Работещи родители - как и колко се занимавате с децата си?

  • 3 519
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 867
Ама имаше и въпрос защо децата да не гледат телевизия в детската градина, след като им е писнало една и съща възпитателка да се занимава с тях.

Защото искам децата ми да се учат да общуват с хора, а не с машини. Да проявяват съобразителност, такт, остроумие, старание и чувство за хумор, а не просто да тренират бързина на пръстите и погледа. Да получават оценяване под формата на усмивка и жест, а не под формата на спечелени точки в поредната компютърна игра.

# 16
  • Мнения: 1 134

Честно казано, почти нищо не можах да разбера, освен това, че не трябва да се страхувам от телевизора и компютъра  ooooh!

По същество обаче: защо, аджеба, трябва да се занимавам с детето си, след като цял ден в градината са се занимавали с него, ами не го оставя да си гледа ТВ и да сърфира на воля???
1. Защото ми ХАРЕСВА да се занимавам с детето си
2. Защото трябва да РАЗБЕРА с какво са го занимавали през деня, да споделим и ДООБОГАТИМ това, което е научил
3. Защото ИСКАМ и аз да го НАУЧА на неща, които аз самата знам - това все пак е МОЕТО дете
4. Защото ОБЩУВАНЕТО е важно, хората трябва да си говорят, да споделят, да разчитат един на друг - в детството най-пълноценното общуване е чрез ИГРА.
5. Защото телевизията (вкл. и голяма част от анимационните филмчета) изобилства от насилие, ругатнии, секс и еротични внушения и т.н. и т.н. Е, у нас не се гледа телевизия "за фон". И това не означава, че ме е страх от телевизора и му принасям жертви да не ме изяде.

Има и още много, ама що ли се паля и аз се питам  newsm78
Всеки да си гледа детето както му харесва.

Абсолютно подкрепям.
И преди съм казвала, че ме ужасява това колко много време детето ми прекарва с възпитателките от градината, в сравнение с мен.
И ако не мога да спра работа, то поне мога да се опитвам да компенсирам.

# 17
  • Мнения: 3 367
anette1104 а кога успяваш да им наготвиш, изчистиш, изпереш newsm12
Bistraz  и на мен това ми е много болна тема. Имам чувството, че съм загубила връзка с децата си. Когато се върна в къщи след работа първо съм толкова уморена психически, че ми идва да се затворя в банята(защото само там съм сама  Mr. Green) и докато им сготвя пооправя това онова то дошло време за лягане .
мисля че казах-уикенда,когато спят следобед или вечерта готвя за цяла седмица и пера(1/седмица); чисти баща им,пак в неделя вечер ;
през седмицата на чистя,не пера и ако готвя е да сложа да пека картофи или да нарежа салата,другото е в кутии подредено от неделя вечер
нямаме баба,ТВ не се пуска докато има будни деца, освен евентуално на голямата вечер ако поиска 20 мин нейното си шоу

# 18
  • Мнения: 6 315
Сутрин час и нещо се събират, тогава ходи по мен и си приказваме. Когато е хубаво времето сме от 18:30 (тогава се връщам) до 21 - 21:30 максимум в парка. После влиза в банята, къпя го и го оставям да поиграе с водата. През това време приготвям вечеря, сядаме си, хапваме и става време за спане. Лягаме си заедно. Събота/неделя готвя и чистя докато спи. През седмицата най-много да пусна прахосмукачка (той за сега изявява желание да ми помага), когато пера пак ми помага като вади дрехите 1 по 1 и ми ги носи  Laughing и така.

# 19
  • Мнения: 24 467
Накратко- имаме страх не от телевизора, компютъра и т.н. нововъведения /дето не са и вече "ново"/, а от прекрачване на границата при ползването им. Когато се прекали и се оставят децата да бъдат отглеждани и възпитавани от тях се губи тотално връзката  родител- дете, а това няма смисъл да обсъждаме до какво води. Прекаляването с тези вещи /те са си вещи и с тях не се общува/ орязва нормалните истински междучовешки контакти на детето с останалия околен свят, не само с родителите, то става пълен консуматор, не проявява иницитиатива за нищо.
Та не се страхуваме от "цивилизацията", тъй като тя е свързана с обществото и взаимоотношенията в него, а не с предметите, които са създадени за да му служат, но не и да го изместват.

# 20
  • Мнения: 1 783
Много, много благодаря за отговорите - явно не сме сами в терзанията си за време с децата.... Tired Аз даже като гледам съм по-добре, защото го водя в 8 и го вземам в 5-5:30 най-късно. Сутрин става доста рано - 6:30 и имаме около час и нещо закуска и разговори, евентуално книжка. И ние в къщи чистим един път на седмица, понякога и един път на 2 седмици  Embarassed, ама какво да правя, по-добре да сготвя или да се занимавам с него отколкото да чистя. А вършене на  домакинската работа с него има предимства според мен, защото все научава нещо. Аз пораснах със задължения в къщи, всеки си имаше нещо да прави и трябваше да е свършено. С баща му сме си разпределили домакинската работа и той чисти и мие чинии, аз готвя и мия подовете.
По отношение на телевизията, знам че в един момент няма да мога да я избегна, нито пък компютъра, но докато можем, няма да му даваме да гледа, просто не е за неговия малък мозък още, първо трябва да се научи как да общува с хора и после да гледа тв.
Трудна работа е това да си родител...

Един въпрос към тези, които готвят само в неделя - аз също го правя това, но до сряда-четвъртък повечето манджи не са хубави за ядене, особено супите. Какво правите, замразявате ли ги?

# 21
  • Мнения: 24 467
Не мога да готвя по веднъж в седмицата. Бебето също се храни от общата ни храна вече и ме е страх, това първо. Второ- и да не беше то ще ни писне да ядем едно и също всеки ден, а имам и друго дете, по- голямо и на него не мога да причиня това.
Ще видим и на адът все някога ще дойде краят, бебето се надявам да се вчовечи  в най- скоро време. Praynig

# 22
  • София
  • Мнения: 4 867
Цитат
Един въпрос към тези, които готвят само в неделя - аз също го правя това, но до сряда-четвъртък повечето манджи не са хубави за ядене, особено супите. Какво правите, замразявате ли ги?

В моя хладилник манджи изкарват и по повече от седмица. Свекърва ми се оплаква, че в нейния хладилник (по нов от моя) дори прясното мляко се разваля за 3 дни.
Неща, които са подходящи за замразяване, слагам във фризера. Супи обаче почти не съм замразявала. Изкарват си по седмица и повече.

Не ядем едно и също всеки ден. Готвим по 3-4 манджи, отделно на обяд всеки яде навън. Случва се едно и също да ядем не повече от два пъти седмично и то не в последователни вечери. Често приготвяме и нещо бързо за вечеря. А в последните 6 седмици не съм готвила...

# 23
  • Мнения: 3 367
точно като Янита сме и ние (2 яденена,1-2 супи, салати 1-2 готвя уикенда); имам винаги пиле замръзено и ако стане  зор мариновам и на грила; същото важи за зеленчуци замръзени-задушавам и ни режа ни мажа...често имам "заготовки"-каймата е готова,само да се напълнят чушките; или забърканка за буритос,само ги навивам и пека  и пр..
меню правя от петък,пазарувам по списък,много ми е улеснено вместо да се чудя всеки ден..

# 24
  • Мнения: 1 783
Аз се опитвам поне 3-4 пъти на седмица супа да ядем, и според бабите, не трябвало да давам на "детето" супи по-стари от 2-3 дена... Така че те малко са ме накарали да се чувствам виновна, даже с едната баба се скарахме, защото аз готвех а тя не му даваше и неми казваше защо. А и нали казват, че повечето меса не трябва да стоят по-дълго в хладилника. Не знам, ще трябва да проуча въпроса по-задълбочено.

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По цял ден се занимаваме с децата и работим - половината ден съпругът, другата половина - аз, вечерите и в неделя сме всички заедно накуп.

# 26
  • Мнения: 3 367
бистра,разбиранията за "прясна" храна са доста деформирани днес..доматите са точно толкоз пресни у нас,колкото и в магазина в който седят с дни..аз много четох за качество на храните и съм убедена че схемата ми като цяло е много по-здравословна от полуфабиркати,ядене навън (което тук доминира), хрупане на буклучки в парка и пр..

# 27
  • Мнения: 1 783
Да, да съгласна съм с теб, нито т. нар. junk food, нито полуфабрикати, излизаме най-много един път на 1-2 седмици, но на хубав ресторант, където естествено е по-скъпо от Макдоналдс. Но аз говоря за сготвената храна - ако не е след 2-3 дена, както твърдят бабите ( Wink), то със сигурност след 4-5 нещата вече не стават за ядене. Не знам, може и да си внушавам, след като при вас се получава. Затова казвам, че ще го проуча.

# 28
  • Мнения: 323
Нямам време сутринта се занимавам(за съжаление),Водя го на градина,единственото време което ми остава е вечер след работа.Гледам колкото се може повече време да отделя( до колкото е възможно).

# 29
  • Мнения: 2 220
За мен това е много болна тема.  Cry Очертава се да започна работа и не само, че ще водя детето на ясла доста рано (почти с отварянето й), а вечер ще се прибирам толкова късно, че ще имам някъде към 2 часа да прекарам с него докато заспи. И половината събота и цялата неделя. Толкова ми е мъчно, че ще се пръсна...

Общи условия

Активация на акаунт