар защото е вещо лице. newsm07

# 20
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Добре,съгласна съм,че по естествен път трябва да се набавя,но все пак говорим за разумно изписан витамин Вигантол,4 капки са много,аз давах по една и то в месеците без слънце.Когато бебето наддава много-как ще има профилактика срещу рахит?
Същият педиатър ми каза, че не е виждал рахит от преди 20 години, когато е работил по разпределение в някакви села около Преслав и там хората си "дохранвали" бебетата с каша от препечено брашно.
Подчерта, че във Варна случай на рахит не е виждал и че рахитът е болест на гетото, който при нормално хранене и условия на живот много рядко се среща.
В нашата отчетна тема имаше бебе болно от рахит-не искам да коментирам какви са последиците,не съм лекар.А за това,че рахитът е болест на гетото-педиатърът очевидно е искал да те успокои,но не дай боже дете да е болно-тогава аргументите пак ще са много силни явно.Естествено те не са виновни за нищо,когато няма превенция.
Един от първите симптоми за рахит е,че се изпотява главичката по време на сън.Имам предвид,че много рядко майката ще се усъмни за начални симптоми на рахит.Обикновено децата се потят като спят,нали?

# 21
  • Мнения: 2 829
Kanesta, смятам че всяка крайност е лоша. Мисля че по 1-2 капки на ден няма да навредят, но също така смятам че всяка майка, ако познава детето си добре би могла да прецени че няма нужда, конкретно, нейното дете от капки. Аз лично, ако не е слънчево дълго време и ако не излизаме на слънце бих давала 1-2 капки. Спокойна съм в момента и не давам, защото:
-Прекарваме по 4-6 часа навън, тук всеки ден грее слънце
-Сина ми е със светла кожа
-Като го съблека да го къпем главичката му има тен, въпреки че не го излагам директно на слънце.
-Въобще не се поти! Случвало се е само веднъж, когато го оставих да спи в къщи без да го съблека.
-Водя го поне 2 пъти месечно на контролен преглед и моля докторката да му провери главичката.
Изброявам не за да се заяждам, а защото ми се струва че ти имаш доста информация за рахита и можеш да ми помогнеш ако бъркам, или пропускам нещо.  bouquet
Не казвам че е лошо да се дава профилактичната доза Вигантол, но ако ми предпишат 4 капки на ден, определено ще потърся мнението на поне още един лекар. Също така смятам, че майките като мен, които не дават вит. Д трябва да бъдат много внимателни и не бих препоръчала с лека ръка на друга майка да спре да дава въобще.

# 22
  • Мнения: 64
На нас ни изписаха по 2 капки , ако не излизаме на разходка и по 1 ако излизаме. Не са ми казали дали сутрин или следобед и аз ги давам когато се сетя.При нас няма такова нещо като сутрин нагладно, защото су4ем от 4 сутринта до 8 през един час... Laughing

# 23
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Yanast,на едно мнение сме и двете!!!Просто казваме нещата по друг начин  bouquet.Исках да кажа,че щом лекарката е изписала 4 капки-не може да е профилактично Naughty.
Форума е за взаимопомощ,но винаги трябва да се консултираме с лекар!
П.п.И аз скоро не съм давала  Embarassed вигантол,а вече трябва,защото си стоим вкъщи.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Ние имаме рахит  Rolling Eyes . Аз също не вярвах ,но ето факт е. Давам по 5 капки сутрин и чакам 10 мин преди да му дам да яде. Иначе сме лятно бебе и който ме познава знае , че цяло лято сме били навън, даже и тен имахме  Thinking но ето на рахит  #Crazy. Не подценявайте болеста .

# 25
  • Мнения: 2 829
mrancho, много съжалявам Sad дано се оправите бързо и напълно!!!
Моля те сподели как го откри? Какви признаци имаше? Или на контролния преглед педито забеляза?
А дали има възможност да преувеличава педиатъра и детето всъщност да е здраво (дано)?

# 26
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Давам по 1 капка сутрин на гладно

и ние така - проблем никакъв

# 27
по-опасно е предозирането. началните признаци на рахита са изпотяване, стряскане и олесяване

# 28
  • Мнения: 3 760
Хипервитаминозите са много по-опасни, отколкото хиповитаминозите!
Давах по 1-2 капки през първите месеци, но после спрях. За последната половин година съм давала 3-4 пъти по1-2 капки. На упътването изрично пише да не се дават повече от 2. Ако бебата беше на адапте, вероятно щях да давам по-редовно (, но не и по повече).

# 29
  • Мнения: 1 947
 Мъни, а в адаптираното мляко нали има вит.Д добавен?
Аз мислех, че само на кърмените бебета се препоръчва даването.
 А какво е олесяване?

