Лекарят съветва да захраните със сок?

  • 48 549
  • 74
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Лекарят съветва да захраните със сок? Сменете лекаря.


Автор: Катерина Кузовкина  


Ако вашият педиатър ви съветва да започнете захранването със “няколко капки сок”, сменете го – това означава, че той от няколко години даже не се е заглеждал в медицинска литература.
За съжаление заради заболяването на моята дъщеря, ми се наложи от близо да контактувам с опитен лекар – нефролог. Тя доста подобно ни консултира по всички свързани с храненето. Цитирам думите й :”Сокът е твърде тежък продукт, който съдържа много киселини, минерални соли и захар. Даже за възрастните, сокът е прекалено концентриран продукт, който е нужно да се разреди с вода. А децата е по-добре да пият компот.”
Сокът по-често от плодовото пюре предизвиква алергии и дразни червата. Ако е въведен твърде рано - и дисбактериоза. Плодовото пюре е за предпочитане, защото в самото пюре се съдържа целулоза, която неутрализира концентрацията на агресивните вещества.
Представете си човек с проблеми със стомаха, с черният дроб, с бъбреците. На какво диета е той? Каши! Добре сварени с вода, не с мляко. А не на сокове! Бебето се храни с кърма, която се усвоява почти напълно от организма или при нужда с адаптирано мляко. При бебето храносмилателната система още не е напълно развита, затова първата храна трябва да е нещо по-леко. А на него му се дава сок!

И така, какво може да се случи от ранното въвеждане на сока:

1. Раздразване на стомашно-чревния тракт.
2. Дисбактериоза
3. Проблеми с бъбреците (както при моята дъщеря – оксалурия).
4. Проблеми със задстомашната жлеза (като следствие е огромния брой болни от панкреатит в нашето поколение).

Алергията може да не се прояви веднага. Случва се някъде около месец след ранното въвеждане на сока, появява се алергия – “Непонятно от какво, нищо ново не сме давали”.
Зная, че има деца, за които това не се касае. Но да проверявам, отнася ли се това за моето собствено дете, аз не се наемам.
И сега за сока и анемията (някои наши лекари настояват за сока, като на “панацея” за анемията).
Моят син на 2 месеца хемоглобинът му беше 86 (хемолитична анемия в следствие конфликт на кръвните групи). Тъй като считам, че болестите трябва да се лекуват от лекари-специалисти, а не от участъковите педиатри, то ние се обърнахме към специалист – хематолог. И ето какво ми се удаде да разбера :
1. Грамотните лекари знаят, че растителните храни не повишават хемоглобина.
2. Сок от 3,5 месеца е много рано. Хемоглобинът от това няма да се повиши. Нашият хематолог счита, че ползата от сока е нулева, а вредата за стомашно-чревният тракт – голяма.
Второто си дете захраних след петият мезец и разликата беше огромна. Нито запек, нито разстройство, нито някакъв друг проблем с корема. При всичките тези страшни приказки за анемията. Без захранване и желязосъдържащи препарати покачихме хемоглобина от 86 на 110. Като при нас наистина имеше АНЕМИЯ, а не физиологическо понижение на хемоглобина, което се наблюдава при почти всички бебета на възраст между 3 и 6 месеца. А сок започнахме да даваме на 7,5 месеца. И то по съвсем мъничко – колкото да оцвети водата.


Преведе Shalihttp://detochka.ru

# 1
  • Мнения: 4 629
Бу, много полезна статия!
Аз на моето бебе ще му давам сокчета 5-ти 6-ти месец. Ама оклоло мен всички бързат ли бързат с това захранване. Дано повече мами да прочетат статията и да им е полезна  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 10 758
Аз съм против ранното захранване.За да угодя на таткото давах 3 дни сок, само 2-3 лъжички, и естествено коликите ни се върнаха, започна да повръща.Таткото видя това и каза, че съм права.Ще му давам, но след месец - два.

# 3
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Ето още едно потвърждение на моето вътрешно усещане, че соковете не са кой знае колко полезни и ефективни на тази възраст. Аз мисля въобще да мина без сокове при захранването. Ще ги въведа под формата на нектари след годинката. А ще захраня с оризова каша и тиква.

# 4
  • Мнения: 2 596
ooooh!  Еххх, защо не послушах таткото дето ми казваше: остави го това дете, не му давай толкова рано сокове, цял живот ще яде ябълки и моркови. А аз  doh  не, лекарката каза...

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Ох, предишната пеиатърка я смених, защото беше некопетентна и никога не ми казваше важните неща, все и вадех думите с ченгел от устата Imp
Новата е много разговорлива и обяснителна, но ми препоръча да давам сок при навършен 1 месец #Shocked
Аз разбира се не я послушах и сега виждам колко права съм била...
Ама как да я сменям, като в Стара Загора дори такива като нея са рядкост.
Тя ще си говори, аз ще си правя каквото знам Embarassed  и това е!!!

# 6
Колкото лекари,толкова и мнения, според мен. Всеки си знае за себе си. Аз давам сок по един път на ден по 30мл. Бебето много го обича, а и коликите изчезнаха, а още нямаме два месеца.

