Късно ли е на 32?

  • 11 838
  • 178
  •   1
Отговори
  • Мнения: 189
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.

# 1
  • Мнения: 26
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Не  Naughty..

# 2
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Никога не е късно да изживееш едно удоволствие повече!!!!!

# 3
  • Мнения: 4 965
Да родиш дете /особено първо/, когато имаш желание за това, никога не е късно.
По-лошо е да имаш желание и възможност и съзнателно да се откажеш да бъдеш родител, заради някакви скрупули или предразсъдъци.
Аз родих за първи път на 26 г. и сега ми се струва, че много съм избързала /с възрастта, а не с децата/...

# 4
  • Мнения: 474
Ами аз родих на 34... Какво друго да ти отговоря?!  Laughing

# 5
  • Мнения: 1 336
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.
Естествено, че не е късно, напротив страхотна възраст  Peace
Деца трябва да се правят и да се раждат от зрели и разумни хора  Wink
Не намирам за нормално след като станеш от ученическата скамейка да отидеш в родилния дом, има много други неща, които трябва да направиш преди да станеш родител  Peace

# 6
  • Мнения: 4 965
...
Деца трябва да се правят и да се раждат от зрели и разумни хора  Wink
...


  bouquet

# 7
  • Мнения: 189
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

# 8
  • София
  • Мнения: 161
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.
Естествено, че не е късно, напротив страхотна възраст  Peace
Деца трябва да се правят и да се раждат от зрели и разумни хора  Wink
Не намирам за нормално след като станеш от ученическата скамейка да отидеш в родилния дом, има много други неща, които трябва да направиш преди да станеш родител  Peace
Peace Peace Peace

# 9
  • Мнения: 343
Аз пък не се сещам за аргумент за тезата, че е късно. newsm78
Както на 25, така и на 32. По принцип май се смята, че е малко по-трудно забременяването, но то и това е относително... Мен ако питаш, 32 е доста по-добре от 20 например. Сега да не се засегне някой, това е въпрос на нагласа и всеки си преценява за себе си.

# 10
  • Мнения: 1 336
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?
Shocked Shocked Shocked
Ми дайте на 17 да раждаме та да ходим заедно на дискотека, тъкмо на 34 ненаходил се и ненаживял се, а и на детето му дошло времето  Wink супер ще е Joy

# 11
  • Мнения: 60
Майка ми ме е родила на 34 г., а сега се радва на внучето си, като пълноценна баба.
Съпругата на най-добрия приятел на мъжа ми роди преди два месеца, а е на 40 г. и са безкрайно щастливи. Не мисля, че разликата е нещо което трябва да е от значение. Щом искаш бебче давай. Другото е без значение  Wink !

# 12
  • Мнения: 4 965
Напротив. И по-голяма да е. Пък и в случая става дума изобщо за раждане на дете или да останеш без деца.
Никога и за нищо на света не бих се лишила от удоболствието да съм майка, а и разликата изобщо не е голяма /все пак, никой не иска от теб да ходиш с детето си заедно по срещи с гаджета/.
Честно казано, аз планирам следващото си дете да родя след 35 годишна възраст. Не виждам нищо притеснително - все пак, според последните определения човек до 35 г. се води "младеж" и чак след това преминава към т.нар. "средна възраст", а и родителят между 30 и 40 г. вече се предполага, че знае какво иска от живота, приключил е с образованието си, има вече стабилна работа и добри доходи, а не мисли само за купони /то си зависи и от човека, де/. Пък и детето ще стане на 18-21 г., когато родителят е на 50-53 г. /т.е. още е достатъчно млад, за да има време да се отдаде на работа и почивка - естествено, ако няма намерение да си дондурка детето "до живот"/.

# 13
  • Мнения: 1 227
Родих на 32 и не се притеснявам от разликата. Отношенията ни с децата /и не само/ си зависят от нас ...

# 14
  • Мнения: 4 965
А и това с възрастта май го има само по нашите геогрефски ширини и дължини.
Имам кака в Канада, която е на 33 г. и започват да "работят" за бебе, та докторът й искрено се учудил защо толкова млада бърза да има дете, а после решил, че е заради възрастта на съпруга й /той е с 11 г. по-голям от нея/...

И без да засягам никого, но за мен лично - една жена под 25-30 г. /поне в днешно време/ не е достатъчно "голяма", за да има деца, защото самата тя е дете.

# 15
  • Мнения: 189
Ще обясня защо питам:

аз съм на 29 години. Поради стечение на обстоятелствата, ми се налага да отложа раждането на дете с поне 3 години. Притеснявам се, не че няма да мога да ходя на дискотека с него, а това че, както съм чувала, гледането на дете е по-трудно, когато си по-възрастен. Свекърва ми е родила мъжа ми на 36 и сме на светлинни години една от друга.

# 16
  • Мнения: 343
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

Не, въобще. В повечето случаи връзката между поколенията се губи не заради разликата във възрастта, а заради грешки във възпитанието. Зависи си от хората, не от възрастта.

# 17
  • Мнения: 2 161
Аз родих много млада първото си дете.Но какво е значението?Щом желаеш дете,всяка възраст е добра за това.

# 18
  • Мнения: 884
Родих първото си дете на 22, сега съм на 32 и чакам второ. Освен, че сега ми е в пъти по-хубаво да съм бременна, и че вече знам какво искам от живота си , от семейството и децата си, какво искат и те от мен, за друго не се сещам... Не , че е кардинална грешка бременеенето и раждането на 20, но сега виждам смисъла на цялото занятие...А тогава нощем плачех, че не мога да излизам ,когато си поискам...Много глупаво, нали?!Разбирам се прекрасно със сина си, надявам се да се получи така и с бъдещата ми дъщеря. И на въпроса-не, не е късно да родиш на 32, прекрасно е!

# 19
  • Мнения: 2 270
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

Не, въобще. В повечето случаи връзката между поколенията се губи не заради разликата във възрастта, а заради грешки във възпитанието. Зависи си от хората, не от възрастта.

 Peace

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Да ти кажа чесно според мен 32 си е късничко., Аз родих на 27 и пак ми се вижда късничко.Мисля ,че ако човек е по- млад , по-пълноцено ще може да помага на детето си финансово и с гледането на внучета когато е най-необходимот.е. около 30г. По това време ще си на 62.^2 е вече много.Това е мое мнение все пак. Зависи какви са причините да отложиш с три години все пак. Само дано като решиш да забременяваш да стане бързо,че иначе е едно протакане!!!!

# 21
  • Мнения: 389
И моята майка ме е родила на 32 и винаги ми е била най-добрата приятелка. Не мисля че голямата разлика във възрастта пречи на добрите отношения дете - родител.
Скоро по телевизията гледах за най-възрастната родилка в Бг на 52 г и жената си се радваше на двете дечица и изглеждаше много щастлива. Според мен никога не е късно да си имаш детенце, щом го искаш.

# 22
  • Мнения: 189
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

Не, въобще. В повечето случаи връзката между поколенията се губи не заради разликата във възрастта, а заради грешки във възпитанието. Зависи си от хората, не от възрастта.

Рина, благодаря ти, че го каза по този начин.

Наистина ми беше притеснено и затова пуснах темата, исках да прочета какво мислят жените по този въпрос. Успокоихте ме.

# 23
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Рабира се че не е късно на 32 ! Peace

# 24
  • Мнения: 1 897
Ще обясня защо питам:

аз съм на 29 години. Поради стечение на обстоятелствата, ми се налага да отложа раждането на дете с поне 3 години. Притеснявам се, не че няма да мога да ходя на дискотека с него, а това че, както съм чувала, гледането на дете е по-трудно, когато си по-възрастен. Свекърва ми е родила мъжа ми на 36 и сме на светлинни години една от друга.



За едни 32 години е късно за първо дете, за други е рано,за трети-нормално.Има жени,които раждат за пръв път едва на 16-17 години, други  едва след 40.Примери всякакви.
Въпросът е дали за теб е приемливо да планираш първото си дете  за след 3 години или не искаш да отлагаш раждането толкова във времето. Незнам какви са обстоятелствата,които налагат този избор,но той е твой.Сама трябва да подредиш приоритетите си и да  планираш живота си.
Иначе със свеки винаги ще сте 'на светлинни години една от друга', независимо от възрастовата разлика.Пък и това не  важно обстоятелство,тогава когато планираш раждането на детето си.

# 25
  • Мнения: 460
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.


изобщо не е късно,нали и аз съм на тези години а още нямам-ама се надявам!изобщо не екъсно-даже е чудесно!  bouquet

# 26
  • Мнения: 4 965
Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

Не, въобще. В повечето случаи връзката между поколенията се губи не заради разликата във възрастта, а заради грешки във възпитанието. Зависи си от хората, не от възрастта.

Това е истината.
А и щом си на 29 сега, надали след 3 г. ще си някоя грохнала старица и ще ти е трудно да се грижиш за детето ти. Naughty
Относно това, че дете се гледа по-трудно на по-голяма възраст - сигурно е така, но ако майката е над 40-45 г. и вече физически не се справя както едно 19-годишно девойче. Но, за да гледаеш дете, не ти трябват само физическ4и възможности, а доста други неща, хкоито са предимство на по-голямата възраст.
Приятелка на майка ми е родила първото си дете на 18 г., а второто роди на 42 г. - казва, че й е дори по-лесно, защото е далеч по-спокойна и уверена в себе си, защото ввече "не се бори с вятърни мелници", пък на тези години е "далеч по-сладко".

Май по-скоро ти живееш с някаква илюзия, че на 30 или 40 г. вече животът свършва и се превръщаш в старица  newsm78.

Със свекърва ти - нямаше да сте първи приятелки и да беше родила мъжа ти на 15 г. /веРвай ми/. Wink Не сте в цветущи отношения, защото ти е свекърва...

# 27
  • Мнения: 189
Само дано като решиш да забременяваш да стане бързо,че иначе е едно протакане!!!!

Да, това е другото, което ме притеснява, но няма как да знам отсега, така че само се надявам като дойде момента, всичко да е наред.

# 28
  • Мнения: 1 065
Всяка възраст е добра.Аз родих децата си на 20 и 25 и не съжалявам.

# 29
  • Мнения: 189

Май по-скоро ти живееш с някаква илюзия, че на 30 или 40 г. вече животът свършва и се превръщаш в старица  newsm78.


Не, въпреки че, 30 ми е като някаква въображаема граница Grinning

Аз, така или иначе, 20-те съм ги изпуснала, просто ми се искаше да разбера какво мислят хората по този въпрос. Зная, че много жени, особено в чужбина, раждат и доста по-късно, но вече от 5 години ми подмятат близки, че ми е време, а такива аргументи пред тях не вървят. Майка ми е родила второто си дете на 27 и ме гледа очакващо Grinning

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не мисля, че има възраст, в която е късно за раждане на първо дете.
Ако някой ти каже, че е късно ще се откажеш да станеш майка ли?

