Естетика и етика във форума?

  • 2 667
  • 60
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 899

Значи не разбираш правилно Simple Smile

Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата.

Никога пък не би ми хрумнало да повдигам или отварям тема за нови и стари, минало и настояще. Не е това идеята.

Малко биха тръгнали сами към барикада. Виж, ако сте стотина в кюпа - всичко е много лесно.

# 31
  • Мнения: 6 167


Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата.


ясно, просто в постингът ти имаше ясна препратка към друга тема.
както и да е  Peace

# 32
  • Мнения: 5 539
Умбра, върна ме в първи курс БФ с тази тема Wink

Естетиката на повърхностно ниво е излишно да коментирам. Аватари, подписи, лентички, употреба на емотикони...В много случаи кичът е пълен. Лошото е, че вече нещо сме позагубили сетива за това що е кич и що е естетично. А може би просто с навлизането на кичозното в изкуството, кичът стана положителна естетическа категория.
Естетиката в отношенията /във форума и въобще/ е нещо, което ме плаши, ако не е подкрепено от етични подбуди. Красивите думи, изящния стил на изразяване, приятното държане са чиста показност, когато са лишени от вътрешни морални устои. Сещам се за форумки, които са изградили прекрасен форумски имидж, всички им се възхищават и т.н. Докато в някоя тема, която явно е по-чувствителна за тях, показват за миг, че не са точно това, за което се представят.
И така, естетичното е това, което привлича, но ако трябва да избирам, бих избрала етичното. А най-добре и двете. Laughing

# 33
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
......  Етично ли е да кажеш на някого, че е простак ?
... не е ...... хората са свободно да бъдат простаци, ако искат....  значи кой е виновен за виреенето на простотията .... виновна е прекалената етичност ....... ха, сега .....

# 34
  • Мнения: 495
Имам предвид, че колкото повече масата се увеличава, толкова повече хората се чувстват уверени свободни (vs. свободия) в нея да не бъдат етични, естетични или спазващи правилата. 
доста хора посещават този форум, без да са "бг мами" /каквато е идеята на форума, доколкото разбирам/, само защото тук ще намерят по всяко време компания за разговори на всякакви теми
и разводняването и изпростяването са неизбежни

# 35
  • Мнения: 1 937
И моите размишления са в подобна посока, Сикрет!
Понеже съм етична, не бих казала на някого, че е простак, щото както споменах съм и конформист.
Но това не ме прави по-малко естет?  bowuu
Етичен естет, естетично етична, просто естествен, естествено прост...

# 36
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
 А за показността ....... и аз съм показна, вероятно...... по- добре да говориш за победите си, отколкото непрекъснато да се оплакваш от  неуспехите .... и моя мъж не е съвършен , детето ми също, свекървата и тя и аз не съм ....... но когато пиша или говоря за тях или себе си, предпочитам да изтъквам добрите им страни .....  и за мен това е правилния начин ...... лошите обсъждам само с много близките си или със самите тях

....и в живота ....... предпочитам да срещам хора, които ме зареждат, дават ми надежда, вдъхновение ..... отколкото мрънкащи и оплакващи се ..... всеки си има заден план .....  чернова .....  и мръсни гащи .... това е ясно ......

# 37
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...никога не бих си закачила аватар като на мина33 примерно... (

ами като на Бу  newsm78

Естет - да. Според мои правила. Етичността се учи цял живот.

# 38
  • Мнения: 5 539
А и още един пример за Етика:

Създава се форум. В него има правила. В началото потребителите са малко, правилата се спазват. Хората имат ясно самосъзнание (повечето). В един момент нещата се пренаселват. Идват такива, които не спазват правила. Не осъзнават, че има норми, етични или както там да ги наречеш, които е хубаво да поддържат, дори и да не ги възприемат за свое верую.
Идва денят, в който нещата започват да отиват на зле. Едни се оплакват, колко е било хубаво в началото, на другите си им харесва както е сега. Апелира се за спазване на правилата.

И тук идва съдбоносният момент - от горните етажи, могат да се спуснат драконовски мерки, които да орежат всичко пречещо. Но модераторите са достатъчно интелигентни, за да разбират, че това ще отблъсне аудиторията, ще ги обърне срещу тях.

