Рубеола, розеола или шеста болест

  • 27 612
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 304
Здравейте,
синът ми след тридневна температура се обрина по гърба и коремчето. Водихме го при педиатърката и тя каза, че според нея е рубеола, но за по-сигурно го заведохме и в инфекциозното отделение да го види специалист. Той отсече т. нар. Шеста болест. Сега като чета из форума най-много ми прилича на розеола.
Въпросът ми е : може ли да се разпознае кой от от тези три вида е чрез кръвната картина и гърлн секрет?
И при трите болести лечение не се назначава, но искам да разбера, защоото на 13 месеца ни предстои васкина, която е комбинирана-морбили, рубеола и паротит и ме ритеснява да не стане някоя реакция след като е преболедувал рубеолата.
Отделно от това сме на сватба в събота  и се притеснявам да го заведа-може да има малки деца или бременни жени......... но това едр въпрос
Благодаря Peace

# 1
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Преди две години и аз и синът ми изкарахме тази "шеста шарка". Много лесно мина при нас. Не са ни правили нито гърлен секрет, нито кръвни изследвания. Пихме само зиртек - противоалергично и то само за да понамали сърбежа. Ние се бяхме срещали с много хора докато не знаехме, че сме шаркави но освен аз и той никой не се разболя. Все пак си мисля, че е редно да не го събираш с бременни жени. Най-малко, че при тях може да не протече без последствия.

# 2
  • Мнения: X
Съжалявам, че е малко офф, но мисля, че е най-добре да забравиш за сватбата. Никак не е разумно.

# 3
  • Мнения: 1 586
Розеола=Шестата болест.
Ако е розеола, обривът ще е изчезнал до събота.

# 4
  • Мнения: 3 116
Розеолата се характеризира с 3 дни висока температура, която почти не подлежи на сваляне без други симптоми и 2 дни обрив Simple Smile

Рубеолата доколкото знам протича с по-ниска температура и други симптоми.

Иначе на розеолата обрива е рубеолоподобен, така че май най-съществото в случая е клиничната картина, а не типа на обрива  Hug

# 5
  • Мнения: 304
Благодаря Ви Hug

# 6
  • Мнения: 17 407
Рубеолата си има патогномоничен симптом( характрен само за нея)- увеличени шийни лимфни възли. Симтом на ТЕодор май се наричаше. Аз бих се доверила на инфекциониста. И въпреки това не е коректно да го водиш на сватбата Peace

# 7
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Да се изкажа и аз като препатили Confused

Синът ми изкара роЗеола на 10/11 месеца.
При нея също се издуват лимфни възли отзад на тила или зад ушичките, но по-скоро зад тила.Минава много бързо и безболезнено за детенце.Обрива прилича като на екзема, лишеи/като петна/  
и обикновено са по торса.
Тази вид шарка също така се нарича и бебешка шарка, тъй като почти всяко дете я изкарва.Практически почти всяко дете влязло в детско заведение, визирам градина се разболява.Даже не винаги се забелязва от родителя, тъй като както упоменах по горе минава за един ден и ако точно днес не си къпала детенце...
Ето така изглежда в дни болестта

Колкото до проверката, която и аз направих е съвсем възможна.Отиваш в Цибалаб например/аз там я правих/ и казваш, че искаш проверка за антитела за рУбеола.Взимат му кръв на детенце и готово.

Аз също се присъединявам, да не ходите на сватбата с детенце.Че даже ако съм честна и Вие не ходете, особено ако някой знае.Хич не те гледат с добро око, колкото и да обясняваш, че е само бебешка шарка.Много рядка шарка е и тепърва започват да знаят за нея, дори и лекарите.Принципно уж се води шарка на третия свят.

Това от мен, дано да съм ти помогнала Peace

# 8
  • Мнения: 304
s_sunny Благодаря ти за изчерпателния отговор. Пъпчиците приличаха на тези от втората снимка, но чак като лишеи не са били. Има наистина подути лимфни възли на тила и обрива е по гърба и по коремчето.
За сватбата наистина незная какво да правя- на сестра ми е, цялата рода ще е там и няма на кого да го оставя. Питах я и тя каза, че ще има едно дете на 3 години и няма да има бременни , но знае ли човек Embarassed Плюс това се кърмим.
Утре ще получа резултатите от кръвта и ще решим

# 9
  • Мнения: 3 116
Дамакупа, ако е розеола, обрива ще изчезна до събота Wink

# 10
  • Мнения: 304
Ох дано
Всички симптоми съвпадат, дано да е розеола. Висока му беше температурата/два пъти виках линейка, голяма паника съм Embarassed/  Пък и ще съм по-спокойна за ваксините след това

# 11
  • Мнения: 506
damakupa , какво се оказа рубеола или розеола?

# 12
  • Мнения: 304
шеста болест

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 291
Абсолютно на същата възраст моята дъщеря изкара Розеолата. Пак със съмнения за Рубеола, защото беше контактна преди време. Завеждащият инфекциозно в шуменската болница още от вратата отсече, че е Шеста болест.
Какви изследвания правихте и къде?

# 14
  • Мнения: 304
Изследването беше само кръвна картина, но по нея едва ли се разбра. И ние така отидохме при завеждащия инфекциозно(забравих как се казваше) и той така каза-шетса болест Simple Smile

# 15
  • Мнения: 858
Синът ми ноември я изкара тази розеола.2 дни висока температура ,после я свали и се появи обрива,който мина за 24 часа.В момента в който избие обрива вече не е заразно ми обясни нашата педиатърка.

# 16
  • Мнения: 3 116
Всъщност въпреки че обрива на розеолата е рубеолоподобен, тези две заболявания са с две тотално различни клинични картини и не би трябвало да се сбъркат  Thinking

Иначе по всяко време като порасне детенцето може да се вземе кръв (от вената обаче) и да се изследва за антитела за рубеола, така картинката ще стане абсолютно ясна Simple Smile

# 17
  • Мнения: 455
Имам няколко въпроса за розеолата.
Синът ми имаше розеола на 9 месеца и сега бебка също е с обрив - педито каза, че е розеола.
Никъде не прочетох - заразна ли, има ли инкубационен период и дали повтаря?
(Забравих да питам днес лекарката...)
  Embarassed

# 18
  • Мнения: 3 595
Може ли да повторя част от въпросите на Албена Thinking

Бебето е с розеола. 4 дни беше с висока Т 38,5-40 градуса и на 4тия ден изби лек обрив. Днес на 5тия ден се покри целия. До кога е заразна тази шарка? До кога трябва да следя за симптоми да не излезе при по-голямото и дали трябва да я пускам на ясла? Повтаря ли?

Намерих отговорите на почти всичко, ако някой се интересува: инкубационния период е от 5 до 15 дни, счита се, че създава имунитет за дълги години, възможно е да е и за цял живот. Розеолата не е заразна, след проявяване на симптомите и, а само преди това. Другото е описано в темата.

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 20:50 от Numar pin'la unu

# 19
  • София
  • Мнения: 5 720
Нашата лекарка ни каза,че малкия е с Розеола/беше 3 дни с температура между 38,5 и 40,0 гр и повишени левкоцити и днес няма вече температура, а единствено леко обривче  само бузките но не е чак толкова колкото това което видях на снимките по горе/съвсем мънчики петънца/но ми се струва,че и вчера и оня ден го имаше но по леко  Rolling Eyesи си мисля,че не е това Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 4
Здравейте,
синът ми, който е на 11 месеца изкара нещо много подобно на розеолата - 3 дни висока Т без сваляне и после се обрина по торса и лицето и малко зад ушите, единствената разлика беше, че имаше и зачервено гърло.И заради това ни изписаха антибиотик - дурацеф. Много не исках да го започваме с антибиотици, но ме притесняваше гърлото, пък и до този момент не бях чувала за този вид шарка. Дали е възможно да е било розеола, въпреки зачервеното гърло и напразно да е пил АБ?

# 21
  • София
  • Мнения: 5 720
Не знам дали е  задължително да има зачервено гърло при розеолата но нашето беше зачервено!Антибиотик не сме пили! Никакви лекарства! Peace

# 22
  • Мнения: 990
При нас беше така, в петък вдигна 39,5 на другия ден поддържа 38, лекаркат му каза само леко зачервено гърло - вероятно е вирус... Всичко мина за 24 ч., но ето, че сега не иска да се храни, днес избиха и петънцата (пъпчиците) зад ушите, лицето гърба най-вече, на мен също ми прилича на розеола... Звъня на педиатърката да дойде да го види, но тя дори не си вдига телефона  ooooh! А утре, ако го заведа може и да е минал обрива...

# 23
  • Мнения: 1 984
хм... някой от лекарите не постави ли диагноза "температурен екзантем"? което най често е това което описвате?

# 24
  • Мнения: 990
Не, вчера мина лекарката все пак да го види, каза че било от слънцето, но не знам защо не мога да се съглася,ще пусна и снимки по-късно, най-зле е на личицето му.

# 25
  • Мнения: 990
Ето и снимките, петната се увеличават  Confused Ако някой може да ми помгне...  Tired


- това е по коремчето

# 26
  • Мнения: 8 585
Ето и снимките, петната се увеличават  Confused Ако някой може да ми помгне...  Tired


- това е по коремчето
Детето е на 10 месеца?

Това не е рубеола. Рубеола=Морбили. А това не е морбили.
Да, може да е шеста боляест (или друг вид температурен екзантем).
Ако детето ОКОНЧАТЕЛНО няма вече температура.

Обрива изчезва от главата И надолу, понякога леко пожълтявайки.

Няма проблем да ваксинирате на 12м възраст с МПР.

# 27
  • Мнения: 990
Да, от събота насам няма температура. А при положение, че днес обрива се е увеличил, кога трябва да отшуми? Трябва ли с нещо да третирам кожата или някаква диета специална? Почти на 11 мес е.

Последна редакция: ср, 22 юли 2009, 15:15 от Steli_Meli

# 28
  • Варна
  • Мнения: 1 241
При подобен обрив, едната лекарка ни каза "алергия, давайте зиртек и ще мине" /мина, но другия път/, а другата каза нещо от рода на "ерациозна /???/ инфекция, която била от температурата...... Нищо не давахме, за 2-3 дни мина.

# 29
  • Мнения: 8 585
Да, от събота насам няма температура. А при положение, че днес обрива се е увеличил, кога трябва да отшуми? Трябва ли с нещо да третирам кожата или някаква диета специална? Почти на 11 мес е.
Обривът след като се появи "слиза надолу" за ден, два.
След което започва да изчезва по начина и първо от местата на появяването му.

Оценката на тези обриви е комплексна. Зависи и как изглежда обрива от близък поглед.
Но не е рубеола (морбили) това.


Давате ли овесени ядки на детето?
С какво храните?

# 30
  • Мнения: 990
Давам му, но доста отдавна още преди 3 месеца ги въведох, иначе не е имал апетит тези дни и е хапвал по малко пюрета каши, но нищо ново.

# 31
  • Мнения: 8 585
Давам му, но доста отдавна още преди 3 месеца ги въведох, иначе не е имал апетит тези дни и е хапвал по малко пюрета каши, но нищо ново.
Тези обриви ако са свързани с вирусното заболяване за два, три дена обикновено преминават.
Спрете всякакви овесени ядки като крайно неподходящи за деца храна.
Обсъдете с Педиатъра да се даде Аериус за 4-5 дена (или друго антихистаминово).
Много вероятно е този обрив да е комбиниран и да е И остра хранителна алергична реакция, имайки пред вид че обрива по лицето е типична холинергична уртикария.

# 32
  • Мнения: 990
В чист вид не съм давала овесени ядки, имах предвид, че ги има в някои пюрета, които му давам, щом трябва и тях ще премахна. За противоалергичните лекарства - благодаря за съвета, ще се допитам още утре! Peace

# 33
  • Мнения: 6 713
1 месец след ваксината за 3те шарки, беба изкара розеола. Първо вдигна висока Т, после като отидохме на лекар, той направи изследване на гърлен секрет, че беше зачервено гърлото и според него беше вирусно. Не изписа антибиотик, каза да караме на нуфорен и панадол. Тъй като имаше съвсем малко пъпчици по крачетата, го питах дали не е нещо - той каза, че е от топлото. Но на втория ден се появиха още повече пъпки и вече на третия цялата се покри в пъпчици и Т спадна. Обривът стоя близо 2-3 дена, като последния ден почти нямаше пъпчици никъде.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт