За нощното напикаване

  • 13 461
  • 107
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 761
Дъщеря ми е на 6г и 3м и все още се напишква нощно време. Опитвах какво ли не- вдигане нощно време, ограничаване на водата, но уви! От няколко дни насам обаче се събужда суха поне два пъти, което ме навежда на мисълта, че всичко е преодолимо.Днес ходихме на лекар и хубавото е, че няма никакви увреждания на вътрешни органи. Предписа и лекарство което се пие по схема. Dkipenak- нищо не ми говори и Имунобор уро. Някой чувал ли е за тези лекарства нещо?

# 76
  • Мнения: 2 829
Мили майки, преди да напиша моя пост искам изрично да ви кажа, че нито имам за цел да звуча поучително и назидателно, нито пък смятам, че моя начин е най-правилен.
Но-на моя син му махнах нощния памперс като беше на 10-11 месеца. Първо махнах нощния, после дневния, защото нощния ми беше по-лесно да махна. Но той спи до мен и още няколко месеца преди да му махна памперса вече бях свикнала да разбирам кога се буди да суче и кога да пишка. Все още се случва да се напишка 1-2 пъти в месеца, но все по-ясно показва детето че му се пишка и се старае да ме събуди преди да свърши работата.
Единствената причина да пиша в тази тема е, че си мисля, че и при по-голямо дате може да действа този подход-да спите близо до детето известно време и като се размърда нощем да го вдигнете и да го занесете там, където пишка. Децата ако не да се събудят напълно поне се поразсънват леко преди да се изпишкат. Предполагам обаче, че просто им е топло, приятно и сънено в леглото и не им се иска да стават. Може би, ако майката направи усилието вместо детенцето поне за известно време то постепенно само ще свикне да става до тоалетната.
Надявам се да съм ви била полезна.

# 77
Като дете съм имал този проблем. Преди време ми светна как съм го решил. А сега имам доста по- дълбоки познания по въпроса, добити по съвсем различни поводи. Мисля че съм открил главната причина за напикаването. Мога да напиша един хубав материал, ако разбира се има интерес. Но първо ще прегледам написаното. Ще пиша само ако има интерес.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Добре де, кажи как накратко, а после редактирай труда.  Wink

# 79
  • Мнения: 605
като се размърда нощем да го вдигнете и да го занесете там, където пишка. Децата ако не да се събудят напълно поне се поразсънват леко преди да се изпишкат.

При нас и това не действа - спи си на тоалетната чиния и това е. Даже 1-2 пъти ми говори: "Спи ми се, остави ме да си спя, моляяя те".
Доста тежък сън има. Веднъж като беше заспала в колата, баща и докато я пренасяше, пред вратата се опита да си отвори очите и да каже нещо, но не успя и .. се изпишка в ръцете му.

# 80
  • Мнения: 3 271
woltron4o, разбира се, че има интерес. Пиши, когато имаш време. Поне на кратко

# 81
  • Мнения: 605
като се размърда нощем да го вдигнете и да го занесете там, където пишка. Децата ако не да се събудят напълно поне се поразсънват леко преди да се изпишкат.

Сега открих и такава теза за този начин за справяне с проблема:

"Трудно събуждане, когато е пълен пикочният мехур.
Независимо дали са склонни към подмокряне или не, има деца, които се събуждат много по-трудно и буквално "проспиват" ходенето до тоалетна. Всъщност много родители без да разбират, сами съдействат за подмокрянето, като в желанието си да "се справят с проблема" събуждат детето през нощта, за да се изпишка. Дори и детето да е заспало, те пак го слагат на гърнето. След като веднъж се е установила подобна рутина, по някое време на нощта, детето започва да сънува, че е дошло време за "пиш" и се изпуска в леглото. Добре е в този случай родителите да престанат да будят детето, дори и подмокрянето да продължи още за известен период от време."

# 82
  • Мнения: 2 829
като се размърда нощем да го вдигнете и да го занесете там, където пишка. Децата ако не да се събудят напълно поне се поразсънват леко преди да се изпишкат.

При нас и това не действа - спи си на тоалетната чиния и това е. Даже 1-2 пъти ми говори: "Спи ми се, остави ме да си спя, моляяя те".
Доста тежък сън има. Веднъж като беше заспала в колата, баща и докато я пренасяше, пред вратата се опита да си отвори очите и да каже нещо, но не успя и .. се изпишка в ръцете му.
Само като си представя такова спящо полуразсънено дете и ми става много мило! Heart Eyes
Не знам дали е същото при по-голямо дете, но при моето мишле изпишкването става така: той започва да се върти в леглото, аз го гушкам и го вдигам полулегнал над легенче (така че аз седя на спалнята, легенчето е в краката ми), казвам му "пишшшшшш" и го изчаквам да се изпишка. Малкия пишка със затворени очи. Преди да се изпишка се върти, като се изпишка въздъхва облекчено и заспива тутакси-оставям го на леглото и му обувам гащите а той вече е припаднал.
Ако трябваше той да направи някакво усилие-например да седи със собствени сили-едва ли би го направил. Дано като порасне да става сам-но като чета как описваш твоята сладурана, струва ми се, че и мойто ще е такова, т.е. явно ще трябва аз да се будя да го изпишквам (просто случката дето се е опитала да каже нещо и се изпишкала в ръцете на таткото ми изглежда много близка до поведението на моето мишле)

# 83
  • Мнения: 2 829
Сега ме свърли в размисъл с тази статия newsm78
Иначе аз самата съм имала такива сънища-как ми се пишка, като дете. Явно съм била голяма, щом си спомням. Случвало ми се е и да се напишкам, но в повечето случаи се събуждах. И много явно си спомням защо се събуждах-майка ми ми беше разказала, че тя самата е имала такива сънища. И винаги в съня си се сещах за нейното обяснение, и че това трябва да е сън-и успявах да се събудя.
Много странно звучи, нали? Не си бях спомняла за това отдавна Simple SmileДали не съм се напишквала и аз нощем и затова мама да ми е разказвала тази история със съня? Ще трябва да попитам Simple Smile

# 84
Питах нашите и се оказа че до 3-ти 4-ти клас е било  Grinning . Това което имам в главата са мисли от различно естество. Досега така съм писал статии на друга тематика. Като ги свързвам и обхващам цялата (доколкото ми е възможно) картинка. Иначе вероятно ще се получи объркана и несвързана боза. А специално на тази тема - имам познания които са далеч от средностатистическото разбиране за живота и нещата от него. Затова предпочитам да се по информирам малко.

# 85
Нощното напикаване (както и за дневно може би се отнася)

Искам да предупредя че не съм учил нито медицина, нито психология. Знанията ми относно този проблем са почерпени от статията във този портал, относно този въпрос, както и от 5-те страници които прочетох в темата тази сутрин. Във писането също не съм бил отличник, тъка че ме извинете за разни грешки в текста. Съзнавам че този проблем е бил далеч в детството ми, докато за вас той е-настоящ, отминал наскоро или в далечните спомени.

1 Защо се напикава детето - защото не може да се устиска. За да се избегне изпускането по време на сън, трябва да привикне да стиска докато отиде да си свърши работата на правилното място. Ако ще и да го дигате по няколко пъти и да се изпика, то все някога трябва да привикне само - да става или да задържа течността докато се събуди и отиде да си свърши природната нужда, където трябва. При варианта с буденето, предполагам че сънят се нарушава (но това е в областта на предположенията) и като решение означава да се буди, вместо да стиска. Доколкото разбирам от мненията - някои деца се изпускат по няколко пъти, докато спят. Това трябва ли да значи че ще ги вдигате през няколко часа и ще ги дебнете интуитивно кога се готвят да свършат работата в леглото? Ако детето се приучи да става нощем, винаги вместо да задържа до сутринта, то какво постигате. Спокойствие за вас и отлагане на проблема - детето ще става на сън (дали ще се събужда или не) то ще става. Не знам дали е нормално (който и да определя какво е нормално за детето - поема голяма отговорност), да става всяка вечер за да отиде да се из-пишка.
2 Защо детето се изпуска по време на сън?
За да си отговорим на този въпрос, първо трябва да разберем какво представлява природата на сънуването. Т.е. в какво състояние се намира човек докато сънува/спи. Ето и някои не особено широкоразпространени представи за това, които аз мога да приема само като предположение. Но е по-добре да се предположи всичко възможно, което може да е свързано и да се търси решение на проблема. Другият вариант е, експерименти с детето на принципа на интуицията (вътрешното знание/предчувствие/предположение - което в много случаи е правилното), тотото или всякакви съвети за деца. А детето е уникално като всяко друго и мисля че като такова - експерименти по рецепта на принципа на - пробата и грешката (подобрени и влошаване) не са от най-приятните за никого. Най-малкото за детето.

Източник - http://www.beinsadouno.com/articles.php?id=49

"Различията в психичната активност по време на сън се дължат на различните фази, през които минава съня. Според учените има две основни фази на съня: фаза на бърз сън и фаза на бавен сън, които се различават по своите физиологични, психологични и поведенчески реакции. При бавния сън спящият диша бавно и много дълбоко, съзнанието почти не присъства, обмяната на веществата е сведена до минимум. Събудени в тази фаза, хората са дезориентирани и рядко си спомнят какво са сънували. Промяната към бърз сън е много осезателна. По време на бърз сън, наричан обикновено “сън с бързи очни движения” или “REM-сън” (REM – Rapid Eye Movements), очите под затворените клепачи извършват изключително бързи движения."



На диаграмата по-горе са изобразени три вида изследвания – ЕЕГ (електроенцефалограма), ЕМГ (електромиограма), ЕОГ (електроонкулограма) съответно по време на будност, REM сън и дълбок сън. ЕЕГ измерва електрическите импулси в мозъка, ЕМГ измерва мускулната активност, а ЕОГ – движението на очите. Забелязва се, че диаграмата на REM съня и тази на будността при ЕЕГ и ЕОГ измерване са много близки.


<<<
"Като съвсем малки деца сте използвали относително по-малка част от мозъка си. Мозъкът на едно малко дете функционира главно на честотите Делта и Тета, най-бавните честоти на мозъка. Пораствайки, сте започнали да използвате все по-голяма част от мозъка си. Между 7 и 14-годишна възраст, мозъкът ви е започнал да функционира повече на ниво Алфа. От това ниво Алфа сте започнали да развивате тази част на мозъка, която се свързва с честотите Бета."

"Схемата на степените на развитие на мозъка изобразява представите ни за тялото, мозъка и съзнанието. Разделя се хоризонтално и вертикално. Лявата страна представлява тялото, централната част - мозъка и дясната част - съзнанието. Линията с числата показва колко бързо пулсира мозъкът."
(цитати и диаграми от книга за методът Силва)>>>

Важно е да се отбележат няколко факта: първо, с течение на сънуването продължителността на REM-съня се увеличава всеки следващ път, като последният REM сън може да продължи около час. Второ, интервалите между две REM фази на сънуване намаляват до около 15-20 минути след 8 часа сън. И трето, за 5-6 периода на REM фази на съня човек се събужда 10-15 пъти на нощ, но обикновено не помни за това.

ЕЕГ измерва електрическите импулси в мозъка - будно състояние и REM състояние на сън (Сънят на изток се нарича и преживяване в астралния свят - затова на места ще го наричам и така)
ЕОГ – движението на очите. Когато сме будни си движим очите- когато сънуваме - (по филмите - също)

Може да се забележи че по тези 2 показателя будното състояние и състоянието на сън да доста сходни.

При цикли на съня - явно се вижда че алфа - сънуването е през определени интервали. Като във "дупките" между тях нивото на мозъчните импулси/секунда значително се променя - възможността за осъзнаване - рязко намалява.

