Домашен пластелин - мек, нетоксичен, екологичен и без пари

  • 30 617
  • 23
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В добавка е готов за 5 мин и веднага може да се играе с него Grinning

1 ч.ч. брашно
четвърт ч.ч. сол
2 пакетчета (или 2 с.л.) лимонтозу
1 с.л. олио
1 ч.ч. вода плюс оцветител (боя за яйца или друг вид - предполагам, че и със степчета става, поне американците нещо подобно ползват; аз го оставих бяло като за проба)
аромат по желание - капсула ванилия, лимон или каквото решите

Брашното със солта и лимонтозуто се смесват. Заливат се с водата, олиото и аромата. Става една безформена течност с малко бабунки, която се бърка непрекъснато на умерен котлон (от 6 степени моят беше на 4)  около 5 минути, докато се оформи плътна еластична топка (става бързо и не изисква никакво умение). Вади се, премесва се малко на набрашнена повърхност, ако искате да стане по-твърдо (аз не съм го правила, директно го ползвахме така) и воала - наслаждавайте се Grinning
Тестото е невероятно меко, пластично и приятно на пипане - по-добро от всички видове детски пластелини, които съм виждала, мирише хубаво, не се рони, не цапа и става идеално за всички видове приспособления за пластелин - машинки, формички, релефи и както и да се казват останалите (ние имаме комплект такива). Единственият недостатък, който мога да намеря, е че след продължителна игра (ние играхме около час и половина) по ръцете остава солен слой - но така или иначе трябва да се мият след игра Mr. Green
Пластелинът е неприятен на вкус, така че децата нямат стимул да го ядат независимо от страхотния му аромат - но е нетоксичен, ако случайно хапнат. Все пак трябва да се пази да не го изядат домашни любимци, за които може да се окаже проблемен заради високото съдържание на сол.
Съхранява се в кутийки с плътно прилепващи капачета, може в хладилник. Трайност - около месец.

# 1
  • Мнения: 1 640
Ще пробвам да го сготвя този пластелин,мерси за рецептата.

# 2
  • Мнения: 61
Чудесна идея, много ти благодаря, hedra!   bouquet

# 3
  • Мнения: 3 211
В добавка е готов за 5 мин и веднага може да се играе с него Grinning

1 ч.ч. брашно
четвърт ч.ч. сол
2 пакетчета (или 2 с.л.) лимонтозу
1 с.л. олио
1 ч.ч. вода плюс оцветител (боя за яйца или друг вид - предполагам, че и със степчета става, поне американците нещо подобно ползват; аз го оставих бяло като за проба)
аромат по желание - капсула ванилия, лимон или каквото решите

мерси
в доста америк.книги съм чела за този вид "пластелин", Анда също беше публикувала май рецепта, така и не съ, пробвала, най-вече защото си мислех, че е еднократен, но щом става да го ползваме по-дълго, ще пробвам

# 4
  • Мнения: 2 818
Много благодаря Laughing Hug

# 5
  • Мнения: 4 406
Анда беше пускала такава рецепта и друга, която после ставаше за кравайчета. така и не ги пробвах, но сега смятам да опитам

# 6
  • София
  • Мнения: 4 865
А оцветителят в пластелина (боя за яйца, сладкарска боя, разтворима напитка) не боядисва ли ръцете?

# 7
  • Мнения: 8 505
Правих преди време,когато дъщеря ми все още ядеше пластелина.По рецептата на Анда.За цвят ползвах бои за сладки.Не помня да са ми боядисали ръцете.

# 8
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ммм, ще се пробва.
Звучи интересно  Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 1 325
Mммм, не е сигурно , че боята за яйца е нетоксична. Вижте тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171049.120

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ами с боя за сладки ще се боядиса. Предполагам, че ще боядисват пръсти, но какво от това?!

# 11
  • Мнения: 2 955
А има ли начин след като си направим фигурка да я втвърдим по някакъв начин? Ако се изпече или се остави извън хладилника?  Rolling Eyes

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Супер идея! Аз досега само с нормално тесто съм занимавала синчето, накрая опекохме "хляб"  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 705
чудесно, благодаря   bouquet

# 14
  • Мнения: 3 211
А има ли начин след като си направим фигурка да я втвърдим по някакъв начин? Ако се изпече или се остави извън хладилника?  Rolling Eyes
имаше тесто за фигурки, което да се пече, но мисля, че беше по-различен състав, дано Анда се включи

Общи условия

Активация на акаунт