Ленено семе - здраве отвътре

  • 155 003
  • 320
  •   1
Отговори
# 75
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Да предупредя, че ленено семе не се дава на деца. Мисля, че забраната беше за деца под 12г възраст. Тъй пишеше на един етикет.
Сега като ровя из нета срещам рюцепти за деца.. Мъх.. Ще потърся повече хинформация.

Търсих, не намерих конкретно защо не препоръчват ленено за деца, освен, че слабо били изследвани реакциите. Обаче попаднах на твърде хубава статия, дано не сте я публикували, че да не се повтарям.

Последна редакция: пн, 21 май 2007, 10:18 от небесна красТавица

# 76
  • Мнения: 1 080
.......... Обаче попаднах на твърде хубава статия, дано не сте я публикували, че да не се повтарям.

Абе милата краставица,ами нали така започна цялата тема с тази статия  Laughing
 Peace

# 77
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Може и да си го варите, става като варено жито на вкус и консистенция. Леко лигаво. Така най-силно се порявява разхлабващото му действие. По една кафена чашка на ден! Сварява се една чаена чаша вода с една суп. лъжица семе. След варенето остава около кафена чашка.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Ух, голям срам, че и срамен зян! Нищо, ко да прайш, повторение за тез, които не са прочели началото.  Embarassed

# 79
Рових се и не намерих нищо против лененото семе за деца, намерих даже дозите, които се дават, пишеше , че единствения отрицателен ефект от многото ленено семе е разхлабване, обаче, кой знае, ето все пак за деца какво пише:

Babies, toddlers 20-30 lbs: 1/4 to 1/2 teaspoon
Children 30-50 lbs: 1 teaspoon
Children 50-75 lbs: 2 teaspoons
Kids 75-100 lbs: 1 Tablespoon
Over 100 lbs, adjust up

# 80
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 373
Някъде бях чела, но сега не мога да го открия, за едно от действията на лененото семе. Май се киснеше в нещо и само настойката се приемаше - като лек за хемороиди, не само като средство за пречистване и разкрасяване. Някой да е чувал нещо подобно и да може да даде по-конкретна рецепта?

# 81
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Вчера си купих. Смелих го и веднага хапнах 1 чаена лъжица. Защо не ми подейства разхлабващо  newsm78.

# 82
  • Мнения: X
Може би действа по - разхлабващо ако се свари  или накисне - на опаковката, която купих от аптеката има посочено нещо такова newsm78

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Момичета най-накрая го смлях и моето ленено семе с пасатора.Мъчих се с мелничка за пипер,ама тя явно се оказа фалшива ,а я купих спициално за това.С пасатора се получи супер. Peace
Нали няма проблем да се приема от бременни?Аз ще питам лекарката,ама докато се видя с нея искам да питам вас? newsm78

# 84
  • Мнения: 3 456
Момичета най-накрая го смлях и моето ленено семе с пасатора.Мъчих се с мелничка за пипер,ама тя явно се оказа фалшива ,а я купих спициално за това.С пасатора се получи супер. Peace
Нали няма проблем да се приема от бременни?Аз ще питам лекарката,ама докато се видя с нея искам да питам вас? newsm78
Ами на моето пише, че НЕ трябва да се приема от бременни и кърмещи жени.

# 85
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
lorka barborka,леле на моето нищо не пишеше.Спирам го докато не питам. ooooh!Мерси.  bouquet

# 86
  • Universe
  • Мнения: 1 556
ThinkingРеших да обогатя темата, разхождайки се по форумите в нета и с помощта на чичко Гугъл Peace.
Вижте какво се получи /ако има много тафтологии, причината не е във Вашия РС/


   Открих инфо в справочника на спайдърите за храните - ленено семе - 492 кал за 100 грама - Протеини 19,5 Мазнини 34 Въглехидрати 34,25 Фибри 27,9 Много кофти - доста калории , но ще слагам по малко!