При "техниката" със ставане по време на сън/след събуждане, за да се из-пишка. То е желателно да се "на цели" момента когато е във Рем-бърз-алфа-сън (занапред ще използвам просто алфа-сън), защото е ми/с са по-близо до тези във будно състояние, както и показателите на ЕОГ.

Друг незасегнат проблем- просто предположение. При източните народи има една представа за света, при която децата идват от астралният свят - т.е. този на алфа нивото. От там могат да носят доста "товар" емоционален, някакви спомени и т.н. Като всичко това да се осъзнава по време на сън, когато са по-близо до алфа, тета и делта нивата. През това време, детето може да преживява много неща. Какво се случва обаче не се и наемам да предполагам. Това може да окаже ефект - уплаха у детето - напишкване по време на сън, както и други емоционални причини във самият сън, за да се изпусне. Това е изцяло във областта на предположенията и като такова го споменавам, просто защото детето е по-важно от изградените представи за света.

Съвети за решаване на проблема:

1 Добре е да се направят изследвания, за да се установи има ли физиологични проблеми при детето.
2 При отрицателен резултат от 1-вое хубаво да му се създаде
ДОБРА ОБСТАНОВКА ЗА СЪН - "Предполагам обаче, че просто им е топло, приятно и сънено в леглото и не им се иска да стават." . Както се спомена във темата - хубаво е да няма и течения. Студът допълнително помага на детето да се напишка по време на сън.
3 Течностите - чисто биологически ако колкото повече пиете вода, толкова повече дискомфортът, когато течността иска да се освободи от организма нараства. Мисля че е погрешно да се счита - повече вода, по-голяма вероятност да се напишка. Защото детето може да става и по няколко пъти и да пишка по малко. Но дискомфорт може да се причини и от малко вода. Не можете да го накарате преди сън да изпишка всичката течност, която евентуално ще реши че иска да излезе през следващите 8-12 часа (по време на сън). Повечето вода, прави по-проблемно самото устискане, поради по-голям дискомфорт. Както ако се изпие чаша вода и 2-3 литра вода.
4 Лекарства - тези които действат на психиката, не ми вдъхват доверие, защото се месят в естествената природа на детето, когато е още малко. Кое е нормално или не, не знам кой може да определи във случая. Вероятно има случаи когато лекарствата са необходими и когато не са. това е лична преценка на всеки родител.
5 Помня че съм хапвал няколко зърна кафе по нечие предписание вечерно време - явно за да повлияе на съня. Не бих го препоръчал.
6 Ставане 2 часа след заспиване - Изглежда метода се радва на внимание. Незнам какви са доводите на лекарите за подобно действие. Мога да кажа само, че това влияе на детският сън и който го смята за решение, се меси във естествената природа на сънят на детето. Някои хора имат големи проблеми със съня, докато при децата ако го има - то не съм чувал - рядкост. Сънят е важен.
7 Памперсите - както сметнете за необходимо - но смятам че е неуместно да се използват като психологически мотиватор за прекратяване на проблема. Може би е едно от най-добрите решения, но тъй като всяко дете е различно, то най-добре е родителя и детето да си решат. (тук го написах лошо, но ако спра, надали ще довърша статията скоро, а се надявам да разберете какво се опитвам да кажа).
8 Психологическите "игри" - Има моменти когато детето (по спомени  Sad ) усеща че този път сънят ще премине без произшествия. Дори може да каже на родителя, че тази нощ няма да има проблеми. Това може да бъде така но и да не е. Тъй като сънят в алфа ниво, е главно не съзнаван (може да има осъзнато сънуване, но нямам информация за такова при децата, а дори и да има, то явно те не разказват на сутринта за него, т.е. не помнят) то там физиологичният процес, да устискването е подчинен на подсъзнанието, а не на съзнателното решение преди сън - тази нощ всичко ще е ОК. Поради което по време на сън в подсъзнанието на детето - където то не осъзнава, може да се случи нещо което да го доведе до напишкване. Тъй като подсъзнанието действа и във будно състояние (някои неща, които сме се "автоматизирали") да правим. То "нещо" в подсъзнанието може да внушава на детето че всичко ще е ОК, а по време на сън, да причинява напишкване. По този начин:
1) детето губи увереност и т.н.
2) родителят се обърква и т.н.
3) създава се предпоставка за недоверие на детето във собствената си преценка, предположение че следващият път като каже на родителя, може да се очаква същото изпълнение и т.н.
Създава се психологическа представа за самото уверение на детето и предположение за това какво ще стане.

