анти Д гамаглобулин

  • 3 047
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 99
Здравейте момичета
Имах късмета да съм 0- кръвна група и вече съм в 30-тата седмица. Докторът ми каза, че сега трябва да си купя анти д гамаглобулин, както и още една инжекция веднага след раждането. Дали не може едната да се избегне, че са доста скъпички или трябва да с е презастраховам. Споделете вашият опит , благодаря
p.s.  разбрах ,че в Хасково е най-евтина ваксината

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Започнала си да образуваш антитела ли? На мен ми поставиха след 2-те раждания, защото децата са (+ )RH. Чела съм, че в чужбина поставят и по време на бременността, но аз нямах антитела и не са ми слагали.

# 2
  • Мнения: 1 897
Анти Д гамаглоболина се поема от здравната каса.Би трябвало да имат в наличност в болницата,където ще раждаш, но дори да нямат ако представиш фактура,че си я закупила сама трябва после да ти изплатят парите.
Ще ти поставят Анти Д гамаглоболин само ако детенцето,което родиш е с положителен резус фактор,иначе-не.
Друга инжекция освен тази незнам да се поставя.

# 3
  • Мнения: 99
теста ми за антитела е отрицателен, но докторът май иска да се презастрахова, та затова си мислех, че може да ми бият само една - след раждането

# 4
  • Мнения: 238
Улиа, ти е отговорила, аз само да допълня, че в чужбина слагат други дози и затова се бият по няколко инжекции и по време на бременността. При нас се бие една след като родиш и то само ако детето е с положителен резус фактор, защото по време на раждане почти винаги се образуват антитела.

# 5
  • Мнения: 212
И мен ме накараха да си плата инжекцията, но след като пуснах жалба към болницата ме викнаха да ми върнат парите. И аз по време на бременността нямах антитела, но ми казаха, че е по-добре да се бие.

# 6
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Инжекцията е безплатна само, когато се бие непосредствено след самото раждане.
Когато се бие И повреме на бременността, т.е. в 28 г.с. се купува, защото тя е по желание, не се поема от здравната каса.
Аз също не образувах антитела . но си купих и си сложих една и повреме на бременността, през 28 г.с.
След раждането ми поставиха още една, но вече безплатно. Peace

# 7
  • Мнения: 1 440
Аз също не образувах антитела . но си купих и си сложих една и повреме на бременността, през 28 г.с.
След раждането ми поставиха още една, но вече безплатно. Peace
Не разбирам,каква е идеята да се поставя по време на бременността,след като няма антитела.
А бебето беше с положителен Rh,така ли?

# 8
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Аз вече имах един аборт, но не поради тази причина.
Това в 28 г.с. е вид ваксина. Нещо като да се презастраховаш , за да не се обрауват антитела до края на бременността.
А синът ми наистина се роди с Положителен резус фактор, но това го разбрахме след раждането разбира се.

# 9
  • Мнения: 520
На мен ми я поставиха след раждането, напълно безплатно.

# 10
  • Мнения: 1 032
Що за презастраховане е това? Ами ако детето се окаже също с Rh-, тогава какъв е бил смисълът от ваксината? Когато бях бременна с дъщеря ми последното изследване за антитела направих в 7 месец. Тогава и лаборантката от кръвния център, а и гинекологът ми ми казаха, че след като досега не са се образували антитела е почти невъзможно да се образуват до края на бременността. Според мен е важно след раждането да поставят ваксината, за да се избегнат рисковете при втора бременност.

# 11
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Що за презастраховане е това? Ами ако детето се окаже също с Rh-, тогава какъв е бил смисълът от ваксината? Когато бях бременна с дъщеря ми последното изследване за антитела направих в 7 месец. Тогава и лаборантката от кръвния център, а и гинекологът ми ми казаха, че след като досега не са се образували антитела е почти невъзможно да се образуват до края на бременността. Според мен е важно след раждането да поставят ваксината, за да се избегнат рисковете при втора бременност.
Ако детето се окаже с отрицателен резус фактор нищо не вреди. Братовчедка ми, която живее в Англия ми  каза, че там и в 28 г.с. ваксината е Задължителна, поема се от здравната каса. Така е и в  Португалия, където съм живяла, така е и в други държави. Това, че е задължителна ме навежда на мисълта, че има голям смисъл , не мислиш ли?Това, че тук, даже и след раждането в някои болници те карат да си я платиш е друг въпрос, в България всичко е възможно.
Виж един мой стар пост:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=167596.0

Последна редакция: чт, 20 дек 2007, 12:32 от Laura B

# 12
  • Мнения: 216
И аз съм 0- кръвна група. Такава инжекция гинеколога ми постави веднага след раждане, за да се избегнат усложнения при евентуална втора бременност. Ваксината наистина е БЕЗПЛАТНА и ти се полага чрез ЗОК  Peace!

