Прохождане - кога?

  • 9 026
  • 52
  •   1
Отговори
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.

# 1
  • Мнения: 1 809
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.

Хриси е на 13 месеца и също не ходи Wink
Изправена и хваната за някъде се придвижва или ако я хвана за ръчичка.
Сама , без да се държи някъде повече от 2 крачки не прави.
Пада на колене и продължава лазейки  Sunglasses
Всяко дете различно, но д-р.Драганов-ортопед казва,че дете което е проходило след годинка е случило на родители  Heart Eyes
Не се притеснявай, ще проходят Laughing

# 2
  • Мнения: 2 006
Когато е готово детето Sign Exclamation Моята дъщеря проходи на 13 месеца Grinning

# 3
След една годинка, обикновенно до около година и три месеца, но разбира се има и изключения!Така, че ...има време.... Grinning

# 4
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.

Първото нещо което трябва да направиш е да се успокоиш. Всяко дете е различно.
Ще проходи, когато му дойде времето.
Ако детето се развива нормално и няма някаква конкретна причина поради която не ходи все още, няма от какво да се притесняваш!

# 5
Когато го реши да го направи и естесвено намери сили за това.Не се притеснявай ще стане и това.Само ще е по късно.Всяко дете е различно.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 679
Таня проходи на 13 месеца.  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 5 539
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.


Ева е почти на 14 месеца и не е проходила. Всъщност ходи като се подпира за мебелите, но я е страх да се пусне самичка. Лази много добре, като пършинг е из къщи Laughing Не се притеснявам, когато е готова сама ще си проходи. Знам, че има бебета които прохождат на 9 месеца, но тежко и горко на майките им, дето няколко месеца повече ще търчат подир тях Laughing
Твоеъто бебче лази ли?
Какво значи, че не може да стои прав? Искаш да кажеш без опора ли?

# 8
  • Мнения: 17 409
Цитат на: zvetizvetkova

........ на 13 месеца и също не ходи Wink
Изправена и хваната за някъде се придвижва или ако я хвана за ръчичка.
Сама , без да се държи някъде повече от 2 крачки не прави.
Пада на колене и продължава лазейки  Sunglasses
lol:


Същата работа е и при нас.

# 9
  • Мнения: 4 414
Цитат на: Станчева
Дори не може да стои прав.

всяко дете е различно и се развива индивидуално...но мисля, че на 11 месеца вече трябва да се изправя самичко...или поне да прави опити...ако се притесняваш, заведи го на невролог.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Дъщеря ми до 1 годинка само пълзеше, даже не можеше да си стои права на краката. Проходи стабилно чак на 1г и 4 месеца.
Не виждам място за притеснение, децата са различни не е нужно да сравняваш двете си деца.

# 11
  • Мнения: 1 214
Знам ,че е нормално до 18 месеца детето да не е проходило.

# 12
Много ви благодаря, успокоихте ме до някъде. Наблюдавам го постоянно и не виждам проблем, за да го водя на невролог. \като го сложа на проходилката е като пършинг, но иначе не иска да прави крачки. Но сигурно сте прави - като му дойде времето ще стане.

# 13
  • Мнения: 4 414
бих те посъветвала да махнеш проходилката...може би е свикнал да разчита на нея и затова не прави крачки сам...един лекар ми беше казал "децата прохождат, когато...проходят"Simple Smile
така че успех!:)

# 14
  • Мнения: 2 452
Цитат на: PrincesaDundesa
Знам ,че е нормално до 18 месеца детето да не е проходило.


Точно така е! Средната възраст за прохождане е 15 месеца, а до 18 месеца се смята за "норма".

# 15
  • Мнения: 4 358
На 11 месеца много деца още не са проходили, няма за какво да се притесняваш!
Пълзи ли, изправя ли се сам?

# 16
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Знаеш, ли, при нас се получава следното: Не се изправя, не пьлзи, а с проходилката няма проблем - тича, не мога да го хвана. Обаче забелязах, че си криви дясното краче, даже е деформирал буйките ( Колев@Колев ). Преди няколко дни му обух твьрди обувки, с ортопедична стелка и сега прави по няколко крачки сам!? Чак да не повярваш. С меките кожени обувчици не може да си постави правилно крачето и мисля, че това беше проблема. Сега ходи, разбира се, с моя помощ и като откри, че може да го прави, не ще да влезе в проходилката, а само я бута от страни. Опитай да сложиш твьрда обувка и пиши за резултата!

# 17
Може и да има нещо общо с обувкте, макар че аз не го обувам с буйки,а с патофи, които според мен са твърдички. Сега го наблюдавам, че се опитва да си вдига дупето, за да започне да пълзи, но явно още му тежи. Иначе като го държа изправен седи, макар че се клати, все едно е на две ракии.

# 18
  • Мнения: 2 332
Цитат на: zvetizvetkova
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.

Хриси е на 13 месеца и също не ходи Wink
Изправена и хваната за някъде се придвижва или ако я хвана за ръчичка.
Сама , без да се държи някъде повече от 2 крачки не прави.
Пада на колене и продължава лазейки  Sunglasses
Всяко дете различно, но д-р.Драганов-ортопед казва,че дете което е проходило след годинка е случило на родители  Heart Eyes
Не се притеснявай, ще проходят Laughing

Драганов е супер Simple Smile)). Много му се радвам всеки път като водя Йоана. Водейки се по неговите съвети - без кошарка и проходилка, Йоана проходи малко преди да направи 1г. и 2 месеца. При всяко дете е различно - не се притеснявай, непроходили няма! По скоро е опасно ако го насилваш, а то не се чувства готово за тази стъпка.

# 19
  • Мнения: 17 409
В крайна сметка  с какви обувки трябва да проходи детето

# 20
Вече един път съм минала по този път, и то успешно. Трябва да обхващат добре глезените, за да са стегнати и да не се кривят крачетата настрани. Подметката не трябва да е много твърда, за да мое детето като върви успешно да си пречупва крачето напред.

# 21
  • Мнения: 7 821
Цитат на: beep
В крайна сметка  с какви обувки трябва да проходи детето


Аз избрах следното обяснение - детето трябва да проходи с меки обувки тип буйка или по чорапи. Защото ако си криви глезена то ще пада и няма да ходи докато глезена не му е укрепнал достатъчно за да не се криви. Мисля, че милиони години децата са прохождали боси, а не с подходящи обувки.
Не съжалявам за избора си децата ми проходиха рано, но правилно и най-вече сами.

# 22
Цитат на: Anonymous
След една годинка, обикновенно до около година и три месеца, но разбира се има и изключения!Така, че ...има време.... Grinning
Цитат
tova e taka,kazvat 4e kasno prohodilite deca sa po stabilni i sigurni,i s po-malko deformacii na hodilata.prepora4vam  nqkolko meseca sled kato prohodi da se zavede na ortoped. Laughing

# 23
  • Мнения: 17 409
Моята щерка по терлички ходи, ама не знам и аз кое е правилното....

# 24
  • Мнения: 2 452
Цитат на: beep
Моята щерка по терлички ходи, ама не знам и аз кое е правилното....


Нас ни съветваха да я държим босичка; започна да се изправя на 11 месеца, но към годинката спря (факт, к. свързвам с купуването на първите и обувки за прохождане), дори я водих на ортопед, но тя проходи вечерта преди консултацията с ортопеда на 1 г 3 м. От него съветите бяха да ходи боса; да не я оставям да спи по корем с вирнато дупе; да не я оставям да седи с подвити под дупето крака, за да не се извиват ходилата (тя имаше и такъв проблем).

# 25
  • Мнения: 2 006
Цитат на: beep
В крайна сметка  с какви обувки трябва да проходи детето
Боси4ко-това по-съвет на тукашните ортопеди-кра4ето не трябва да се ограни4ава с буйки и обуви.

# 26
  • Мнения: 17 409
Благодаря за инфото! Оставям я така да си ходи зна4и Wink

# 27
  • Мнения: 261
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.
Загледай го как стъпва.Ако си вкарва много крачетата на вътре-плоскостъпие,го заведи да го погледне специалист.Ако ли не-хич не му се притеснявай.Моя малък син проходи на 1 година и 4 месеца.А колко смешно лазеше - набираше се на лакти като войник.Такова лазене не бях виждала никога.Сега е на 2 години и половина и хвърчи като фурия.И аз много му се притеснявах,но е било излишно.Затова ти казвам да се успокоиш.Единственото нещо което може да направиш е да го заведеш да го погледнат,за да си напълно спокойна!А дори и да има плоско стъпало не е никак страшно.Това не им пречи да ходят,само им изписват специални стелки или обувки.Пожелаваме ви здраве и скорошен прощапулник!

# 28
Майчета, много ви благодаря, мнага ме успокоихте. Ще го оставя, пък той си знае кога ще проходи. Вече даже не го слагам на проходилка, защото разби къщата. Ще ви пиша за развитие.

# 29
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ако лази и се изправя сам, като се държи за мебели, няма проблем. Ще проходи малко след година. Махнете тази проходилка, а е възможно и обувките да не са му удобни.
Проходилките не ги учат да ходят, а да се возят.
Моите са проходили боси и по чорапки, каката на година и 4 месеца, малкия на година и 5 месеца, понеже той си имаше други здравословни проблеми. И двамата не са ползвали проходилка, лазили са на пода и са се изправяли когато искат. Не са си кривили глезените, не са стъпвали накриво и от прохождането си ходят хубаво, без залитане и падане.
Няма за къде да бързате с прохождането, по-важно е да укрепнат краченцата, преди да хукне да тича. Изобщо не сте закъснели.

# 30
Много благодаря. Сега пак се пробвахме, ама малкия няма никакво отношение към правенето на крачки.

# 31
  • Мнения: 2 807
Не се притеснявай - всичко с времето си.
Различно е при всяко детенце...

Иначе синът ми първо проходи (на 9 месеца и половина) и чак след около един - пролази?!

# 32
  • Мнения: 922
Цитат на: Станчева
Бебчо е на 11 месеца и няма никаква надеда скоро да ходи. Дори не може да стои прав. Ккаво да правя? Дъщеря ми е на 3 години и проходи на 10 месеца.


Не се шашкаи, при всяко дете е индивидуално. Ако не проходи до 1год и 4месеца тогава вече има проблем. Може самото дете да е ''по-мързеливичко", или пък няма стимул да прави опити да върви. Правете упражнения за заякване на крачетата. Проходилките са много удобни за майките, но те не стумулират децата да правят опити за вървене.

Ники проходи на 10 и половина месеци, без да сме ползвали проходилка.

# 33
  • Мнения: 4 414
Цитат на: didoni
Ако не проходи до 1год и 4месеца тогава вече има проблем.


тц...повечето деца прохождат на около 15 месеца, но до 18 се счита в норма...за всичко останало съм съгласна с didoni
 имате мноооооого време да проходите:) Wink

# 34
Днес му купихме една играчка, как да я обясня - нещо като камионче, но с дражка, така че да го държи и до го бута, -специално за прохождане. Гледам че по-добре се справя. Напоследък не му давам проходилката, защото изпотроши къщата с нея. Ще ви държа в течение какво се случва с нас.

# 35
  • Мнения: 2 534
Аз също съм чела ,че трябва да проходи до 1г. и 4м. Моята дъщеря започна да ходи хваната за нещо още от седмия месец.При нас се случи толкова рано и заради това ,че я оставям на пода сама,без проходилка и да тръгне да се разхожда сама е единствения й начин на придвижване.

# 36
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Цитат на: Мама Ваня
Днес му купихме една играчка, как да я обясня - нещо като камионче, но с дражка, така че да го държи и до го бута, -специално за прохождане. Гледам че по-добре се справя. Напоследък не му давам проходилката, защото изпотроши къщата с нея. Ще ви държа в течение какво се случва с нас.

тези игра4ки са много по полезни от проходилките - ли4нио мнение . и ние купихме такова нещо и такива слаломи прави с нея , не ме е страх 4е ще се удари или падне зашото много добре се приземява на колена и дупе Simple Smile , но откак я имаме  положително по4на да проявява пове4е интерес към ходенето

# 37
  • Мнения: 1 320
Цитат на: agneshka
Цитат на: didoni
Ако не проходи до 1год и 4месеца тогава вече има проблем.


тц...повечето деца прохождат на около 15 месеца, но до 18 се счита в норма...за всичко останало съм съгласна с didoni
 имате мноооооого време да проходите:) Wink


Според Драганов : "едно дате възпитавано в домашна среда с 2 родители прохожда нормално на 1г и 1м, по-бавно ,ако майката няма много време да се занимава с него на 1г и 2м , и ако е оставен на гледачки и баби до 1г и 3м , след това прохождането се счита за забавено ако са изпълнени горните условия". Това е цитат.

Има 2 ортобедични теории за прохождането и всеки решава коя да избере.
 Arrow Босо  - ако може по пясък, така детето само формира свода на стъпалата се в зависемост от собствената си тежест.
 Arrow С обувки с ортопедични стелки и достатъчно високи , така че обхващат глезените.
Моя син започна да пълзи на 4м и да ходи на 9м. Това е доста рано.Поради ранното прохождане на сина ми избрах за по-голяма стабилност 2 начин.

# 38
  • София
  • Мнения: 756
При нас път е обратното, зор е да ходи вече. Тео няма и 10 месеца, а вече почти тича около спалята. Подпира се, разбира се, но все пак е като стрела, ужас..... Плаша се, че му е рано, но как да го спра? Той сам се изправя за секунда и тръгва. Да го вържа ли?
А проходилка е виждал само 2 пъти и не беше очарован.

Цитат на: zvetizvetkova
д-р.Драганов-ортопед казва,че дете което е проходило след годинка е случило на родители


Аз защо да съм лош родител?

# 39
Ако наистина не виждаш проблем в детето, просто престани да се тревожиш, ще проходи. Но ако има нещо, макар и минимално, което те притесява, заведи го на лекар. Аз така направих и с малко гимнастика ни помогнаха да проходим на 1г и 2 месеца.

# 40
МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ НЕЩО ЗА ХОДЕНЕТО НА ПРЪСТИ ПРИ ДЕЦАТА.НАЩО ДЕТЕ Е НА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА И НЕПРЕСТАННО ХОДИ НА ПРЪСТИ ?  Thinking

# 41
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
А може ли някой да ми каже някои упражнения стимулиращи прохождането? Или за равновесието? Защото това с държенето за ръчички хич не му харесва, веднага си свива крачетата и чака да го гушнат. А иначе обикаля из стаята държейки се за мебелите.

# 42
  • Sofiа
  • Мнения: 3 242
Аз в неделя съм решила да ходя в Комсет да купя едно такова каминче с дръка. Надявам се да е устойчиво, защото виждах такова в Метро и ми се видя много леко и нестабилно.
Хубава такава ходилка видях единствено в Премама, но цената от 150 лв, не ми е стори примамлива  Imp

# 43
  • Мнения: 1 320
Цитат на: GOST
МОЖЕ ЛИ НЯКОЙ ДА МИ КАЖЕ НЕЩО ЗА ХОДЕНЕТО НА ПРЪСТИ ПРИ ДЕЦАТА.НАЩО ДЕТЕ Е НА ГОДИНА И ОСЕМ МЕСЕЦА И НЕПРЕСТАННО ХОДИ НА ПРЪСТИ ?  Thinking
Моето е на 4 и нещо и пак понякога ходи на пръсти! Wink

# 44
  • Мнения: 1 809
Цитат на: anicat


Цитат на: zvetizvetkova
д-р.Драганов-ортопед казва,че дете което е проходило след годинка е случило на родители


Аз защо да съм лош родител?

Ми попитай Драганов.
Да не би да съм казала , че ти си такава или другите майки са лоши.
Различно тълкуваш думите на човека Rolling Eyes , недей така Sunglasses

# 45
И аз мисля да не се тревожите излишно, мами. Не водете толкова децата си при лекари за ходенето преди да навършат 3 год. Работата ми е такава и категорично ми е смешно твърдението, че децата са с плоскостъпие на1 или 2 или дори 3 год. То се нарича физиологично до 3 год. и не бива да се търси корекция за него. Поддържам това, че децата е добре да ходят колкото може повече боси. Циганчетата, мили мами, нямат плоскостъпие и в други възрасти. Не се тревожете за по-късното прохождане докато нямате достатъчно доказателства, че детето има проблем със ставите или с развитието на костите. В ранна възраст това не е лесно да се докаже, защото растежа е много динамичен. Може просто малките да се страхуват да се пуснат и това ще стане като се престрашат. Успех на всички, а аз след 3 месеца ще си припомня как се гледа малко бебе. Щерка ми е на 4год., а сега чакам второто си дете. Ще трябва и аз да си спомням кога какво се прави.

