Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?

  • 20 282
  • 243
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 236
.не разбирам момичета защо НЯКОИ от вас са толкова нападателни - нали пишем тук за да обменяме мнения и опит  . . . .. И аз говорех за децата от бълг.бракове родени в чужбина.За мен са българчета
Не съм искала да съм нападателна  Peace
И други да се коригират, моля, че темата стана неприятна...

# 196
  • Мнения: 1 783
аъъъ... какво е ССФ?  Embarassed

 Simple Smile споко хора. Peace

# 197
  • Мнения: 276
  Само когато говоря на български изказвам точно това, което искам...Искам същото и за сина ми Confused

  При нас този въпрос не стои! Алекс е на 2.5 различава двата езика и винаги отговаря на езика на, който го питаш. Колкото песнички знае на български, толкова знае и на английски. Старая се всичко да върви паралелно. Понякога смесва езиците, но само когато говори с мен . В градината използва само английски и говори толкова колкото и другите деца.
   ...татко иска да учим и гръцки, за да уважим и неговия произход, но ще изчакам още 2 години. С тръгването на училище започваме да учим френски и немски...
   Нямам никакви колебания, че трябва да говори колкото се може повече езици, за мен е важно едно- ДА чУВСТВА НА БЪЛГАРСКИ!

# 198
  • Мнения: 11 314
аъъъ... какво е ССФ?  Embarassed

 Simple Smile споко хора. Peace
средно статистическа форумка

Много нерви, много нещо.
Не мога да разбера кой на кого какво има да доказва и да се перчи. Всеки решава сам за себе си. Не мисля, че трябва да се плаща данък обществено мнение. Камбанариите ни са различни, очакванията и желанията също.
Гледайте по-ведро на нещата. Пролет иде! Hug

# 199
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
zащото , ако и беz това си решила да не го учиш на български , какво искаш да кажеш на другите в темата, които учат децата си на български? че си губят времето и няма смисъл ли? По добре не го каzвай. Темата е zащо говорите на децата си на български, а не zащо е бесzмислено това, но гледам доста се включват специално да кажат на останалите, че се zанимават с беzсмислици.

Тъй като ти явно нямаш желание да четеш цялата тема, ще ти спестя труда, като се самоцитирам

Защото това е майчиния и език. Ще я уча да чете и пише като му дойде времето.

Каква практическа полза мислите, че ще имат от това?

Според мен това е излишен и безсмислен въпрос.



Следващият път ще те помоля да не си толкова войнствена спрямо мен, поне в случаите, когато е неоправдано.

# 200
  • Мнения: 6 167
Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.
Няма ли някоя майка с дете на 5,6,7г в двуезична среда да каже как се справя детето й.
Струва ми се лесно, докато си в майчинство да говориш само на български, и да твърдиш, че 2-3г. ти дете говори, превключва и тн. Обаче, като си седнеш на работното място и се 'пуснете' и като бащата не е българин и вкъщи не е оазис на Родината какво става.
Е такъв случай ако има ... да сподели какво става напред в годините.
Сега е ясно, че всички сте много мотивирани.

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 13:41 от Lennie

# 201
  • Мнения: 1 783
  Само когато говоря на български изказвам точно това, което искам...Искам същото и за сина ми Confused

  При нас този въпрос не стои! Алекс е на 2.5 различава двата езика и винаги отговаря на езика на, който го питаш. Колкото песнички знае на български, толкова знае и на английски. Старая се всичко да върви паралелно. Понякога смесва езиците, но само когато говори с мен . В градината използва само английски и говори толкова колкото и другите деца.
   ...татко иска да учим и гръцки, за да уважим и неговия произход, но ще изчакам още 2 години. С тръгването на училище започваме да учим френски и немски...
   Нямам никакви колебания, че трябва да говори колкото се може повече езици, за мен е важно едно- ДА чУВСТВА НА БЪЛГАРСКИ!
да не те обезпокя много, ама това е малко нереалистично... децата говорят на езика на средата си, на връстниците си. помисли си за сферата на влияние само - ти си една, която му говориш на бг, а те са много повече. казвам го не да те обезкуража, а просто от наблюдение и от това, което съм чела. виж, ако прекарвате половин година в Сливен, половин в Ливърпул, може и да успееш, но ако предимно сте в ЮК, гарантирам ти че ще говори и мисли на английски и ще знае български. попрочети литературата и ще видиш... какво да се прави, не е лесно, ама е така... аз само на бг говоря и ще учим азбука по някое време, но не искам да го превръщам в насилствено занятие, за да не го намрази, но очакванията ми са че бг никога няма да го знае както аз го знам и съм ОК с това, важното е да може да комуникира с роднините в Българско. Peace

Лени, едно дете не говори много на 2, но много разбира. Синът ми говори много добре на бг и руски, английския сме го занемарили, но ще му дойде времето. Определено различава и трите езика, вече от няколко месеца прави изречения, бих казала елементарен разговор може да се проведе с него. Много често многоезичните деца проговарят по-късно обаче, може и това да е с племенника ти.

Вечерница, мерси!