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
И аз съм 0-, след раждането ми поставиха анти д безплатно.Но ако бебето е с - резус фактор не се налага слагането на тази инжекция.

# 14
  • Мнения: 1 032
Виж, Лаура, не оспорвам поставянето на ваксината след раждане- тя е задължителна и безплатна. В това спор няма. Мисълта ми е, че е излишно презастраховане по време на бременността да се поставя ваксина, ако няма нужда от нея. Що се отнася до практиките в другите страни- това че е чужбина не означава, че е по- добро. Скоро имаше тема за цитонамазките и една мама от Дания сподели, че следващата й полагаща се цитонамазка е след 3 години. Примерът е малко в страни от темата, но ме разбираш какво имам предвид. Още повече, че момичето го карат да си купува ваксините, дори не му обясняват какви права има, а и тестът й за антитела е отрицателен   bouquet

# 15
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Просто споделям опита си. Всеки сам си решава какво да направи.  bouquet

# 16
  • Мнения: 114
На мен досега ми поставиха 2 такива инжекции.Първата беше в 28 г.с. а втората през 34 г.с.И за от чисто любопитство попитах али ще имам такива инжекции и през следващите си бременности.Докторката ми отговори,че и 5 бременности да имам и през петте ще ми бият такива инжекции независимо с какъв резус фактор ще е детето..И след като родя ако детето е с положителен резус фактор,ще си получа още една инжекцийка.

# 17
  • Мнения: 559
На мен досега ми поставиха 2 такива инжекции.Първата беше в 28 г.с. а втората през 34 г.с.И за от чисто любопитство попитах али ще имам такива инжекции и през следващите си бременности.Докторката ми отговори,че и 5 бременности да имам и през петте ще ми бият такива инжекции независимо с какъв резус фактор ще е детето..И след като родя ако детето е с положителен резус фактор,ще си получа още една инжекцийка.

 Shocked Shocked Shocked е това са пълни глупости! Сама се сещаш, че ако детето е с твоя резус фактор тия инжекции са напълно излишни! А правят ли изследвания за антитела, или направо ваксинират?

# 18
zdravei,az sashto sam sas 0 otricatrlna grupa.razbrah za tazi vaksina ot priiatelki.hodihme po apteki na saz na tam i navsiakade biaha nad 100lv.na kraia otidoh vav vtora gradska,kadeto bia re6ila da rajdam i tam mi kazaha 4e kogato rodia togava 6te se razbere dali ima nujda ot tazi vaksina i ako ima tam 6te mi ia slojat besplatno,no slava bogu ne se naloja,za6toto bebeto se rodi sas moiata kravna grupa.pone taka mi kazaha vav vtora gradska az tam rajdah.

# 19
  • Мнения: 3 016
Здравейте отново.сега се сетих че пак лекар ми каза ,че ако бебето е полож. рез .фактор -ок слага се ,но ако е отриц .ако ти сложат ваксината могат дори да ти навредят .

# 20
  • София
  • Мнения: 1 456
Едва сега виждам темата.
Аз родих 2005 година. Сами си купихме инжекцията и в болницата само ми я поставиха. Дори не съм знаела, че е безплатна Close, но и от болницата нищо не казаха за това.Както и да е - минало заминало.

Според това , което съм чела и лекарските мнения които съм чула, в случай, че изследванията по време на бременността показват липса на антитела, никакви инжекции не се слагат.
При раждането на детенцето, само в случай, че е положителен резус фактор слагането на АнтиД Гамаглобулин има смисъл.
В случай, че факторът е отрицателен, дефакто няма антитела в организма й и няма никаква опасност за следващата бременност.

# 21
  • Мнения: 3 016
muzka1 много вярно .При мен обаче знаеш ли какво се получи? При раждането на първото дете нито изследваха групата ,нито ми сложиха ваксината .На второто по същия начин . Отново групата не е изследвана ,но поне ми сложиха анти Д -то Едва след 6 год .и половина аз разбрах кръвната група на сина ми и когато видях че е полож. резус факто рнаправо онемях ,защото това може да е оказало до някаква степен резултата от второто раждане- детето ми почина след раждането .То не е основно, защото имаше и др .проблем .но знам ли вече?

# 22
  • София
  • Мнения: 1 456
muzka1 много вярно .При мен обаче знаеш ли какво се получи? При раждането на първото дете нито изследваха групата ,нито ми сложиха ваксината .На второто по същия начин . Отново групата не е изследвана ,но поне ми сложиха анти Д -то Едва след 6 год .и половина аз разбрах кръвната група на сина ми и когато видях че е полож. резус факто рнаправо онемях ,защото това може да е оказало до някаква степен резултата от второто раждане- детето ми почина след раждането .То не е основно, защото имаше и др .проблем .но знам ли вече?

Много е тъжно, това което си преживяла. Съжалявам!
Странно е това за кръвните групи, особено ако се знае, че майката е  с - фактор.
Не се терзай за отговори, които нищо няма да променят към днешна дата. Naughty

Чувала съм, че дори при моето раждане, което е било преди 30 години са следели доста стриктно кръвните групи и фактори.
Може би се правят някакви изследвания сега за наличие на антитела в организма на майката , в случай, че не се сложи антито след първата бременност. Ако решите да си имате друго детенце ще ти е необходимо, предполагам предварително да знаеш дали
е възможно. newsm78

Аз след като си видях детенцето и я чух да проплаче, въпроса ми беше какъв резус фактор, е?
Естествено, че е било твърде рано да ми отговорят, ама човек в такъв момент, какво ли не казва...

# 23
  • Мнения: 5 362
Не се наложи да ми я бият,но това,което ми бяха казали тогава е,че не се поема от ЗК Confused Постоянно и до сега,чувам противоречиви мнения по този въпрос.

# 24
  • Мнения: 3 016
Поема се от здравната каса  но се правят на луди. Поне в Бургас е така .

# 25
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Здравейте отново.сега се сетих че пак лекар ми каза ,че ако бебето е полож. рез .фактор -ок слага се ,но ако е отриц .ако ти сложат ваксината могат дори да ти навредят .

Аз ходя на ЖК в Тина Киркова. На последната консуктация акушерката ми каза, че в 28г.с. най-вероятно ще ми правят ваксина. Явно и в БГ вече го практикуват.
Досега нямам антитела и се чудя дали да се съглася на тази ваксина. Дотогава явно трябва да търся информация.
Този лекар обяснили ти как ваксината може да навреди?

П.П. Много съжалявам за това, което си преживяла!

# 26
Раждах 2005 година в "Тина Киркова". Не само, че не ми поеха ваксината, но дори не ми и казаха, че трябва да ми се бие. Добре, че аз си знаех за нея и като разбрах, че бебето е положителен резус фактор, ми взеха  от аптеката на "Пирогов" за около 180 лв. Имах и фактура, но не ми се ходеше по мъките, за да ми я осребрят от ЗК. Преди раждането нямах антитела и не съм чувала, че се бият такива инжекции и преди това. Но все пак лекарите разбират по- добре.

# 27
  • Мнения: 3 016
jasmin, аз бях попитала доктора дали трябва да ми се бие ваксината ,защото по това време голямото ми момченце караше едра шарка .Та тогава той ми каза ,че по добре да не се слага ,тъй като може да ми навреди. Не го попитах ,обаче по какъв начин .Наскоро в една тема имаше точно такова запитване. На една мама са и сложили мисля в 9 -ти месец ,след което бебето е починало .Разпитай мн. добре  и се консултирай с няколко доктора .В никакъв случай не се доверявай само на един.

# 28
  • Мнения: 559
Здравейте! Голяма одисея с тая въксина  ooooh!
Онзи ден бях в Тина Киркова на училище за родители и питах доктора който изнасяше лекцията за ваксината. Отговора му беше, че всички майки знаят, че здравната каса поема ваксината обаче това не било така. ЗК поемала само БГ ваксината която е 10лв. а тя вече не се произвеждала и каза да ходя да си я купя сама  Shocked
Честно да ви кажа ми писна с тия лъжи и разправии. Другата седмица ще се допитам до ЗК да видя истина ли е, че не се произвежда от българската и дали не поемат чуждата в такъв случай. Не може да ни правят на маймуни  #Cussing out

# 29
  • Мнения: 3 016
Факта че август месец ми сложиха ваксината без да плащам говори ,че е по здравна каса .Отделно че ги попитах най малко 100 пъти дали ще ми я сложат .