# 7
  • София
  • Мнения: 754
Лори явно си усеща, че не е добре ранното даване на сок, защото се мръщи като й давам. Не съм била особено редовна в даването на сок (едва ли има общо 10 пъти), но често като съм й давала има позиви за повръщане и реших, че няма да я тормозя. Сега вече мога да съм спокойна, че не лишавам от витамини дъщеря си.

# 8
  • Мнения: 4 187
Давам сок по съвет на педиатъра!  Rolling Eyes На Рая и харесва може би защото е сладък! Хмммм Confused ! За щастие сме нямали проблеми! Дано да е така и за напред!

# 9
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Аз нямам опит от гледане на дете, но имам опит от себе си. Имам гастритни проблеми и знам как един грейпфрут или набързо изпита чаша сок на гладно могат да ми вгорчат живота през деня.
Мнението ми за лекарите е ниско, считам, че както и учителите, така и лекарите, тези истинските, са голяма рядкост, в болшинството си това са едни хора, убити от рутина, превърнати в търговци, които  за съжаление рядко предлагат конкретни решения за конкретни хора.
Не отварям тема за спор, защото в изказването ми няма въпрос, това е моето споделено твърдо и трудно променимо мнение.

# 10
  • Мнения: 5 713
Абсолютно съм съгласна със статията и се чудя кога ли ще се светнат по-голямата част от нашите мили педиатри, че мноооого неща са се променили от времето когато ние сме били бебета.

# 11
Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.

# 12
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Anonymous

Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.


Госте, с удоволствие бихме коментирали и другата гледна точка. Намери подходящ материал, постни го тук и ще го коментираме. Аз това съм намерила, сторило ми се е интересно, затова съм го превела и съм го предоставила на аудиторията.Това не е някакъв учебник, по който да се учим.Това е информация, която ни е предоставена, пък всеки сам за себе си решава как да я ползва.
Предлагам ти и ти давам възможност да споделиш какви са предимствата на сока, даван от първият месец на бебето.Ще ми бъде интересно да чуя и другата гледна точка Grinning !

# 13
  • Мнения: 6 206
Да, и на мен ще ми е много интересно, при условие, че същите тези специалисти казват, че не се дава суров плод, а само на пюре до 6 месеца. И аз чакам да чуя, много ще ми е интересно. Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 5 713
Цитат на: Anonymous

Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле.

"....ранното захранване, дори да мине без проблеми в бебешка възраст, носи вреди в дългосрочен план.
Организмът има "памет", която може да се прояви във всеки един момент от живота на човека ".
Tова важи най-вече за сока.

# 15
  • Мнения: 6 243
Аз отдавна съм се отказала да коментирам такива неща. Смисълът на темата е ясен - информация. Ако някой има желание да коментира - чудесно. Немотивиран анонимен опит за сарказъм - айде няма нужда!

Ако тръгнем да си мерим педиатрите,мойта е начело. Както вече писах, най-новия хит е "ти на 10 месеца вече отдавна трябваше да си я отбила", за да можело да ми дойде цикъла. Госте, твойта и мойта да вземат да се хванат под мишка... И не ми казвай да я сменя, щото тука всичките са такива.

# 16
  • Мнения: 550
Това, което е написала verri-77, ми звучи като пророкуване. Но тя може би е правила изследвания върху бебета приемали сок в ранна възраст и как това им се е отразило като са на 18 години например, или на колко - 13 или 26. Такива изказвания ми приличат на други подобни от рода на "който не вярва да иде да провери". Е аз на дъщеря ми давам сок и то пресно изстискан от първия месец, боже колко скандално, пък дано не й се случи това, което тук се бабува.

# 17
  • Мнения: 5 713
Цитат на: bigoni
Това, което е написала verri-77, ми звучи като пророкуване. Но тя може би е правила изследвания върху бебета приемали сок в ранна възраст и как това им се е отразило като са на 18 години например, или на колко - 13 или 26. Такива изказвания ми приличат на други подобни от рода на "който не вярва да иде да провери". Е аз на дъщеря ми давам сок и то пресно изстискан от първия месец, боже колко скандално, пък дано не й се случи това, което тук се бабува.

Ще го оставя без коментар. И за да не останеш с впечатлението, че по-горе написаното съм си го измислила аз в резултат на " дългогодишните ми опити и проучвания в/у хора и деца " как им действа сока, ти давам страницата, където съм го прочела. Явно не виждаш, че е цитат.
http://www.karmene.greatnow.com/

# 18
  • Мнения: 786
Малко ще се отклоня от сока и ще попитам  - подходящо ли е да се дава компот на 5 мес бебе,било то само сока или плода разбит във вид на пюре или нектар?

# 19
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: sladka hapka
И не ми казвай да я сменя, щото тука всичките са такива.

  202uu
Неприятно, но факт!

# 20
  • Мнения: 2 807
Захраних със сок на навършени 3 месеца по съвет на педиатърката, която определено е запозната с последните новости, изследвания, статистики в медицината...
Не сме имали никакви проблеми.

