Ученическата книжка(бележник)

  • 6 360
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 484
значи имам следното питане и надявам се да ми отговори някоя мама учителка

става въпрос за "Ученическата книжка" или така наречения бележник,защото това е връзката
училище -родител и когато тази връска се губи става лошо
и по специално раздела "Текущи оценки"
на корицата на бележника пише така:
3.В раздела "Текущи оценки" учителите вписват оценките от текущите и периодични проверки на ученика.
.............Ученикът е длъжен да поднася за подпис ученическата книжка на родителя(настойника)си след
всяко впсване на оценки,забележки и съобщения.

 От така написаното ми ставя ясно,че ученикът е длъжен да предостави бележника на родителите си но не става ясно
длъжен ли е да го предостави на учителя при поискване за да се нанесе текущата примерно оценка,
не ми става ясно учителя длъжен ли е да изисква бележника от ученика за да нанесе оценката от пр.текущия изпит
защото на практика се получава та ,че две седмици преди края на срока при събиране на бележниците от
класния ръководител се нанасят оценки от преди месец,месец и половина време.Това ми се вижда доста не логично
Знам какво ще ми кажете-ами ученикът не си е дал бележника когато учителя го е искал.ОК ако това е еденичен случаи,
ами ако това се отнася за целия клас?Това ме навежда на мисълта ,че учителите не изискват от децата бележниците си след изпит
Питането ми е следното:Длъжен ли е учителя след като изпита ученик да му поиска бележника за да му нанесе оценката в него?

# 1
  • Мнения: 25 600
И мен ме вълнува този въпрос!  Grinning
И не само в бележниците, не са ли длъжни да ги нанасят и в дневниците?
Много често бележките си стоят само в учителските бележници и класните даже, при събиране на бележниците, не могат да ги нанесат.
Със сигурност вината не е само в учениците - кой ще си крие бележника, ако трябва да му нанесат шестица?  newsm78

# 2
  • под тепетата
  • Мнения: 9 291
Аз се бях ядосала за същото, и смятах да повдигна въпроса на родителска среща. за мен не е редно класният ръководител да нанася оценки отпреди месец на колегите си и да ги подписва! Sick И тук не става въпрос за недоверие към детето, а за това редовно да се проследява и поправя , ако трябва успеха. Проблемът се реши отчасти,като от есента им въведоха електронен дневник за оценки и отсъствия.

# 3
  • София
  • Мнения: 245
За съжаление не съм учител, но докато аз бях ученичка (завърших преди 6г.) беше задължително да се носи бележник и учителите трябваше да нанасят оценките веднага след изпит, контролно и т.н. Друг е въпросът, че самите ученици не го носят (основно, защото ходят с по една тетрадка на у-ще и им "тежи"), или го крият, особено, ако получат по-слаба оценка. Самите учители също се отнасят доста немърливо и не го изискват, затова се получава така, че цял срок ученикът няма текущи оценки, а на края всичко се нанася наведнъж.
Ако си спомняте преди доста години се пишеше забележка, ако ученикът не носи бележник, поне в моето училище беше така. Даже имаше практика (пак в моето у-ще  Simple Smile), на входа стоеше дежурен учител, който пускаше учениците да влизат само срещу представен бележник, на който имаше и снимка, за да не влизат няколко ученика с един бележник. Тогава много се възмущавахме, но сега като се замисля е имало защо.
Надявам се да съм ти била полезна.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Носенето на бележника в училище е задължително, както и представянето му на учителя след всяко изпитване(и писмено, и устно).
Учителят е длъжен след всяко нанасяне на оценка в дневника да поиска бележника на ученика.
Понякога от бързане и недостиг на време се случва не всички оценки да бъдат нанесени в бележника. Затова класният ръководител периодично(поне 3 пъти на срок) трябва да събере бележниците на класа и да нанесе пропуснатите оценки и понеже той ги нанася и той прави проверката, той се подписва и в това няма лошо, щом оценката е нанесена в дневника. Още една проверка за правилно водене на ученическата книжка се прави и от директора на училището - поне веднъж на срок.