Затова те апелират за Самосъзнание. За лична преценка, че нещо не е хубаво, че вреди. Но как можеш да научиш зрял човек на етика и грамотност? Ето това трудното, ако той не е научен от самия живот.  

Имам теория за Клюкарника, която обяснява защо се получи така с този подфорум.

Правени са опити върху поведението на бели мишки, като са ги държали затворени в една клетка дълго време. При първият опит броят на мишките бил малък, съответно те живели съвсем нормално, без да се хапят и прочее.
При втория опит увеличили броя на мишките двойно и съвсем скоро те започнали да се държат агресивно една към друга и да се бият дори без повод.
/Този опит неволно съм провеждала и върху себе си преди години в Студентски град, когато в една стая се събрахме да живеем 5 човека и за кратко време се изпокарахме без причина и спряхме да се съобразяваме един с друг./
Изводът е, че просто сме МНОГО. Повече сме, отколкото може да понесе Клюкарника. Вече е трудно да получиш изява и да бъдеш забелязан, ако не тръгнеш с рогата напред. И причината не е в новите потребители, защото и старите си позволяват да нарушават правилата.
Просто компанията стана прекалено голяма.
/не знам дали го обясних добре, ако някой разбира от поведенчески теории, нека го направи по-добре/

# 39
  • Мнения: 239
какво щеше да стане, ако примерно автор на "онази" тема беше Жоро01?

Каквото става обикновенно - 1000 лични бележки и 5000 молби за физически контакт. Некои майчета са по-настоятелни от 16 годишна гимнастичка след лагер на Белмекен.

# 40
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ох, пък аз прочетох "Никога не бих си сложила аватар като мина 33" (писано от Лени).  Joy Joy Joy
Пък ето на, минала съм 33 и какво съм си сложила - жабчето на Янош, тцъ-тцъ.  Blush

# 41
  • Мнения: 4 806
Определено има посетители на БГ мамма, които имат нужда (потребност) от теми сериозни, смислени. Определено има посетители на БГ мамма, които имат нужда (потребност) от теми фриволни и лековати.

Естестиката тук? Всеки я намира в нещата, които за него са естетични - за един това е картина и съчетание на цветове, за друг е стилистика на писане, за трети ...

Етиката? Всеки я намира, стига да има очи да го види и оцени. Мисля си, че размяната на обиди в постовете не е симптом за отсъствие на етика. Просто, защото това е проява на добро или лошо възпитание, а не на ценности. Същият човек, който може да се изкаже нецензурно, може и да протегне ръка в труден момент. Това вече е в категорията на етичността. 

# 42
  • Мнения: 1 063
Няколко пъти тръгвам да пиша тук и внезапно сменям посоката – пиша в друга тема.
Етична съм във форума (и във живота), жалко, че откровеността ми винаги прелива и в двете пространства. А това, че съм различна ми пречи в общуването с другите – е, след мое мнение, се обяснявам  винаги с още два постинга, какво съм искала да кажа, и винаги съжалявам, за това, което съм казала (особено, ако не е тема с отговори: да, доволна съм от този продукт, да ползвала съм това). Но и в живота съм особнячка. 
Премълчавам, но понякога се опитвам да провокирам, защото някоя част от мен  го изискава  -това да наруша мълчанието или всеобщото мнение по даден въпрос, да и после съжалявам, защото съм издала твърде много за себе си. А кого провокирам? –  няколко ника, които нито ги знам, нито  ме интересува да ги знам (не е надменност, а така мисля), или себе си?
Колкото до това, дали съм естет или не – винаги ще се взирам в детайлите, в нещата, които ми се иска и другите да могат да видят..., но през тяхна позиция. Търсеща личност съм.

Последна редакция: сб, 27 яну 2007, 14:18 от Ив

# 43
  • Мнения: 899
Лилита, точно това имам предвид и аз, като мишките.
Но пък естествено, че пренаселването не може да се ограничи, защото това е свободно интернет пространство, където всеки има право да чете и пише.

Въпросът е какво и как.

# 44
  • Мнения: 7 837
От естетична гледна точка, влизам да чета все по-рядко. За хубаво или за лошо, някои неща, които прибързано оценявам за дадена личност, се оказват истина в последствие.
Етичността не ми е чужда, нищо че Алиса и някои други си мислят обратното  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт