Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 54 отговора

днес бяхме на лекар и педито каза да започвам с отбиването,защото след това детето ще се стресира твърде много,тъй като става зависимо.тя малката още отсега е зависима,но това е друга тема.освен това каза,че кърменето е важно до 6месеца заради антителата,алергии и другите му там работи.след годинка обаче тези неща не играели роля.искам да отбележа,че тук се препоръчва изключително кърмене до 6 месеца,така че не е някой педи,който не знае какво приказва.
на мен ми стана честно казано доста тъпо.не знам, може би и аз съм започнала да се пристрастявам към кърменето и смятах да продължа и след годинка като си мислех,че давам на детето полезни вещества.сега съм малко объркана.вие какво смятате по въпроса и как сте постъпили или бихте постъпили?
Цитирай

България

Много хубав въпрос! И мен това живо ме вълнува, ще следя темата
Цитирай

Пловдив

Нямам научни доказателства ЗА и ПРОТИВ кърменето след годинката. Осланям се само на майчинския си инстинкт, а той ми казва, че детето ми се не е променило особено от това, че рожденият му ден мина. Същият си е - все още заспива така, успокоява се така, основно така приема течности. Дори и да няма нищо "полезно" (например по 200 мг витамин С), не смятам изведнъж да врътна кранчето и да кажа "не може".
Цитирай

Незнам дали има полза, но невярвам да има вреда(мое мнение). Щом бебка се чувства бобре там защо да не се кърми и след годинката, защо след тази възраст кърмата да не остане още известно време като "вкусен десерт от мама". Смятам, че за едно дете освен качествена храна, много важно е и то да се чувства съгурно, защитено и спокойно, а така се чувства именно там.
Цитирай

В заешката дупка

Специално за ролята на кърменето за имунната система при деца над 1 годинка има статия тук.

Иначе по принцип е по-лесно да  отбиеш преди годинката, отколкото след ако решиш по твоя инициатива да отбиваш. Най-вече заради емоционалната страна на кърменето, която всъщност  измества хранителната и функция с времето. Кърменето във втората годинка е най-вече за успокоение, за приспиване... навици, от които едно по-голямо дете няма склонност да се лиши лесно и да замести с нещо друго, защото му е приятно. Не че не е възможно отбиване, но изисква повече усилия. Пък и има друг вариант - кърмене докато детето само се откаже.
Цитирай

Банско

Отговора лично за мен е много прост-елемантарната логика ми одсказва, че кърмата е по-добра за моето дете от кравето мляко, както на 6 месеца, така и на годинка. Трудно ще е някой да ме убеди, че трябва да отбия детето си и да започна да му давам кисело мляко.
Разбира се, ако майката иска да отбива, защото и е омръзнало да кърми, иска да работи или по друга причина-мисля, че отбиването става по-лесно преди детето да навърши годинка.
Помисли си ти какво искаш, няма да навредиш на бебето си нито ако продължиш да кърмиш, нито ако го отбиеш Very Happy
Цитирай

София

д.....искам да отбележа,че тук се препоръчва изключително кърмене до 6 месеца,така че не е някой педи,който не знае какво приказва.....
b_u_b_i, а къде е това "тук", за коя държава става въпрос?
Цитирай

София

Ето тук може би ще намериш част от отговора, който търсиш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8146

За мен лично щом детето ми няма пълен комплект зъби - значи не е готово за отбиване и обща човешка храна. Проста логика  Laughing А и винаги ме е глождел въпросът "защо млечните зъбки се наричат млечни?"  Laughing Еволюцията си знае работата по-добре от педиатрите, а пасираните и адаптирани манджи са от има-няма 50 години. Знам също, че в неплодородни години и глад жените отбиват децата си по-късно. А имунната система на детето достига своята зрялост на 6-та му година. На 6 месечна възраст тя започва да функционира. Вярно, че кърмата ти вече не е със същата хранителна значимост, но нима емоционалният момент е по-маловажен?!
При всички случаи обаче ти си дала на детето си най-добрият старт в живота - не само храна, а също така имунна защита и утеха. Основното правило на кърменето е то да продължи до тогава докато и на двете страни им е приятно. Ако ти самата си се уморила, ако се налага да отсъстваш за по-дълги интервали от време, ако смяташ, че ще се чустваш некомфортно кърмейки след годниката - тогава наистина обмисли варианта за отбиване. Но не се подвеждай само по това, което педиатърката е казала. Вътрешният инстинкт на майката не е случаен. Надявам се да успееш да намериш най-доброто решение за вас.  Hug
Цитирай

благодаря ви за отзивчивостта.истината е,че не искам да я отбивам,а и ужасно ме е страх дали ще й понесе хипоалергенното мляко Нестле Беба,което той препоръча заради АД и риска от алергии .