9 Най-много ми допадна - това да се смени намокреното, без детето да се буди и да се остави да спи в добри условия. Но при няколко напишквания, както и такива които са "до раменете" това изглежда трудно и невъзможно приложимо.
Оставя се детето да спи през цялата нощ, без да му се влияе по време на сън.
10 Изпишкването докато спи- може би също е добър вариант, но там родителя действа, когато детето е във състояние на сън, а това надявам се да няма странични ефекти.

"Но братовчед ми се напикаваше нощем до към 12-13 си година. Запомнила съм от лекарите, по които го водеха тогава, че НЕ ТРЯБВА да се вдига нощем да пишка. Просто ако не се

събуди сам, а го събудят, детето пишка в полусънно състояние. Това още повече автоматизира пишкането на съм, вместо детето да свикне да се буди само, за да ходи до тоалетната."
Когато се влияе на подсъзнателно ниво, влиянието може да бъде силно. След което, да е спокойно да пишка на сън, а проблема да остава.

11 Пишкането по няколко пъти - ако е поело повече течности, може да ги освобождава на няколко пъти. НО и при по-малко може да освобождава по-малки количества, вместо всичко наведнъж. Може и причината да е друга.
12 Водили са ме и на екстрасенс-ка (при положение че та-ти е доста прагматичен, щом са стигнали до там, не знам какво му е било в главата вече  Mr. Green).Иска ми се да знам какво ми е правила, но няма как Sad . Оправил съм се след кални бани на Сапарева баня. - Защо - загряващият ефект може да прави нещо. Планината има по-различна енергетика и въздействие. Самият престой на планина вероятно също помага. (това море - ех мода мода) Повече инфо http://www.beinsadouno.com/index.php
13 Ами то не остана Simple Smile може би пропускам да се сетя за нещо. Йогата хармонизира духа и тялото - подходящо е за по-големите. (ефект не мога и да предполагам). След 7 години йогата е нормално занимание, според специалисти йогисти.

14 Как да приучите детето да стане и да се изпишка:

Трябва да се "програмира" подсъзнателно действие, при сигнал за "пишка ми се".

Методът Силва е особено подходящ (има книги и инфо в нета)
Накратко - брои се от 100 до 1 като се отпуска на всяко число. (за да може ми/с да намалеят и да се приближи до алфа нивото), когато спокойно си представя каквото иска - примерно- пишка му се на сън и става до WC-то. (10 дни 100-1), 10(50-1), 10(25-1), 10-1 << цифрите се изобразяват умствено и се брои в обратен ред голямо към малко число>>(разбира се може да се прави със по-малко цифрички - стига детето да му харесва. Важното е да се научи да се успокоява.
Мисленото въздействие на самото дете върху това - когато му се пишка да стане и отиде където трябва- е много важна. Вкара ли се това действие във подсъзнанието (това което действа по време на сън) смятам за голям напредък.
Не знам при този техника дали ще се получи, но мисля че е безопасно да се опита.

15 Устискването- Подобно на горното - когато му се до пишка да стиска и отиде до WC-то. Но може съзнателно да се стреми да стиска във будно състояние - известно време, след което това да се превърне във несъзнателен рефлекс (т.е. рефлекс във подсъзнанието - състоянието в което е когато спи) и така да се "само програмира" когато му се до пишка във будно състояние.

