соево мляко

  • 3 749
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 915
Алергиите към соевите растения обикновено се срещат при новородените, на които им са давани соеви рецепти, но може да се прояват и при по-големите деца, които пият соево мляко. Други храни, съдържащи соеви протеини и могат да причинят алергични симптоми при децата се съдържат в тофуто, мисо супата, соевите сосове, храни, приготвяни със соево олио, вегетариански бургери и хот-дог. Избягвайте също и тези, в чиято рецепта е са включени лицетин, емулгатори, хидролизед или натурални зеленчукови протеини.

АЛЕРГИИ - ПРИЧИНИ И ЛЕЧЕНИЕ


Какво мляко трябва да приема алергичното дете и кой трябва да го предпише?
Млеката за деца с алергия към кравето мляко влизат в групата на диетичните. Основно се използват два вида - едните са от групата на хидролизираните, а другата група са соевите млека. По-голямата част от хидролизираните млека се правят от краве мляко, но белтъкът в тях е разграден до фрагменти, които не могат да предизвикат алергия. В България тези млека се заплащат от Здравната каса. Майката получава протокол, който й ги осигурява безплатно, което е добре, защото цените им не са ниски.
Тези млека са от 3 различни генерации, имат различия помежду си и по вкус. Най-добри качества и вкус имат млеката от трета генерация. Лекарят преценява кой вид да изпише. Втората възможност е детето да получава соево мляко. Соята неслучайно е избрана като източник на белтъци - от всички растителни белтъци тези на соята са с най-високи биологични качества. Основният й недостатък е, че сама по себе си соята е дори по-силен алерген от кравето мляко. Затова в световната практика има принципи при избора на млека: соевото мляко не се препоръчва на деца до 6-месечна възраст, не бива да се използва в случаите, при които детето е фамилно обременено, и когато алергията е свързана с храносмилателния тракт. Ако резюмираме - соевите млека се прилагат при фамилно необременени, големи деца, които имат само кожен синдром.


Алергичното дете (статия от Доц. М. Маринова)

Защо да не се ползва соево мляко за бебета:

Соево адаптирано мляко

Въпреки че 25% от хранените с адптирано мляко бебета в Америка, приемат някакъв вид соево адаптирано мляко, ние препоръчваме родителите да започнат със стандартно адаптирано мляко на основата на кравето мляко, освен ако не им е препоръчано дтуго от техния лекар. Соевите адаптирани млека са станали алтернатива за пеленачета, алергични към кравето мляко. Някои бебета са по-малко алергични към соевия протеин отколкото към протеина в кравето мляко. И все пак имаме следните въздаржания към соевите формули:

