Хиперинсулинемията-да поговорим

  • 59 102
  • 841
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Накратко  правя подготовка за ин витро и в тази връзка направих обременяването с глюкоза. Насочиха ме към Орбецова, но е много трудно да се конкултираш с нея! Според секретарка и във ВМИ можело да стане само, ако постъпя в клиниката Shocked Благодарение на форума вече разбрах къде приема частно. Та спонтанно влезнах в поликлиниката на ВМИ и си взех час за професора- Павлов. Това което не ми хареса, че ми говореше за вълшебен американски препарат за отслабване, но не искаше да му каже името. А второто е, че говореше и за препарат, с който ще изчезне окосмяването - но не искаше ди ми го каже и него. Ще ми ги кажел след като забременея и родя:crazyeyes: Та затова, защото знам че няма вълшебни препарати точно за тези два проблема!
Все пак е хубаво, че има положително мнение за него. Само сега се чудя кое е вярното за дозировката на лекарствата. а освен захарта и хормона DHEA-S ми е повишен 3 ug/ml при норма 2,2 . За него нямало лечение, но в нета чета друго.
За съжаления Орбецова приема веднъж седмично и то не винаги. За утре няма часове, а не се знае дали ще приема другата седмица. Затова исках да попитам вие в каква дозировка си пиете лекарствата. newsm78


Тиси , сега се сещам друго. Аз постъпих в клиниката по ендокринология .Там ме прати доц Орбецова .Изписаха ми лекарства, но там си и мах лекуващ лекар.Повече доцентката не видях.Нямам идея кога и при кого трябва да ходя оттук нататук ?С вас как е момичета-къде и как посещавате доцентката след болницата?

# 46
  • Мнения: 763
Сигурно повечето от вас вече са чели този м-л, но го пускам за момичетата, които тепърва откриват проблема с инсулина. Аз едва вчера успях да се запозная малко повече със сериозността на положението, и честно казано съм доста изплашена.

Инсулиновата резистентност 
Същественият проблем при захарния диабет тип 2 не е в недостига на инсулин. организмът произвежда повече от необходимия инсулин. Проблемът е в липсата на чувствителност на клетката към инсулина т.нар.инсулинова резистентност. Наред с нарушената инсулинова секреция това е двигателят, който тласка заболяването напред.
Това сочат резултатите от проведените през последните години изследвания.

Инсулиновата резистентност-номер 4 в състава на Смъртоносният квартет

В началото захарният диабет-тип- 2 рядко протича с оплаквания и откриването му става случайно, например при извършване на профилактичен преглед. Предхождащо състояние на това нарушение на обмяната на веществата е инсулиновата резистентност. Тя е ключовия проблем при захарният диабет-тип- 2 , който може да бъде вроден или придобит.

Какво се случва в организма?

За да може глюкозата да проникне в клетката, винаги й е необходим инсулин, или казано с други думи - инсулинът отключва клетката за глюкозата. Инсулинът се произвежда от бета-клетките на задстомашната жлеза. При инсулиновата резистентност той не е в състояние да изпълнява дейността си, както в мускулните, така в мастните и чернодробни клетки - глюкозата вече не може да навлиза в клетките. Задстомашната жлеза се опитва да компенсира инсулиновата резистентност чрез изсипване на повече инсулин. В началото това е възможно и затова нивото на кръвната захар се задържа временно в нормални граници.

Вторият стадий на заболяването се характеризира все още с кръвна захар на гладно в границите на нормата. Бета-клетките обаче произвеждат инсулин на ръба на дееспособността си. Дневните колебания на върховите стойности на глюкозата, например след нахранване, не могат вече да бъдат овладяни с произведеното количество инсулин. Тогава се говори за нарушен глюкозен толеранс.

В третия стадий, след няколко години инсулинова резистентност и нарушен глюкозен толеранс, захарния диабет-тип- 2 се диагностицира лесно. Тук и стойностите на кръвната глюкоза на гладно са трайно над нормата. Причина за това са или задълбочаваща се инсулинова резистентност, или затихващото инсулиново производство вследствие на изчерпване на бета-клетките на задстомашната жлеза.