# 31
  • Мнения: 4 965
Не мисля, че има възраст, в която е късно за раждане на първо дете.
Ако някой ти каже, че е късно ще се откажеш да станеш майка ли?

Всъщност, аз се замислих за същото.
Ако решиш, че е късно, а ти самата казваш,  че се НАЛАГА да отложиш засега раждането на дете - това означава ли, че изобщо ще се откажеш да имаш деца?

# 32
  • Варна
  • Мнения: 567
Azaf не съм съгласна с теб, аз съм на 23 години и имам един прекрасен син, и за миг не съм се замисляла че ми е рано и че на 30 ще е по разлино! Не мисля че възрастта е от значение, а ценностите и изобщо погледа ти към живота и това дали си осъзнал кое го осмисля, за мен по голям смисъл от тези две очи няма, важно е кога човек ще го осъзнае, и жалко за тези които никога не намират смисъла в това да имат дете!

# 33
  • Мнения: 1 172
За късно - не знам. Всеки сам си знае възможностите и си преценя рисковете.

3 години могат да са и много, и малко. Ако след 3 години започнете опитите за бебе и установите, че има проблем със зачеването, то може да се отложи доста във времето и от тогавашната си позиция тези 3 години да ти се струват безумно мнооого пропиляно време. Така мисля, когато става въпрос за първо дете. Ако пък всичко мине "по план", може точно тези 3 години да ти осигурят най-безгрижната бременност и после спокойно майчинство.

Не мисля, че възрастта на родителите определя каква ще е връзката им с децата им.

# 34
  • Мнения: 189
Естествено, че няма да се откажа да имам дете. Мога да повлияя на обстоятелствата донякъде, но това ще доведе до проблеми, които не желая да си създавам.

Зададох въпроса, защото искам да разбера какво мислите. Аз също не смятам, че е късно на която и да е възраст да имаш дете, ако го искаш, но понеже всичките ми познати са на моята възраст с деца, не могат да ми дадат обективно мнение.

Въпросът дали изобщо да имам деца, изобщо не съществува за мен.

# 35
  • Мнения: 2 401
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.



Ти шегуваш ли се?  Ако не, обясни моля те,  поради каква причина ти минават таквиз абсурдни мисли.

# 36
  • Мнения: 3 500
Не, не мисля, че е късно.

# 37
  • Мнения: 410
Не мога да ти дам мнение от личен опит,но ми се иска да ти дам кураж от позицията на детето.
Майка ми ме е родила когато е била на 32(имам брат,с една година по голям от мен).
Вече съм голям човек,с що годе изградено съзнание Mr. Green и връщайки се назад,виждам какво ми е дала майка ми,макар че не е била първа младост,като всички заобикалящи я майки.За мен по- добър родител няма(всеки обича майка си,е...почти всеки)но искам да ти кажа,че няма значение на колко си години за да имаш дете,важното е да го родиш с желание,да го обградиш с любов и от тук нататък страховете ти се изпаряват.
Майка ми и до ден днешен е с невероятно чуство за хумор,младият дух все още е с нея,а това е прекрасно Wink
Хич и не е късно,така че не таи в себе си страхове,защото тези 3 години ще ти се видят кошмарни.Имаш ли желанието,от теб ще стане страхотен родител,а в дискотеките не е забранено за 50 годишните smile3521

# 38
  • Мнения: 3 423
На Пушкин майката е била над 40.
Възрастните майки отглеждат умни деца.

Шегата настрана, всяка възраст има плюсове
и минуси. Ако бях родила на 20, сега щях да
имам голямо дете, може би дори щях да съм
вече баба и да се занимавам само с егоизма си.
Това, че родих по-късно, ми даде възможността
да се наскитам, да опитам какво ли не и къде ли
не, да нося отговорност само и единствено за
себе си, да не се лишавам от нищо, да се наживея.
От друга страна обаче е кофти чувството да имаш
някаква кариера и да се откъснеш заради смяна на
пелени и говорене сам със себе си предимно. Но пък
и това минава. 32 години са разумна възраст за една
жена да стане майка. Имала е време за безразсъдни
купони, има време и за кариера. Здрава е, млада е,
но и зряла. Не се страхувай, подари живот на едно бебе.

# 39
  • Мнения: 1 672
не е късно.Има жени които стават майка за първи път и на 40

# 40
  • София
  • Мнения: 2 901
Родих детето си на 30, сега съм на 32 и половина, вече работим за второ и не се получава вече толкова дълго. Времето минава и аз все повече се притеснявам, че става много късно - не заради емоционална причини, а защото с напредването на възрастта на жената, рискът от разни малформации и синдроми у бебето се увеличава. Това ме плаши - просто искам едно здраво дете, всъщност още 2, но да стане второто, пък ще му мислим...

# 41
  • Мнения: 189
Благодаря, аз се чувствам, едва ли не, виновна пред себе си , че отлагам толкова. А притесненията ми от здравословен характер са точно като на Валентина, т.е., че и при нас може да не се получи, а годините си минават... Ама, това ще го мисля когато му дойде времето.

# 42
  • Мнения: 2 700
32 е напълно нормална възраст.

Не ви ли притеснява тази разлика във възрастта между вас и детето?

32 години не ме притесняват, но възраст около 40-те вече заслужава размисъл.
Майка ми ме е родила на 42 и от опит знам, че животът протича по различен начин.
Между другото, една от причините да не искам второ дете е точно възрастовата разлика и това, което бих причинила на детето си, въпреки че моите родители бяха най-прекрасните хора, които познавах

# 43
  • София
  • Мнения: 2 901
Трябва много сериозно да се замислиш нужно ли е да отлагаш. Единствено някаква здравословна причина би си струвала, но да отлагаш заради кариера, възгледи и готовност на мъжа и т.н. не си струва. Родих на 30 и твърдо вярвам, че си беше късно - на тази възраст ми се искаше да чакам вече второто си дете, на просто нямах друг избор - мъжът още не беше готов, дъра-бъра. Е сега аз съм с друг, имам си дете, а той още не е и женен и е луд по моето дете. Самият той казва - всеки има това, което заслужава.

Но винаги съм искала децата ми да имат млада майка, моята беше млада и сериозна, възхищавах й се. Сега няма как да върна времето назад, но поне мога да бъда добра майка, това поне не се губи.

И между другото - дори смятам, че на 30 се гледат по-лесно деца, възгледите са различни - сигурно на много по-млади години, някой друг щеше да ме учи как се гледат деца или много да ми помага и да не съм самостоятелна, да се притеснявам от всичко. Сега най-вече чувам за нас - "възхищавам ви се за начина, по който отглеждате и възпитавате това дете"

# 44
Не е късно естествено аз съм на 27 и нямам намерение да раждам преди 30 /31 напротив мисля че е нормално. Тогава часовника ти тиктака най силно

# 45
  • Мнения: 2 591
в Германия например жените (образованите) масово раждат за първи път дори над 35! учат, правят кариера и тогава семейство!  Peace

в нашата мила родина обаче като станеш на 30 и още не си родила и те гледат като извънземно, да не говорим за глупавите натяквания на всички, на които изобщо не им влиза в работата този проблем Mr. Green

спомням си как бях на един профилактичен преглед при гинеколог на 26 или 27 и лекарката ми се развика защо още не съм родила и какво чакам #Crazy

# 46
  • Мнения: 3 268
Родих второто си дете на 36 г. и не ме притеснява възрастта ми.След 40 г. вече е малко късничко,но пък едно дете променя жената и я подмладява.

# 47
Лара, според мен не ти е късно а ти е рано.
За да се притесняваш че няма да можеш да ходиш на дискотека с него, значи искаш детето само да се отчетеш. Не си готова за труда, който трябва да положиш после като майка. Другия начин е да го тръснеш на бабите за отглеждане. Тогава и по дискотеки ще можеш да си ходиш.

На 35г. съм и "по стечение на обстоятелствата" съм в критическата вече. Животът не предоставя много неща "по поръчка", много неща стават въпреки желанието ти, други стават много лесно. Така че каквото и да решиш, знай че нещата могат в последния момент да се извъртят.

# 48
  • Мнения: 533
Аз съм на 40 год. и работиме по въпроса да имаме второ.Баба ми е родила вуйчо на 43 години , а майката на свекър ми го е родила на 45.Вземи се в ръце , женО и раждай когато искаш и можеш. Успех. newsm32

# 49
  • Мнения: X
Не е късно. Аз родих на 32 първото си дете. Сега вече мисля за второ, дано само стане така бързо и лесно както първото. Не съжалявам, че не съм родила по-рано. Няма усещането, че не съм се наживяла, гледам детето си с удоволствие и радост, чудя се как съм живяла без него.

Дете може да се роди и на 40, стига да нямаш здравословни проблеми. По-добре да го имаш късно, но да си узряла за това, отколкото по-рано и да ти тежи.

А, и изобщо не ми е трудно да си го гледам. Оправяме се сам-сами с таткото без баби и ни е песен. Никой не се бърка, не дава съвети, не изнервя.

# 50
  • Мнения: 189
Ще обясня защо питам:

аз съм на 29 години. Поради стечение на обстоятелствата, ми се налага да отложа раждането на дете с поне 3 години. Притеснявам се, не че няма да мога да ходя на дискотека с него, а това че, както съм чувала, гледането на дете е по-трудно, когато си по-възрастен. Свекърва ми е родила мъжа ми на 36 и сме на светлинни години една от друга.



това е към госта. Същината на въпроса му е убягнала

# 51
  • София
  • Мнения: 442
Благодаря, аз се чувствам, едва ли не, виновна пред себе си , че отлагам толкова. А притесненията ми от здравословен характер са точно като на Валентина, т.е., че и при нас може да не се получи, а годините си минават... Ама, това ще го мисля когато му дойде времето.
добре е да си здрава, за да имаш лека бременност и раждане. Посъветвай се с лекар за въпросите от здравословно естество. И не се тревожи излишно, всичко ще си дойде на мястото   bouquet

# 52
  • Мнения: 6 700
За мене не е късно, а тъкмо навреме ако го искаш. Всичко зависи от това как ти чувстваш нещата.
И не се връзвай на някакви глупави подмятания кой на колко кво бил направил.

По мое мнение на по-късна възраст по-лесно се гледа дете.
Щом природата е решила, че между 20 и 45 може да станеш майка, значи всяка възраст в този диапазон е добра.

# 53
  • Мнения: 650
Ще обясня защо питам:

аз съм на 29 години. Поради стечение на обстоятелствата, ми се налага да отложа раждането на дете с поне 3 години. Притеснявам се, не че няма да мога да ходя на дискотека с него, а това че, както съм чувала, гледането на дете е по-трудно, когато си по-възрастен. Свекърва ми е родила мъжа ми на 36 и сме на светлинни години една от друга.


Aз родих на 33 и 35. Планирано. Добре че стана PeaceОтлагах като теб. Винаги има причини да отложиш-винаги нещо не е както искаш, не се чустваш готов, и т.н.... Внимателно си прецени защо наистина искаш да отложиш. Опитваш се да планираш но има обстоятелства, които не зависят от теб. Отглеждането на деца не е лесно нито на 20, нито на 30, нито на 40, но е нещо невероятно   bouquet Но, колкото и да ти говорим майките с деца, докато не го имаш детето няма да можеш да разбереш за какво става дума. Може би е по-лесно ако си на 20 защото тогава всичко знаем и можем и не сме осъзнати както на 30, по принцип тялото приема повече натоварване без да усетиш, по бързо се възстановява преди 30 отколкото след WinkПо стечение на обстоятелствата имах проблеми с първата си бременност на 32 и тогава разбрах в какви розови облаци на неинформираност съм се реела и какви са рисковете и че не става ей така искам на 32 и толкоз. Ако лично бих могла да избирам бих родила малко преди 30 или близо до 30. Майка ми ме е родила първо дете на 38 Hugнай-добрата ми приятелка  bouquetВсичко зависи от човека, а не от възрастта Peace

# 54
  • Мнения: 6 700
Мисля ,че ако човек е по- млад , по-пълноцено ще може да помага на детето си финансово и с гледането на внучета когато е най-необходимот.е. около 30г. По това време ще си на 62.^2 е вече много.Това е мое мнение все пак.

Е, това ме уби - до помагам финансово на 30-годишното си здраво и право дете. Дано не ми се налага, защото това ще означава че тотално сме се провалили като родители. Това пък е моето мнение.

# 55
  • Мнения: 4 965
Azaf не съм съгласна с теб, аз съм на 23 години и имам един прекрасен син, и за миг не съм се замисляла че ми е рано и че на 30 ще е по разлино! Не мисля че възрастта е от значение, а ценностите и изобщо погледа ти към живота и това дали си осъзнал кое го осмисля, за мен по голям смисъл от тези две очи няма, важно е кога човек ще го осъзнае, и жалко за тези които никога не намират смисъла в това да имат дете!

 Peace
Всъщност, казала си същото, което и аз.
Единствено за възрастта - аз говорих за себе си. На мен на 23 г. ми беше адски рано, защото се чувствах дете, а и още бях по средата на ученето си, но не казвам, че няма и достатъчно зрели жени на по-малка възраст.
Моя приятелка роди първото си дете на 18 г. и второто на 22 г. и е перфектна майка.
Въпросът е, че да имаш дете не би следвало да се определя от възрастта, а от желанието и от възможностите.

# 56
  • Мнения: 4 965
Мисля ,че ако човек е по- млад , по-пълноцено ще може да помага на детето си финансово и с гледането на внучета когато е най-необходимот.е. около 30г. По това време ще си на 62.^2 е вече много.Това е мое мнение все пак.

Е, това ме уби - до помагам финансово на 30-годишното си здраво и право дете. Дано не ми се налага, защото това ще означава че тотално сме се провалили като родители. Това пък е моето мнение.

Заставам зад това мнение. Sunglasses

# 57
  • Мнения: 189
Отговорите ви ми помогнаха доста, разбрах, че проблемът е в моята глава, явно несъзнателно вярвам в предразсъдъци. Май фактът, че съм заобиколена от жени на моята възраст, с деца ми е повлиял.
Това, разбира се, не означава, че не вземам предвид мненията относно възможните здравословни проблеми, дано когато му дойде времето всичко да е наред.
Благодаря на тези от вас, които споделиха от гледната точка на детето, много помогна.

# 58
  • Мнения: 1 277
Не мисля, че е късно. В днешно време все повече жени раждат първото си дете около 30 г. И да иска човек, по-млад не може да стане. И тогава какво като човек е на 32 г. например - изобщо да не ражда ли  Crossing Arms Не мисля...
Дано скоро се разрешат здравословните ти проблеми и се радваш на едно малко човече!  baby_neutral

# 59
  • Мнения: 36
Аз мисля,че това е много хубава и зряла възраст за раждане на дете!Аз родих на 22  и смятам,че тогава не бях достатъчно добре подготвена и най-вече улегнала за да се грижа спокойно за детето си.В момента съм на 31 и от известно време се замислям за второ...мисля,че сега бих отгледала  дете по коренно различен ( и по-добър) начин.

# 60
  • Мнения: 3
Според мен това е идеалната възраст. Аз родих на 33 и сега се чувствам прекрасно.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се бойте - съвременните социолози и лекари са в крак с времето. Когато раждах за пръв път в родилното ме овикаха, че на 28 вече ми е късно и защо съм чакала. Сега ми казват, че съм родила много млада.
Всъщност най-услужливо се измества социалната граница, а не биологичната. За 10-15 години физиологията не се е изменила. Преди 30 години бременните на 34-35 вече са ги водели рискова бременност и са ги прибирали в болницата. Сега се казва, че е чудесна възраст за раждане. Няма да се изненадам ако след още 10 години се окаже, че на 40 е перфектно да се роди за пръв път.

# 62
  • Мнения: 2 427
Тук(Italy) бебеправенето започва след 35 годишна възраст.Не си изтървала влака!Аз планирам трето след някоя друга година.Все пак с всяко следващо родено дете рисковете се увеличават Confused.
Мои 4 приятелки станаха майки след 38-мата си годишнина.Всичко е наред и с бебетата и с тях.

# 63
  • Мнения: 1 761
Никога не е късно да имаш дете.Дали ще го родиш на 23 или на 32-все ще сте различни поколения и представите ви за мода ще се разминават.Но със сигурност на 32 ще си съвсем наясно коя си,какво искаш и какво не искаш от живота си.А за едно дете  е много, много важно дали майка му е доволна от себе си или страда от вътрешни противоречия.
П.С.Има жени, минали 60-те и с блясък в погледа,както и тийнейджърки с блуждаещи погледи  на които живота им е омръзнал.Прецени от кои си и ще намериш правилния отговор.

# 64
  • Мнения: 444
Не е късно!!!
Даже мисля , че ще е по отговорна като родител !!!!
Но лично според мен , колкото по рано толкова по добре
 

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Никога не е късно да имаш дете,стига да се чувстваш достатъчно отговорна! Peace

# 66
  • София
  • Мнения: 4 423
Първото родих на 20 - даже не разбрах какво е точно да си майка.
Второто родих на 37 - толкова ми е хубаво, толкова пълноценна се чувствам, толкова по - отговорна....
Искам трето дете, само да сме живи и здрави - с кеф ще родя на 40. Peace

# 67
  • Мнения: 550
и биологическата граница се измества. прабаба ми на 35 вече е била в менопауза.

# 68
  • Мнения: 247
Първото родих на 20,второто-на 31...и в двата случая беше прекрасно,но и различно,признавам си!Мисля,че с големия ще бъда много по близка отколкото с малкия,поради разликата във възрастта.За големия имах доста енергия-имам и сега,но как ще бъде след 10 години.....Когато се роди големия,нямаше нищо-памперси,пюрета,богат избор от хубави шишета и биберони,разнообразни дрехи,колички и детски стаи....Сега с малкия наваксвам яко откъм тези екстри,но пък качеството на храната е по лошо,няма такъв избор от натурални продукти,живеем в по голям стрес и да-по отговорна съм,но и по-често имам пристъпи на параноя  Mr. Green
Така че,моето мнение е -всяко нещо с времето си.

# 69
  • Мнения: 7 430
Първото родих на 28, второто на 30, а защо не и трето на 35 и дори по-късно Wink ...(МъжО ако ме чуе само  Mr. Green Mr. Green Mr. Green)
Не ме притеснява - ни най-малко Peace

# 70
  • Мнения: 1 044
Родих на 30, планирам второ дете на възраст след 35 години. Здравословни проблеми има както при 20 годишните бременни, така и при 32 годишните. Усложнения могат да се получат и в двата случея. Когато детето ще е на 30, ти ще си на 60 -  абсолютно нормално като възраст.

# 71
  • Мнения: 1 312
Никога не е късно за първо дете.
Ако е второ може да се позамислиш и да претеглиш нещата,но не и на тази възраст.
Съвсем подходяща е.
Със съпругът ми сме заедно от 13 години,10 от които семейни.
Въпреки това родих на 29.Винаги съм искала да родя детето си на такава възраст.
Умишлено се пазихме и чакахме,в резултат на което Павел е едно много желано бебе.
Планираме второ дете за след 2-3 години,т.е. ще съм на 33-34 тогава. Peace

Самият факт,че задаваш въпроса означава,че го искаш.
Води се от собствените си желания,не от нагласите на обществото и разни остарели схващания  bouquet

# 72
  • Мнения: 676
Не е късно - аз родих на 33г. , а пък тази глупост с по-трудното гледане с напредване на годините просто не ми се коментира, на който му е трудно му е такова на всяка възраст. Даже напротив сега се чувствам много по-готова да си гледам детето, не ми тежи, находила съм се и най-важното чувствам се супер.

# 73
  • Мнения: 764
Никога не е късно да родиш детенце Peace
Проблемът изниква ако не родиш оба4е TiredЕдно е да запо4неш на 25 примерно,да опиташ 1-2 години,да разберете,4е имате проблем и да се лекувате,колко...5-7 години...ходенето по мъките е дълго,ако 4етете съседния форум...та от 25 стигнахме до 32-33,ами ако трябва да запо4неш от 33,сметките са ясни.Ако някой е имал проблем със забременяването на 33,какъв е процентът на вероятност да успее на 40,минимален SadМного жени раждат на 40,но поне 2 пъти по толкова за съжаление не стигат до бременност.Не искам да плаша никого,само да обърна внимание на другата реалност.Ако решиш да 4акаш тези 3 години,вземи още от сега да си направиш едни хубави изследвания,подсигури се ,4е вси4ко ти е на ред,ако не,се лекувай,по добре предварително Peace

# 74
  • Мнения: 189
Italina, това с изследванията е много добра идея, не се бях замислила да се направят сега. Обаче, съм много боса по този въпрос. Какви изследвания се правят точно, когато решиш да забременяваш? Ще съм благодарна на повече инфо.

# 75
  • Мнения: 1 277
Italina, това с изследванията е много добра идея, не се бях замислила да се направят сега. Обаче, съм много боса по този въпрос. Какви изследвания се правят точно, когато решиш да забременяваш? Ще съм благодарна на повече инфо.

http://old.zachatie.org/modules.php?name=Sections&op=viewart … cle&artid=159

# 76
  • Мнения: 2 270
Larla - в закованите теми на подфорума "Искам бебе" има много изчерпателна информация по темата!

# 77
Ще обясня защо питам:
аз съм на 29 години. Поради стечение на обстоятелствата, ми се налага да отложа раждането на дете с поне 3 години. Притеснявам се, не че няма да мога да ходя на дискотека с него, а това че, както съм чувала, гледането на дете е по-трудно, когато си по-възрастен. Свекърва ми е родила мъжа ми на 36 и сме на светлинни години една от друга.
това е към госта. Същината на въпроса му е убягнала
Ако прочетеш написаното от мен докрай ще разбереш, че не ми е убягнала. Чувстваш се засегната.
Истина е, че на 20 се будува по-лесно отколкото на 30, възстановяването на организма е по-бързо когато си по-млада. Истина е също, че за да се чудиш явно не си готова да гледаш бебе. Да гледаш бебе е различно от просто да си родиш едно бебе.На 35 може да се окажеш в критическата като мен - всичко се случва. Просто като си правиш планове винаги очаквай, че Животът може да ти извърти номер и да се окаже късно.
След 35 години се води рискова бременност, защото ряско нараства статистическата вероятност плода да има Синдром на Даун. Също така раждането обикновено е секцио, защото таза на жената вече не е толкова еластичен. Биологично погледнато е добре раждането да е приключило на 30. Едно време по селата бабите са се женили на 14-16 години... Това е биологичния часовник. В него дискотеката не фигурира. Ако е толкова важна за теб, знай че има жени, които не могат да възстановят килограми след раждането. Освен това през бременността кожата се разтегля и имаш шанс да заприличаш на шар-пей ако носиш смъкнати дънки. Ако си по-млад възстановяването е по-бързо и по-пълно. В зряла възраст обаче пък се наблюдава подмладяване поради хормоналните промени. Можеш да родиш бебе и да го тръснеш на майка си и на свекърв си (или на детегледачка) да будуват а ти да си ходиш пак на дискотеки. Има и хибриден вариант - от време на време вечер да ходиш на дискотека, докато ангажираш някой друг с гледането.
За мен се оказа, че ако бях чакала 32 да родя първото дете можеше и да се окаже късно. Всеки човек е индивидуален, прецени си, реши си, но знай че винаги има шанс плановете ти да бъдат осуетени от съдбата.

# 78
  • София
  • Мнения: 2 846
Ти сериозно ли питаш? Смяташ ли, че една съвременна 32-35-40 годишна жена е вече стара за майка? Не виждаш ли какво става по света? Има ли известна, реализирана, красива световноизвестна жена, която да е родила на 20? Всичките ми приятелки са над 35 - или са бременни, или с малки деца или правят бебе. Всички са хубави, щастливи, удовлетворени от живота и сигурни в себе си. Колкото по-интелигентна и образована е една жена в днешно време, толкова по-късно ражда. Това е моето мнение. Peace

# 79
  • Мнения: 189
Благодаря, ще погледна, в този подфорум не съм влизала.

# 80
... Колкото по-интелигентна и образована е една жена в днешно време, толкова по-късно ражда. Това е моето мнение. Peace
Въх. Можеш ли да отгатнеш тогава моят коефициент на интелигентност и образованието ми като ти е известно, че съм родила на 21?
Не мога да се съглася, че поемането на рисковете на късната бременност са признак на интелигентност и високо образование.  Peace

# 81
  • София
  • Мнения: 2 846
Рисковете на късната бременност са абсолютен мит. Както и опасностите от секциото.

Що се отнася лично до теб, нямам представа от интелигентността или образованието ти, но и да си изключение, само потвърждаваш правилото. За справка - всички от малцинствата и всички, които едвам избутват основно образование се разплождат още на 18. Във всеки случай като правило късните първескини са жени с кариера и положение в обществото.

# 82
  • Мнения: 764
Аз от тук е трудно да те посъветвам какви са възможностите за профилактика там,но моми4етата видях са те насо4или,а и е най-добре да отидеш на един свестен гинеколог и да обясниш положението.
Относно "разплождането"...бих била най-нещастната жена с кариера и положение ако нямах деца.Това е толкова смешно...и тъжно.Заменям всякаква кариера,пост и пари за едно единствено детенце...Слава Богу имам Praynig

# 83
  • София
  • Мнения: 2 846
Относно "разплождането"...бих била най-нещастната жена с кариера и положение ако нямах деца.Това е толкова смешно...и тъжно.Заменям всякаква кариера,пост и пари за едно единствено детенце...Слава Богу имам Praynig

Това е от ясно, по-ясно. Тук говорим за възрастни първескини, не за бездетни жени! Peace

Между другото, както виждаш и аз имам едно, даже скоро, живот и здраве, ще имам второ, но не мисля, че е кой знае колко трудно да имаш дете. То всяка циганка има по 5-6 - не е голяма философия. По-трудното идва след раждането, нали така? Peace

# 84
Рисковете на късната бременност са абсолютен мит. Както и опасностите от секциото.

Що се отнася лично до теб, нямам представа от интелигентността или образованието ти, но и да си изключение, само потвърждаваш правилото. За справка - всички от малцинствата и всички, които едвам избутват основно образование се разплождат още на 18. Във всеки случай като правило късните първескини са жени с кариера и положение в обществото.
Мисля че не си чела достатъчно по темата "бременност и раждане" за да твърдиш за рисковете че са мит. Колкото зо малцинството и образованието - не забравяй че и Чирков е от него. Познавам много жени, които от чакане да им порастне коефициента за интелигентност от самосебе си са останали без деца и без образование. Искрено се надявам да не си от тях.
Майчинството дава известни облаги в университетите, поне по времето когато бях майка и учех. Ако си студент редовно, получаваш майчинство от института, безплатни протоколи и т.н. По-трудно е за теб, но рисковете за плода са по-малки. Освен това в никоя работа (изключая учителската не дават лятото 3 месеца отппуск), както се получава при студентите.
Мога да те уверя, че да гледаш дете и да учиш е значително по-лесно отколкото да гледаш дете със Синдром на Даун и да не работиш.
Или пък просто да чакаш за забременееш с години и да търсиш варианти за убеждаване на социалните че ще си добър родител на осиновено дете.

# 85

Това е от ясно, по-ясно. Тук говорим за възрастни първескини, не за бездетни жени! Peace


 newsm78 #Crazy Sick Joy hahaha
въzрастна лие жена на 32 ?????????? НЕ се иzлагайте бе , кукли  Joy

по въпроса , докато можеш zа какво да е късно   newsm78

# 86
  • София
  • Мнения: 2 846
Рисковете на късната бременност са абсолютен мит. Както и опасностите от секциото.

Що се отнася лично до теб, нямам представа от интелигентността или образованието ти, но и да си изключение, само потвърждаваш правилото. За справка - всички от малцинствата и всички, които едвам избутват основно образование се разплождат още на 18. Във всеки случай като правило късните първескини са жени с кариера и положение в обществото.
Мисля че не си чела достатъчно по темата "бременност и раждане" за да твърдиш за рисковете че са мит. Колкото зо малцинството и образованието - не забравяй че и Чирков е от него. Познавам много жени, които от чакане да им порастне коефициента за интелигентност от самосебе си са останали без деца и без образование. Искрено се надявам да не си от тях.
Майчинството дава известни облаги в университетите, поне по времето когато бях майка и учех. Ако си студент редовно, получаваш майчинство от института, безплатни протоколи и т.н. По-трудно е за теб, но рисковете за плода са по-малки. Освен това в никоя работа (изключая учителската не дават лятото 3 месеца отппуск), както се получава при студентите.
Мога да те уверя, че да гледаш дете и да учиш е значително по-лесно отколкото да гледаш дете със Синдром на Даун и да не работиш.
Или пък просто да чакаш за забременееш с години и да търсиш варианти за убеждаване на социалните че ще си добър родител на осиновено дете.

Съветвам те да влезеш във форума за деца с увреждания, в темата за децата с Даун, и да направиш собствени проучвания за възрастта на майките им. Аз пък те уверявам, че да гледаш дете с голяма заплата е по-лесно, отколкото да гледаш дете със студентски доходи. Peace

И още нещо - жените запазват фертилността си до критическата възраст. Да родиш на 21 не означава, че си хванала последния влак за това.  Wink

# 87
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Ей,ей..момичета пак го обърнахте в излишен спор.  
И на 20 и на 30 си има своите  преимущества и недостатъци,важното е да се чувствате готови да се обвържете с дете,то е за цял живот не е някаква си  прищявка.
Едното си дете го родих на 19 г. - хм....сега ми е като приятел по-скоро,отколкото син.Спорим си като големи хора  Laughing
второто на 31 г. - просто за протокола него го родих по-лесно,отколкото първото дете  Grinning
И единия и другия съм изгледала като първородни заради разликата им.От шашкането заради най-малкия рев  до удивлението и радостта на всяка тяхна усмивка.
Мисля,че сега с бъдещият бебо на 33 ще бъда по-спокойна заради опита с малкия,не заради поредния брой  Grinning

# 88
  • София
  • Мнения: 2 846

Това е от ясно, по-ясно. Тук говорим за възрастни първескини, не за бездетни жени! Peace


 newsm78 #Crazy Sick Joy hahaha
въzрастна лие жена на 32 ?????????? НЕ се иzлагайте бе , кукли  Joy

по въпроса , докато можеш zа какво да е късно   newsm78

Абсолютно съм съгласна! Именно затова се ядосах на "доброжелателните" мнения и съвети, които могат да отчаят жената. На 32 дори не влиза в рисковите групи по никои гинекологични критерии! Peace

# 89
  • София
  • Мнения: 2 846
Ей,ей..момичета пак го обърнахте в излишен спор.  
И на 20 и на 30 си има своите  преимущества и недостатъци,важното е да се чувствате готови да се обвържете с дете,то е за цял живот не е някаква си  прищявка.
Едното си дете го родих на 19 г. - хм....сега ми е като приятел по-скоро,отколкото син.Спорим си като големи хора  Laughing
второто на 31 г. - просто за протокола него го родих по-лесно,отколкото първото дете  Grinning
И единия и другия съм изгледала като първородни заради разликата им.От шашкането заради най-малкия рев  до удивлението и радостта на всяка тяхна усмивка.
Мисля,че сега с бъдещият бебо на 33 ще бъда по-спокойна заради опита с малкия,не заради поредния брой  Grinning


Да са ти живи и здрави!  bouquet

Разгорещих се, признавам, но адски се дразня от тъпи категорични мнения, че трябва да се ражда на едни или други години. Всеки със съдбата си - когато му дойде времето.

# 90
  • Мнения: 1 227
...адски се дразня от тъпи категорични мнения, че трябва да се ражда на едни или други години. Всеки със съдбата си - когато му дойде времето.

Абсолютно права си, Клер  bouquet

# 91
Съветвам те да влезеш във форума за деца с увреждания, в темата за децата с Даун, и да направиш собствени проучвания за възрастта на майките им. Аз пък те уверявам, че да гледаш дете с голяма заплата е по-лесно, отколкото да гледаш дете със студентски доходи. Peace

И още нещо - жените запазват фертилността си до критическата възраст. Да родиш на 21 не означава, че си хванала последния влак за това.  Wink
Статистиката не твърди, че Синдром на Даун няма и при бебета, чиито майки са на 20. Твърди само, че след 35 г. рязко се увеличава процентът на родени увредени бебета. Виждам че си чела и знаш колко е трудно да гледаш "различно" дете. Полезно е от време на време да попрочиташ нещо различно от форумите тук. Гледането на здраво дете със студентски доходи е значително по-удовлетворяващо от гледането на болно дете макар и с 1000 лв на човек месечно.
Всеки сам си избира и преценява.

