Трикове в домакинството или как да си откраднем свободно време

  • 38 282
  • 300
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 983
Много удачни хитринки сте споделили - ще започна да прилагам някои от тях   bouquet

Да допълня и от мен - във всяка стая имам по една кутия със салфетки и по едно мини кошче за отпадъци. Така си спестявам доста тигели из къщата.

Потвърждавам и аз от опит:

Ако е само зеленчук и месо - вярно е, вкусът не се променя. Но ако има нещо със скорбяла - картофи, ориз - става отврат Sick Аз затова предпочитах да замразявам суровото и да готвя всеки ден по 15 минути, отколкото вкусът на замразено картофено пюре Sick

 Peace

# 31
  • Мнения: 2 323
OOх, страхотна тема - ще я следя!  Heart Eyes Това с гладенето и аз не разбрах... Embarassed

# 32
  • Мнения: 113
Аги, аз обичам например да спя на гладени чаршафи, НО много мразя да гладя чаршафи. Или друга ситуация:  гладиш по-голямо количество ризи, тениски, рокли, панталони итн напр. , но като ги извадиш от "отеснелия" гардероб в последствие се оказва, че пак трябва да ги гладиш  Sad, защото явно си сбъркал техниката на нагъване или са ти твърде на гъсто закачалките да речем.

# 33
  • Мнения: 4 965
Между другото много хитро. Браво. Сигурна съм, че имаш и още трикове за нас Party

Ами не знам дали са трикове - просто си правя нещата по моя си начин, а времето за мен е много ценен ресурс.
- Сутрин ставам час по-рано и гладя, докато пия кафе и гледам телевизия - новини, Часът на М. Цветков...
- Винаги има няколко сварени яйца в хладилника - така се спасяваме от натъпкването с нещо сладко в пристъп на глад
- С изостанала пържолка, малко колбас и т.н. става чуден бърз сос за спагети.
- Винаги има няколко порции от някоя манджа замразени във фризера.
- С препарата за прозорци се бършат всички плотове, врати и шкафове.
- Всеки сам отговаря за това да си занесе мръсните дрехи за пране.
- Всеки си отсервира след ядене и си поделяме прибирането на "общите" съдове.
- Къщата ни е на два етажа - научихме се да нямаме "празни" курсове - все има нещо за пренасяне
- Когато сме наистина притиснати откъм време вечер, Виктория чете на сестра си преди лягане - така и двете си имат своето време за четене, а аз и баща им сме заети с друго.
- Не си оправяме леглата в класическия смисъл на понятието - просто опъваме завивките отгоре; и без това на тези легла лягаме само да спим.
- Вечер сипвам в тоалетните малко Доместос и сутрин с едно пускане на водата постигам "блестяща чистота"


Янита, браво!
Аз също се опитвам да си съдам някакъв подобен ред - още повече, че отделно ходя на работа /слава Богу, сега лятото ще си поостана няколко месеца вкъщи/ и отделно работя от вкъщи разни неща. Ето моята организация:
- сутрин също ставам около час по-рано - тогава подреждам, почиствам, събирам изсъхналото пране /много рядко гладя - купувам материи, които не се мачкат/, поливам цветя, мия чинии /евентуално изостанали от вечерта/ и т.н.; тогава мия банята, докато си вземам душ и т.н.; избърсвам пода с моп-а - хем обира боклуците набързо, хем еждневно си поддържам чистичко /с плочки и с паркет сме/;
- събуждам мъжа ми и децата и докато таткото ги облече за градината, аз оправям леглата и се обличам;
- не закусваме вкъщи /децата закусват в градината, а ние с мъжа ми пием кафе и хапваме по път за работа, ако и аз съм на работа или аз си пия кафето пред компа, ако остана да работя от вкъщи/; въпреки това, винаги купувам нарязани неща за "бързи" сандвичи - филе, кашкавал и подобни;
- за чистене и бърсане скоро открих онези жълти "магически кърпи" - стават за всичко - от бърсане на прах, през чистене на прозорци, та до миене на пода, а и попиват страхотно;
- замразявам - зеленчуци, меса и т.н. купувам, изчиствам и нарявам /когато имам врем/, а после само слагам в тенджерата;
- не правя запръжки и подобни - хем ядем здравословно, хем не губя време;
- готвя обикновено в неделя следобед /ако сме вкъщи/ - правя 2-3 манджи и ги слагам в хладилника /така има за цялата седмица; ако през уикенда сме на вилата и не успявам да сготвя, купуваме готови неща вечер от топлия щанд на Европа;
- за играчките на децата скоро открих едни много интересни кошове в Практикер - животинки с колелца - побират много неща и се придвижват лесно - взела съм им 2;
- понеж сме в ремонт, пред всички врати съм сложила едни "чердженца" и всички си трием краката - така не се разнасят боклуци, а в края на деня изпирам чердженцата;
- пералня пускам почти вмсеки ден - вечрта - докато вечеряме и се изкъпем, се е извъртяла и само простирам преди лягане;
- и аз всяка вечер слагам препарат в тоалетните и в мивките - седи цяла нощ и сутринта с пускането на водата се отмива /така си спестявам допълнителното търкане и жулене/;
- от известно време насам се храним само в кухнята /преди това - само в хола и се разнасяха трохи и т.н./ - сега по другите стаи носим само /евентуално/ нещо за пиене;
- пазаруваме заедно с мъжа ми - веднъж в месеца /дори по-рядко/ в някой хипермаркет и по списък, а в останалото време си купуваме само хляб и разни глезотийки от магаина под блока;
- торбичките от пазаруването използвам за събиране на отпадъци и после на излизан изхвърлям само пликчето, без да се налага да нося и връщам кофата;
- махнала съм всякакви покривчици, постелчици и "прахосъбирачки" - на кухненската маса /понеж не харсвам мушами/ имам една гумирана покривка, на която се храним и после само избърсвам /при това, умело имитира дантела/, а като сменям есента меблите в хола ще взема такива, на които дамаската да се маха и да се пере;
- за леглата на децата взех едни непромокаеми чаршафчета на ластик - отдолу са гумирани, а отгоре памучни - леглата винаги изглеждат подредени и опънати /прибирам само възглавниците и завивките/, а и съхнат бързо /т.е. не се притеснявам от напишкване или изцапване/;
- купувам огромни пакети със салфетки и ги прибирам в различни шкафове /винаги да имам под ръка/ - ползвам ги за всичко /от протекло носле на някое от децата, до бързо попиване на разлята течност или почистване на нещо/
- моят универсалн препарат е W5 - немски, жълт, пише, че чисти фаянс, но аз го ползвам а абсолютно всичко.

# 34
  • Мнения: 113
Янита, направо ми събра очите  bouquet
Сега ако подшешнеш и какъв ти е графика в домакинството като работеща жена, цена няма да имаш./Имам предвид напр. готвене - неделя, пералня всеки ден,итн/

# 35
  • София
  • Мнения: 971
Моят трик в домакинството (нямам дете, обаче работя аколо 10 часа, кажи ги 12 с отиването и прибирането) - не се вманиячавам много-много, чистя 1 седмично, понякога прескачам  Embarassed, и аз съм човек.
- никога не оставям неизмити чинии в мивката (нямам миялна)
- никога не гладя само 1 нещо - или се залоствам за 2 часа да изгладя всичко, или  обличам друго
- МОЛЯ ПРИЯТЕЛИЯ МИ ДА МИ ПОМАГА - това не сте го казали, обаче е супер ценно  Wink
- като се завъртя в някоя стая, отмятам дребни неща за по минута-две, така няколко пъти и голяма част от работата е отметната незабелязано  Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 4 867
Янита, направо ми събра очите  bouquet
Сега ако подшешнеш и какъв ти е графика в домакинството като работеща жена, цена няма да имаш./Имам предвид напр. готвене - неделя, пералня всеки ден,итн/

Вече месец сме без деца и го караме по младоженски, та за график ми е трудно да говоря. Още повече, че рядко се случва да се приберем веднага след работа. В учебно време обаче, когато децата са си при нас и следваме някакъв режим, той изглежда горе-долу така:
- Ставам сутрин в 6 и гладя/подреждам до 7; минавам през банята и събуждам Габриела. Докато тя се мие и облича, приготвям закуска за Виктория.
- С Габа излизаме към 8, оставям я в детската градина и отивам на работа.
- Виктория се справя с отговорността за собственото си събуждане и приготвяне за училище.
- След работа взимам Габриела и докъм 18:30 успяваме да се приберем. Ако не вали, тя остава на двора.
- С влизането, минавам през банята, преобличам се и се втурвам в кухнята. Захващам се със салатата, нещо за претопляне или нещо, което се готви бързо... Викам момичетата да помогнат със сервирането. Докато вечеряме, обсъждаме как е минал денят; Виктория казва дали има нужда от помощ за домашни и т.н.
- Всеки си отсервира, по желание някой подрежда съдовете в миялната.
- След вечеря имаме около половин час за гушкане пред телевизора.
- Габа отива в банята, през това време зареждам пералнята, подреждам нещо на горния етаж (за да я чувам и евентуално да помагам, докато се къпе).
- Следва приказка за лека нощ и след като изгасим лампата, Габриела си лежи в леглото и слуша музика, докато заспи.
- През това време и Виктория е минала през банята, преглеждаме, ако има нещо неясно по уроците; говорим си.
- Виктория си ляга в 22:00 и може да чете още около час. После гасим лампата.
- Време за глътка въздух.
- Половин час за подреждане, простиране....
- Душ, четене, безпаметно заспиване...

През последните много месеци съпругът ми пътуваше непрекъснато и като цяло, от вторник до петък трябваше да се справяме без него. Та затова и в графика не е споменат. Когато беше в София се включваше във всичко - от водене на децата на училище и детска градина, до готвене, гладене, простиране...