Olive,за Германия става въпрос.
Цитирай

Sofia

Значи, мила, като ти прочетох темата ме обхвана едно такова леко безпокойство и объркване, все едно на мен са казали да си отбивам бебето и освен това си дадох сметка, че и аз  май съм пристрастена.
Обаче като се замислих - изобщо няма място за безпокойство. Предполагам, лекарят ти е казал това за отбиването с най-добри чувства, но в крайна сметка нали не кърмиш неговото бебе?
При това положение лекарят ти само може да предлага - ти взимаш решението. Постъпи както смяташ за добре.
Цитирай

Учудвам се, че в Германия се среща такова мнение - мислех си, че там всички са по съвременните разбирания за хранене на бебета....
И аз бая се чудех какво ще е след годинката, пък то дойде и съвсем плавно си продължаваме, даже е много хубаво като ме търси бебо и рови Smile толкова го обичам и тогава и въобще..........
Цитирай

Dania

Аз мисля, че когато покарат зъбите е време да се отбие детето. То е ясно, че по-добро от кърмата няма. Природата според мен я е дала за да гарантира оцеляването на бебетата докато са малки и не могат да се хранят с обща храна и при положение, че няма чиста вода и подходяща храна за бебета. В Африка сигурно оцеляват благодарение на дълго кърмене. Но в белите държави, където има чиста и хубава храна, условия за приготвянето и, да не говорим за АМ, готови пюрета и т.н. ... кърменето вече не е фактор, от който зависи оцеляването на детето. Така че спокойно.
А това, че след годинка трудно се отбива щото детето вече има изградени навици пак не е така - моята щерка на 5 месеца отказа шишето, с което беше дохранвана от самото начало, обикновено почти насила. Ама сега и насила не става. Само цица и друго не признава. Имаше един ден не и давах цица точно 13 часа, като през това време редовно и предлагах шише (с изцедена кърма забележете) - тя плюеше кърмата от шишето и цял ден нищо не пи. Накрая се смилих над нея и и дадох цица, защото пък се оказа че междувременно се е разболяла и вдигнала Т   39.5 и се уплаших да не се обезводни. Е това ако не е цицомания кво да е ooooh!
Цитирай

София

Учудвам се, че в Германия се среща такова мнение - мислех си, че там всички са по съвременните разбирания за хранене на бебета..............
И в Германия се намират педиатри препоръчващи сокчета на 2 месеца. Навсякъде има хора, които не се интересуват от новостите в професията си, а смятат, че имат достатъчно знания и опит...
Един от основните етапи (не окончателен) на съзряване на имунната система е между 2 и 3 години (индивидуално), така че да се говори, че
Цитат
че кърменето е важно до 6месеца заради антителата,алергии и другите му там работи.след годинка обаче тези неща не играели роля.
е най-малкото несериозно. Особено щом детето е с АД и предразположено към алергии е глупаво да се отбива  Shocked
Цитирай

Защо всеки трябва да изказва непрекъснато мнения, патенти на този или онзи - било добре до 6 месеца, до 1 годинка, до 3 години.... Според мен всичко е индивидуално и зависи от майката и бебето. Едно бебе може да има нужда от по-дълго кърмене, друго - не. "Вслушвай" се в детенцето си, то знае най-добре.
Цитирай

София

Според мен "игрят роля" докато суче. Very Happy На каквато и възраст да е. Естественото отбиване е характерно с това че кърмата преминава в подобна на коластра гъста течност, която е богата на антитела и др. полезности. А то не може да настъпи преди 1г.6м. Така че ти си направи извода.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 54 отговора