# 46
  • Мнения: 1 809
Абе ще падна направо:35:
На майка някаква позната казала, че трябвало да му се обуват обувки на детето, че нейният син виждаш ли като не му слагали обувки навреме (каквото и да значи това #Crazy ) сега носело момчето 48 номер Shocked
Е, айде сега ми кажете, че това са думи на нормален човек
 Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing
като че ли ако му обуваш обувки, на детето ще спре да му расте крака rotfImbo  rotfImbo  rotfImbo

# 47
Малее, не бях чувала такова нещо? Браво бе! Какви хора.

# 48
  • Мнения: 46
Аз съм много радостна, че моето детенце не почна да се опитва веднага да ходи, а първо се научи да пълзи и в своите 10 месеца не се спира на едно място. От педиатър с голям опит запомних това "Не го насилвайте за нищо! И без ваша помощ ще се научи да седи, пълзи, ходи и всички други неща. Вашата задача е да се грижите за правилен режим, начин на хранене, разходки, гимнастика, масажи, баня, т.е. да укрепвате мускулатурата и имунитета, а останалото то ще го направи само, когато почувства, че е готово". И още "Колкото по-късно проходи, толкова по-малко проблеми с гръбначния стълб и кръста в бъдеще, ходенето на два крака е създало доста проблеми на човека, поради голямото натоварване на скелетната система". На седем месеца много хора ме подпитваха "Ама той не се ли изправя вече?". Аз не се притеснявах, защото виждах, че детето се пробва. И наистина - след около 10 дни се изправи първо на колене, след още 2 дни се изправи в цял ръст, а след още няколко дни - почна да обикаля кошарката, държейки се за опора.  После го извадихме от кошарата, за да почувства простора на стаята и сега вече не можем да го приберем обратно Simple Smile. Виждам, че се пробва да ходи без опора, но засега не е готов и веднага сяда. Така, че - всяко нещо с времето си.

Не се притеснявайте и правете гимнастика, да се развиват мускулчетата, детето само ще се справи.

# 49
Чудесено мнение ElenaG! Напълно те подкрепям и го споделям! Педиатъра е бил истински лекар за детето ти.Много се радвам като разбера, че още има такива хора. Grinning  Grinning  Grinning

# 50
  • София
  • Мнения: 46
Цитат на: A.A.M.Belev
Цитат на: beep
В крайна сметка  с какви обувки трябва да проходи детето
Боси4ко-това по-съвет на тукашните ортопеди-кра4ето не трябва да се ограни4ава с буйки и обуви.


то4но така правехме и с нашия син Сашката при прохождането...никакви специални обувки...така е и в Европа и САЩ..от личен опит:)))

Aко ехографското изследване на тазобедрената става покаже оформен растежен център на бедрената глава и стабилност при стрес ехо-тест...то ставата е морфологи4но зряла и стабилна (на УЗВ растежният център се визуализира средностатистически при повечето бебоци около 6-7м)...и е готова за статично натоварване...
Моят син проходи сам на около 1година и 2 месеца...вси4ко е индивидуално....опитвахме се да го караме да ходи като се придържа за ръба на ниско легло...т.нар "cruise"
 с уважение д-р Алексиев

2 полезни линкa:

http://www.orthoinfo.org/fact/thr_report.cfm?Thread_ID=256&t … category=Children

http://www.nemours.org/internet?url=no/faq/faq1803.html

# 51
Хайде и тази темичка вадя отново на дневен ред.

Преди 2 дена пуснах подобна тема в майчинския форум - "Дете на 15 месеца - не седи!". Има паралели с тази темичка в такъв смисъл че става дума за "привидно" изключение от нормите. Който се интересува може да хвърли поглед там.

Вижте и тук темите "Не иска да сяда", "Има ли нещо обезпоkоително", "Не иска да се върти от гръб по корем и обратно" и "Не иска да сяда".

# 52
  • Мнения: 1 983
Вики до 8м беше много ленива, не искаше да се обръща, нищо, започна да се обръща, до 1 г не се изправяше, аз много се бях притеснила, проходи на 1г 1м и то изведнъж, слагах я в проходилка, и след като проходи започна да се изправя в леглото и от седнало положение на земята, също така и пролази, така че всяко дете е много индивидуално, от д-р Драганоя знам, че дечицата в домове прохождат най-правилно, защото няма такива екстри като "проходилки" и лелките нямат много време да се занимават с тях
спокойно мами, всичко по реда си Hug

Общи условия

Активация на акаунт