Как се изплащат болничните по време на бременност?

  • 27 304
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 817
Работя на държавна работа и от началото на бременността съм в болнични.Знам ,че болничните се изплащат на 100%.Така ми ги изплащаха 3 месеца,но сега вече взимам с по 60-70 лв. по малко.Такъв ли е закона и защо ми слагат одръжки като съм бременна?

# 1
  • Мнения: 1 217
И аз работа на държавна работа.Първите месеци на бременноста ми бяха тежки,но взимах само 3-4 пъти болничен.който се изплаща 90 % а не 100.На мен ми обясниха-защото от всеки 22 работни дни ми се полагат пари за храна,а когато си в болничен тези пари за храна не ти се полагат.
На мен ми остават още 5 работни дни и излизам в майчинство. Mr. Green Laughing Mr. Green Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 2 855
Няма болничен, който да се изплаща 100%. Върху заплатата не се начислява ДДФЛ и осигуровките за сметка на работника са минимални, просто са стотинки. Така че, просто не виждам защото очакваш 100%. Ако гледаме процентово болничните се смятат някъде 80-90%.

# 3
  • Мнения: 3 405
Болничните за бременност и раждане са 90% от заплатата.

ето подробна тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.msg2827655#msg2827655

Последна редакция: нд, 17 дек 2006, 15:26 от Анджелина

# 4
  • Мнения: 817
Добре,но защо парвите месеци взимах по 290 лв.,а предния месец взех 230.Разликата ми се вижда големичка.А месец декември ще взема 225?!Предполагам ,че няма грешка.........

# 5
  • Мнения: 3 405
Питай в счетоводството какво и как са ти изчислили. Взима се дохода 6 месеца назад, за да се формира обезщетението.
Можеш да си пресметнеш, ако знаеш осигурителния си доход - болничния по бременност и раждане ще се изчисли като 90% от него за 6 месеца назад и ще ти се изплаща в продължение на 315 дни, след това си в отпуск по майчинство 180 лв от догодина.

Или питай в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144267.msg2827655#msg2827655

# 6
  • София
  • Мнения: 969
Ако си била в болничен преди да излезеш в болничен за бременност и раждане, той също участва в базата за изчисление. т.е. взимат се 90% от това, което си получавала като обезщетение и може би оттам идва намалението, но за най-сигурно питай вашите счетоводители, те ще ти обяснят защо е така.

# 7
  • Мнения: 2 616
А на мен до момента не са ми превели и лев за болничните и вече почвам да се чудя каква да правя-хем не искам да си вдигаме скандали с работодателя ми и да докладвам пред НОИ, хем ми няма 70 дни болнични на сметката? Sad
Вярно ли е че от 01.01.2007г. болничните ще се изплащат директно на работника без да минават през работодателя?

# 8
  • Мнения: 4 621
90% от заплатата Peace

# 9
  • Мнения: 145
Болничните са 90% от заплатата. Изчислява се  дневна ставка като се взима дохода за шест месеца назад и се дели на работните дни. Получава се една сума  , която се изплаща за месеца според работните дни , от там ти идва разликата в различните месеци.

# 10
  • Мнения: 1 409
Здравейте,
малко извън темата,но искам да ви питам всеки гинеколог ли може да издаде болничен за бременност?

# 11
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
А на мен до момента не са ми превели и лев за болничните и вече почвам да се чудя каква да правя-хем не искам да си вдигаме скандали с работодателя ми и да докладвам пред НОИ, хем ми няма 70 дни болнични на сметката? Sad
Вярно ли е че от 01.01.2007г. болничните ще се изплащат директно на работника без да минават през работодателя?

Ако работодателя е почнал да ти плаща обезщетения за болничен той ще продължи и през 2007 г.
Очаква се Наредба за точната процедура по изплащане на болнични и майчинство през 2007 г., която все още не се знае кога ще бъде приета и публикувана

# 12
  • Мнения: 534
И аз дочух нещо от рода , че болнчните ще се изплащат чрез банкоматна карта , но немога да си обясня как ще задължат всеки работодател да извади такива карти на всеки свой служител? Ами ако имат по 100 и повече служители? Струва ми се нелепо ,но не и изключено! newsm78

# 13
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
И аз дочух нещо от рода , че болнчните ще се изплащат чрез банкоматна карта , но немога да си обясня как ще задължат всеки работодател да извади такива карти на всеки свой служител? Ами ако имат по 100 и повече служители? Струва ми се нелепо ,но не и изключено! newsm78

Идеята е такава, но ще се изплащат от НОИ на работници, които ще ползват болнични или майчинство след 01.01.2007 г.
На тези на които е започнало такова плащане към 31.12.2006 г. от работодателите ще продължат да си получават обезщетенията от тях.

# 14
  • Мнения: 9 050
Олеее! Какви неща се пишат тук!

Никой никого няма да задължава да вади карти. Болничните ще се изплащат от НОИ, но това не значи, че работодателите са длъжни да вадят карти на служителите си. Ако служителите желаят да си получават парите по карти, сами следва да си извадят такива. В противен случай ще си получават парите, както в момента се изплащат детските - от касите на пощенските клонове по местоживеене.

Ивелина, защо просто не попитате работодателя си за плащанията? Така или иначе, ревизия надали ще успеете да предизвикате. Особено пък в края на годината. Ревизиите, които не са планови, се заплащат.  Абе изобщо, надали с нещо ще ускорите плащанията си, ако "докладвате" в НОИ. Питайте по-добре. Възможно е работодателя ви да има добро обяснение. Освен това, щом болничния ви е започнал през тази година, той ще бъде изплащан от работодателя ви до край. Директно от НОИ ще се изплащат само болнични, започнали след 31.12.2006 г.

Г-жо Дичева, вие сте в голямо заблуждение. Болничните за общо заболяване, в какъвто разбирам че сте вие, се изплащат в размер 80% от осигурителния доход.
Тъй като обаче тази сума е освободена от данъци и върху нея не се начисляват и удържат осигуровки, на практика чисто можете да получавате същото заплащане, като това, което получавате, докато работите.
А колкото до различните суми всеки месец, това си има логично обяснение. Обезщетението за временна неработоспособност се изчислява така: взема се осигурителния доход за шестте месеца преди настъпването на временната неработоспособност. Този доход се разделя на броя на работните дни през тези 6 месеца. Така се получава едно среднодневно обезщетение. То се умножава по 0,8 ако сте в болничен за общо заболяване или по 0,9 ако сте в болничен за бременност и раждане. И така се получава реалното ви подневно обезщетение. Това подневно обезщетение се изплаща за всеки работен ден от месеца. Т.е. ако например обезщетението ви е 20 лева на ден, вие може този месец да получите 440 лева, а следващия 380 лева, защото броя на работните дни в месеците е различен. В първия месец е имало 22 работни дни, а през втория - 19.

Общи условия

Активация на акаунт