# 21
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Viara
Малко ще се отклоня от сока и ще попитам  - подходящо ли е да се дава компот на 5 мес бебе,било то само сока или плода разбит във вид на пюре или нектар?

Ако е домашно приготвен, с малко захар, защо не! Ако разбира се, бебето е вече захранено.

# 22
  • Мнения: 473
Цитат на: Anonymous
.........излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.

Идея си нямаш колко си права!!!
Има една книжка $Лечение със сокове$ се казва. Та в тази книжка се опсива по колко точно мл. сок трябва да се пие, съответно концетриран или най-добре разреден с вода, а не както ние си представяме - колкото повече пиеш толкова по-добре.Пише даже, че прием по-голам от това определено количество е вреден даже.

Извинявам се,че е малко встрани от темата

# 23
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Anonymous
.........излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.


Между другото нали не си мислиш, че това, което пиеш в кутията е изцеден натурален сок?!
Съвсм сериозно. В най-добрия случай е концентрат от определения сок, разреден с вода!

# 24
  • Мнения: 2 567
Шали, ти си просто неуморна! Благодаря ти за усилията  Heart Eyes
Тук досега не съм срещнала лекарско мнение или прочела в книга, в която да се препоръчва захранване със сок. Почти всички педиатри съветват захранване с зеленчуково пюре най-рано от 5ти месец. От следващият се въвежда и пълнозърнеста каша.

# 25
  • Мнения: 4 244
Статията е страхотна.
Винаги съм знаела че не е проста работа това с соковете
И при нас в литературата пише че ако се дават сокове на децата то нека да са разредени 1 към 2, а наместо сокове е по добре билкови или плодови чайчета. И то забележете че не става дума за захранване с сокове а за утоляване на жаждата на вече захранени деца
Шали пак чудесна работа свърши!

# 26
  • Мнения: 2 784
Ние от утре спираме соковете-Калина направи алергична реакция към бебешкото олио и педито препоръча късно захранване,защото била предразположена.Гадното е,че трябваше да се случи това с детето...Аз още миналата седмица,като ги започвахме пуснах тук въпросче и така разбрах за късното захранване,ама не можах да се прборя с бабите и реших,че след като лекар го препоръчва...
Да ми е като обица на ухото Embarassed

# 27
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Цитат на: Tsvety
Ние от утре спираме соковете-Калина направи алергична реакция към бебешкото олио и педито препоръча късно захранване,защото била предразположена.Гадното е,че трябваше да се случи това с детето...

Съжалявам за това. Сега наистина трябва да я пазиш. Яд ме е, че трябва да прояви реакция детето, за да се убеди лекарят, че има полза от късното захранване  #Cussing out

# 28
  • Мнения: 550
Цитат на: Tsvety
Ние от утре спираме соковете-Калина направи алергична реакция към бебешкото олио и педито препоръча късно захранване,защото била предразположена.

Съжалявам за вас, но не се притеснявай, не е страшно. Алергичната реакция е просто сигнал, че организма не може да се справи с определена външна намеса. Ще отложиш приема на определени храни за по-късно.Това още един път показва, че всичко е строго индивидуално и не може да се слагат под един знаменател всички бебета. Едни реагират остро, като вас, а други никак. Успех

# 29
  • Мнения: 503
Цитат на: bigoni
Цитат на: Tsvety
Ние от утре спираме соковете-Калина направи алергична реакция към бебешкото олио и педито препоръча късно захранване,защото била предразположена.


Съжалявам за вас, но не се притеснявай, не е страшно. Алергичната реакция е просто сигнал, че организма не може да се справи с определена външна намеса. Ще отложиш приема на определени храни за по-късно.Това още един път показва, че всичко е строго индивидуално и не може да се слагат под един знаменател всички бебета. Едни реагират остро, като вас, а други никак. Успех


Може да не реагират никак в момента, може да се появи реакция след време, след няколко седмици, месеца или дори след години! Соковете натоварват бъбреците, и колкото пове4е един орган бива натоварван, толкова по-скоро могат да се появят проблеми с него и дори той да откаже да работи. По -нау4но обяснение има в хубавата и полезна статия, преведена от Шали, както и тук.

# 30
  • Мнения: 5 713
Цитат на: mama_p
Цитат на: bigoni
Цитат на: Tsvety
Ние от утре спираме соковете-Калина направи алергична реакция към бебешкото олио и педито препоръча късно захранване,защото била предразположена.


Съжалявам за вас, но не се притеснявай, не е страшно. Алергичната реакция е просто сигнал, че организма не може да се справи с определена външна намеса. Ще отложиш приема на определени храни за по-късно.Това още един път показва, че всичко е строго индивидуално и не може да се слагат под един знаменател всички бебета. Едни реагират остро, като вас, а други никак. Успех


Може да не реагират никак в момента, може да се появи реакция след време, след няколко седмици, месеца или дори след години! Соковете натоварват бъбреците, и колкото пове4е един орган бива натоварван, толкова по-скоро могат да се появят проблеми с него и дори той да откаже да работи. По -нау4но обяснение има в хубавата и полезна статия, преведена от Шали, както и тук.

Това и аз имах предвид, когато писах по-напред в темата, но именно bigoni беше тази, която се почувства засегната и реши, че трябва да напада.

# 31
  • Мнения: 550
Благодаря момичета, неуморни сте. Както ловджийските кучета гонят до дупка плячката, така и вие сте неуморни в усилията на всяка цена да сте прави. Нека, може пък и да сте. Аз чак сега започвам да схващам, че преди няколко години бъбречната ми криза не би могла да се дължи на нищо друго, а на факта, че мама ми е давала сокче много рано. После ще се разправям с нея. Желая ви приятна вечер, аз отивам да си гледам бебока. Препоръчвам го и на вас.

# 32
  • Мнения: 4 414
Цитат на: PoliaSp
Да, и на мен ще ми е много интересно, при условие, че същите тези специалисти казват, че не се дава суров плод, а само на пюре до 6 месеца. И аз чакам да чуя, много ще ми е интересно. Rolling Eyes

аз и питам и отговор не получавам Rolling Eyes  отговорът е "сок се дава заради витамините"...е добре, де! а суровият плод да не би да няма витамини?! та и на мен ще ми е интересно да прочета обоснована другата гледна точка.
Цитат на: bigoni
Както ловджийските кучета гонят до дупка плячката, така и вие сте неуморни в усилията на всяка цена да сте прави.

хайде сега, не се засягай! просто имаме числено превъзходство Wink това не значи, че трябва да се съобразяваш с нас - давай си сок, щом така си решила - никой не те спира...

# 33
  • Мнения: 2 784
Мерси,момичета!Малката е натъпкана с лекарства,намазана като пехливанче със зехтин и се чувства по-добре.Сега вече няма лабаво-ще гледаме да се кърмим поне до годинката.Поне ще запушим устата на бабите,дето смятат,че до 6 месец е напълно достатъчно Grinning  Twisted Evil

# 34
  • Мнения: 2 655
Цитат на: sladka hapka
... най-новия хит е "ти на 10 месеца вече отдавна трябваше да си я отбила", за да можело да ми дойде цикъла.

Боже, колко мъка има на този свят. Sladka hapka това истина ли е? А тук ме карат да кърмя докато тя иска с уверение, че трудното е минали. Rolling Eyes

Цитат на: Tsvety
... не можах да се прборя с бабите и реших,че след като лекар го препоръчва...

Боже те са неуморими. Само да си кажа, че майка ми собствената ме направи на бъз и коприва като разбра, че възнамерявам, а в последствие и не давам вода на бебето. Заплаши ме /по телефона/, а ако си бях у дома щеше да ми удари два шамара. Laughing Добре, че съм далече и си правя каквото знам и каквото казва доктор Абаси.
Tsvety, ще се справиш. Това е само възможност да дадеш нещо по добро на детето си-късното захранване.

# 35
  • Мнения: 1 517
Цитат на: sladka hapka
... най-новия хит е "ти на 10 месеца вече отдавна трябваше да си я отбила", за да можело да ми дойде цикъла.

 #Shocked Първо на първо, кое му е хубавото да ти дойде цикълът? И второ, мога да те уверя, че кърменето въобще, ама въобще не му пречи...  Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 307
Тук в САЩ по книгите пишат 4е сока няма никаква хранителна стойност за бебето преди  да е навършило 6 месеца.
А на мой познат в Бг бебето от 2-я месец пие сокове и лекарката им е казала 4е там климати4ните условиа са други, затова може.
Има логика, понеже тук във Флорида е горещо и да се дава сок не е много уместно, освен това тук го дават разреден с вода.  Но загранват с оризова каша първо, не със сок, както в БГ.    Но от друга страна и аз и брат ми сме захранени със сок от моркови и ябълки от градината на баба ми ,  майка ми каза 4е много сме оби4али сок4ета и никога не сме полу4авали запек или разстройства, за които толкова майки във форума се оплакват след захранване.  Нямали сме и алергии или стомашни болести.  И двамата сме "зимни" бебета ......може и да има зна4ение все пак  дали се дава сок в летните жеги, когато сока  лесно ферментира ....незнам..

# 37
  • Мнения: 1 383
Цитат на: petty
Цитат на: sladka hapka
... най-новия хит е "ти на 10 месеца вече отдавна трябваше да си я отбила", за да можело да ми дойде цикъла.

 #Shocked Първо на първо, кое му е хубавото да ти дойде цикълът? И второ, мога да те уверя, че кърменето въобще, ама въобще не му пречи...  Rolling Eyes


На мен ми дойде седем месеца след раждането, два месеца преди да спра да кърмя.