******************************************************************************

   Лененото семе е добър източник на ЕМК, омега-6 и омега-3.          /Есенциални мастни киселини (ЕМК). Те са нужни на тялото ни, но самият организъм не може да ги синтезира, затова трябва да ги приемаме чрез нашия хранителен режим. Есенциалните мастни киселини подпомагат репродуктивната, имунната, нервната и сърдечно-съдовата система. Омега-3 и Омега-6 киселините са двете основни групи на ЕМК. Тялото ни има нужда от тях за да произвежда и "поправя" клетъчните мембрани, както и за синтеза на простагландините, които са химикали, подобни на хормоните, които могат да се намерят във всяка клетка от организма ни. Дефицит на ЕМК не бива да се допуска. При наличието му се забелязват преждевременно стареене, стрес, податливост към болести и зарази. Като цяло тялото ви отслабва физически.  Внимание! Консумацията на алкохол или оскъдното хранене могат да влошат или блокират ефективността на есенциалните мастни киселини./
   Лененото масло съдържа алфа-липоева киселина, прекурсор на ЕПК и ДХК и трябва да бъде превърнато в ЕПК или ДХК за да бъде използвана от организма.
         /Ейкозапентаеновата (ЕПК) киселина и декозахексаеновата (ДХК) киселини са Омега-3 киселините в мазните риби като сьомгата, мекерел, херинга, сардините и т.н./
      Лененото олио съдържа есенциалната омега-3 мастна киселина - алфа-липоева киселина (АЛК).             Лененото семе също съдържа омега-6 във формата на линолеична киселина. АЛК в лененото олио не е биологично активна колкото ЕПК и ДХК и преди да бъде усвоена тя трябва да бъде превърната в ЕПК/ДХК в тялото за да участва в цитоплазмата и липидните мембрани. Както и рибеното масло, лененото също
   Здравословно за сърцето и помагат при борбата с възпаления.
   Лигнините* в лененото семе (не става дума за ленено олио) влияят благоприятно върху дебелото чево и простатата. Също така са и добър източник на влакнини (фибри).
   Лененото семе е алтернативата на Омега-3 киселините за вегетарианци.
* Лигнините са антиоксиданти и фитоестрогени, съдържащи се в някои растения (ленени семена, тиквени семена, ръж, соя, броколи и някои диви плодове

***************************************************************************
За лененото семе знам страхотни работи... Първо 4е има много благ разхлабващ ефект. / че не предизвиква колики, болки и внезапно разтройство, а по скоро регулира./ Освен това, сварено (2, 3 суп. лъжици се варят в ок. 300, 400 мл вода, за поне 15 минути, защото семето трябва да поомекне. После се оставя да поизстине малко и се прецежда. Има вид на лигава безцветна течност, без мирис и вкус) е супер полезно за червата, има антисептичен, успокоителен ефект.
А наскоро чух от една докторка, 4е в него имало някакъв ензим, който регулира хормоналния баланс при жените. А, да Фитодорфини...Най силния естествен източник на фитодорфини било лененото семе. Тя също така ми каза и за смилането в кафемелачка и приемането му смесено накашичка с малко вода. Дотогава бях чувала само за варенето като начин на приготвяне.

***************************************************************************

ДЕТОКСИКАЦИЯ НА ОРГАНИЗМА
Лененото семе изкарва от организма дори РАДИОНКЛУИДИТЕ И ХИМИЧНИТЕ СУБСТАНЦИИ!
   Супена лъжица ленено семе се залива с половин литър гореща вода и се вари на водна баня 15 мин. След прецеждане се долива гореща вода до първоначалния обем. Пие се 3 пъти на ден по 1 чаша.

# 87
  • Мнения: X
lenny_pld , благодарим за инфото и отделеното време!  bouquet

# 88
Кифла, една лъжичка никога няма да е достатъчна, за да има разхлабващо действие. Аз ям поне 2-3 лъжички(поне!) и пак много рядко има разхлабващ ефект при мен.

# 89
  • Мнения: 338
Браво, lenny_pld!!! smile3501 smile3501 smile3501  Много изчерпателно

Общи условия

Активация на акаунт