# 92
  • Мнения: 4 733
Възрастта е нормална за тепърва забременяваща жена. Осъзнато биологично и емоционално  майчинство бих го нарекла Peace

# 93
  • у дома
  • Мнения: 7 141
Извинявам се -просто нямам време и не изчетох всичките страници, само първата.
Омъжих се на 28г.,първото си дете родих на 31г,а второто-на 35г.Да не говоря,че мъжа ми е 11години по-голям от мен-така че смятайте.Обожавам си децата,обичам ги и те са всичко за мен-е,вярно е ,че бабите ни са по-възрастни и не помагат много много поради здравословни причини и на мен на моменти ми е доста тежко,ама като видя усмихнатите личица на мойте слънчица и ми кажат Мамо,обичам те, честно казано всички трудности се забравят!

# 94
  • София
  • Мнения: 2 846
Съветвам те да влезеш във форума за деца с увреждания, в темата за децата с Даун, и да направиш собствени проучвания за възрастта на майките им. Аз пък те уверявам, че да гледаш дете с голяма заплата е по-лесно, отколкото да гледаш дете със студентски доходи. Peace

И още нещо - жените запазват фертилността си до критическата възраст. Да родиш на 21 не означава, че си хванала последния влак за това.  Wink
Статистиката не твърди, че Синдром на Даун няма и при бебета, чиито майки са на 20. Твърди само, че след 35 г. рязко се увеличава процентът на родени увредени бебета. Виждам че си чела и знаш колко е трудно да гледаш "различно" дете. Полезно е от време на време да попрочиташ нещо различно от форумите тук. Гледането на здраво дете със студентски доходи е значително по-удовлетворяващо от гледането на болно дете макар и с 1000 лв на човек месечно.
Всеки сам си избира и преценява.


Ами съчувствам ти, че си гледала детето си с мизерни доходи, за радост моите се хем здрави, хем осигурени. Статистиката твърди и много други неща - че децата на по-възрастни родители са по-интелигентни, например.

Хайде, престани да ме нападаш лично, защото нямам никаква вина, ако се чувстваш неудовлетворена и озлобена от нещо.

# 95
Ами съчувствам ти, че си гледала детето си с мизерни доходи, за радост моите се хем здрави, хем осигурени. Статистиката твърди и много други неща - че децата на по-възрастни родители са по-интелигентни, например.

Хайде, престани да ме нападаш лично, защото нямам никаква вина, ако се чувстваш неудовлетворена и озлобена от нещо.
Нападам те за твърдението, че късната бременност е признак за интелигентност и високо образование.
Не твърдя че съм гледала детето си с мизерни доходи - също така важно е да избереш и добър татко за децата си.

Не съм озлобена - явно така тълкуваш всичко различно от твоето мнение. Имам 2 прекрасни здрави деца, удовлетворителна работа, солидно образование, което ми гарантира работа осигуряваща финансова независимост. Продължавам да се дообразовам, уча и самостоятелно езици. Чета статии, но не в жълтата преса. Не съм известна, не съм звезда, но явно това за теб е критерия за успех.

# 96
  • Мнения: 764
Тук говорим за възрастни първескини, не за бездетни жени! Peace

Именно,стига да го докарат до първескиня оба4е.Не искам да от4айвам никого,само да обърна внимание,4е когато се взима решение за каквото и да било,трябва да си наясно с вси4ки + и -.Тогава решението е наистина отговорно.Излишно е да се строят розови кули...По въпросът за статистиката...по-добре да не говоря,само за протокола: в България работих то4но като лекар неонатолог.Та знам доста добре за какво става въпрос,при мен идваха....За съжаление рискът за каквото и да е усложнение не ска4а след 35,нараства постепенно с всяка изминала година...По добре да не казвам от кога запо4ват проблемите.
Няма пари с които да замениш здравето на детето си,какво зна4и,по- добре да стигна до висока заплата ,за да го гледам ако е болно....направо се изумявам... Rolling Eyes
Както и да е...децата идват,когато им дойде времето,абсолЮтно вярно,остава и ние да не ги забавяме умишлено
Вярно е и вси4ко за студентските бебета,и аз съм такова,а и синът ми... Wink

# 97
# 98
  • София
  • Мнения: 2 846
Ами съчувствам ти, че си гледала детето си с мизерни доходи, за радост моите се хем здрави, хем осигурени. Статистиката твърди и много други неща - че децата на по-възрастни родители са по-интелигентни, например.

Хайде, престани да ме нападаш лично, защото нямам никаква вина, ако се чувстваш неудовлетворена и озлобена от нещо.
Нападам те за твърдението, че късната бременност е признак за интелигентност и високо образование.
Не твърдя че съм гледала детето си с мизерни доходи - също така важно е да избереш и добър татко за децата си.

Не съм озлобена - явно така тълкуваш всичко различно от твоето мнение. Имам 2 прекрасни здрави деца, удовлетворителна работа, солидно образование, което ми гарантира работа осигуряваща финансова независимост. Продължавам да се дообразовам, уча и самостоятелно езици. Чета статии, но не в жълтата преса. Не съм известна, не съм звезда, но явно това за теб е критерия за успех.


Благодаря за подробното инфо, но беше излишно - хич не ме интересува!

# 99
Виж злобата вече е признак за ниска интелигентност...

# 100
  • София
  • Мнения: 2 846
Тук говорим за възрастни първескини, не за бездетни жени! Peace

Именно,стига да го докарат до първескиня оба4е.Не искам да от4айвам никого,само да обърна внимание,4е когато се взима решение за каквото и да било,трябва да си наясно с вси4ки + и -.Тогава решението е наистина отговорно.Излишно е да се строят розови кули...По въпросът за статистиката...по-добре да не говоря,само за протокола: в България работих то4но като лекар неонатолог.Та знам доста добре за какво става въпрос,при мен идваха....За съжаление рискът за каквото и да е усложнение не ска4а след 35,нараства постепенно с всяка изминала година...По добре да не казвам от кога запо4ват проблемите.
Няма пари с които да замениш здравето на детето си,какво зна4и,по- добре да стигна до висока заплата ,за да го гледам ако е болно....направо се изумявам... Rolling Eyes
Както и да е...децата идват,когато им дойде времето,абсолЮтно вярно,остава и ние да не ги забавяме умишлено
Вярно е и вси4ко за студентските бебета,и аз съм такова,а и синът ми... Wink

Италина, в живота на един човек не всичко може да се предвиди и планира. Една жена среща подходящия мъж на 20, друга на 35. По-добре е да го изчака, отколкото да създава нещастни деца, само и само да ги има. Лично моето мнение е, че като изключим късмета, критериите за семейство и мъж на жената над 30 са по-точни и късните бракове са по-щастливи, но това е друга тема. Да се критикува и плаши една 32 годишна жена, която така или иначе не е родила до сега, е най-малкото жестоко, а най-точно казано невежо и злобно.

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Пак се развихриха спорове. Ще обърна внимание на нещо друго - биологията, икономиката и социалното развитие.
1. Биологията ни не се е променила особено с еволюцията на вида. Единствено се е увеличила продължителността на живота. Еволюцията не я интересува колко образования имаме или колко пари. Нея я интересува да има деца. И ни е заложено да съзряваме на 14-16 г. следователно от тази възраст започва раждането. За критическа възраст се говори едва от 50 години максимум, откакто жените са мапочнали да живеят повече. Преди 100 години малко жение са оцелявали до тази възраст, която всъщност си е старческа откъм репродуктивни способности. Представете си колко раждания е имало навремето - поне 10, че да оцелеят половината. Дори и развитието на нервната ни система се забавя след пубертета и на тридесет и няколко вече се кара на каквото има като физическо състояние. Така че, откъм биология - мисля, че е последен шанс
2. Откъм икономика и социално развитие - хората живеят повече, учат повече и по-дълго. Вече завършват училище на 19 г., а социално се приемат като деца. Като сложиш и друго образование, ето ти ги 25-27 г. За икономиката и за индивида става по-изгодно след толкова дълго обучение и пари, да започне да има възвръщане на инвестицията. Икономиката не иска здраво, право, образовано и работоспособно население после да се затвори вкъщи за поне 2-6 г.(според кога детето тръгва някъде) и да не произвежда стоки и БНП. И хората се поощряват за това. А и на тях им е изгодно.
Лекарите и други хуманитарни областиследват икономическата логика, защото те не произвеждат стоки, а получават вече изкарани от някой друг пари. И най-услужливо започват да местят границата за раждане.
Не се бойте, това не е от сорта великата конспирация. Просто си е пари и логика. После всичко това се оцветява емоционално и ето ти картинката.

Не съжалявам, че родих на 28. Но сега си мисля, че щеше да е по-добре, ако бях родила по-рано.

# 102
Клер, смешно е да твърдиш, че някой напада авторката, защото смятала да ражда на 32.
Когато ти е трудно да приемеш нечие твърдение помисли първо дали си го разбрала правилно.
Изобщо приемаш твърде лично всичко написано по темата, което е различно от твоето мнение. Никъде не прочетох нападка към някоя, която е родила и на 40. Прочетох обаче написано от теб, че "плодящите се" на младини са ниско интелигентни.

Покажи своята всисока интелигентост, доказана с късно раждане, и намери начин да намериш смислен отговор.

# 103
  • Мнения: 55
Никога не е късно да станеш майка, важно е ти да си готова и да го искаш. Аз родих детето си на 24год., сега съм на 29год, с престижна професия и образование и стабилни доходи. Дъщеря ми никога не ми е била пречка да се образовам и издигам в професията си. Едно дете никога не може да бъде "пречка", а напротив само може да е стимул. Незнам коя е най - добрата възраст, може би е индивидуално за всеки. А ти не му мисли толкова, а когато си готова - действай.

# 104
  • Мнения: 290
Мисля ,че ако човек е по- млад , по-пълноцено ще може да помага на детето си финансово и с гледането на внучета когато е най-необходимот.е. около 30г. По това време ще си на 62.^2 е вече много.

1-во една жена на 32 години се предполага,че  е завършила отдавна образованието си и вече е навлязла до определена степен в работата и кариерата си(ако иска да има такава). Това предполага и съответно по-голяма финансова стабилност. Ккава финансова стабилност има девойка родила на 20 години трети курс студентка в Свободния университет примерно????
Ще разчита на мама и тати.
Да но 30 - годишната няма да иска от мам и тати, нали така?
Детето като било на 30 години тя щяла да е на 62 години - Чакай малко сега 30 -годишните още ли ги издържат майките и татковците им??!!!
Според мен 30-те години са най-добрата възраст за създаване на деца!
И 32 години никак не е късно!!

# 105
  • Мнения: 47
Не не  е  късно,важното е  бременността  да  е  осъзната  и  желана.При  всяка  жена  е  индивидуално  и  зависи  от  редица  обстоятелства.Щом  сметнеш,че  искаш  дете,намерила  си  своя  човек,просто  действай.Аз  родих  дъщеря  си  на  29  години. Flowers Rose

# 106
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
По добре на 32, отколкото на 33. Часовника тиктака, много неща се променят.

# 107
  • Мнения: 764
Клер,изобщо не си наясно с това какво е жестоко...
Жестоко е да те направят на решето от изследвания,да те гледат от всяка дупка,да изпиеш камион с лекарства....да 4акаш с месеци и да повтаряш вси4ко след поредния мензис...Да лежиш после 9 месеца,да гледаш детето обвито в тръби4ки през грозната пластмаса на кувьоза...
Авторката полу4и моят съвет,на теб съвети не са ти нужни,за да се ядосваш.Нали въпросът е то4но да реши,какво да прави,добре е да 4уе вси4ко.Последното от което има нужда е да 4уе само напудрени приказки.Не е жестокост да върнеш разговора в реалността.
Пожелавам на вси4ки бъдещи мами лека бременност и здрави де4ица Heart Eyes  bouquet

# 108
  • Мнения: 24 467
....Не съжалявам, че родих на 28. Но сега си мисля, че щеше да е по-добре, ако бях родила по-рано.

Винаги съм смятала, че важните неща в живота трябва да бъдат планирани и осмислени. Създаването на семейство и раждането на децата са такива важни неща. Поради тази причина ранното раждане не е от полза нито за родителите, нито за децата. Категорията "ранно" обаче не е законово регламентирана. За мен това е възрастта до завършване на образованието /за някои това е средното образование на даден етап от живота им, това е тяхното виждане за "достатъчност" и за себе си са прави/ и започване на работа. По план родих първото си дете на 25 години. Завърших ВУЗ на 22 /и аз съм от "шестгодишните"/, след това си намерих работа и счетох, че е добре да заработя сериозно по въпроса. Имах желанието до 30 години да приключа с плана за две деца. Моята професия е свързана с "правенето на кариера", но въпреки това прецених, че е по- добре да се отчета биологически на по- ранна възраст, в началото на тази кариера, вместо да правя това на етап, когато вече съм напреднала в работата си и отделянето ми от нея би ми създало съществени проблеми.
По стечение на обстоятелствата забавих второто раждане с една година и родих на 31, с пълното съзнание, че няма да си стоя у нас три години и с никакви скриполи в тази насока. Аз също исках поне 1-2 години по- рано да приключа с отглеждането на бебета, но по обективни причини не успях. Успокоява ме фактът, че разликата не е голяма, както и че става въпрос за второ, а не за първо дете.
Мисля, че раждането преди 30 години за първо дете е по- удачен вариянт /и няма нищо общо с интелекта, нито със самостоятелността, аз съм самостоятелна от 22 годишната си възраст, напълно/. Раждането на първо дете не е като за първи път да опиташ някакво ново ястие, да отидеш за първи път на екскурзия еди къде си, да започнеш нова работа или да започнеш да изучаваш Хинди. За мен то е свързано с много напрежение и страхове и цялостна пренастройка на живота. Съзнателно предпочетох тази пренастройка да я направя на по- ранна и адаптивна възраст, когато кариерата ми е в своя зародиш и когато, едновременно с това, съм извоювала своята самостоятелност и съм се почувствала готова. С второто дете не е така, него можеш да го родиш винаги, ако природата не е срещу теб. То не изисква толкова цялостно завъртане на живота и преориентиране на ценностите.
Не че 32 години е кой знае каква голяма възраст за раждане на първо дете. Не твърдя това. Но ако аз съм поставена пред такъв избор и ако наистина имам избор бих предпочела поне 5 години преди нея. Тук не обсъждам толкова биологията, тя не се променя рязко за един ден, въпреки, че е вярно, че рисковете и за жената и за детето се увеличават с всяка изминала година. Медицината днес е доста силна, но не е дядо Господ. Мотивите ми, лично за мен, са други и ги посочих по- горе.

Между другото не се връзвай на приказките за късно раждане в еди коя си държава, преди да си прочела официална статистика от официален източник. Освен това как е в еди коя си държава и как е в еди кое си семейство за теб е изобщо без значение. Техните мотиви са коренно различни от мотивите при мен и при теб. Условията на живот са различни. И- хората дори в една и съща държава са също различни. И това не е в много голяма връзка с интелекта.

# 109
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Не бях чела внимателно темата, да допълня:
Това, че една жена е на 32 не значи, че за да не рискува, трябва да остане без деца.
Второто и третото дете родих след тази възраст, имах проблеми и със забременяването и с износването. Пих шепа лекарства, лежах в патологията.. Там рядко имаше млади жени с проблеми, повечето бяхме над 30г. На всичко отгоре второто ми дете се роди 2 месеца по-рано и сега е с увреждане. Моят съвет е - не отлагай момента! Оптималната възраст е 18-24г, после рисковете са повече. Желая ти безпроблемна бременост и здраво дете!

# 110
  • София
  • Мнения: 2 846
Клер,изобщо не си наясно с това какво е жестоко...
Жестоко е да те направят на решето от изследвания,да те гледат от всяка дупка,да изпиеш камион с лекарства....да 4акаш с месеци и да повтаряш вси4ко след поредния мензис...Да лежиш после 9 месеца,да гледаш детето обвито в тръби4ки през грозната пластмаса на кувьоза...
Авторката полу4и моят съвет,на теб съвети не са ти нужни,за да се ядосваш.Нали въпросът е то4но да реши,какво да прави,добре е да 4уе вси4ко.Последното от което има нужда е да 4уе само напудрени приказки.Не е жестокост да върнеш разговора в реалността.
Пожелавам на вси4ки бъдещи мами лека бременност и здрави де4ица Heart Eyes  bouquet

Всичко това, което си описала се случва на майки на различна възраст. И по принцип е изключение, не правило. Като правило жените зачеват и раждат здрави деца без проблеми. Да се рисуват апокалиптични картини е садо-мазо удоволствие, което аз не мога да разбера!

И още веднъж - няма правила в нормалния, човешки живот. Няма планиране. Може да родиш на 20 и детето ти да умре. Може да родиш на 45 и детето ти да е най-голямото късметлийче на света. Всеки си избира за себе си. Едни предпочитат да родят рано, защото така мислят, че ще са по-близки с децата си. Други пък предпочитат на 40 да са с малки деца, а не с внуци, защото това ги кара да се чувстват млади и пълноценни. Една жена изглежда по един начин с бебе на ръце, отколкото с 2-метров пергиш до себе си, късното раждане подмладява и дава смисъл на живота тогава, когато повечето хора вече са се примирили със залеза си.

# 111
  • София
  • Мнения: 2 846
Не бях чела внимателно темата, да допълня:
Това, че една жена е на 32 не значи, че за да не рискува, трябва да остане без деца.
Второто и третото дете родих след тази възраст, имах проблеми и със забременяването и с износването. Пих шепа лекарства, лежах в патологията.. Там рядко имаше млади жени с проблеми, повечето бяхме над 30г. На всичко отгоре второто ми дете се роди 2 месеца по-рано и сега е с увреждане. Моят съвет е - не отлагай момента! Оптималната възраст е 18-24г, после рисковете са повече. Желая ти безпроблемна брееност и здраво дете!

Хайде сега да не се надцакваме с лични истории, защото аз мога да ти разкажа цели две, при които жена на 20 и нещо губи две поредни бременности, а след 30 има 2 успешни раждания. Едната от тези мами пише тук във форумите, а другата е зълва ми. Хайде, влезте във форумите за недоносените бебета, за проблемната бременност, за децата с увреждания и питайте мамите на колко са. Peace

# 112
  • Мнения: 2 563
Що за глупости?! Разбира се, че не, даже си е точно навреме! Много е противно да те натискат отвсякъде да раждаш, чунким всяка жена е на първо място крава за разплод. Че и намекват и внуци да гледаш.  ooooh!

Последна редакция: чт, 20 сеп 2007, 15:44 от Hear Again

# 113
  • Мнения: 386
извинявай, но ми стана интересно да попитам по повод "да ходим на дискотека с детето ми?"
аааа - ти мислиш ли, че детето ти ще иска да ходи на дискотека с теб, независимо от това на колко години си?

майка ми ме е родила на 29, аз ще родя по-късно от тази възраст (живот и здраве) и според мен това няма значение.

колкото до финансовото помагане на децата - не мисля да им помагам след като завършат университет, ако решат да учат. и като учат трябва да работят. мен така са ме пуснали да се оправям, смятам че има положителен ефект и точка.

# 114
  • софия
  • Мнения: 636
Не никак не е късно. Родих на 29. Мойта майка ме е родила по здравословни причини - редица спонтанни аборти на почти 40години. Сега се радва на вничката си и много ми помага. Иначе тя ме е гледала сама до 2г., после на градина. Сега е нормално в днешно време хората да раждат над 30г. Иначе от медицинска гледна точка преди 30г. е по-добре за първо дете. Второто може да е и в по-късна възраст ама първото принципно е добре преди 30.

# 115
  • Мнения: 148
Аз ще родя на 32 години и въобще, ама  въобще не ме интересува чуждото мнение  smile3534

# 116
  • София
  • Мнения: 4 423
Темата се е изродила!
От къде на къде, някой ще дава акъл на някого, кога да роди и кога не  - когато се почувства готов, когато е невъзможно да направи аборт, когато го иска, когато има нужда от това - тогава отговора е да, възрастта няма значение!

# 117
  • Мнения: 1 216
Не бях чела внимателно темата, да допълня:
Това, че една жена е на 32 не значи, че за да не рискува, трябва да остане без деца.
Второто и третото дете родих след тази възраст, имах проблеми и със забременяването и с износването. Пих шепа лекарства, лежах в патологията.. Там рядко имаше млади жени с проблеми, повечето бяхме над 30г. На всичко отгоре второто ми дете се роди 2 месеца по-рано и сега е с увреждане. Моят съвет е - не отлагай момента! Оптималната възраст е 18-24г, после рисковете са повече. Желая ти безпроблемна брееност и здраво дете!

Хайде сега да не се надцакваме с лични истории, защото аз мога да ти разкажа цели две, при които жена на 20 и нещо губи две поредни бременности, а след 30 има 2 успешни раждания. Едната от тези мами пише тук във форумите, а другата е зълва ми. Хайде, влезте във форумите за недоносените бебета, за проблемната бременност, за децата с увреждания и питайте мамите на колко са. Peace


Тук не става въпрос за лични истории, по- скоро твоите приличат на такива, а за статистика. Това не значи, че човек не трябва да ражда след 35, а просто да е подготвен, че вероятността да има проблемна бременност, увреждания на детето и заболявания е много по-голяма.

# 118
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Да, беменност след 30г. крие повече рискове, но не е задължително да е проблемна. Всичко е относит.
Дете се ражда, когато човек се почувства готов и най-вече, когато го поиска. Не може да си направиш график. Нелепо е.
Ето, аз напр. след няколко седмици ще навърша 25г. Някой може да каже, че това е идеална възраст за бебе. Но аз не го искам точно сега и точно сега не се чувствам готова.

# 119
  • Мнения: 804
Не, не е късно. За дете май нкога не е късно... освен, ако не използваш репликата "Тихо бабиното, че вуйчо е с колики"

# 120
  • Мнения: 1 312
Да раздавам семките викам аз и да слизаме на пейките пред блока:twisted:

Момичето пита нещо,вие го стресирате тука с караниците си.
Ще си направи погрешен извод и ще вземе да се откаже от майчинството с основание,че всички сме злобни,заядливи и изперкали.
Айде да се поуспокоите,а?
Въпрос на личен избор е всичко.
Ранното раждане си има едно голямо предимство и то е,че жената наистина се възстановява и си почива по-бързо и пълноценно,че е по-издържлива и силна физически да се справи.
За сметка на това по мое скромно мнение на по-голяма възраст психически си готов да посрещнеш предизвикателството на майчинството,да го оцениш и истински да му се насладиш.
И конкретно в моят случай-чувствам се адски спокойна,уверена и подготвена за всичко,което ми се случва.
Няма нерви,няма истерии,няма шамари.Гледам философски на нещата и на ролята си на родител и не позволявам дреболии да ме изкарват от равновесие.
Скандали и погледи накриво заради финансови проблеми също няма,защото доста време сяхме преди да ожънем.
Дааа,децата се гледат с любов,но не само...

# 121
  • в центъра
  • Мнения: 445
Разбира се, че не е късно! Не се вживявай във всички апокалиптични прогнози, изписани по-горе за нещастията, които могат да те сполетят. Щом ти се налага да изчакаш, сигурно имаш основателна причина. И при мен беше така. Успях да родя първото си дете чак на 36. Не бих казала, че много ми се е искало да стане точно така, но така ми е било писано Laughing Да, вярно, нервите със сигурност са ми по-опънати, отколкото на 20-годишно момиче, но така ми се е стекъл живота. По-важното е, че Господ ме дари с дете и че сега мога да се наслаждавам на "стари" години на прекрасното усещане да си майка  newsm51

# 122
...аз няма да повтарям колегите, защото болшинството от отговорите, ако не всичките, би трябвало да са те ориентирали... Wink Wink Wink...само ще ти кажа, че моята бъдеща мама е на 34... Peace Peace Peace

# 123
  • around the world
  • Мнения: 651
В никакъв случай не мога да кача,  че е късно, напротив  bowuu

# 124
  • Мнения: 189
Както казах по-горе, аз двадесетте съм ги изпуснала. Дори да забременея веднага, пак ще съм на 30 когато родя. Наясно съм, че по-късната бременност крие повече рискове.  Въпросът ми беше породен от това, че моята нагласа беше, че вече е време да работя по въпроса, а сега изведнъж трябва да се отложи с 3 години, които ми се видяха много. Благодаря на всички, които ми отговориха, както и, че не ми спестихте и негативните страни.
Ще се възползвам от съвета да си направя изследвания сега, за да знам дали всичко ми е наред и дали бих имала проблеми със забременяването въобще. Това ще ми спести притесненията, които иначе бих изпитвала през това време, а и, ако не дай си Боже, имам проблем, ще имам 3 години на разположение да го лекувам.

И да кажа, че трите години, са максималния срок, който допускам, надявам се нещата да се разрешат по-рано, но след вашите отговори имам едно притеснение по-малко - че никога не е късно да имаш дете, ако го желаеш и няма да съм грохнала старица  Simple Smile на 32.

# 125
  • София
  • Мнения: 289

И да кажа, че трите години, са максималния срок, който допускам, надявам се нещата да се разрешат по-рано, но след вашите отговори имам едно притеснение по-малко - че никога не е късно да имаш дете, ако го желаеш и няма да съм грохнала старица  Simple Smile на 32.

Дали е рано или късно всеки сам преценява. Аз лично съм ги пропуснала и 32 години. В момента, в който "реших" да имам дете от човека когото обичам, се оказа че имаме проблем. Сложила съм кавички, защото едно е да решиш, друго е да забременееш. Можеш да си направиш хиляди изследвания и всичко да ти е наред, но ако след тези три години се окаже, че проблема е в другата страна. Тогава какво се прави???? Ще ти отговоря.  Аз станах на 35 год. Сега единственото ми желание е да имам дете.  За едни ще съм стара, за други старица. Едни ще ме упрекват, други ще ми се радват, но на мен лично грам не ми пука.
На теб желая да вземеш най-правилното решение и никога да не бъдеш на мое място. Успех.  Peace

# 126
хихихи 32?
живея в Италия
тук по една или друга при4ина се ражда доста по_късно от колкото в България. аз родих на 29 и бях "моми4енцето" на отделението   
подобна дискусия може да се завърти около "късно ли е на 43?" , две от моите приателки на толкова родиха и са си екстра .....

# 127
  • Мнения: 17
az rodih na 31:)i ne sum imala problemi s bremennostta i rajdaneto..no pri vseki e razli4no:)za kusnoto..ne e kusno:)spoko:)

# 128
  • Мнения: 141
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.


това е 4удесна възраст,защото решенията са осмислени

# 129
  • Мнения: 27
Декември навършвам 32 и дотогава ще съм родила. Мисля че това е идеална възраст за нас с мъжа ми.

# 130
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
всяка детеродна възраст си има своите "+" и "-".
Аз родих на 25г. и после на 31г.. Ами имаше си разлика. Няма какво да се заблуждаваме.
До 29г. е добре да е родено поне 1 дете. Пък после...

# 131
  • Мнения: 24 467
всяка детеродна възраст си има своите "+" и "-".
Аз родих на 25г. и после на 31г.. Ами имаше си разлика. Няма какво да се заблуждаваме.
До 29г. е добре да е родено поне 1 дете. Пък после...

Иха, точно като мен. Също и по отношение на виждането за първото дете.

# 132
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
и биологическата граница се измества. прабаба ми на 35 вече е била в менопауза.

супер тъпо. Въобще няма такова нещо. Не заблуждавай народа  Stop
Виж, да кажеш, че съвременната жена на 35г. вече изпада в менопауза е достоверното.

# 133
  • Мнения: 2
Не не е кьсно.Родих на 33г,имам здраво и прекрасно дете,благодаря на бога.Това  newsm78с аргументите не го разбирам.Жена сьм,беше време и исках дете,оставих си го-не сьм мислила за годините дали ще имам проблем или не.Та така

# 134
  • Мнения: 4 306
Принципно не е късно.
Но както сама казваш, вече си настроена на тази вълна. Няма гаранция, че ще се случи от първия път. Тогава какво? Никой не знае какво ще се случи и как ще се развие живота.
Дори сега да направиш изследвания при теб и партньора ти, три години са страшно много време. Нещата са динамични и не винаги се подреждат, така както искаме. Могат да се променят както твоите хормони и т.н, така и неговата спермограма. А в такъв случай, времето за реакция и терапии не е много.
Ако в себе си усещаш готовност, както и партньорът ти - действайте. Обстоятелствата около нас се променят, ние се нагласяме спрямо тях непрекъснато.
Успех, каквото и да решите!

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 18:11 от *vera

# 135
  • Пловдив
  • Мнения: 114
Не е късно.

# 136
  • Мнения: 738
Майка ми роди сестра ми на 38, нямаше никакви проблеми, лека бременност, малко трудно раждане, ама това се случва и при младите. Сега си имам 10-годишна сестричка и е супер весело Peace

# 137
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Преди 7 месеца, когато аз раждах, лежах с още 3 жени - двете бяха на 36, а третата на 40 някъде... с първи деца всичките  Peace Изобщо не  е късно !

# 138
  • Мнения: 6 167
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Ще обясня защо питам по-късно, искам да прочета обективните ви отговори. Ако посочите и аргументи, ще съм благодарна.



разбира се, че не.
да не сме на село.

# 139
# 140
  • Мнения: 1 942
Да е късно ли? Нивгаш  Naughty Истинско удоволствие е да си гледаш детето и да знаеш, че не си изпуснал нищо от младежките си години  Peace Спокойно и дерзай смело за мечтите си  Hug

# 141
  • Мнения: 3 830
Чудесна възраст за първо бебче!!!

# 142
  • Мнения: 852
Не! Peace    Peace   Peace

# 143
  • Мнения: 2 617
Преди месец родих, през декември ставам на 34, а само преди по-малко от година не съм и мислела скоро да имам деца.
имам позната, която роди трето дете на 42, изглежда и е повече от страхотно  Peace

# 144
  • Мнения: 289
Айде и аз!
Родих първото си дете на почти 35. Сега съм на почти 40 /олииии, колко ужасно звучи/, и започваме да работим за второ.
По отношение на гледането - незнам как е да гледаш дете на по-млади години, но на мен изобщо не ми беше трудно, даже изобщо не ми се ходеше по гости, вечерни излизания и т.н. Вече бях изживяла много от тези удоволствия и тогава "различното" преживяване беше да съм с бебето си.

# 145
  • Мнения: 248
Първото си дете родих на 21, а второто на 35. Мисля, че въобще не е късно.

# 146
  • Варна
  • Мнения: 815
Мисля, че не е късно. Поне според моите разбирания, това е подходяща възраст. Разбира се, всеки има собствени разбирания. Майка ми ме е радила на 31.

# 147
  • Мнения: 141
както ве4е ти казах,на тази възраст вси4ко е осмислено-само ще добавя,4е първото си дете го родих на 19г.-маи4инските ми 4увства бяха нулеви.няма да забравя как я кърмя на 08.12. и пла4а,защото не мога да отида да празнувам с колегите си празника-идиотска история.затова реших,4е второ дете ще имам,когато много го поискам и се по4увствам готова за това.е,сега съм на 37,а второто ми дете/живот и здраве/ ще се роди,когато ве4е съм на 38г.така 4е никога не е късно-стига да го искаш

# 148
  • Мнения: 3 268
И моето второ майчинство,което беше на 37 години беше много по-щастливо и осмислено от първото.Бях много по-спокойна.

# 149
  • Мнения: 14 133
Късно ли е, според вас, за раждане на първо дете на 32 години?

Асолютно, не. Аз родих първото си дете на 33г.

# 150
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Доколкото разбрах, става дума за отлагане с 3г поради известни причини. На мен ми е интересно какво е мнението на евентуалния татко по въпроса. Rolling Eyes

# 151
  • Мнения: 189
Доколкото разбрах, става дума за отлагане с 3г поради известни причини. На мен ми е интересно какво е мнението на евентуалния татко по въпроса. Rolling Eyes

Любознателна си Simple Smile Причините да го отложим се отнасят и за двамата.

# 152
  • Мнения: 975
И аз не мисля че 32 са късен период за бебче,дори тогава жената е по зряла.И аз май ще стана на толкова докато забременея.Никога не е късно,щом има желание .

# 153
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Абе няма късно никога, докато жената е способна да забременее и го иска, но въпроса ми за таткото беше продиктуван от това, че мъжете искат всичко сега и на момента и както те го искат, иначе я дочакат, я не.

# 154
  • Мнения: 553
С годините се изчерпва яйчниковия резерв и зачеването става по-трудво, отделно че дори и да не е изчерпан - с времето остават по-некачествените, което също може да усложни пейзажа. Никой не може без изследване да каже какло е положението при кнкретното жена и при коя кога ще настъпи този момент. След като имаш обективни причини да отлагаш майчинството, ако имаш финансовата възможност, сега си замрази достатъчно яйцеклетки. Така ще е възможно инвитро дори и на 50г. Защото дори  и нищо да не се обърка и да можеш да имаш дете на като станеш на 32г, може да поискаш второ по-късно, може тези 3 години да станат 5 по независещи от теб причини. Може да не дава господ но като станеш на 32 вече да няма подходящ кандидат татко...
Аз поне така бих постъпила за да не оставям на случайността нещо толкова важно и да не стане някой сакатлък и да ми се наложи да се помъкна после с години по клиники за серилитет, да потрошим с таткото маса нерви време и пари и т.н.
Пък и като знаеш че си имаш застраховка -  сигурно когато и да решите бебето само ще си стане. Тези занимания искат и спокойствие.

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 14:54 от oceanid

# 155
ама тя отлага за като стане на 32, а не на 46  ooooh!

# 156
  • Мнения: 553
ама тя отлага за като стане на 32, а не на 46  ooooh!
ами майка ми от стрес и много хубав живот влезе в начало на климактериум на 36...
оправиха я с купища хормони... ама не се знае...
яйчниковия резерв е нещо индивидуално не зависи от възрастта само кога ще почне да намалява. чувала съм че фертилността започва драстично да спада доста преди 46...
само така съм чела, предлагам нещо което може да е излишно но дава спокойствие и няма да навреди

# 157
абе не знам, на мен такъв подход ми се трува леко паранои4но_ патлоги4ен  Grinning

# 158
  • Мнения: 4 306
абе не знам, на мен такъв подход ми се трува леко паранои4но_ патлоги4ен  Grinning
Не ми се искаше да влизам толкова в конкретика, но oceanid има право. Ако момичето се чуди, по-добре да се информира повече и да направи осъзнат избор.
Ето пример себе си - на 29, здрава, права жена, а яйчниковият ми резерв е като на 40-годишна. Никой не си го пожелава за себе си, но е редно да се признае, че и такива неща се случват.

# 159
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако щете ме смятайте за луда и неразбираща, но се чудя на едно нещо.
Какво толкова страшно има в раждането на едно дете? За кога да се чака? Финансовите причини, моля, извинете, изобщо не са извинение. Разбирам да нямаш пари за хлям и затова да се изчаква, но ако чакаш да си купиш апартамент и кола или да се находиш по света, това вече не мога да го приема за разумен довод. Нещо започва да ми изглежда като глезотия. Сящаш с раждането на дете животът свършва. Да, животът се променя много, става по-труден заради отговорността. Зная, че е по-лесно да си гледа човек кариерата, защото така ще го почитат повече. Ама като часовникът цъка? Него не го интересуват ни пари, ни страхове.

# 160
 Grinning тя си знае заЩо, предполагам

# 161
  • Мнения: 189
Ако щете ме смятайте за луда и неразбираща, но се чудя на едно нещо.
Какво толкова страшно има в раждането на едно дете? За кога да се чака? Финансовите причини, моля, извинете, изобщо не са извинение. Разбирам да нямаш пари за хлям и затова да се изчаква, но ако чакаш да си купиш апартамент и кола или да се находиш по света, това вече не мога да го приема за разумен довод. Нещо започва да ми изглежда като глезотия. Сящаш с раждането на дете животът свършва. Да, животът се променя много, става по-труден заради отговорността. Зная, че е по-лесно да си гледа човек кариерата, защото така ще го почитат повече. Ама като часовникът цъка? Него не го интересуват ни пари, ни страхове.

Не е глезотия. Причините са уважителни и за мен и за мъжа до мен. Животът не свършва с раждането на дете, моето мнение е, че започва. Също така, това е избор, изключвам случайностите.
Не ме е страх да родя, не знам какво провокира това изказване.

Относно замразяването на яйцеклетки, нямам такива финансови възможности, но благодаря за загрижеността. Аз казах по-нагоре, че съм решила да си направя изследвания сега, за да може, ако има проблем, да се установи  и да имам 3 години да го лекувам.

# 162
  • Мнения: 4 306
Аз казах по-нагоре, че съм решила да си направя изследвания сега, за да може, ако има проблем, да се установи  и да имам 3 години да го лекувам.
Успех, каквото и да решиш!

# 163
  • София
  • Мнения: 62 595
То стана голям въпрос. Дали да, дали да не...
Ащо искаш да раждаш, раждай. Няма кой да вземе решение вместо теб.
И вие с мъжа ти си знаете дереджето. защо тогава го поставяш във форума? Явно знаеш и отговора на собствения си въпрос.

# 164
  • Бургас
  • Мнения: 225
То стана голям въпрос. Дали да, дали да не...
Ащо искаш да раждаш, раждай. Няма кой да вземе решение вместо теб.
И вие с мъжа ти си знаете дереджето. защо тогава го поставяш във форума? Явно знаеш и отговора на собствения си въпрос.
Не че се заяждам, ама то стана "какво правиш във форума?" Crossing Arms /според RadostinaHZ/

# 165
То стана голям въпрос. Дали да, дали да не...
Ащо искаш да раждаш, раждай. Няма кой да вземе решение вместо теб.
И вие с мъжа ти си знаете дереджето. защо тогава го поставяш във форума? Явно знаеш и отговора на собствения си въпрос.

Е какво и е дереджето  Grinning... расъждава, планира си живота, информира се ... много по_лесно е да следва социално приетия калъп под натска на роднини, познати и "доктори" и после да реве, 4е Масларова е лоШа и не дава 18 лв.

# 166
  • Мнения: 189
Всъщност, аз получих отговор на това, за което питах. Тъй като ми се задават въпроси, отговарям. Ако някой смята, че не е необходимо да пише, моля да не го прави.
 
И аз не се заяждам, но ако темата или моето виждане за нещата те дразни, не се чувствай длъжна да ми отговаряш.

Също така, смятам, че никъде не съм си представила дереджето, ако намериш нещо такова, цитирай ме. Зададох въпрос, не съм молила никого да не спи по цели нощи в размисли и страсти по моя проблем.

Благодаря още веднъж на хората, които ми отговориха.

# 167
  • Мнения: 3 034
точно на толкова ще родя, живот и здраве  Praynig никога не съм мислила, че има такива понятия като "рано" и "късно"! това е важно решение и е редно да го вземеш само и единствено когато на ТЕБ ти е вътрешно комфортно, без оглед на причините  Peace никакви изследвания не съм си правила, но бях убедена, че всичко ще е точно и бебето стана на първия месец. желая ти успех и когато му дойде времето - всичко да се нареди по най-добрия начин  Hug

# 168
  • Мнения: 63
Мисля, че не е късно - аз второто родих на 35 почти.
Просто трябва за теб а е подходящ момента.

  bouquet

# 169
  • Мнения: 166
родих на 24г близначета не съжелявам ,не съм си и помисляла да чакам ,по хубаво от това да си майка няма ,какви глупости говорите за раждане на 40 ами знаете ли ,че майками почина на 40 ами ако беше чакала до тогава нямаше да има две дъщери аз тогава бях на 17,

# 170
  • Мнения: 141
родих на 24г близначета не съжелявам ,не съм си и помисляла да чакам ,по хубаво от това да си майка няма ,какви глупости говорите за раждане на 40 ами знаете ли ,че майками почина на 40 ами ако беше чакала до тогава нямаше да има две дъщери аз тогава бях на 17,
пълни глупости говориш.да са ти живи и здрави де4ицата,но не си ли даваш сметка,4е не вси4ки жени имат възможността да родят на тези години.когато раждах дъщеря ми/бях на 19г/,до мен в болницата лежеше жена на 42г,която имаше 20год.брак,безкрайни опити да забременее и няколко спонтанни аборта.и за да има дете,най-сетне,тя е подпирала леглото 9 месеца-месата й бяха изгнили,толкова много го искаше това дете,така 4е факта,4е си станала майка навреме,не ти дава право да правиш подобни грозни изказвания.съжалявам за майка ти,но не вси4ки хора умират на тази възраст

# 171
  • София
  • Мнения: 62 595
Хайде да не се вторачваме в изключенията.

# 172
  • Мнения: 166
в повечето случай и познавам много такива хора дори и сестрами първо искат да си оправят живота /те така казват/а и да имат много пари и собственно жилище и след това да си имат деца ,но  сега имат всичко, но немогат да имат деца това имам предвид

# 173
  • Мнения: 650
Истината е че даже да има всички изследвания пак не е гаранция. И недейте да съдите никой-всеки има право на избор, само че когато се сблъскаме с истинския проблем , че просто не става, започваме да си мислим че причините които са били важни сега не са чак толкова, а ако няма проблем  bouquet  Никои в нищо не се взира, и никои не говори глупости-това са нещата от живота. Но да планираш целенасочено чак за 40-виж това ми се вижда прекалено. Много силни сравнения "изгнили меса" бррр.... И какво значи много пари и да си оправят живота, айде,айде newsm78
Ларла, ако случайно си пропуснала
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=198053.0

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 17:39 от SG1

# 174
  • Мнения: 2 336
Когато има желание и възможност не е късно.

# 175
  • Мнения: 429
Единственото, което ме притеснява е, че ако родя втори път, ще е към 40-тте. Дай боже да ми се случи. А аз родих на 33 и хич не мисля, че ми беше късно. По-скоро - тъкмо навреме ми дойде.  Simple Smile Не ми беше лека бременността, но имам много познати, които родиха между 25 и 30 г и имаха същите проблеми. Не изчетох другите мнения и не знам защо питаш, но нали искаше обективен отговор.

# 176
  • Мнения: 2 746
Първото го родих почти на 24 год. - сега преценявам, че под 27 год. жената  някакси не може пълноценно да осъзнае този период докато е бременна и да го оцени.
Сега съм почти на 32 год. - през цялата бременност изживявам всеки миг с невероятно чувство за пълнота и удовлетворение като жена.....

# 177
  • Мнения: 891
Не. Разбира се, че не е късно.  Peace

# 178
  • Мнения: 1 883
Майка ми ме е родила когато е била на 38г , мисля , че 32 г не е късно.

Общи условия

Активация на акаунт