За сокчетата - дадох сок на сина си на два месеца. Понесе го много добре. Захранването проведох по бг схемата , но с един месец по-късно. Хранеше се много добре, като не спирах да го кърмя почти на всяко хранене. На седем месеца направи диария. След това стана абсолютно злояд, особено по отношение на пюретата. Каша по-ядеше, сучеше добре. До три годишната си възраст имаше диарии през няколко месеца. Правихме изследвания, нямаше в червата му някакъв постоянен причинител. Бях отчаяна, още повече смятах, че беше кърмено дете , а  нали  кърмата защитава лигавицата на червата. Слава богу с възрастта това премина, дано да няма стомашни проблеми за в бъдеще. Не казвам, че е заради сокчето и захранването, но и най малкото съмнение, че може да е от тях би ме накарало да променя схемата с второто дете. Затова, благодаря за информацията._

# 38
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
да да напълно съм съгласна сас статията,с първата педиатърка не намерихме общ език не само за кърменето,захранването,соковете но и за ваксините...така,че ми допада много  Peace

# 39
  • Мнения: 124
Нека да споделя за нашата педиатърка - днес бяхме на консултация и тя спомена нещо за соковете, в смисъл - давате вече, нали. Аз бях подготвена да реагирам и казах, че не искам толкова рано да давам, уж заради коликите. И тя изобщо не настоя, дори когато казах, че ще започна в 6-ия месец захранването и то не задължително със сок. Тя каза добре, но малко учудено. После добави:"Те в Германия така правели - до 6-ия месец нищо друго не давали". И тук аз й споменах, че имам разни статии от Интернет по въпроса, и като видях, че й стана интересно и не се дръпна, не само й показах (носех нещо за захранването разпечатано - от тази библиотека), но и й ги подарих. Така че вече не се притеснявам как ще я убеждавам, мисля, че няма да ме тормози по този въпрос. Разбрана излезе. Всъщност аз имах такива подозрения за нея (че не е консервативна, де) още първия ден, когато дойде да ни види в къщи и каза да не давам вода.Бях приятно изненадана. Дано повечето лекари приличат на нея.

# 40
  • Мнения: 3 760
Аз нямам опит от гледане на дете, но имам опит от себе си. Имам гастритни проблеми и знам как един грейпфрут или набързо изпита чаша сок на гладно могат да ми вгорчат живота през деня.
Мнението ми за лекарите е ниско, считам, че както и учителите, така и лекарите, тези истинските, са голяма рядкост, в болшинството си това са едни хора, убити от рутина, превърнати в търговци, които  за съжаление рядко предлагат конкретни решения за конкретни хора.
Не отварям тема за спор, защото в изказването ми няма въпрос, това е моето споделено твърдо и трудно променимо мнение.
100% съм съгласна с гуспуджата!
Аз гастрит имам от две годишна. Мама на 40-я ден ме е захранила със сок, и е могла да ме кърми до 3-ти месец. Стомахът ми е станал на парцал.

# 41
# 42
  • Мнения: 22
Здравейте момичета, интересува ме кога и с какво най-напред да захраня?Моята педиатърка ми беше казала да започна със сокчета още след първият месец,но аз още не съм му давала.Той е  на два  месеца и половина и е на кърма.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 734
Все още недей да даваш нищо!Поне до 5 мес.А за захранването има доста информация в Библиотеката на този форум,прочети,има и примерни схеми за захранване.

# 44
  • Мнения: 129
Уф и моята лекарка препоръча още в 1 месец да му давам сок  #Cussing out Пробвах веднъж - детето не го харсеа и после умря от болки в стомаха. Никакъв сок  #2gunfire

# 45
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Прочетох внимателно статията и буквално се "втрещих". Това е точно обратното на всичко, което ми е казвала моята педиатърка. Имам усещането, че някой упорито иска да насади колко е вредно да се пие сок от ранна възраст. Дъщеря ми е на 4м. и пие пресно изстискан и от готовите сок от първия си месец, и слава богу няма признаци това да й влияе зле. Нека като се предлагат теми, се дава възможност да се чуе и другата страна. Сигурна съм, че както има специалисти, които са против ранното даване на сок, така има и специалисти, които са "за" това. Но дотук не съм видяла другата гледна точка. От думите на К.Кузовкина излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.

Дъщеря ви пие сок и въпреки това оцелява, защото човекът е най-издръжливото животно, но това, че изглежда добре след сока, не значи, че е усвоила "витамините".
Да, излиза, че и възрастните не бива да пият сок - това го пише в книжките за полезно хранене, разделно хранене и подобни. Плодовете и зеленчуците са най-полезни в природния си вид. Когато се смачкат, за да се изстиска сока, клетките се разрушават, изливат се ензими, които предизвикват процеса автолиза, или саморазрушаване, което е нормална реакция на всяко растение, ако се нарани целостта му.... а любимият на педиатрите витамин С се окислява на кислорода доста бързо... Не сте ли забелязали, че оставен на въздуха, сок от ябълка за 10 мин става кафяв  - това е видимият резултат от тези процеси.
"Натуралният" сок, който се продава по магазините, далеч не е 100% натурален, и е обработен с много ензими, които го избистрят, за да има търговски вид, а също има и консервиращи обработки - пастъоризация, или направо консерванти.

Поради куп проблеми с детето ми, в един момент просто си намерих учебник по педиатрия.
Ще ви кажа под секрет, че в него пише за болести, болести и пак болести.
Това за кърменето, захранването и тн, се мярка бегло, и никъде никой не учи лекарите защо се почва с по-неутрални храни. По биохимия евентуално са учили, че вит. С се окислява бързо на въздуха, обаче биохимията е изпълнена с дълги, сложни формули,  и веднъж отървали кожата след изпита, бъдещите доктори са се постарали да я позабравят.

В бебешкото стомахче се отделят главно ензими, които обработват млякото. Чак след 6-8 месец се отделят и други ензими, като постепенно количеството им се увеличава. Затова даването на други храни, освен човешко, или адаптирано към човешкото мляко, не е полезно. Пък ако сте така убедени, давайте сокове, нали ви казах, човекът е много издръжлив, понася всякакви грижи.

# 46
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Здравейте момичета, интересува ме кога и с какво най-напред да захраня?Моята педиатърка ми беше казала да започна със сокчета още след първият месец,но аз още не съм му давала.Той е  на два  месеца и половина и е на кърма.

 и ние сме така.... аз също нямам намерение да давам сок скоро...

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз също давам по 1-2 лъжички прясно изцеден ябълков сок,откакто навърши един месец.Педиатърката каза,че това не е захранване,а витамини.Не знаех,че сока може да е толкова вреден.Ако е така едвали толкова лекари ще го препоръчват.

# 48
  • Мнения: 144
Аз също давам по 1-2 лъжички прясно изцеден ябълков сок,откакто навърши един месец.Педиатърката каза,че това не е захранване,а витамини.Не знаех,че сока може да е толкова вреден.Ако е така едвали толкова лекари ще го препоръчват.


Да и моята педиатърка така препоръча обедена, колко много е полезен сока за детето ми, но като резултат от няколко дневното ни пиене на ябълков сок ние получихме "изключително полезните" - обезводняване от повръщане, което се засили след даването на сока и алергия към ябълки, проявена на 4,5 мес. възраст, когато всички местни лекари ме убеждаваха, че алергията е от пюрето от банан, а не от ябълки, защото алергия към ябълки нямало (тогава започнах да захранвам, бях дала пюре от ябълки, от ябълки и круши и от банан). В последствие се оказа, че въпреки спирането на пюрето от банан алергията не отшумява, докато не спрях ябълките. Учудващо, но факт - дъщеря ми беше и все още е алергична към ябълки. Банани си яде без никакъв проблем и в момента.
Аз за себе си по никакъв друг начин не мога да си обясня тази алергия освен с ранното даване на сока от ябълки и само се благодаря, че не давах и други сокове както съветваше многокомпетентната ни педиатърка.   
Пиша всичко това, защото наистина случаите, когато не се проявява никаква реакция са повече от тези като нашия, но ако тогава само предполагах, че играя на руска рулетка със здравето на дъщеря си и през ум нямаше да ми мине да слушам педиатърката. Мисля, че всяка майка трябва да знае, че има такива случаи като нашия, за да прецени дали ще даде сок на едномесечното си дете.

# 49
  • Мнения: 174
Ще има още много да си патим от старото поколение лекари, които си говорят това което си знаят от 50 години, и приемат новооткритията в медицината като оронване на авторитета им!

# 50
  • Мнения: 3 091
Моята педиатърка е от същата школа, за съжаление... Тя ме съветва да замествам кърмене, за да съм "пестяла" кърма за следващите хранения...

Да ви кажа честно, тези разминавания между личния лекар, форума, опита на други майки, информацията в медиите ме объркват жестоко... НЕ мога да си обясня защо не се приеме единна схема за захранване, която да се популяризира широко и да се спазва на национално равнище.

# 51
  • Мнения: 2 829
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.

# 52
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Добре че има в днешни дни Интернет за да могат хората и в частност майките да обновяват информация. По жалкото е че всички лекари вече имат служебни компютри и Интернет в кабинетите си, но никой не си прави труда да чете и да се информира какво става по света.
За захранването нашата педиатърка ми спомена че от 1,5 мес. мога вече да давам сокчета . Аз й казах "аха' и толкова. Защо е толкова важно детето още от раждането да пие сокчета, нали така или иначе след няма и година вече ще си яде цели плодове. Тези 'витамини' които си набавя дали са му толкова необходими newsm78? Все пак еволюцията си е свършила работата като е създала най - доброто за бебето от раждането докато само може що годе да се храни. Аз лично след всичко изчетено до тук ще изчакам още някой месец преди да захраня.

# 53
  • Мнения: 903
Моята педиатърка още от началото рабра, че искам да 6 месец да сме само на кърма и уважи решенията ми. Но аз първо захраних с плодово пюре, а на 7 месеца пи сок.