Методите със "програмиране" са безопасни от една гледна точка, но вкарани веднъж във не съзнаваното, не знам как се изкарват от там, във случай на нужда. Занимавал съм се със метода силва, но съм го съчетавал със други методи и е подобно на описаното по-горе. Разбира се приложено за други неща.

Не съм се ровил из книги, но бих препоръчал рецепти на Ванга (ако има за проблема), както и На учителят Дънов.

Със тази статия единствено желая да помогна. Не целя реклама на нещо или някого. Доста голяма стана, но се надявам да съдържа достатъчно полезна информация. Приветствам мнения и коментари. За първи път пиша на тематика на която съм толкова "бос" за това моля да ме извините ако засегна някого. Вероятно съм писал във мъжки род на доста места - но това е чернова. Ако има въпроси - моля.

Желая ви приятен и хубав ден. За публикация на статията на други места, желая да бъда уведомяван и е хубаво да се редактира граматически.








# 86
  • Мнения: 8 769
Напоследък си мисля, дали пък ако започнем постепенно да изместваме изпишкването все по-напред няма да стане номера? Например, ако сега я изпишкваме около час и половина след като заспи, постепенно смаляваме времето, след седмица - след час, на втората - след половин час и накрая - без да я вдигаме...  newsm78 Мислите ли, че може да се окаже успешно?
Според мен зависи от детето. И все пак, аргументите да не се събужда през нощта ми харесват, вписват се в моята лигика. Защо обаче детето не може да се събуди и когато вече е мокро и студено? Защото моите и двамата са така.
И още нещо-пробвали сме изместване на пишкането-не се получава при нас. Просто си се напикава по-късно през нощта пак и това си е.
Хомеопатията при всички случаи ли помага и кое по-точно хомеопатично средство е излекувало успешно нощното напикаване?Споделете!
По принцип би следвало да помогне.  Но кое средство-няма как да ти кажа, защото за всеки човек хомеопатичното лекарство е различно.
До момента лекуването на децата ми с хомеопатия е повлиявало на периоди. Повече инфо-в хомеопатичния форум.

От вчера К иска пак да спи с памперс. ooooh! Защо, не мога да си обясня....

# 87
  • Мнения: 3 271
Raffaello, това знам и аз, а и са го потвърждавали всички доктори, при които са ме водили родителите ми като малка. Така че аз не го практикувам.  И точно това ми обясняваха, за дълбокия сън, че не успявам да се събудя и т.н.

woltron4o, това си е направо научна статия. Ще я прочета по-подробно след малко. Благодаря за труда!

# 88
  • Мнения: 61
Ох, много ми помогнахте! Имам близначки на 4 години и няколко дена, от лятото без нощни памперси. Но когато на есен се върнахме у дома от морето, където бяхме месец и половина при баби и деди, започнаха да се напишкват почти редовно, поне едната на нощ, но понякога и двте два пъти за една нощ - предтавяте си, какво е. Хем се безпокоя за тях, хем не мога да се наспя и сам изнервена после... Тази нощ си казах КРАЙ!, връщам памперсите. Но на сутринта реших, че май не е добре - пуснах им Том и Джери и седнах до компютъра да търся, да чета...
Ще издържа! Ще ги будя по времето, когато обикновено се напишват - досега ме мързеше, и така не си доспивам... Да живее пералнята!
Така че благодаря! Бистренето на мнения тук раздвижва мислите и те понякога си идват на мястото   bouquet

# 89
  • Мнения: 202
Здравейте момичета, темата много ме вълнува, дъщеря ми е на 7г и 8 мес. и всяка нощ ставам в 2 за да я изпишквам, иначе не "издържа" до сутринта; опитвахме какво ли не, но проблема засега си стои; колкото до мен-свикнах съня ми да е накъсан, да съм недоспала на работа и т.н.;всеки казва, че в един момент ще го преодолее, но кога??

Общи условия

Активация на акаунт