# 5
  • Мнения: 1 520
На нас ни ги искаха редовно, но все пак това беше преди. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 2 502
моят син посещава същото училище ,което посещава и дъщерята на Мона ,създала темата

вапроса за носенето на бележника  в нашето училеще не се коментира изобщо ,защото на вхада стои охрана и тя пропуска влизане на дете в училище ,само след представяне на бележника ,това " -Забравих си бележника ! "-казано при поискване  от учителя изибщо не може да се случи

защото ми се е случвало тъкмо тръгнал и след 15 минути се връще моя сит ,тичайки ,за да си вземе бележника ,че е забравил и не може да влезе в училище ,аз хиляди пъти сам питала "-обре ,де ,то си личи че това е дете от начален курс ,с раница на гърба !"
не виждат ли ,че е повече от ясно ,че е ученик ,защо го връщат да тича ? "
отговорено ми беше ," Трябва да се научат на правила !"

няма лошо ,но тава с неносенето на бележника ,не може да стане
проблема е, дори и с бележник не им се пишат оценки в бележника ,в нашето училище назрява подобен проблем
при положение че бележника е проверяван за ненанесени оценки ,знаете как с червен химикал се дописват от класния и най-в средата пише

"Проверил кл.р-л " и подпис с дата
на нашия клас това се е случило приз декември ,е какво беше моето изумение ,когато онзи ден сина      ми ни навря в носа за подпис ,бележник с изписана СТРАНИЦА И ПОЛОВИНА  с новонанесени оценки от дата 16,01,2007 , #Crazy #Crazy #Crazy,но говорим да повече от 20 броя

и аз се помъчих да направя сратка статистика ,оказа ,се че с допълнителните оценки ,новонописани по всеки предмит ,включая и физическото се падат до сега по 5  оценки
за 5  месеца учене - и излиза че всеки ученик е изпитван мсеки месец по веднъж ,картинката е същата и останалите ученици от класа ,а че и в другите класове има подобни

но новонаписаните оценки са шестици ,така че въпроса н умишлено недаване на бележника -НЕ съществува

а си мисля това екстремелно нанасяне на оценки -за да се покрие явно някаква норма ли ,незнам та има такова съвпадение по месеци

няма ли нещо общо с ТЕЗИ МОБИЛНИ ГРУПИ НА МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО ,тръгнали на проверки ?

# 7
  • Мнения: 2 502
той ги нанася и той прави проверката, той се подписва и в това няма лошо, щом оценката е нанесена в дневника. Още една проверка за правилно водене на ученическата книжка се прави и от директора на училището - поне веднъж на срок.
в бележниците на нашия клас има направени проверки и и от класния и от директорката  през ДЕКЕМВРИ и изведнъж по цяла станица и 1/2 отгоре оценки ,и се падат по даден предмет по 3 оценки с дата 16,01.2007

# 8
  • София
  • Мнения: 245
но новонаписаните оценки са шестици ,така че въпроса н умишлено недаване на бележника -НЕ съществува


Във вашия случай, може би, но в повечето, съществува на 100% (особено при по-големите ученици)

# 9
  • Мнения: 2 502
опитах се да обясня ,че не е възможно да пребивава в нашето у-ще без бележник
да не си даде бележника за ШЕСТИЦА ,малко вероятно
но как не е имало ненанесени оценки през декемрви ,нито една ,нито една дете от класа

а 16 календарни дни /от които 5 са учебни дефакто говорим за 5 ,защото имаше и ваканция /
дни след това се появява целия клас с по20 оценки ,не нанесени ,изумително е ,става дума за 4-ти клас деца ,не е само моето

това нещо направо ме учуди ,а може би и другите родителино понеже са добре оценки и си мълчат ,как за 5  дни получиха 20 оценки ? newsm78 #Crazy

и пак си мисля ,че учителите си нацфъкват оценките да са ок при проверка

# 10
  • София
  • Мнения: 245
Не бих се очудила, ако е така. Бях чувал преди, че на срок трябва да се нанасят по 5 оценки по всеки предмет, така че...
Междудругото в 10 клас учителката по химия ми нанесе 2 оценки, без да ме изпитва, за да "можела да ме оформи"  Thinking

# 11
  • Мнения: 2 502
Не бих се очудила, ако е така. Бях чувал преди, че на срок трябва да се нанасят по 5 оценки по всеки предмет, така че...

ами ,ако е вярно ,ето ти и отговора  на въпроса ,точно по толкова се падат и при нас след дописването , но дори имаше и по физическо оценки ,а взех и погледнах бележника от миналато година , а  и аз не се спомняма да съм имала

е това ако не е натъкмяване на документ - ученическия бележник

ХАЙДЕ ,тогава МОБИЛНИТЕ проверки ,нашето у-ще е готово за ПРОВЕРКА ,но всичко е наред ,да се знаете !!!

# 12
  • Мнения: 370
В училището на сина ми (45-то) записват в дневника кой не си носи бележника. Така се предотвратява "забравянето" на бележника за по-слабите оценка. Класната нанася бележки и в средата на срока. (А и всеки родител може да ги провери по всяко време, ако иска)

По всеки предмет трябва да имат толкова оценки през срока, колкото са часовете през седмицата - при 5 часа - 5 оценки. (не съм сигурна дали 4 не бяха максимално изискваните). Това го пише в правилника на училището, под който всички родители се подписват в началото на учебната година!!!

# 13
  • Мнения: 3 479
Не знам за кое училище говорите, но синът ми учи в 134-то и там е същото положение. В 6ти клас е това се повтаря за втора година. Май, май ще пиша писма до министерството Crossing Arms

# 14
  • Мнения: 2 502
аз и Мона говорим за 4-то училище във Видин

но и при вас нещата са идентични ,какво ли кара учителите да изопачават така нещата ,че правят родителите на балами ,защото аз така се чувствам ,след като видях ,че моя син е изпитан и проверен за 5 учебни дни над 20  пъти и по няколко пъти от предмет   #Crazy #Crazy

а в същото време си препитвам ,детето и си мисля ,че контролирам изпитванията и бележника

# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
lorys, точно това, което си мислиш е.
Има изискване за броя на оценките на срок и понеже краят на срока наближава, учителите са се застраховали при евентуална проверка и са допълнили бройката там където е не достигало.
За 4 и повече часа  седмично трябва да има 5 оценки(2 писмени и 3 устни), за 3 часа - 4 оценки(две писмени и две устни), за два часа - 3 оценки(1 писмена и две устни), за 1 час - 2 оценки, като срочна не се поставя.
Тук в нарушение са учителите. И понеже могат да се измъкнат, хубаво е да ги попитате да ви покажат писмените изпитвания и датите на устните, защото трябва и е длъжен учителят да обоснове оценката си.

# 16
  • Мнения: 484
явно това е проблем които стои не само пред нашето училище,това е проблем навсякъде и когато след време  насякъде се въведат електронните дневници и бележници той ще изчезне,може би   Thinking ами до тогава ?

# 17
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
До четвърти клас да правят така за седмица две нанасят наведнъж оценките /някой път за месец/ - учителката е една /в четвърти имат на някои места повече до 4 напр/ за да свикват са следващата година. От пети нагоре всеки учител изпитва и поставя оценка в бележника веднага и ако не си е носил бележника може и да остане с ненанесена оценка..

# 18
  • Мнения: 275
причините за това да не се нанасят оценките могат да бъдат много и различни, но има и едно успокоение за нас . От скоро въведоха и още един час на класния за работа с родителите, в удобно време следобяд.Ето решение докато се направят електронни днвници може в този час да се срещнем с учиреля , да носим бележника и да го помолим да нанесе оценките(ако не е имал време преди), а иначе така и така сме отишли до там ще се запознаем от първа ръка с цялата информация която ни вълнува. Радвам се че има такъв час ще се възползвам активно от него.

# 19
  • Мнения: 484
От скоро въведоха и още един час на класния за работа с родителите, в удобно време следобяд.
час на класния за родители така ли ? newsm78 ми това си е чиста родителска среща  newsm78
и това всяка седмица така ли ? ами работещите родители ?

# 20
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Да има го в повечето училища, но има в едно, което за началните учители няма.

Отвън на табло би трябвало да има приемно време на учителя за родители и друг за ученици.

# 21
  • Мнения: 484
значи поразрових се в нета и открих това:

НАРЕДБА № 3 ОТ 15.04.2003 Г. ЗА СИСТЕМАТА НА ОЦЕНЯВАНЕ
Издадена от министъра на образованието и науката, обн., ДВ, бр. 37 от 22.04.2003 г., в
сила от 22.04.2003 г., попр., бр. 48 от 23.05.2003 г., изм., бр. 46 от 28.05.2004 г., в сила
от 28.05.2004 г., изм. и доп., бр. 65 от 9.08.2005 г., в сила от учебната 2005/2006
Чл. 23. (1) Учителят лично вписва поставените от него оценки в съответната
задължителна училищна документация.
(2) Сроковете за вписване на оценките в документацията по ал. 1 са:
1. (доп. - ДВ, бр. 65 от 2005 г.) в деня на изпитването - за текущите оценки от
устните и от практическите изпитвания;
2. до две седмици след провеждане на изпитването - за текущите оценки от
писмените изпитвания;
3. (доп. - ДВ, бр. 65 от 2005 г.) в деня на оформянето им - за срочните и за
годишните оценки
.


сега аз пак да питам в това понятие "задължителна училищна документация" влиза ли бележника на ученика?защото ако влиза става лошо  Naughty

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От скоро въведоха и още един час на класния за работа с родителите, в удобно време следобяд.
час на класния за родители така ли ? newsm78 ми това си е чиста родителска среща  newsm78
и това всяка седмица така ли ? ами работещите родители ?
Не се притеснявай, това първо не е задължително и второ е нещо като приемен час на класния ръководител в избрано от него време. Аз не съм чула да се казва час на класния. Ако някой родител иска да пита за нещо класния на детето му, може да го посети в този приемен час. Това трябва да е вписано в ученическата книжка на учениците.

сега аз пак да питам в това понятие "задължителна училищна документация" влиза ли бележника на ученика?защото ако влиза става лошо  Naughty
Не, бележникът не е в задължителната училищна документация.

# 23
  • Мнения: 656
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?

# 24
  • Мнения: 2 502
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?

няма начин да е -2/двойка /
нали домашната работа е извънкласна работа ,един вид упражнение ,как ще има двойка ,ако не е написана

# 25
  • Мнения: 656
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?

няма начин да е -2/двойка /
нали домашната работа е извънкласна работа ,един вид упражнение ,как ще има двойка ,ако не е написана

 Thinking На детето казала, че няма да е важна като определя успеха, на баща му кала че практикувала така, защото означавало че не е подготвен за часа и било автоматично двойка...
Друг е въпросът, че ученика просто си беше забравил тетрадката в къщи, а урока си го знаеше чудесно, но спори ли се с преподавател, нали "той колии той беси"...

Моля Лиляна да ме извини, в повечето случаи властимащите злоупотребяват с нея.

Така е, нека да свиква отсега с несправедливостите в живота, натам по-големи го чакат.

Това за написването на всички оценки наведнъж го има и при нас. Дори и по-странни неща стават. Като това "мамо, днес ни върнаха контролните, имам 4 а госпожата каза да си пиша в бележника 3 и 5"... За брой оценки вероятно...

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?
Случвало се е и аз да пиша двойка за нямане на домашна, но задължително, задавам три въпроса или давам задача от домашната. Така проверявам дали наистина е забравена или ученикът ме лъже, а и оправдавам двойката.

# 27
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
При липса на три домашни - пишеха двойки в училището на моя син. От 1-4 клас

# 28
  • Мнения: 656
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?
Случвало се е и аз да пиша двойка за нямане на домашна, но задължително, задавам три въпроса или давам задача от домашната. Така проверявам дали наистина е забравена или ученикът ме лъже, а и оправдавам двойката.



Затова помолих за извинение от твоя страна.
А знанията по предмета лично ги бях проверила предния ден - просто е отказала да го изпита. А след като и на таткото е казала същото...

# 29
  • Мнения: 2 502
Исках да попитам - при неносене на домашно каква е санкцията - забележка или двойка?
Случвало се е и аз да пиша двойка за нямане на домашна, но задължително, задавам три въпроса или давам задача от домашната. Така проверявам дали наистина е забравена или ученикът ме лъже, а и оправдавам двойката.



Затова помолих за извинение от твоя страна.

става ясно ,че детето не е изпитвано , а директно -2-
не бих мълчала ,дори и по-нагоре
всички трябва да си знаят правата , и задълженията -разбира се !
А знанията по предмета лично ги бях проверила предния ден - просто е отказала да го изпита. А след като и на таткото е казала същото...

# 30
  • Мнения: 1 470
   За сега нямам пълна представа,защото моите са в първи и втори клас,но като се замисля наистина второкласникът ми донесе за коледа-36 -6 на куп...
   А сега да ви се оплача,как ме натириха вкъщи,защо аз несъм купила и на средният си син бележник:
   Беше седмица преди турнира по баскетбол,връщат се моичките от тренировка,и Страцимир беснее:
   -Мамо,защо не си ми купила бележник и на мен?!Треньорът каза че в турнира ще участват само тези които имат бележници. #Cussing outДа ходиш довечера да ми купиш! #Cussing out
   Е това беше Hug,просто за състезанието се изискваше да се докаже възраст,и за тази цел използваха бележниците,но виновата че средният ми син не участва си остана моя.А пък големият от своя срана бе силно притеснен-кога треньорът ще върне неговият бележник,защото госпожата казала че има да му нанася 36те му шестици... Whistling

Общи условия

Активация на акаунт