# 54
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Не мога да се съглася, че за детето е по добре да се дава компот вместо сок #CrazyАко не е тайна, какво полезно може да извлече детенцето от компота?Плодове,вода,захар,стерелизиране?Ми то си остава само сладка боя в тоя компот и абсолютно не виждам причина да се дава на детето!
Съгласна съм, че сока може да раздразни не само чревният тракт, а ивсъщност цялата храносмилателна система АКО бъде въведен прекалено рано.Аз лично захраних сина си с пресни сокчета, разредени наполовина с вода, но той беше на 8 месеца.Проблеми не сме имали!Важно е не само да се знае, какво да се дава и какво не на децата, а и да се дава правилно!
Давах на синът ми сок от магданоз към зеленчуковите пюрета(в началото 1ч.л. и постепенно увеличих).Никога не е имал абсолютно никакви проблеми нито със запек нито с разтройство, нито с витамини, нито с микроелементи,желязо и тн.
Мнението ми е, че трябва много внимателно да се въведе сокчето, а не да не се въвежда, в менюто на бебето и то не по - рано от 8 - 9 месеца!
Все пак   bouquet всеки сам решава за себе си и за детето си  bouquet

# 55
  • Мнения: 3 091
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.
Ще ти бъда много благодарна. Ще дам линка на педиатърката, дано прочете

# 56
  • Мнения: X
Лейди Спаска, има приет Национален План Храни и Хранеен 2005-2010, но педиатрите не са го чели масово. Там се препоръчва изключително кърмене до 6-ти месец и т.н. Но кой ти чете...
Не мога да намеря линк в момента, утре ще ти го пусна, ако някой не ме изпревари.
Ще ти бъда много благодарна. Ще дам линка на педиатърката, дано прочете

Заповядай.   bouquet

(откъсът за изключителното кърмене се намира на стр.15 от документа)

# 57
  • Мнения: 22 887
Цитат на: Anonymous
.........излиза,че и ние, възрастните не трябва да пием сок, ако не е разреден. Чухте ли, като си купите 1л. натурален сок, му добавете 1л. вода и хем ще е здравословно, хем ще сте на кяр.
Идея си нямаш колко си права!!!
Има една книжка $Лечение със сокове$ се казва. Та в тази книжка се опсива по колко точно мл. сок трябва да се пие, съответно концетриран или най-добре разреден с вода, а не както ние си представяме - колкото повече пиеш толкова по-добре.Пише даже, че прием по-голам от това определено количество е вреден даже.

Извинявам се,че е малко встрани от темата
Peace

# 58
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Съветва,съветва...ама и аз имам очи за да чета ,уши за да слушам и мозък за да мисля кое е най-доброто за детето ми.И съвсем не смятам да захранвам със сок.Пък за пред него-да,захранила съм го.Не мисля да влизам в излишни спорове ....

# 59
  • Мнения: 3 091
Жасмин, благодаря.

# 60
  • Мнения: 9
аз съм младо мамче, но чета само книгата на доктор Спок доволна съм от съветите който той дава за отглеждането на нашите бебчета.майка ми не е от старото поколение и е за по- ранното захранване.разбира се разумно трябва да наблюдаваш за обриви,изпражненията му все пак ако му се услажда защто трябва да робуваш на предрасъдаци защото дадена мама си е захранила детето на 8 месеца.

# 61
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
аз съм младо мамче, но чета само книгата на доктор Спок доволна съм от съветите който той дава за отглеждането на нашите бебчета.майка ми не е от старото поколение и е за по- ранното захранване.разбира се разумно трябва да наблюдаваш за обриви,изпражненията му все пак ако му се услажда защто трябва да робуваш на предрасъдаци защото дадена мама си е захранила детето на 8 месеца.
Аз също четях д- р Спок, но освен в книгата, виждам и света около себе си - мръсотия и химия навсякъде и под всякаква форма!Детският организъм е неспособен да преработи и/или изхвърли, всички токсини, които се приемат с храната(те се натрупват в организма) и затова най - малкото е препоръчително, да се изчака със захранване поне до 6 месеца.Захранване, не знам дали сте запозната, се нарича даването на нови вкусове в менюто на детето, но пак препоръчително е, поне до годинка, това да е опитване на нови вкусове, а основното да си е кърма/АМ.По - ранното захранване(с което предполагам доста от нас са отгледани) всъщност е било напълно възможно и не опасно както сега, преди 30 - 50 години, когато и почвата е била по - чиста, и въздуха и съответно храната.
Специално сокчетата, не бива да се въвеждат от рано в менюто на бебето по ред причини.Аз лично започнах захранване със сокчета, само по причина, че изчаках със захранването дори повече от необходимото Sunglasses
Между другото, въпреки, че съм почитателка на д- р Спок, и приемам много, много от съветите и нещата, които пише за бременноста и отглеждането на детето, не мога да пропусна факта, че той самият споделя, че не е успял да се справи с отглеждането на собствените си деца  Confused

# 62
  • Мнения: 9
аз давам по две лъжички сок и смятам че това е добре но ако организма на детето понася добре дозата защо да не увелича тази доза след време.само защото се смята че ранното захранване е грешно да лишавам детето от различни вкусове.аз също смятам че нетрябва да се прибързва със захранването с твърди храни но сокче защо не.зависи от детето нали?а пък и всеки добър родител се съмнява в себеси затова си говорим и споделяме мнения в тези форуми.