# 30
  • Мнения: 3 760
Мъни, а в адаптираното мляко нали има вит.Д добавен?
Аз мислех, че само на кърмените бебета се препоръчва даването.
 А какво е олесяване?
Има, доколкото знам, но въпреки това повечето наши педиатри настояват да се дава допълнително  Crazy
Предполагам, че е техническа грешка и се има предвид олисяване - т.е. опадване на косичката  newsm78

# 31
  • Мнения: 3 092
Значи искам първо да кажа че консултацията с лекар е задължителна.
Рахита не е нещо , което трябва да се подценява.Мисля че педиатрите все пак са наясно че над 2 капки е предозиране , но пък когато се налага да се дават повече капки трябва да се дават.С този с и постинг не целя да се заяждам или компроментирам с никого  Naughty
Ако по големия брой капки ви притесняват винаги можете да потърсите мнението и на друг лекар , разбира се! Grinning
Аз повече се притеснявам от болестта , за която независимо дали можем или не можем да открием началните симптоми все пак не трябва да забравяме че не сме лекари и не само че можем да се объркаме , ами и продължителното вглеждане във всяка проява на нервност на детето и всяко изпотяване могат да ни доведат до състояние на тиха или не дотам тиха лудост Crazy
 За това призовавам - да бъдем спокойни и разумни , а децата на всички на да са здрави и да си оставим лекарите да си вършат работата а при съмнение да посещаваме и друг док. Peace

# 32
  • Мнения: 159
и на нас ни предписаха 4 капки вигантол ги пием вече 1 месец. Нито и се потеше главичката, нито според мен беше мека, но нашата педиатърка така прецени. Не мисля, че рахитът е свързан с това какво мляко пие бебето - АМ ими майчино.

Но най-странно от всичко ми се стори, че докторката каза да спра да и давам бананова каша  Rolling Eyes, а да наблегнем на зеленчуковите и плодовите пюрета, които отдовна вече трябвало да сме и давали, вместо мляко на обед и следобед. Моля, ако някой има предположения, защо кашата предизвиква рахит, да ги сподели.

# 33
  • Мнения: 1 382
Давах 3 месеца по 2 капки, лятото не съм давала изобщо. По принцип съм против всякакви медикаменти и добавки, но няма как, не живеем природосъобразно, такъв е живота в момента

# 34
  • Мнения: 359
на гетото, който при нормално хранене и условия на живот много рядко се среща.
И още нещо, рахит не се диагностицира по изпотяване на главата. На всички бебета им се потят главичките когато е топло и даже понякога ако сучат по-усилено.
  newsm10

# 35
на нас ни изписаха 10 капки-казаха че правим рахит.Симптомите ги имаме и сме само на кърма

# 36
  • Мнения: 417
Досега ние бяхме на 4 капки,сега лекарката каза да давам 6,защото било зимно бебе.Ина4е няма признаци за рахит.

# 37
  • Мнения: 1 896
Последните две мами, тези дози са огромни! dida7344, диагноза рахит се поставя само след кръвно изследване. Лекарят, който ви изписа 10 капки вигантол, прати ли ви да вземат кръв на детенцето ти?
Според мен най-добре идете при още един лекар, преди да давате такива количества витамин Д. Това никак не е безопасно, прочетете само листовката на вигантола и ще се убедите.

# 38
изследване   не ни направиха ,но като му пипна главата отзад каза , че хлътвала даже и мъжа ми пипна и каза ,че не е мека , а направо хлътва

# 39
  • Мнения: 1 896
Бе хлътва - то си има разни фонтанели, не е само тази отгоре и въобще - вие си знаете, ама не ми се струва че лекарят ви си е свършил добре работата.

# 40
Виж, над 2 капки е вече лечебна доза, не е предозиране. Лекарката е тази, която може да прецени каква доза е необходима. При всеки преглед педиатъра трябва да опипва главата на бебето и по това да определя да се спрат, намалят или увеличат капките витамин Д. Моя Ангел пиеше няколко месеца по 6 капки дневно, че и повече, докато главицата му от двете страни започна да не поддава при натиск с ръка. Пихме тази доза, въпреки че беше лято и бяхме през целия ден навън. Просто някои деца израстват много бързо и не им достига калций, затова глават им остава некалциряна. Това не е рахит, а само предвестник /особено при по-малки бебета е нормално/  и като се увеличи витамин Д-то - нещата се оправят. Но изпусне ли се този момент и няма достатъчно витамин Д, може да последва рахит.

Поздрави!

# 41
  • София
  • Мнения: 3 064
Аз давам от три дни по една капка, ама и на мен ми се струва по-неспокоен от преди, дали е възможно да има връзка? Ще пробвам 1-2 дни да не давам, да видим резултата...

# 42
  • Мнения: 2 159
аз давам по две капки, понякога падат обаче и три, само на кърма сме вода не пие

Общи условия

Активация на акаунт