Въпреки че изкуствените бебешки млека на основата на соя са по-малко алергенни за някои деца, между 30 и 50 процента от пеленачетата, които са алергични към кравето мляко, са също така алергични и към соята.
Няма прецедент в природата млад бозайник да се храни с протеин на основата на растение. През 1970 година е открито, че в соевите протеини липсват някои аминокиселини, от които бебетата се нуждаят. Например метионин, карнитин и таурин трябва да се прибавят от други източници. Не само, че в соевия протеин липсват аминокиселини, защото растителните протеини по принцип не доставят същия растеж като животинските протеини, но се налага да се добавят много други съставки за да може соевото адаптирано мляко да си навакса за своето по-ниско качество. Според аминокиселинния профил, поне в All-Soy, няма нито карнитин, нито таурин. Въпреки че настоящото биохимично познание е поправило някои от предишните проблеми със соевия протеин за бебета, ние все още се намесваме в рецептата на майка природа, което ни води до заключението, че храненето на растящи пеленачета със соево адаптирано мляко е все още експериментално. Растителния протеин е полезен за по-големи деца и възрастни, но протеинът направен от големи бозайници за малки бозайници е идеалният за бебетата.
Друг проблем със соята е, че самият протеин съдържа фитати които задължават калций и фосфор. За да се избегне недостигът на калций и последиците в костната минерализация, съдържанието на калций в соевите формули е обикновенно 20 до 30 процента по-високо от това в млечните формули.
Тези фитати също задължават желязо и цинк. Като резултат от това откритие, изкуствениете соеви бебешки млека като Carbnation, Allsoy и Mead Johnson’s Prosobee са прибавили допълнително желязо и цинк. Isomil’s Soy Formula (произведено от Ross Laboratories) не съдържа повече цинк или желязо от млечната си формула. Изследвания направени от Ross Laboratories показват, че кръвно-минералния профил на бебета хранени с млечна или соева формула не е различен.
През 1996г. комитета по хранене на Американската академия на педиатрите са изказали загриженост относно повишеното съдържание на алуминий в соевите адптирани млека и възможното интоксикиране на пеленачетата. Въпреки, че Американската академия на педиатрите стигна до заключение, че повишеното съдържание на алуминий в някои соеви формули не изглежда вредно за пеленачетата, факт е, че всъщност никой не знае. Поради тези притеснения и изследванията показващи ниска костна минерализация в недоносените бебета хранещи се със соева формула, комитетът по хранене на Американската академия на педиатрите препоръчва соевото адаптирано мляко да се дава на доносените и да се избягва при хранене на недоносените и малките за възрастта си бебета.
Соевото адаптирано мляко на времето се е препоръчвало рутинно за пеленачета с история на млечна алергия в семейството с надеждата да се предотврати развитието на алергии. Изследванията не поддържат идеята, че  започването на соево адаптирано мляко на новороденото ще намали по-късните инциденти на алергия. Също така последни изследвания отричат твърдението, че бебетата имат по-малко колики със соевото адаптирано мляко. Сравнения между адптирано мляко на основата на кравето мляко и на основата на соя показват, че соевата формула не намалява риска от колики при пеленачетата. Поради тази причина, комитетът по хранене на Американската академия на педиатрите не препоръчва използването на соева формула в рутинното третиране на колики или при пеленачета, потенциално алергични към кравето мляко. Вместо соя се препоръчват хипоалергенни адаптирани млека.
Даването на соя във ранните месеци преди затварянето на червата може да предизвика алергии към соята по-нататък. Тъй като соята се използва като допълнение към много американски диети, това е сериозно притеснение.
Соевите формули съдържат около 33% повече сода отколкото стандартните формули на основата на краве мляко, а и адаптираните млека са по принцип по-солени от човешкото мляко. Не е диетологично разумно младите небца да се приучват към солените вкусове. Не е разумно да се дава солено адаптирано мляко на бебето, освен ако не е абсолютно необходимо.
Източниците на въглехидрати в соевите адаптирани млека са още по- голяма причина за притеснение. Както има война за суроватката между производителите на адптирани млека, сега изглежда че така има и захарна война. Enfamil сега рекламира “без трапезна захар” в тяхната соева формула Prosobee, така, че сега те използват царевичен сироп вместо сукроза. Дали това е много по различно? Някои диетолози предпочитат обикновената трапезна захар пред царевичния сироп. Царевицата сама по себе си е алерген, а царевичния сироп е много сладък.
Тъй като соевите адаптирани млека са направени от зърнено “мляко” а не от краве, те естествено не съдържат лактоза. Проблемът е там, че лактозата е захарта в човешкото мляко и в млякото на всички други бозайници. В природата няма причина бозайниците да се хранят с мляко, което не съдържа лактоза. Лактозата е ненатоварваща за червата захар, която увеличава абсорбирането на калций и спомага за колонизирането на тези малки черва с полезни бактерии. Докато несъдържащото лактоза адаптирано мляко помага на пеленачетата с непоносимост към лактозата (което е много рядко срещано явление в първата година от живота), това наистина е мамене на майка природа. Тъй като соята не съдържа лактоза, соевите адаптирани млека често се препоръчват за пеленачета, които развиват временен недостиг на лактоза, следващ чревна инфекция. Изследвания върху това дали помага или не показват смесени резултати. Американската академия на педиатрите не препоръчват рутинното използване на соево адаптирано мляко при пеленачета, възстановяващи се от диария, а предлагат да се използва само при бебета с временна непоносимост към адаптираните млека на основата на краве мляко. 
Нашето заключение: Освен ако не е препоръчано от вашия педиатър, соевите адаптирани млека:

Не бива да се използват рутинно при бебета с история на млечна алергия в семейството, с надежда да се предотврати по-късна алергия.
Не бива да се използва като заместител на адаптираните млека на основата на краве мляко, освен ако детето не е с доказана алергия към тях.
Не бива да се използват за предотвратяване или третиране на “колики”, освен ако не са предписани от лекар.
Не бива да се използват при недоносени или малки за възрастта си бебета.

Хранене на бебето с адаптирано мляко

# 16
  • Мнения: 174
фризо имат соево мляко, мисля че се казваше Фризосой. Специално за деца с алергия към белтъка на кравето мляко.
точно така се казва но то не се дава без причина пък и е още по гадно на вкус

# 17
  • Мнения: 4 915

Соята се води като алерген - да, но не и СИЛЕН  и не като мляко...

Алергията към соята е алергия към соевия протеин.
Соевото мляко съдържа соеви протеини.


# 18
  • Мнения: 1 896
басилиск ако соевото мляко се пие от кърмачки,тези фитоестрогени преминават ли в кърмата?малката получи някаква форма на АД и ми казаха да намаля млечните продукти,но да не ги спирам съвсем заради калция.та се чудех ако пия соево мляко ще си набавям калций и ще се разбере по бързо дали обривът на дъщеря ми е от белтъка в кравето мл.

Ами има и млека на основата на ориз или зруги зърнени култури, аз лично бих предпочела тях за заместител, още повече че соята няма гаранция дали не е генно модифицирана.
Относно калция трябва да четеш опаковката. Никое от тези млека не е естествен източник на калций, но поне в чужбина има практика за се обогатяват с калций. На българските не съм забелязала да пише че са обогатени, ама и не съм гледала в последните 2 години, тъй че прочети.


Може да се пие по всяко време и състояние. Ако някой има опасения за соевото мляко нека първо да се осведоми и да прочете съответната литература - не е опасно!!!

Точно това правим - информацията за фитоестрогените в соевото мляко ми е от списание Ecologist от 2006 в специален брой посветен на проблемите на бебешките храни. Все пак при бебетата става дума за изключително хранене с този продукт, а не за по чаша-две дневно в менюто на бременната например. Но аз не бих пила соево мляко през бременността си въпреки това. И без това сме изложени на прекалено много естрогеноимитиращи химикали у дома и от замърсената околна среда.
А също в последния брой на Economist има статия за нови изследвания, сочещи че бумът на затлъстяване в последните години вероятно се дължи и на повишените нива естроген, които имаме всички от месото и химикалите.

Общи условия

Активация на акаунт