# 63
  • Мнения: 5 713
Не смятам, че си права: сокчето да се предпочете пред твърдата храна, този концентрат?!

# 64
  • Мнения: 1 173
здравейте и от мен
аз Дида (сега на 6) я отгледах в Бг, и там ме съветваха  сокчета , после пюре от 3.5м . не сме имали никакви проблеми, но сега бебето Матю си го захранвам по съветите на тукашните педиатри - започнахме с оризова каша прибавена към кърма, от 5м, към края на 5тия м. започнах да давам зеленчукови пюрета, за плодовите още изчаквам да стане поне на 7м (сега сме на 6.5м) . Вода не пие, поема си я чрез кърмата или формула( нямам достатъчно кърма и се дохранваме веднъж на ден).

# 65
  • Мнения: 22 887
аз давам по две лъжички сок и смятам че това е добре но ако организма на детето понася добре дозата защо да не увелича тази доза след време.само защото се смята че ранното захранване е грешно да лишавам детето от различни вкусове.аз също смятам че нетрябва да се прибързва със захранването с твърди храни но сокче защо не.зависи от детето нали?а пък и всеки добър родител се съмнява в себеси затова си говорим и споделяме мнения в тези форуми.
Не само се смята,че късното захранване е правилно-има доказателства за това.Не е въпрос дали детето понася или не сока,дали му се услажда,въпросът е да не се товари излишно храносмилателната система на бебето,която поне до 5м,.не е пригодена да поема нищо друго,освен мляко.Има достатъчно информация,подкрепена с доказателства в нета и не смятам,че 2/3 от педиатрите в световен мащаб грешат,а шепата бг педиатри,учили теориите на ранното захранване са прави... Rolling Eyes

# 66
  • Мнения: 313
А Емануил все още не иска сок. Аз му предлагам, но той категорично отказва. Явно е по- умен от мен  newsm78  За педиатрите няма какво да коментирам  #Cussing out масово не са си направили тртуда да си подновят познанията. Абсолютно във всяка област има нови неща, изследвания, но нашинките педиатри нищо не ги вълнува. Както би казала една позната "спрела работа".

# 67
Здравейте аз  на моята Тина и дадох сок на 3 месеца но него хареса сега и давам пюрета от сливи и круши започнах с една лъжичка първия ден след това втория две и ето че днес по едно цяло от малките бурканчета на hi pp! Чувства се добре само че поне веднъж на ден ачка зелено но това е  от първия месец слушам педиатърът ,а след седмица започвам и със зеленчуковите пюрета

# 68
  • Мнения: 6 243
Тя темичката е старичка ... чак се изненадах, като ми изкочи в новите публикации.

Тук всеки е на мнение, че майката сама си взема решенията за захранване на басата на своя информиран избор. И на здравия си разум.
Единственото, което е добре да направиш, е да обсъдиш с педиатъра си това, дето "ачкате" в зелено.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 28
Здравейте,моята госпожица е на 4.5 м. давам и по малко сок от ябълка и круша тях ги пие но според докторката трябва вече да яде и пюрета но тя упорито ги плюва-тя настоява но аз смятам да не я насилвам.Имам кърма и смятам да си я храня с нея докато  имам.

# 70
  • Мнения: 62
Съгласна съм със статията, публикувана от Бу. Нашият педиатър също ни препоръча да не даваме сок, а пюрета и по-късно настъргани плодове, за да не лишаваме детето от ценната целулоза. За разлика от много педиатри, той никога не е бил краен и когато наивно го попитах дали да давам сокчета от третия месец, при положение, че още кърмех, търпеливо ми обясни защо препоръчва изключително кърмене до шестия месец, впоследствие ни препоръча и седмия да останем на кърма и добави: "Все пак вие ще решите, но аз като педиатър и взимайки предвид наблюденията ми над детето, ви препоръчвам това"

# 71
  • Мнения: 16
ние като направихме 1 месец и лекарката каза да му давам по 20ml сокче всеки ден.дадох един път  около 10 ml и го повърна веднага и повече не съм давала.сега е на 2 мес. и половина и няма скоро да му дам

# 72
  • софия
  • Мнения: 2 140
Нашата педиатърка ме караше да му давам сок от втория месец. ooooh!Синът ми беше с ужасни колки,
просто си представям,ако не четях и не се интересувах и я бях послушала, щях да си довърша
детето.Сокове започнах да  давам от края на шестия месец,но на малчо не му харесват.Човекът
си предпочита водата. Peace

# 73
  • Мнения: 4
Абсолютно съм съгласна, че ранното даване на сок не доставя никакви полезни вещества за организма на бебето. Много хора не четат, не се информират достатъчно и действат на сляпо, било то от неопитност, било то от доверие към педиатъра и т.н. За съжаление повечето педиатри не са си обновявали библиотеката от много отдавна, от което страдат малките невинни бебешоци.

# 74
  • Мнения: 1
Дъщеря ми е на 3м и  половина  и от две седмици давам сок от ябълка с лечебна цел (тя ака на 7-9 дни веднъж). От днес ще започна и круша да й давам, ако и това не помогне минавам директно на пюре от сини сливи.
Това е по съвет на педиатърката ни и аз напълно съм съгласна с нея. За сега сокчетата ни харесват. Понякога връща по малко, но то е нормално. Друга разлика не съм забелязала сега

Общи условия

Активация на акаунт