Пазаруваме веднъж или два пъти месечно - обикновено отиваме в Била заедно четиримата. Чистим в събота, пак заедно, за известно време идваше жена, която да ни отменя, сега отново търсим такава. В събота или в неделя готвя 3-4 неща, които ни стигат за повечето вечЕри от предстоящата седмица.

Пералнята се пуска почти всеки ден, като в петък и събота по-често (спално бельо, кърпи и т.н.). Гладя почти всяка сутрин и понякога през почивните дни, докато гледам нещо по телевизията.

Цитат
МОЛЯ ПРИЯТЕЛИЯ МИ ДА МИ ПОМАГА - това не сте го казали, обаче е супер ценно 

Това не го приемам като хитринка в домакинството. За мен е напълно нормално всички, които делят един дом, да делят и отговорността по поддържането му.

# 37
  • София
  • Мнения: 18 679

- МОЛЯ ПРИЯТЕЛИЯ МИ ДА МИ ПОМАГА - това не сте го казали, обаче е супер ценно  Wink
Да, това е страхотно, ако живеете отделно и  го молиш да дойде да почисти банята в твоя апартамент Laughing Обаче ако си цапате колективно една и съща баня, за каква помощ точно говорим newsm78

Момичета, вчера открих още нещо практично. След като измих теракота в кухнята и коридорите, обикновено изливам водата в тоалетната. Е, вчера я излях на терасата Laughing Докато миех ламината с друг разтвор, този на терасата беше "разял" основната мръсотия, после само изтърках отгоре-отгоре с метлата, лиснах две кофи чиста вода и плочките светнаха Peace Спестих около 10 минути, ама кой ти ги дава Mr. Green

# 38
  • Мнения: 4 965

- МОЛЯ ПРИЯТЕЛИЯ МИ ДА МИ ПОМАГА - това не сте го казали, обаче е супер ценно  Wink
Да, това е страхотно, ако живеете отделно и  го молиш да дойде да почисти банята в твоя апартамент Laughing Обаче ако си цапате колективно една и съща баня, за каква помощ точно говорим newsm78

Момичета, вчера открих още нещо практично. След като измих теракота в кухнята и коридорите, обикновено изливам водата в тоалетната. Е, вчера я излях на терасата Laughing Докато миех ламината с друг разтвор, този на терасата беше "разял" основната мръсотия, после само изтърках отгоре-отгоре с метлата, лиснах две кофи чиста вода и плочките светнаха Peace Спестих около 10 минути, ама кой ти ги дава Mr. Green

Блазе ти за улеснението. Ние сме в апартамент, а под балкона ми точно има магазини - просто няма начин да поливам директно.
Моето улеснение за терасата се нарича "антистатична изкуствена трева" - минавам я 1-2 пъти в седмицата с прахосмукачката.

# 39
  • София
  • Мнения: 2 521
Зачислила съм прахосмукачката на мъжа ми, миенето на пода на дъщерята, всяка събота или неделя задължително всеки си знае какво го чака!
Аз през това време гледам да избърша праха и да им сготвя 2-3 манджи за да има нещо за ядене до към сряда, но обикновено пак ядат сухи храни и манджите отиват в кофата!
Събирам стар хляб /ограмни количества - срам ме е при тази световна бедност/ и го пращам на село за животните!

# 40
  • София
  • Мнения: 18 679
[Блазе ти за улеснението. Ние сме в апартамент,
Ние също. Обаче едно от умните неща, които направиха строителите, беше да вкарат отводния канал от терасите в улуците, които пък за вкопани в земята директно в канализацията. Така мога да си мия терасата колкото си поискам, без да поливам тротоара долу  и прането на комшиите. Считам, че това е едно прекрасно решение Peace

# 41
  • Мнения: 113
Миенето на тераси у дома се пада на мъжа ми, както и "отсервирането" на пликавете с боклук. За миенето на едната тераса често ползваме водата от голяма туба в ъгъла на съответната тераса, в която се излива конденза на климатика  Sunglasses

# 42
  • Мнения: 1 152
[Блазе ти за улеснението. Ние сме в апартамент,
Ние също. Обаче едно от умните неща, които направиха строителите, беше да вкарат отводния канал от терасите в улуците, които пък за вкопани в земята директно в канализацията. Така мога да си мия терасата колкото си поискам, без да поливам тротоара долу  и прането на комшиите. Считам, че това е едно прекрасно решение Peace
И ние сме така, няма шуртене на вода през терасата. Но това вече не е ли задължително при новото строителство?

# 43
  • София
  • Мнения: 4 867
Аз принципно мога да си мия балконите, когато пожелая - не преча на никой. Проблемът е, че наистина не ни остава време да ги ползваме. Излизам на тях, само за да полея цветята.

# 44
  • Мнения: 2 323
A, може ли да ми кажете с какво е по-различен препарата за ламинат? аз си мия спалнята и детската с препарата за плочки, с който ще мия коридорите - първо спалните, разбира се Laughing

Общи условия

Активация на акаунт