Съкращават отпуска за майчинство!!!

  • 10 474
  • 215
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 022
Nqma zaварено положение - всички ги лови

# 61
  • Мнения: 4 965
Аман вече от недомислени закони (то ще стане като с цигарите - стига и хартиен параван да има, важно е пушачите и непушачите да не се виждат, ама дали дишат дима - не е важно, та и това така).
Децата ми сега карат 7-мия месец и не мога да си представя на този етап да ми се наложи да ги оставя (че дори и на малко по-голяма възраст - поне докато не станат "подходящи" за ясла). Предпочитам сегашната сума, но да знам, че ще съм до тях сега, когато са напълно безпомощни. А и на кой да ги оставя при положение, че майка ми работи, а свекърва ми не е в София (а и тя си има ангажименти)? Може би на баба ми, която няма сили да вдигне едната, пък какво остава да се грижи постоянно и за двете? Или да ги дам на чужда жена (бавачка), която да не й пука дали са яли, спали или с пълен памперс (за говорене, пеене и т.н. сигурно ще разчита предимно на телевизора)? Или да се откажа от работата си - да взема да напусна, за да не се налага държавата да ми плаща (всъщност държавата толкова много пари ми е взела за всякакви осигуровки, че сигурно стигат за издръжката на поне 5-6 ромки)? Да не говорим, че за 2 деца бавачката сигурно ще ми иска поне половината заплата (надали ще намеря някоя, която да приеме по-малко от 400-500 лв.)? А и щом няма заварено положение - парите за 7-мия и т.н. месец може да поискат и да ги връщаме? Пък и като се има предвид, че работя до 18 ч. и преди 19 не се прибирам (бебки заспиват към 20 ч.) направо да взема да ги дам в някой дом за отглеждане и да си ги прибера, когато поотраснат? Пълна простотия. А и как я мислят тази работа с отглеждането на децата от пенсионираните им вече баби? По мои изчисления, за да е пенсионирана бабата, майката трябва да е около 40 годишна  Thinking , а аз до тази възраст мисля отдавна да съм спряла с възпроизводството.
Нещо сериозно се замислих. Май и аз ще драсна 2-3 реда до въпросното министерство или направо ще почна да стягам куфарите за някъде по-надалеч от БГ.
Пълна лудост при положение, че сега поне майките имат избор - която иска си гледа децата, която иска (на каквато възраст й е удобно на самата нея) започва работа. Нали уж поне това беше привилегия за майките у нас?

# 62
  • България-София
  • Мнения: 573
Аз се върнах на работа след 4-тия месец на близнаците/закона в Израел е 3 мес. за едно дете 4 - за близнаци,говоря за платена отпуска/. Можех да си остана до 6-тия /пак по закон работодателя е длъжен да ми пази мястото/,е но неплатена.
Там до 2-3 годишна възраст на децата по гледачки и ясли отива едната заплата на семейството- но си заслужава ако имаш добра работа. Както се казва - пазиш мастото. Искам да отбележа че не е толкова лошо-аз бях изкрейзила покрай двамцата и като тръгнах на работа всичко си дойде на мястото- сманата на обстановката е добреза психиката/аз нямам баби идядовци там #Milti

# 63
  • Мнения: 4 358
Това е безумие!
Има деца, които на 6 месеца са изцяло на кърма. Ако прибавим и болничните, ще трябва да връчим детето си на някоя баба или на гледачка малко по-късно от 6 месеца след раждането, но за мен пак е безумие.
Законът не задължава никоя майка да ползва 2-те години майчинство!!! Сега имаме избор, а с новия закон ни отнемат това право!
Синът ми е с алергия, което автоматично налага отлагане на всички ваксини. Без ваксина не го взимат на ясла. Трябва да наема гледачка, защото не мога да разчитам на бабите. Връщам се на работа и взимам 300 лева заплата и давам 300 лева от тях на гледачка. Освен това давам пари за транспорт до работата ми, давам пари за обяд навън, давам пари за нови дрехи... на мен сметката ми излиза на минус  Shocked

А после се чудят защо прирастът е отрицателен  Imp
Е... и по-отрицателен може да стане след намесата на нашите "умни" държавници  Imp

# 64
  • Мнения: 1 263
Цитат на: Bezhy
Nqma zaварено положение - всички ги лови

да де Thinking като си знам държавата, май така ще стане... и сигурно ще ми дадат накуп увеличението Laughing
....или ще стане: 1 година майчинство с по 120-130лв. на месец Laughing

# 65
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Sick  Това правителство да отиват да се бесят накъде. Няма да ми липсват. Откъде таквизи помисли? Кви 6 месеца? Къде е правото на избор? Блях! Искам развод с държавата!