# 202
  • Мнения: 276
Маистина суи
Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.
Няма ли някоя майка с дете на 5,6,7г в двуезична среда да каже как се справя детето й.

Наистина си права Hug Моят Дечко използва 3 максимум 4 думи в изречение. Знае по около 100 думички от двата езика. Трудно е да се каже, че водим никакъв дълбокомислен разговор.

Аз също ще се радвам, ако някоя майка с пооголя дете даде мнение!

# 203
  • Мнения: 236
Средностатистическите деца на 15 месеца знаят 5 думи,
 на 18 правят прости изречения (подлог и сказуемо) и като цяло имат неправилна граматика,
на 24 месеца говорят неправилно с ограничен речников запас 50-100 думи,
на 30 месеца формулират по-сложни изречения (от по 3-4 думи), често с неправилен словоред, но вече имат усещане за род и число...

Това сме го учили още в 1 курс по психология на развитието, но е само за едноезични деца, а и индивидуалните различия могат да са доста големи.
Това не значи, че детето е съответно генийче или неразвито...
По правило до седмата година от живота момичетата показват по-добри данни от момчетата по езиково развитие.

# 204
  • Мнения: 4 399
Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.


Ами Лени, дъщеря ми на 2 години и 2 месеца на практика каzва всиЧко. Например отваря книги и ми ги раzкаzва. Понякога си иzмисля истории и сама им се смее и се табавлява с тях. А нуждите и желанията си иzкаzва беz проблеми от 4_5 месеца. Иzраzява се с иzреения от 5_6 думи. С мен говори на български, с баща си на немски. Понякога прави и мешани иzреЧения но тенденцията веЧе е към 1 еzик. Дори ако аz и кажа "беар" zа меЧката, тя ме поправя Че това е "МеЧо". Но когато говори с баща си е "беар".
И да добавя Че аz работя веЧе над половин година и тя ходи при местна дневна майка. Вярно, това е 2 пъти в седмицата и все още има повеЧе контакт с мене, но пък у нас средата е немскоговоряща, тъй Че бих каzала влиянието на двата еzика в момента е около 50%.

# 205
  • Мнения: 11 314

Няма ли някоя майка с дете на 5,6,7г в двуезична среда да каже как се справя детето й.
Струва ми се лесно, докато си в майчинство да говориш само на български, и да твърдиш, че 2-3г. ти дете говори, превключва и тн. Обаче, като си седнеш на работното място и се 'пуснете' и като бащата не е българин и вкъщи не е оазис на Родината какво става.

Имам опит с едно почти 5 г. момче и едно почти 8 г. момиче.
Писала съм.  Може да съм пример за успяла майка да научи децата си на български, но това не значи, че всички трябва да имат същия успех. Аз просто съм упорита като магаре на мост.
А за питанката за 2 г. деца - говорят, как да не говорят. Може да е на бебешки, на нечленоразделен местен или български, но майката ги разбира, колкото и странно да звучи. Нормално е да казват изречения с по 2-3 думи и да имат речников запас по по 50 думи на двата езика или общо 100. Спомням си като водих дъщеря ми на логопед на 3 1/2 г. тогава коментираха, че речниковия запас на едно дете на тази възраст е 300 думи. Те твърдяха, че дъщеря ми владее по 300 от всеки от двата езика.  Може да е надарена, може да не е, но важното е, че си има познанията.
Тогава различаваше още 2 езика - руски и английски, защото ми се е налагало да ги употребявам.

# 206
  • Мнения: 9 052
Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.
Няма ли някоя майка с дете на 5,6,7г в двуезична среда да каже как се справя детето й.
Струва ми се лесно, докато си в майчинство да говориш само на български, и да твърдиш, че 2-3г. ти дете говори, превключва и тн. Обаче, като си седнеш на работното място и се 'пуснете' и като бащата не е българин и вкъщи не е оазис на Родината какво става.
Е такъв случай ако има ... да сподели какво става напред в годините.
Сега е ясно, че всички сте много мотивирани.

Лени, простено ти е... децата са раzлични и имат раzлични периоди. Моя на 2 г . говори всичко, абсолютно и на български и на немски. Раzбира се , речниковия му zапас е думите употребени и обяснени му от нас , а те са нашето ежедневно общуване помежду ни и с него, песничките , които е чул и прикаzките коио сме прочели. ПЕее, декламира и раzкаzва истории от книжки. (Вяра е написала горе долу на същото ниво сме и ние.) На немски прикаzва много добре, всичко, което е чул в градината, въzпитателките каzват , че като си говорят стои до тях и повтаря всичко , та не можели по 2 думи да си кажат. Та не подценявайте децата. Учете ги.

