КИТАЙ

  • 151 840
  • 857
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 11 747
Благодаря ти! Имаме и във Варна.  Simple Smile Дано се развие следващите години, аз много бих се радвала дъщеря ми да учи китайски. Наистина много се радвам, че и тук се появяват интересни възможности за образование.

# 811
  • София
  • Мнения: 1 074
Благодаря ти! Имаме и във Варна.  Simple Smile Дано се развие следващите години, аз много бих се радвала дъщеря ми да учи китайски. Наистина много се радвам, че и тук се появяват интересни възможности за образование.

Стискам палци, миличка, да са добри учителите!

# 812
  • MJF
  • Мнения: 8 591
Отдавна се каня но все си намирах причини да не досаждам с моята молба в темата. Любител съм на фигурното пързаляне и в същото време много държа на правилно изговаряне на лични имена по принцип, в това число и на състезатели. Международната федерация по кънки изписва имената на състезателите на латиница и то по правилата на английския език. Поради тази причина всичко което не е родно, познато като език и не британско се интерпретира по всевъзможни начини от тв. коментатори и пр.  ooooh!. До сега се допитвах до една табличка от китайски на руски на имена, поне на кирилица някакъв еквивалент но и с руския ние имаме разбира се разлики.  За това имам молба да ми кажете правилното казване, писане на китайските спортисти на български език. Давам линкове където има имената на китайски изписани:
YAN Han
Song Nan
Pang Qing
Tong Jian
Zhang Hao
Peng Cheng
Zhao Hongbo
Shen Xue
ZHANG Kexin
LI Zijun

# 813
  • София
  • Мнения: 1 074
Здравей, Шошулчо.

Ето ти таблица, която да те улесни през латиница-българска транскрипция-руски паладий:

http://china.edax.org/?p=326

YAN Han  Йен Хан
Song Nan  Сун Нан
Pang Qing  Пан Цин
Tong Jian  Тун Дзиен
Zhang Hao  Джан Хао
Peng Cheng  Пън Чън
Zhao Hongbo  Джао Хунбо
Shen Xue  Шън Сюе
ZHANG Kexin  Джан Късин
LI Zijun  Ли Дзъдзюн

# 814
  • MJF
  • Мнения: 8 591
Много благодаря Zanda Ksurik    bouquet.
Е посмях се и се ядосах на себе си. Първото защото само 5 и то части от имена но не и цяло име поне на 1 състезател съм знаела до сега правилно. Второто защото не попитах по - рано. Но съм доволна че поне на дута Pang Qing -Tong Jian им казвам Пан-Тун отдавна, друг е въпроса за другите им имена  Blush  Simple Smile.
Разгледах и запазих таблицата. Има още а и тепърва ще има нови състезатели, така че ще си правя нужните справки с нея.  Мерси  Hug

# 815
  • Мнения: 0
В Бургас има една фирма която е директен вносител на китайски копринени продукти сега ще отварят магазин по нататък ще ви дам и адреса

# 816
  • София
  • Мнения: 1 010
Занда, отново се обръщам към теб след много време: имаме седмокласничка, чийто бал е достатъчен за 18-то СОУ с китайски.
Препоръчваш ли обучението по китайски там? Какво ти е мнението за корейския? Какво мислиш за училището като цяло?

# 817
  • София
  • Мнения: 1 074
Занда, отново се обръщам към теб след много време: имаме седмокласничка, чийто бал е достатъчен за 18-то СОУ с китайски.
Препоръчваш ли обучението по китайски там? Какво ти е мнението за корейския? Какво мислиш за училището като цяло?

Здравей, Пепеляши!

Много ми е трудно да ти отговоря на този въпрос, защото съм пристрастно лице. Аз работих в 18 СОУ седем години и реално благодарение на мен тази паралелка изобщо съществува, тъй като когато отидох през 2001, вече бе взето решение тя да се закрие.

Това, което направих за там, надали е правил друг учител за каквато и да било паралелка - привлякох огромни инвестиции, създадохме с китайското посолство фонетичен кабинет, библиотека, всякакви техники. Дойде нов директор и за половин година от това не остана нищо. След стачката напуснах, тъй като условията станаха неприемливи за нормален човек. Търсих шест години директор, който да споделя вижданията ми за китайския език като наистина важен предмет с бъдеще и чак през миналата година го открих в лицето на г-жа Кръстева от 138 СОУ. Там и преподавам вече втора година с наистина чудесни резултати. Каня ви да разгледате темата за паралелката, питайте, за да ви отговоря на всички въпроси.

Това, което се промени в изминалите години, е собственото ми равнище (изкарах редовна докторантура, преподавам в СУ и други университети), но също възможностите от техническо естество. Разработих план, който съперничи с университетската програма, така че децата до 12 клас да усвоят всичко необходимо, за да ползват езика като мощно средство за развитието на успешна кариера. Естествено, че ми е трудно да ти кажа добри неща за 18 СОУ, най-малкото защото те в момента използват репутацията ми и моите достижения, за да привличат качествени ученици. Мога обаче да ти покажа реалните резултати, които постигнахме за една година. Не се колебай, заповядайте в 138, защото моите постижения са стигали с децата до два пъти първо място в Европа по китайски и до ТРЕТО място в света на международното състезание "Китайски езиков мост". Имам силна вяра и в ръководството, и в екипа, който съм събрала.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=658243.75

Ето я и темата. Ще кача тези дни клип с дейностите ни от цялата година Wink

Виж ако искаш и един открит урок, който проведохме с осмокласниците още на първия месец от обучението:

https://www.youtube.com/watch?v=ANiFrL7GSVM

Не на последно място, ако искаш прочети самото представяне на китайските паралелки в сайта на училището:

http://www.138sou.com/index.php/menu-styles/sled-viii-mi-klas

Последна редакция: нд, 15 юни 2014, 10:06 от Zanda Ksurik

# 818
  • София
  • Мнения: 1 074
Отделно ти прилагам учебния план, по който се движим. Освен него, по проект УСПЕХ имаме клуб по калиграфия и клуб по бойни изкуства; в десети клас ще имаме клуб по китайска философия:


ОСМИ КЛАС   
18 часа китайски език език;
2 часа „Странознание на Китай” през Първи срок;
2 часа „История на Китай” през Втори срок

ДЕВЕТИ КЛАС   
6 часа практически китайски език;
2 часа „Бит, традиции и обреди на китайския народ” през Първи срок;
2 часа „Изкуства и художествени занаяти на Китай” през Втори срок

ДЕСЕТИ КЛАС   
4 часа практически китайски език;
2 часа вестникарски китайски език;
2 часа Древна китайска литература

ЕДИНАДЕСЕТИ КЛАС   
4 часа практически китайски език;
2 часа вестникарски китайски език;
2 часа бизнескитайски език
СИП – Средновековна китайска литература

ДВАНАДЕСЕТИ КЛАС   
4 часа практически китайски език;
4 часа бизнескитайски език;
СИП – Нова и най-нова китайска литература

Последна редакция: нд, 15 юни 2014, 10:06 от Zanda Ksurik

# 819
  • София
  • Мнения: 1 010
Много ти благодаря, Занда, изгледахме клипчетата Simple Smile
Разбирам, че детето ще има възможност да научи китайски език.
Какво е общото ниво на обучението, дисциплината, отношенията деца-учители в училището, по твое виждане?

Скрит текст:
Имаме отзиви от настояща завършваща 7-ми клас за неадекватни учители (както се изрази детето)

# 820
  • София
  • Мнения: 1 074
Как предполагаш, че бих могла да отговоря на подобно нещо за учител?

Обучението в никое училище на България в периода 5-7 клас не е на достатъчно равнище, без няколко специализирани. Това е свързано с факта, че изведнъж след четвърти клас влизат много учители, няма приемственост в програмите, а и самите деца влизат в пубертета. Шести и седми клас са двете години на най-интензивно израстване и по това време в главите им в повечето случаи се намират не учебни предмети, а собственото израстване, околният свят, интересът към противоположния пол. Това постепенно отшумява в гимназията, още повече, че там просто няма къде да избягат, ако са в езикова паралелка. Самият интензитет ги кара да учат много повече и да си създават дисциплина.

При нас обучението е много стабилно в гимназиален етап. Ако очакваш един ден часовете по математика и български да са достатъчни за входен изпит в СУ обаче, то това няма да се случи. Това не зависи от учителите, а от самата система, която логично допуска всякакви хора да се явяват на приемни изпити. В 12 клас учениците се състезават за добрите специалности с най-различни хора, сред тях има отдавна завършили, които искат второ висше например. Така че там мерилото е по най-добре подготвените.

Ако питаш конкретно за езика, стига да учи и да има минимална мотивация, то аз мога да развия знанията й до достатъчен праг, че да работи с китайския и да намира всяка информация, която й е нужна. Също ще има възможност и за стипендии и обучения в Китай още докато е в рамките на средното образование.

Последна редакция: пн, 16 юни 2014, 20:56 от Zanda Ksurik

# 821
  • София
  • Мнения: 1 010
Благодаря ти много за отговора!   bouquet
Наистина сме объркани, защото ни заливат впечатления и опит отвсякъде.
Включихме и 138-мо в класацията, но само заради китайския, защото през годините съм добила прекрасни впечатления от теб, Занда Simple Smile

# 822
  • София
  • Мнения: 1 074
Благодаря ти много за отговора!   bouquet
Наистина сме объркани, защото ни заливат впечатления и опит отвсякъде.
Включихме и 138-мо в класацията, но само заради китайския, защото през годините съм добила прекрасни впечатления от теб, Занда Simple Smile

Много мило, Пепеляши Wink

Успех с кампанията и слушай усещанията на детето! Те не знаят напълно какво ще се случи с тях, но реагират все пак на една бъдеща кариера. Китайският си е професия - ако й трепне, пишете го, ако ли не - по-добре не я насилвай, защото си е сериозно учене. Интересни са нещата, завладяващи дори, но само за хора, насочени към Изтока.

# 823
  • Мнения: 4
Здравейте, днес детето ми е прието в СОУ " Максим Горки" гр. Стара Загора, специалност "китайски и руски", което беше нашето второ желание. Ние сме доволни, но всички са се заели да ни разколебават и настояват да пробваме  на второ класиране "испански и руски", пак там, защото китайския е за първа година и не се знаело какво ще ги правят тези деца, като ги приемат. Просто като майка имам нужда от някакъв жокер по темата.

# 824
  • София
  • Мнения: 1 074
Жокерът е самото дете!

Ако то желае, не се колебайте - веднъж в тези среди, то ще има достъп до всякакви програми и обучения!

Общи условия

Активация на акаунт