# 66
по повод отпуската по майчинство
има ли някой, който ще каже мнението си пред камера? мисля, че е важно да бъдете чути!
моля отговорете ми възможно най скоро viara_andreeva@btv.bg

# 67
  • Мнения: 2 242
Е сега наистина ме амбицираха да гласувам! НДСВ ли?!!!
То стана страшно да си майка в държава дето няма нито национална стратегия нито каквато и да било политика за насърчаване раждаемостта! Е стига да не си циганка или от някое малцинство (циганите са си мнозинство вече)! Значи стават супер полемики примерно, че някой казал “циганин” не “”ром”, а да се сетят да видят статистиката с прираста на населението...!!
то пък като дойдат другите все едно нещо ще се промени. Дайте да си направим и ние по 100 партии и да мрънкаме за фондове!

# 68
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Включете се в подписката против безумния закон, който се опитват да прекарат:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=budeshtimaiki&Number= … sb=5&part=all

# 69
Момичета, вчера като се бях ядосала, пуснах писмо до БТВ, незнам дали Ви го написах, но ТЕ МИ ОТГОВОРИХА!

Копирам по-долу отговора:

Здравйте,

В Би Ти Ви получихме писмото ви и сме заинтригувани от темата.

Искам да направя интервю с вас или с някоя от майките, които участват във форума.
Бихте ли ми съдействали?

очквам отговор

Вяра

viara_andreeva@btv.bg

Предлагам, ако имаме какво да кажем - ДА ВЗЕМЕМ ДА ГО КАЖЕМ!
Дали ще ни чуят е друг въпрос!

# 70
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Нямам свободни баби, яслите всички знаем каква трагедия са... отделно, че кърмя на поискване, а по закон на едночасов отпуск за кърмене през деня имат право само майки с деца до 9-10 месеца (а много бебета на тази възраст сучат доста по-често през деня; условия за цедене по учрежденията и офисите категорично няма)... Т.е. с новия закон - отбивай или иначе - лошо!  Imp
Не желая да ми съкращават отпуска по майчинство! Ако поискам да се върна на работа по-рано - ще го направя, нямам нужда правителството да взима решения, които засягат само мен и семейството ми.

# 71
  • Мнения: 1 671
До майките от София:   Момичета, не пропускайте възможността, която предлагат от БиТиВи. Вие в София сте по-близко, по-лесно ще изразите мнението на всички нас, майките от цялата страна! Нещо трябва да се направи и то навреме, за да не ни отнемат това най-ценно нещо - правото да си гледаме децата!

ПРИЗОВАВАМ ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ МАЙКИ ОТ СТРАНАТА ДА СЕ ВКЛЮЧИМ В ПОДПИСКАТА ПРОТИВ ТАЗИ БЕЗУМНА ИДЕЯ.  

В постинга на Boo  малко по-горе има линк, има линк и към социалното министерство на 2 или 3 страница

# 72
  • Мнения: 432
Не виждам като самотна майка на 300лв. заплата как се вмествам в бъдещата нова ситуация #Shocked . Близките ми са дале4е и работят, няма на кои да си оставя детето пък и никакво желание нямам. Ще отива цялата ми заплата за бава4ка и аз за какво ще работя и с какво ще се издържаме #Shocked Ами контакта с детето ми?!?!? никакъв няма да го има. Да имат късмет това да го приемат, айде да видим как ще усмирят бясна бременна. Наред ще ги #Sniper  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire

# 73
хайде майки
някой да се пристраши и да направим едно итервю за Би Ти Ви. иначе може да си пишем тук до безкрай, но това ще си остане между нас.

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 85
Относно съкращаването на срока за платеното майчинство.Твърдо съм Против.Опитах се преди около година да оставя беба на свекърва си,майка ми живее и работи в София,но тя бързо се умори от "длъжността на бавачка".Това означава,ако имам второ дете/живот и здраве/,да търся детегледачка.Преди около седмица говорихме с мои познати за цените на тази "услуга".Доста соленичко ще ни излиза.
Майчета от София,моля ви говорете пред БТВ.

Общи условия

Активация на акаунт