Mоля,помогнете-детето ми е с уголемена жлеза(ТИМУС)

  • 5 414
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Мили мами ,ако някои знае нещо пове4е за тази жлеза,моля да сподели.В4ера откриха на 2-месе4ната ми дъщеря,4е тази жлеза е уголемена и ни назна4иха антибиотик КЛАЦИД,от жлезата не диша нормално,много се дави и има едно хъркане.
Моля,ако има и други майки с такива де4ица-с тази диагноза да ми пишат.
Искам да питам за какво служи тази жлеза?
Казаха ми 4е е обратима-прибирането и до нормания и размер до годинката,така и 4е такива деца 4есто боледували.
Моля ви за информация,предварително БЛАГОДАРЯ!!!!!!  bouquet

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 528
здравей,моят син също е с увеличен тимус.доколкото разбрах от лекарите тази жлеза се стопява до към 5 годишна възраст,тя отговаря за имунитета.казаха ми като стане на 5 да направим рентген ,за да видим дали е намаляла.не е нещо опасно,среща се доста често,но да ти кажа честно моя наистина е много кекаф.

# 2
  • София
  • Мнения: 558
Тимусът е жлеза, която е свързана с имунитета на организма и от раждането до пубертета намалява своите размери. Това става обикновенно до към 15 год. възраст, понякога и по-рано.  При някои новородени до около една годишна възраст жлезата е по-голяма и притиска трахеята, което води до промяна на звука при дишане - хъркане. Не е задължително детето да има проблеми с имунитета - чести боледувания. Вашата лекарка ще го наблюдава. Дано всичко бъде наред Grinning

# 3
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Само спокойно, и при нас откриха такава уголемена жлеза на 7м възраст при снимка на ренген за бронхопневмония. На контролната снимка, след 10 дни жлезата беше намаляла, според лекарката. И на мен ми казаха че ще се разболява повече и ще има намален имунитет, но да чукам на дърво  сега сме на 2г и 7м, не боледува често, и не хърка изобщо. Обясниха че жлезата ще намалее постепенно до пубертета.
При вас как я откриха, и само заради нея ли пиете антибиотик?

# 4
  • Мнения: 1 840
Дъщеря ми също имаше увеличена тимусна жлеза - открихме я, защото като стана на 40 дни, при дишане издаваше странен шум. Снимаха я на рентген и така установиха, че този шум при дишането е от тимуса. Лекарката ни каза, че самата снимка с рентгена има лечебен ефект - жлезата започва обратно развитие. Антибиотик не са ни изписвали. Към 1-годишна възраст шумът изчезна. Няма нищо страшно, това не е болест. Тимусната жлеза има отношение към имунитета - произвежда Т-лимфоцити. През пубертета закърнява. Личната ни лекарка ни обясни, че когато жлезата е твърде голяма и наистина пречи на дишането на детето, се прибягва до кортикостероиди за намаляването й, но не е препоръчително заради множеството им странични ефекти.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 230
Аз да попитам само, доктор с каква специалност може да открие/провери/  увеличен Тимус?

# 6
  • Мнения: 2 849
Аз да попитам само, доктор с каква специалност може да открие/провери/  увеличен Тимус?
Знам ,че се открива на рентген . Rolling Eyes

# 7
  • София
  • Мнения: 3 188
Всички човешки същества имат тимус, но при децата той е по-голям.
При някои даже много голям. Тогава се появяват задух, кашлица, оток по лицето.
В 91 % от случаите това е невинно състояние, но трябва да се установи навреме.
Естествено - с рентген. Рентгенът даже и лекува - след това изследване жлезата намалява, което изобщо не е опасно. Ако тя е упорита и има прибавена инфекция, се дават кортизон и антибиотик за около 10 дни. След това всичко става ясно.
Но... ако жлезата упорствува, на вас ви трябва детски хирург. Тогава ние сме на ред за диагнозата.

# 8
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
Синът ми имаше същият проблем като бебе. Сега е 12 годишен младеж. Тогава не са ни лекували с антибиотик а с таблетки които деляхме на части и давахме с лъжичка мляко. Не бих могла да си спомня как се казаваха че беше си отдавна но знам че правихме контролни снимки преди и след лечението.

Общи условия

Активация на акаунт