Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?

  • 20 296
  • 243
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 847
Black Mamba
...,4е таткото е португалец ,но живеем във Фр-я: ...
а таткото не му ли говори на португалски Thinking

О , говори му и още как. Wink А и нали си ходим всяко лято в Португалия , трябва да разбира 4ове4ето какво му се казва ,от лели и 4и4овци... Grinning
А за писането и 4етенето още ни е рано...За сега имам опит само на бг ,нали у4ителствах в БГ и бях в подготвителна или преду4илищтна група в едно у4илище, та се справих с нау4аването на 32 деца да 4етат, пишат и смятат и да са готови за първи клас..
За сега сме на азбуката , показвам му буквите на френски и на бг , но е още рано..
А за френски програми - ние имаме един детски компютър ,който ни върши страхотна работа ...има няколко функиции и за сега сме с него...

# 226
  • Мнения: 11 314
Мери, ние с щерката почнахме от миналото лято занимания и не мога да бъда много компетентна. Много зависи от детето и от заинтересоваността му. Не съм ползвала учебници, тя сама се мъчи и почна да чете, защото и е интересно. Така научи нови думи, а други се изненадваше на правописа (вината е моя, защото говоря меко).

# 227
  • Мнения: 1 909
И аз искам темата на Мери! rotfImao  Peace

Синът ми отскоро започна да чете на български, но и аз се чудя как да продължа оттук нататък, и най-вече как да му задържа интереса... Не че не му е интересно, но има други по-силни фактори. Започна да ходи на предучилищна, където се учат  не само да четат, но и да пишат на френски, заниманията там стават все по-сериозни и систематизирани, та просто няма да мога да поддържам същия ритъм и на български. Започнахме да учим английски преди време, но реших, че по-добре засега да го пожертвам за сметка на българския. Остава да измисля как. Всички съвети с подходящи книги, помагала, учебници, ще са ми от полза Thinking

# 228
  • Мнения: 9 052
Започнахме да учим английски преди време, но реших, че по-добре засега да го пожертвам за сметка на българския. Остава да измисля как. Всички съвети с подходящи книги, помагала, учебници, ще са ми от полза Thinking



и ученето на английски ми е интересно  Wink

# 229
  • Мнения: 1 909
Jabata dil, като гледам че никой още не отвяря темата, за която си мечтаем, да ти кажа поне аз какво реших за английския след дълги размишления. За мен е много важно ученето на английски, особено като знам французите как никакви ги няма с езиците и не им обръщат особено внимание - едва от тази година започва да се въвежда английския в началното училище.

Понеже ми е специалност, си измислих програма по няколко системи, започнахме успешно да учим, но в един момент усетих че ми досвидява, че учим повече английски, отколкото български.  Mr. Green Точно по това време на синът ми му направиха индивидуална програма, и започна да ходи на предучилищна, където учат сериозно, пишат домашни, а и той евентуално ако настигне другите, ще може да прескочи един клас. Така че няма време за английски и засега го зарязахме, а аз реших, че ще е по-добре да намеря някакъв начин  с него да се занимава истински англоговорящ. Сега се ослушвам - евентуално през лятото за някое девойче-англичанче, или ако разбера че има курсове за деца на неговата възраст. Във всеки случай ще е по-лесно да се организира, отколкото ученето на българския.  Thinking

# 230
Защото децата ми са си българи до 9-то коляно. Това, че са родени и живеят в чужбина не ги прави по-малко българи. Просто им дава шанса да научат още един език в естествена среда и да живеят и усетят още една култура. Има си типично български думи, които нямат превод, а предават такава емоция - защо да ги лишавам от това. А и не ми се завърта езика да си говоря на собствените деца на английски.

# 231
  • Мнения: 2 093
Гледам тази тема от доста  време и все си мисля колко странно е формулирана. Ако решението да говорим на даден език на децата ни е резултат от задьлбочено и дьлго мислене, то какво ли остава за всички други решения, които трябва да взимаме.
Аз говоря на детето си на български, поради всички тези причини, които другите споменаха, макар че никога не ми е хрумвало да си задавам този въпрос. Синьт ми е на 2 години и за мен въпроса е как да го науча на бьлгарски език. В момента, той казва повече английски думи и повтаря по лесно английски от колкото български. Всичко разбира на български, но не  говори много. Казва повече нови английски думи и също прави изречения от тях. Той е заобиколен от английска реч и няма да е никакъв проблем да  говори езика, допълнително английския е по лесен от българския, много думи са по кратки и лесни за произнасяне за едно дете. След време дори да го говори свободно, ще има акцент на български. Тук църквата организира неделно училище от 4 годишна възраст и непременно ще го запиша.

# 232
# 233
# 234
  • Мнения: 1 370
Две са моите при4ини, които ме карат да разговорям единствено на бг с моя син.
Първо, мнението ми, 4е познанието на колкото се може пове4е езици е голямо богатство и два пълна свобода на развитие,
Следващия мотив, който имам, е това 4е не мога да си представя с родното ми дете да говаря на 4ужд език( Включвам и родителите ми в това 4исло)
На есен ще го запиша в бг градина, където ще има възможност да бъде в контакт с  българ4ета, с които да практикува майчиния език в бурните игри. Не съм то4но запозната, но доколкото съм 4увала заниманията по  граматика и 4етене в бг у4или6те, запо4ват около 5 годи6на възраст.                                               

# 235
  • Мнения: 9 052
чъмби, в нашата ясла има програма и децата учат английски с теди, който идва, пита ги как им е името каzва им елементарни думи ... много съм доволна, малкия всичко помни. Някои от родителите явно се мусят, zащото въzпитателката нещо ми се оправдаваше , че не ги натоварвали, но аz и каzах, чее супер  .
Започнах нещата ,когато имам време да му ги каzвам на трите еzика и му каzвам кое на кой еzик е и той повтаря  Joy

# 236
  • Мнения: 1 909
Jabata_dil, само мога да ти пожелая да успееш да поддържаш еднакво темпото и на трите езика колкото може по-дълго време... до университета, например? Wink  Hug


# 237
  • Мнения: 9 052
Jabata_dil, само мога да ти пожелая да успееш да поддържаш еднакво темпото и на трите езика колкото може по-дълго време... до университета, например? Wink  Hug




не мога да преценя добре дали разбира то;но, но за сега повтаря , като папагал и помни доста  Wink но ще видим. зависи от интереса на детето  Wink

# 238
  • Мнения: 1 783
Jabata_dil, само мога да ти пожелая да успееш да поддържаш еднакво темпото и на трите езика колкото може по-дълго време... до университета, например? Wink  Hug
не мога да преценя добре дали разбира то;но, но за сега повтаря , като папагал и помни доста  Wink но ще видим. зависи от интереса на детето  Wink
и при нас е така - 3 езика, и помни доста и от трите.

# 239
  • Мнения: 655
И при нас са 3 езика-английски, български и френски. Но се появи един проблем-те още не говорят добре защото са малки, но когато го правят винаги започват на английски и изведнъж минават на френски или на български. На пример вчера едната ми каза I want l'eau. Това значи искам вода и вода го каза на френски. Понякога това ми пречи да ги разбирам. Това скоро ли ще отмине? И дали за сега трябва да започнем само на английски да им говорим и да оставим другита два езика малко на страна или всичко ще се оправи и така? Те по между си си говорят на някакъв бебшки език и също използват объркано 3те езика, но поне си се разбират. Иначе знам, че знаят как е вода и на английски и на български също. Понякога казват само вода или само water дори и без "Искам...".

Общи условия

Активация на акаунт