И така - инсулинова резистентност означава:

Ограничена чувствителност на телесните клетки към инсулин;
Инсулинът не може да изпълнява функцията си върху клетката;
Инсулиновата резистентност изпреварва с години поставената вече диагноза захарен диабет;
Опасност за кръвоносните съдове

При създалата се вече инсулинова резистентност започват и атеросклеротични промени в съдовата система, които при по-нататъшно развитие могат да доведат и до тежки заболявания каквито например са: сърдечен инфаркт, мозъчен удар, бъбречна надостатъчност и слепота. Половината от новооткритите диабетици имат вече органни увреди. В заключение може да се каже, че инсулиновата резистентност по правило е съществувала години наред, преди захарния диабет-тип- 2 да се е отключил.

Смъртоносният квартет

Инсулинова резистентност възниква, ако е налице наследствено предразположение и/или , ако се прибавят външни фактори. Наднорменото тегло(затлъстяването) тук решително играе главната роля. Нито едно друго заболяване не е така тясно свързано със затлъстяването, както захарния диабет -тип 2.

Ако към инсулиновата резистентност, наднорменото тегло и липсата на физическа активност се прибавят и други рискови фактори, вероятността с годините да се появи захарен диабет все повече нараства. Повишеното кръвно налягане ( хипертонията) и нарушената обмяна на мазнините допълнително повишават този риск.

Ранното разпознаване - състояние, от което можеш да се върнеш назад

Захарният диабет е едно от най-разпространените и най-тежките заболявания на ендокринната система. В света близо 200 милиона души са диабетици, като до 2025 година броят им ще се удвои. В България болните са 300-350 хиляди. За съжаление поставянето на диагнозата на диабетиците от 2- ри тип става много късно (средно след 5 години) и най-често случайно. Вредните за организма последствия са вече програмирани, тъй като предхождащото диабета състояние на инсулинова резистентност не е лекувано достатъчно последователно и насочено . Своевременно поставяне на диагнозата е от съществено значение. Това ще направи възможна профилактиката на опасните последствия, които рязко влошават качеството на живот на засегнатите. Много важно е захарния диабет да се търси сред определени хора и неговото предхождащо състояние инсулиновата резистентност да бъде рано разпознато и насочено лекувано.

Цеци, задължително си направи обременяване с глюкоза миличка, при мен нивата на инсулина при обикновено изследване на гладно бяха наред, но при обременяването стана страшно  #Crazy Това, което разбрах, докато  четях за проблема-ако при обикновено изследване на гладно на инсулина, стойностите му са високи, значи положението е доста кофти вече. Така че не отлагайте, който не е правил обременяване, да го прави час по-скоро, последиците от отлагането са необратими.

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Доди,Доди,какво да кажа вече.Ще говоря с Орбецова и ще искам да си го направя и аз това обременяване ooooh!

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Доди,Доди,какво да кажа вече.Ще говоря с Орбецова и ще искам да си го направя и аз това обременяване ooooh!

Додичка , мерси за инфото м.Много е полезно   bouquet  bouquet


Цеци ,питай доцентката но аз си мисля че тя сама щеше да ти го предложи ако е имала някакви съмнения. При мен веднага ми каза че трябва да се изследвам  newsm78 newsm78 newsm78.

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Тя ми каза нещо такова,но аз мислех,че иска само инсулин и глюкоза,а и тя не ми обясни,че трябва да кажа в лабораторията,че искам обременяване,или пък аз не съм разбрала.Ама как го написах само ooooh!Както и да е сега вече знам какво точно да питам.Скоро ще ходя при нея и ще дам отчет тук,за да съм полезна Hug

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Цеци , ти нали си лежала в ендокринологията, там би трябвало да направят такова изследване, ако доцентката е искала да те обременяват с глюкоза. А  ти през колко време ходиш при нея, каква е процедурата , аз  не можах да я видя  след болницата и сега си пия хапчетата,ама незнам  пак кога   да и звъня и какви изследвания да направя преди това newsm78 newsm78 newsm78 

# 51
  • В полето, под тепето.
  • Мнения: 928
Dodichka и аз искам да благодаря зи информацията, че нещо много несериозно гледах на проблема и се инатях да си пия медформина Sad

Аз от 98 г. правя хормонални изследвания  и по повод на повишения тестостерон посещавах доц. Андреева в София. Тя поиска да си изследвам инсулина и беше доста повишен, но доколкото си спомням ми обясни че е от обмяната не веществата и ако отслабна ще се нормализират стойностите. И наистина се получи така. Но преди 2 години друга еднокриноложкса поиска този профил и се оказа, че при обременяване стойностите не са ми  в нормата. Съжалявач само, че не ми обясниха, че и инсулина се изследва след оБременяване и не го изследвах миналага седмица , когато отново правих обременяване Cry

анели_a  - за Орбецова сигурно знаеш къде приема частно, друг начин май няма Wink

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711



анели_a  - за Орбецова сигурно знаеш къде приема частно, друг начин май няма Wink

Да , Тиси знам че е на частно  .Ама незнам след колко време да отида, да си направя ли някакви излседвания за да не губя време и  без туй  ми е трудно да отсъствам от работа . Иначе май е добре да се пият тези хапчета,макар че е ми понасят особено, но ще съм адски доволна да сваля някое друго килце  Thinking

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
Анели,звънни и,мила.Аз така правя и тя ми казва какви изследвания да направя и след това ги коментираме.

# 54
  • Мнения: 6
Момичета, меже ли да ми кажете от сиофора пресъхва ли ви гърлото? Защото аз го пия от съвсем скоро и започна една жажда,,,,това се получава при повишаване на захарта, а той би трябвало да я сваля
кажете ми вие какви странични ефекти усетихте

на мен ми откриха инсулинова резистентност и ми го изписаха, толкова ме  е срах от него!
нека ако някоя го е пила да ми каже го усеща?

# 55
  • Мнения: 7 716
Най-добре го обсъди с лекаря си и си изследавай кръвната захар.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Най-добре го обсъди с лекаря си и си изследавай кръвната захар.


Това са нормални прояви на Сиофора в първите дни ,които бързо преминават, но една консултация с доктора няма да ти навреди.

Момичета и аз да Ви питам нещо, назначих си на своя глава обременяване с глюкоза (от ноември пия Сиофор за инсулинова резистентност)Резултатите са :
кръвна захар  0 час 6.5 при норма 2.8-6.1
                       60 мин -11.9 при норма до 8.9
                       120 мин 10.9 при норма до 7.8

Инсулина  ми в 0 час е 12.7 при норма 2-22
                    на 60 мин 68.4
                    на 120 мин 90.4
За първи и втори час няма реф стойност , и не мога да преценя какво значат тези числа , може ли някой да ги коментира , Благодаря Ви предварително newsm78 newsm78 newsm78

# 57
  • Мнения: 4 700
анели_a, теzи стойности ми се виждат много, много високи.  newsm78 При мен референтните zа всички часове бяха еднакви. Обади се непременно в понеделник на Орбецова. А и zахарта ти е доста висока.  newsm78

# 58
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
анели_a, теzи стойности ми се виждат много, много високи.  newsm78 При мен референтните zа всички часове бяха еднакви. Обади се непременно в понеделник на Орбецова. А и zахарта ти е доста висока.  newsm78

захарта и мен ме притеснява, а инсулина ми е неясен  newsm78 newsm78

# 59
  • Мнения: 4 700
Ама и инсулинът ми се вижда доста висок. Въzможно ли е просто да са написали само веднъж реф. стойности? При мен и трите пъти стойностите на инсулина бяха 3 до 25.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт