Болнични от 10 седмица

  • 1 728
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте, със сигурност има много такива теми, но не открих точно това което ме интересува затова и пускам нова тема. Бременна съм в 6 седмица от 5 имам зацапване и съвсем леко кървене. На преглед в Спешното се видя леко отлепяне на плодния сак. Лекарката ми препоръча почивка. Взех си 14 дни болнични от лл по друга диагноза. Януари имам 10 дни болнични заради вирусна инфекция. Въпроса ми е, мога ли да изляза болнични десета гестационна седмица и дали тези 24 дни взети вече, влизат в тези 180 които имам без прекъсвания преди 45 дневния?. Също така дали мога да ползвам и платен годишен отпуск ако няколко дни не стигат? Термина ми е на 21 октомври. Благодаря предварително за отговорите.

# 1
  • Мнения: 5 072
180 дни са непрекъснат, както вече си написала. Другите болнични не влизат в тях. 45-дневният също не влиза. Мисля, че ще ти стигнат. Има калкулатор на сайта на НОИ и можеш там да провериш.

# 2
  • София
  • Мнения: 13 151
От 12 г.с. можеш да излезеш в непрекъснат болничен до 45 дни преди раждането.
Сега можеш да си пуснеш отпуска или 2 седмици от гинеколог, заради кървенето.

# 3
  • Мнения: 5 072
Аз не бих си хабила отпуската, като мога да ползвам болничен.

# 4
  • Мнения: 6
Аз не бих си хабила отпуската, като мога да ползвам болничен.
То въпроса не е да я хабя или не, а да мине всичко нормално този път, че имам две загуби вече. Работата ми е силно стресова и определено предпочитам да се пазя и да лежа сега точно в началото. Щом други болнични не влизат в тези 180 дни ще стигнат ако изляза средата на март. Поне така го смятам.

# 5
  • Мнения: 18 996
В коя седмица са били загубите? Някакви изследвания правила ли си преди новата бременност?

# 6
  • Мнения: 6
От 12 г.с. можеш да излезеш в непрекъснат болничен до 45 дни преди раждането.
Сега можеш да си пуснеш отпуска или 2 седмици от гинеколог, заради кървенето.
А болничния влияе ли на обезщетението за майчинство след това или то си се изчислява на заплатата преди това?
Загубите бяха в ранни седмици 6/8 правих изследвания, тромбофилия нямам. Хормоните са в ред, уж всичко е ок и затова и се надявам този път да закрепя положението.

# 7
  • Мнения: 165
От 12 г.с. можеш да излезеш в непрекъснат болничен до 45 дни преди раждането.
Защо чак от 12 г.с.?
45 дни преди термин плюс 180 дни непрекъснат болничен правят 225 дни. 280 дни бременност минус 225 прави 55 дни.
55 дни са почти 2 месеца. Значи може да излезе в болничен (180 дни непрекъснат) от края на втория месец, което е 8-9 г.с.

# 8
  • Мнения: 5
Здравейте, в болнични съм с ЛКК и до 45 дневния за раждане остава разлика от 6 дни.Предполагам личният лекар не може да ми дава болничен непосредствено след комисията? Чела съм някъде, че не било хубаво да се прекъсва болничния и че влияе на обезщетението, дали е така? Какви варианти имам без да бъда ощетена? Мога ли да си пусна платен отпуск, би ли се отразил негативно /ако ползвам отпуск, дните са 4, 6 са за болничен /вкл. събота и неделя ако някой може да ми издаде/.
Благодаря на отзовалите се.

# 9
  • Мнения: 5 072
Този въпрос е за темата "Майчинството счетоводно". Месецът, в който започва 45-дневният, не влиза в изчислението, т.е. в него спокойно може да вземеш отпуск без да се отрази.

# 10
  • Мнения: 28
Здравейте може ли някой ако е запознат да ми разясни малко темата с болничните?!Ето моят казус!Бременна съм вече в 10+1г.с.и от този месец започнах болнични с комисия,но преди това имам пуснати 14дни от личната лекарка и 14 дни от гинеколожката!Имам право на 180 дни без прекъсване за година,но тези първите 28 дни влизат ли или не в тези 180?

# 11
  • Мнения: 5 072
Както написа, имаш 180 дни без прекъсване. Ако първият и вторият болничен са без прекъсване с тези от комисията, да, влизат.

# 12
  • Мнения: 28
Както написа, имаш 180 дни без прекъсване. Ако първият и вторият болничен са без прекъсване с тези от комисията, да, влизат.
От първия имам прекъсване,но от втория нямам!Значи влиза само вторият така ли да го разбирам

# 13
  • Мнения: 5 072
По принцип да.

# 14
  • Мнения: 28
Благодаря много за информацията

Общи условия

Активация на акаунт