# 207
  • Мнения: 276

да не те обезпокя много, ама това е малко нереалистично... децата говорят на езика на средата си, на връстниците си. помисли си за сферата на влияние само - ти си една, която му говориш на бг, а те са много повече. казвам го не да те обезкуража, а просто от наблюдение и от това, което съм чела. виж, ако прекарвате половин година в Сливен, половин в Ливърпул, може и да успееш, но ако предимно сте в ЮК, гарантирам ти че ще говори и мисли на английски и ще знае български. попрочети литературата и ще видиш... какво да се прави, не е лесно, ама е така... аз само на бг говоря и ще учим азбука по някое време, но не искам да го превръщам в насилствено занятие, за да не го намрази, но очакванията ми са че бг никога няма да го знае както аз го знам и съм ОК с това, важното е да може да комуникира с роднините в Българско. Peace


[/quote]


Аз съм длъжна да опитам. Дано успея.!
Прибирам се поне за седмица 3-4 пъти годишно и поне 2-3 месеца майка ми идва при нас. Тя работи в детска градина и много ми помага в това отношение. Страхувам се от това, че английският може в определен момент да започне да доминира, но не бих насилвала детето си ако то само няма предпочитание към каквото и да било вкл. езици. Искам по- скоро да му предложа това като даденост отколкото като нещо, което той трябва  да научи.

# 208
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
  Само когато говоря на български изказвам точно това, което искам...Искам същото и за сина ми Confused

  При нас този въпрос не стои! Алекс е на 2.5 различава двата езика и винаги отговаря на езика на, който го питаш. Колкото песнички знае на български, толкова знае и на английски. Старая се всичко да върви паралелно. Понякога смесва езиците, но само когато говори с мен . В градината използва само английски и говори толкова колкото и другите деца.
   ...татко иска да учим и гръцки, за да уважим и неговия произход, но ще изчакам още 2 години. С тръгването на училище започваме да учим френски и немски...
   Нямам никакви колебания, че трябва да говори колкото се може повече езици, за мен е важно едно- ДА чУВСТВА НА БЪЛГАРСКИ!
да не те обезпокя много, ама това е малко нереалистично... децата говорят на езика на средата си, на връстниците си. помисли си за сферата на влияние само - ти си една, която му говориш на бг, а те са много повече. казвам го не да те обезкуража, а просто от наблюдение и от това, което съм чела. виж, ако прекарвате половин година в Сливен, половин в Ливърпул, може и да успееш, но ако предимно сте в ЮК, гарантирам ти че ще говори и мисли на английски и ще знае български. попрочети литературата и ще видиш... какво да се прави, не е лесно, ама е така... аз само на бг говоря и ще учим азбука по някое време, но не искам да го превръщам в насилствено занятие, за да не го намрази, но очакванията ми са че бг никога няма да го знае както аз го знам и съм ОК с това, важното е да може да комуникира с роднините в Българско. Peace

Лени, едно дете не говори много на 2, но много разбира. Синът ми говори много добре на бг и руски, английския сме го занемарили, но ще му дойде времето. Определено различава и трите езика, вече от няколко месеца прави изречения, бих казала елементарен разговор може да се проведе с него. Много често многоезичните деца проговарят по-късно обаче, може и това да е с племенника ти.

Вечерница, мерси!

абсолЮтно съм съгласна с тези доводи.

Извинявайте, но да попитам ( от невежество) - какво толкова говори един 2г. човек?
Какъв му е речниковия запас, че говорите за езици, за различаване на езици и тн.
Аз нямам опит с дечица, но като ви чета спокойно мога да кажа, че  кръщелника ми ( 3г) е нечленоразделен, направо се притеснявам.
Няма ли някоя майка с дете на 5,6,7г в двуезична среда да каже как се справя детето й.
Струва ми се лесно, докато си в майчинство да говориш само на български, и да твърдиш, че 2-3г. ти дете говори, превключва и тн. Обаче, като си седнеш на работното място и се 'пуснете' и като бащата не е българин и вкъщи не е оазис на Родината какво става.
Е такъв случай ако има ... да сподели какво става напред в годините.
Сега е ясно, че всички сте много мотивирани.

и с това  Peace
моят опит го знаеШ, неведнъж съм го споделяла. с голямата просто се отказах, с малката за момента настоявам и бих казала, с добри резултати, въпреки, 4е отговаря на бг  само когато и е кеф  Rolling Eyes
но претенцията ми стига само за говоримият език, за останалото, ако прояви желание, Ще видим.
доколкото желанието да "4увства като българка", това го смятам за абсолЮтна утопия.

# 209
  • Мнения: 1 783

Аз съм длъжна да опитам. Дано успея.!
Прибирам се поне за седмица 3-4 пъти годишно и поне 2-3 месеца майка ми идва при нас. Тя работи в детска градина и много ми помага в това отношение. Страхувам се от това, че английският може в определен момент да започне да доминира, но не бих насилвала детето си ако то само няма предпочитание към каквото и да било вкл. езици. Искам по- скоро да му предложа това като даденост отколкото като нещо, което той трябва  да научи.

еее, ти тогава си много в по-добра позиция от много други. и аз и баща му опитваме, и съм сигурна, че няма да е някой дето изобщо не знае езика, но ако в един момент не иска няма да мога да го карам насила, аз пак ще си му дудна на бг де, за мен е ясно Simple Smile моята теория е, че ако на 25 години си каже "добре че майка ми ми говореше на бг", значи съм успяла Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт