Колко джобни давате на децата

  • 4 089
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 069
 Момичета, искам да ви питам колко джобни давате на учениците, всеки ден или на седмица? За какво ги харчат и успяват ли да си спестяват?
 Моите сладури са във втори и трети клас. Малкия си плаща стола веднъж седмично, всеки ден му давам по 1лв и той доста често си спестява стотинки. А големия си купува купони всеки ден-80ст, давам му по 2лв, и той ги харчи до дупка, ако има 5лв и тях ще похарчи.
  Вие как действате?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Моят син (втори клас) все още няма джобни за всеки ден. Когато ми поиска, не съм му отказвала. Давам 50ст или лев. На училище са им добри закуските и не е на занималня. Сега е събрал малко пари от Нова година, та си харчи от тях, но не повече от лев на ден.

# 2
  • Мнения: 2 700
Заедно с парите за стола й давам по 70 ст./ден. Считам, че са достатъчни при положение, че закусва вкъщи, обядва на стол и след занималнята аз й купувам нещо ако пожелае. Като цяло не й е мания да пазарува - ако й се яде или пие нещо си го взима, но се случва и нищо да не си купи. В първи клас имаше един период, в който в лафката се продаваха много боклуци /гумени мишки, химикалки с печати и т.н./ и тогава имахме малко търкания може или не, но вече нещата са ясни.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 867
2 лв на ден. обикновено ги даваме или за седмица, или за целия месец. тази седмица ги получава ден за ден, защото е в немилост Wink
има джобни още от първия си ден в училище и май няма седмица, в която да си е изхарчила всички пари за закуска без да задели нещичко.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Моята е втори клас. Давам по 5 лв. седмично наведнъж. Ако ги похарчи в понеделник, ще ходи без пари до петък. Ако си ги спести, хубаво! В петък пак получава. Общо взето научи се разумно да управлява парите си. Сега за Коледа беше спестила солидна сума и купи голям подарък за брат си за празника.

Тя не е на стол, давам й сандвич и плод, не е на занималня, закусва и обядва вкъщи, така че тези пари не са й точно за храна. Давам й да си има просто.

# 5
  • Мнения: 2 082
закуските не са хубави и давам по 70ст. на ден-в 4ти клас е

# 6
  • София
  • Мнения: 676
И на двете давам по 50 ст. на ден, но наведнъж в понеделник. Купуват си различни неща, обикновено сладки, но почти винаги успяват и да заделят по нещо. За Коледа ни купиха подаръци на всички, а голямата ни дъщеря миналата година сама успя да го направи - не знам колко време е пестила, защото подаръците съвсем не бяха символични!!!

# 7
  • Мнения: 7 723
Аз давам на моята дъщеря по лев, или два, но не всеки ден. Тя си ги спестява, дори често купува и за сестричката си лакомства.  Peace

# 8
  • Мнения: 45
По левче на ден. Купува си само разни зрънчовци и чипсове, защото е само половин ден в училище и реално се храни вкъщи. Когато е на спорт преди училище предпочита да си носи сандвич, от колкото да яде на стол. Малко е капризен с яденето.
В училище си имат и книжарница и част от парите му остават там - ако си забрави нещо което му трябва или ако си хареса нещо.
Каквото му остане си го събира. Не му е хрумвало да купи на някого от семейството подаръци с негови пари. Някак си ги приема точно за НЕГОВИ - т.е. само за него. Нас ни дарява с любов Joy

# 9
  • Мнения: 404
Моята е първокласничка и всеки ден и давам по 50ст.Не ги харчи всичките и така за един месец си събира  към 15лв.А със събраните парички купува на себе си и сестра си по някоя играчка.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 576
1 лв. на ден съм определила - даже реших да я уча да си разпределя разходите като и давам 2лв. за два дни - ако ги похарчи за един - после няма...
Мен поне така са ме учили, след 5-ти клас ми даваха джобните за един месец наведнъж, да се оправям както си искам. Мисля, че е много възпитателно, и досега знам във всеки един момент с колко точно пари разполагам.

# 11
Моята дъщеря е 1 ви клас ,давам и по 50 ст. ,всяка сутрин и тя си купува по нещо за хапване.

# 12
  • ново
  • Мнения: 5 962
Обикновено в началото на седмицата и давам 5 лв. джобни, за цялата седмица + 4 лв. за стол, който плаща в петък. Рядко ги харчи, така че се е случвало с 5-те лева да кара и по 2 седмици. В първи клас е.

# 13
  • Мнения: 492
По един лев на ден.В четвърти клас е.

# 14
  • Мнения: 888
2 лева на ден давам аз.

# 15
  • Мнения: 3 268
Тази тема вече я имаше,но нищо.Много зависи колко са големи децата и какви са възможностите на родителите.Моят син е почти на 17,в 10 клас е1учи в центъра на София1а там има много места,където можеш да си похарчиш джобните.От тази година му даваме 5 лв. на ден+ още 2 когато има тренировки,защото те се заплащат.За събота-10 лв.Ходи на боулинг,билярд понякога след училище и просто по-малко не му стигат.Яде навън,само вечеря у дома.

# 16
  • София
  • Мнения: 223
Аз лично давам по 1лв на ден,когато ми каже ,че има някакви просто додавам до левче,но това се случва рядко Simple SmileОбикновенно ги харчи за глупости-чипсове,хрупанки и близалки!Спрях да давам за стол,защото той просто влизаше,поглеждаше и излизаше SadСега му слагам по нещичко в раницата,закуските са им хубави и си похапва,поне сутрин!
 Случи се да донесе и две книжки /силно казано книжки/,купени от един дядо,който минал през у-щето! ShockedКнижките представляваха ксерокскопия,малки квадратни листчета,четири странички с гатанки едната,другата с някакви други остроумия,захванати с телбод! WinkДушата  беше много щастлив Wink

# 17
  • София
  • Мнения: 4 867
вярно е че размерът на джобните зависи от много фактори.
аз следвам обаче един принцип: не додавам до попълване на определената сума. ако на виктория днес й е останал 1 лв., утре няма да й дам още един, за да станат два, а ще й дам и утре полагащите й се 2 лв. така детето се учи, че ако спестява, има полза, а не се "минава" като не похарчи всичко...

# 18
  • Мнения: 1 073
Големият ми син е във 2 - ри клас и е доста пестелив. Има една 4ашка в която си "изсипваме" стотинките с таткото и той си взима от там. Може да се каже, 4е не хар4и за нищо. На занималня не ходи, обядва вкъщи, закусва също в къщи. Само когато е на английски в АВО -3, си купува закуска и боза, след английския./ защото е от 8 сутринта/. Допълнително пари не ни иска, освен ако в у-ще не им искат за нещо. В портфейла си има м/у 50ст. и 1лв., разбрали сме се да не носи ппове4е пари. Проблемите бяха, като беше в 1-ви клас, докато се нау4и 4е парите не се хар4ат ей така за щяло и нещяло.....

# 19
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Нашата мацка е на 14. По този въпрос нямаме проблем и май никога не е съществувал като се замисля.В къщи има един прословут червен тефтер в едно чекмедже и в него винаги има пари. Тъй като с мъжа ми доста пътуваме/понякога се случва и двамата да ни няма по няколко дни/на Маги и се налага да се справя сама. Не мога да преценя точно колко харчи,но в никъкъв случай не е прекалено много.Осве това има кредитна карта за спешни случаи ама като се замисля май никога не е ползвана.Когато става въпрос за нещо по-голямо и скъпо-пита и заедно преценяваме дали може да се купи или не.В общи линии смея да твърдя,че имам финансово отговорно дете. От близо три месеце обаче при нас живее и дъщерята на съпруга ми от първия му брак/почти на 15/.Тук вече имаме проблем и той е,че това дете сякаш се страхува от парите.Не искахме да ги делим,тя също знае къде е тефтера,също получи кредитна карта,но ако не попитам имаш ли пари или взе ли си-никога няма да посегне сама.Обяснявахме и двамата с баща и че в нашата къща така се процедира,че тези пари са оставени и се оставят постоянно с цел никой от никого да не иска и сам да носи отговорност-не и не. Принудих се да слагам в портфейла и всеки ден някъкви пари ама освен за автобусни билети до училище и обратно не виждам да са ползвани за нещо.

# 20
  • София
  • Мнения: 223
вярно е че размерът на джобните зависи от много фактори.
аз следвам обаче един принцип: не додавам до попълване на определената сума. ако на виктория днес й е останал 1 лв., утре няма да й дам още един, за да станат два, а ще й дам и утре полагащите й се 2 лв. така детето се учи, че ако спестява, има полза, а не се "минава" като не похарчи всичко...
  Въпрос на гледна точка WinkА и си зависи кой как мисли ,че се е минал.Досега не се е случвало да изхарчи всичките си пари само и само да не би да се мине или да получи пак на другият ден.  bouquet

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
на виктория й даваме джобни откъм четвъртата й година. отначало бяха свързани с пътувания, ваканции и т.н. като й обяснявахме идеята на бюджетирането. отделно имаше касичка, с която при напълване отиваше в детски магазин и пазаруваше по своя преценка. имаме много забавни случки от времето, когато виктория се учеше да борави с пари.
равносметката: на 11 г. умее да си планира разходите, купува само онова, което наистина й е необходимо и е на разумна цена, има краткосрочни и дългосрочни спестявания (с последните плати половината пиано, което купихме) и разбира, че става дума за ограничен ресурс.
с други думи, нямам причина да мисля, че сме сбъркали с подхода.

това за "минаването" е мнението ми в определен контекст, а не по принцип и то само по отношение на ученето на спестовност.

# 22
  • Мнения: 1 069
 Наистина ме радва, че децата на повечето от вас умеят да преценяват как и за какво е най- добре да изхарчат парите си или да си ги спестят.
 Може би е въпрос на време и моят "прахосник" да се научи, въпреки че брат му, който е по- малък се справя по- добре.
 Затова реших от понеделник да получават по 5лв плюс 4лв за стол и те да си решават как да ги харчат.
  Само се питам, ако похарчи всичко в средата на седмицата, ще издържа ли да не му дам още?

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
  Само се питам, ако похарчи всичко в средата на седмицата, ще издържа ли да не му дам още?
Aко само веднъж не издържиш и дадеш допълнително, то бъди сигурна, че следващият път сумата ще е похарчена предварително и ще се очаква отново да я допълниш. Имам наблюдения върху брат ми - той редовно ги прави тези номера и все още е така - на 22г е.

# 24
  • Мнения: 10 758
Ох, това ми е болна тема ooooh!
В началото й давах по левче на ден, понякога 1 и 50.Като в понеделник си купуваше купони за цялата седмица.Харчеше всичко.Спряхме с купоните, щото не искала да яде от "тъпите манджи".Добре...започнах да й давам по 2 лв.Днес й дадох 5лв. с уговорката, че те са и за утре.Върна се с 60 ст. CloseКазах й, че утре пари няма да види.Голяма прахосница е.
А, забравих да кажа, че е 1-ви клас.

# 25
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
По 1.20-1.50лв. на ден. Купона й е по 0.90лв.
Но сме й давал и по 3-4-5лв. всичко се харчи. Няма спирачки.

# 26
  • Мнения: 1 470
То си е до човек!Ето ти имаш две деца,предполагам че ги възпитаваш еднакво,пъкединият харчи,а другият не...Аз давам на моите по 1лв като се хранят у дома,и много много говоря...Когато намерят нещо в квартала което да си заслужава,си събират парите и си го купуват,ако е голямо и скъпо заедно събират,което е добре...Ако пък не-всичко отива за зрънчовци и други боклуци... Joy Joy Joy

# 27
  • Мнения: 3 164
давам му до 1лв.защото ги харчи за боклуци от лавката, но понякога и без ст. отива Mr. Green записан е на стол и по принцип няма нужда от допълнителни средства Simple Smile

# 28
  • Мнения: 11 607
В нашето училище закуските са хубави! Знам фирмата, от която са закуските - самата аз там по различни поводи съм поръчвала тестени работи. Така,че децата ми гладни не са останали и смятам,че нямат нужда от други неща - близалки и т.н. Неща, от които после в къщи не се обядва! Затова и двамата имат по 1лв за цяла седмица - и Вили, и Рая имат спестени пари! От вкъщи си взимат плод - мандаринка, ябълка.... А и в къщи купуваме напр. вафли на едро, в кутия и ако искат - но не всеки ден - си взимат от вкъщи вафла!

Проблема с парите е психологически! Защото се гледат кой с колко ходи на училище и кой за какво ги харчи. Подражанието е нещо страшно и опасно! но ще има и неразборни харчове, те са в реда на нещата, важното е детето в крайна сметка да се научи да цени парите! Това става с търпение и убеждение... Да не приказваме,че и сред нас - родителите има такива,които за отрицателно време сме изхарчвали парите си за глупости.... Не винаги, но ни се е случвало!

# 29
  • Мнения: 750
Ох,като 4ета как контролирате пари4ките  на децата си...питам се да не би да греша с моят подход за джобните!При нас нещата стоят така-на барплота в кухнята има една каси4ка в която аз и съпругът ми слагаме монети когато имаме,защото и двамата необи4аме да ни дрънкат из джобовете!Дъщеря ми е първи клас,има едно такова протмоненце което се ока4ва на вратлето...та,първите дни като тръгна на у4-ще и казах да си взема от там когато има нужда!Като по темата поговорихме доста,обясних и какво да си купува и какво не!Защото като гледам как ги сму4ат онези сок4ета от 10 ст. или дъв4ат някъкви неща с неизвестен произход newsm78 лошо ми става!Знае кое е хубаво да яде и кое не е!И така,сутрин и приготвям закуска у дома,защото в у4-ще не и харесва и стои гладна!Взема си по един плод сутрин за между4астието(ябълка,бабан,мандаринки..каквото и се иска за деня)!И съответно сама си взема от каси4ката монетки!Да си призная,на два пъти тайно Whistling от нея проверих колко пари4ки има вътре Embarassed и двата пъти нямаше пове4е от 1,20-1,40 ст!4есто без да в питам ми дава обяснения сутрин от типа на-,,В4ера не съм си купила нища,затова днес няма да си взема стотинки щото си имам от в4ерашните...!"  Или пък-,,Имам 65 ст....ще си взема още 50ст,а ако ми останат...,ще са за утре!"И така съм я оставила сама да контролира финансиите си!Както по Коледа от сурваки събра 95 лв.и реши 4е иска ново яке...защото другото леко взе да и окъсява!И то4но когато щях да и купя ново тя реши 4е ще си го купи сама!Избра си яке,плати си го горда bowuu...,а сега събира пари4ки за люлка за да може лятото да се люлее на верандата!Като си има каси4ка само за лев4ета Grinning,които си ,,спе4елва,,като ми помага като слага дрехите от пералнята в сушилнята и я пуска,помага ми в готвенето,слага и вдига масата,зарежда съдомиялната машина(е аз след нея доподреждам Laughing)...такива неща-!Много ми помага,особенно сега когато след 4 седмици ще стане кака Party,много се е вживяла в ролята си Laughing!Но едно неможе да се нау4и..бюрото и винаги е..бомба паднал ooooh!!Да ми е жива и здрава HugДано не греша смоя на4ин на възпитание..но така искам да и покажа 4е и имам доверие,да се нау4и да бъде самостоятелна...ох такива неща!Но ми е много интересно да 4уя как вие мами правите това!4овек се у4и докато е жив  bouquet

# 30
  • Мнения: 3 164

Проблема с парите е психологически! Защото се гледат кой с колко ходи на училище и кой за какво ги харчи. Подражанието е нещо страшно и опасно!

за съжаление е така, не само с парите а с всичко подражават на другарчетата си, най-вече за нередните неща........но нали и ние сме били същите Wink

# 31
  • Мнения: 465
Давам му по 1 лев на ден, той не се храни на стол. Харчи ги само за закуски и други лакумства, често му се случва да остава и за другия ден така му се събират 1-1.50. Wink

# 32
  • Мнения: 47
харчи всичко което има.Реших да го огранича и да му давам по левче на ден.Това ми докара до главата хиляди проблеми,където види ст.ги обира ,... ooooh!и въобще не го интересува за какво са оставени и дали ще трябват и като седи и ми крещи насреща"ти знаеш ли с колко пари отиват другите МА" #Crazy

# 33
  • Мнения: 11 607

Проблема с парите е психологически! Защото се гледат кой с колко ходи на училище и кой за какво ги харчи. Подражанието е нещо страшно и опасно!

за съжаление е така, не само с парите а с всичко подражават на другарчетата си, най-вече за нередните неща........но нали и ние сме били същите Wink

Ехе, да сравняваме времената преди и сега... Ако става въпрос преди не беше унизително да си носиш сандвич от вкъщи - всички го правеха! А сега отиди със сандвич на училище и ... подмятанията ще бъдат повече отколкото за парите,които имаш! А и едно време какво имаше на училищната лавка..... вафли в големи кутии, дъвка идеалка, мисля,че и морени.... 

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
На петокласника - 3 лв за закуска и обяд

на първокласника - нищо

# 35
  • Мнения: 4 733
Втори клас ми е момиченцето. Цял ден е на училище, защото ходи и на занималня. Давам и 3 лв, като сутринта и купувам и закуска.

Общи условия

Активация на акаунт