# 30
  • Мнения: 476
Да се образуват антитела при първа бременност е мнооого рядко (да не кажа невъзможно). Щом нямаш антитела, не е необходима инжекцията! А причината някои майки да я заплащат, а други не, е че болниците работят с българския производител, а пък той от своя страна не произвежда достатъчни количества (незнайно защо). Аз си платих моята (160лв на Байер), след като установиха, че синът ми е с +rh. Бг доколкото знам е 20тина лв. Май това е и сумата, която ще ти покрие евентуално болницата, ако си закупиш ваксината и им представиш фактура!  Hug

# 31
  • Мнения: 476
Здравейте! Голяма одисея с тая въксина  ooooh!
Онзи ден бях в Тина Киркова на училище за родители и питах доктора който изнасяше лекцията за ваксината. Отговора му беше, че всички майки знаят, че здравната каса поема ваксината обаче това не било така. ЗК поемала само БГ ваксината която е 10лв. а тя вече не се произвеждала и каза да ходя да си я купя сама  Shocked
Честно да ви кажа ми писна с тия лъжи и разправии. Другата седмица ще се допитам до ЗК да видя истина ли е, че не се произвежда от българската и дали не поемат чуждата в такъв случай. Не може да ни правят на маймуни  #Cussing out

Нямат причина да те лъжат лекарите.  Аз я търсих при доставчици и производители 2 мес преди да родя и наистина е така. Задействах разни връзки и познати, но просто бг я нямаше. Раждах в частна клиника и управителя, дори каза, ако я намеря да им купя и на тях 20-30бр (нали се сещаш, че щом те не могат да я усигурят, имайки договорни отношения с производителите, аз нямам голям шанс  Grinning) Така, че не се ядосвайте напразно - като я няма - няма. Ще си я купите и ще ви я сложат, пък и в този момент едва ли ще се тревожите за пари, нали ще срещнете най-важния човек в живота си!  Hug

# 32
  • Мнения: 1 492
Аз съм с отрицателен резус фактор, а съпругът ми и първото ми дете с положителен - раждах в Майчин дом София и не са ми били анти д, преди 8 години. Сега съм бременна отново - На кой и кога да кажа, за да съм сигурна, че ще се вземат мерки за поставянето на инжекцията? И ако е с отриц. Rh второто ми дете, необходимо ли е, поставянето й?

# 33
  • София
  • Мнения: 1 456
Аз съм с отрицателен резус фактор, а съпругът ми и първото ми дете с положителен - раждах в Майчин дом София и не са ми били анти д, преди 8 години. Сега съм бременна отново - На кой и кога да кажа, за да съм сигурна, че ще се вземат мерки за поставянето на инжекцията? И ако е с отриц. Rh второто ми дете, необходимо ли е, поставянето й?

камелия, кажи това  възможно най-бързо на проследяващият
бременността ти лекар.
Не чакай деня за консултация.!!!Анти Д е задължително  да се сложи в рамките на 72 часа от раждането при положителен фактор на детето. Целтта е да бъдат унищожени всички антитела в организма на майката и да няма проблем при следващата бременност.
С лекаря си обсъдете положението и последствията от това, че не са ти сложили инжекцията при първата бременност. Той ще ти обясни всичко, а ше можеш директно и да го попиташ за всичко, коего възникне като въпроси.
Досега не са ли ти правили изследвания и никой ли не запознат с този факт????

Имайте предвид, че всеки аборт също се брои за бременност и в случай,че майката е - фактор, анти Д-то е добре се слага пак.

Последна редакция: нд, 02 мар 2008, 16:05 от muzka

# 34
  • Мнения: 3 016
Камелия ,ако второто дете е с отр. резус фактор няма нужда да се слага ваксината ,защото не е необходимо .Но защо при полож резус фактор на първото дете не са ти сложили ? Доколкото знам е задължително, макар че и аз съм потърпевша, поради факта ,че когато раждах през 2001 не знаех мн .неща.

# 35
  • Мнения: 1 492
Аз и не бях чувала за тази инжекция преди. Сега ми правят изследвания за антитела и слава богу резултатите са отрицателни. Казах на докторката, че не са ми били първия път, но тя не се трогна, каза, че няма проблем, щом не образувам антитела Rolling Eyes
Надявам се да нямам проблеми с второто си детенце Praynig Cry

# 36
  • София
  • Мнения: 1 456
Камелия, попитай може ли нещо превантивно да се предприеме сега, докато не образуваш антитела?

# 37
  • Мнения: 559
Аз имам един аборт  Sad Тогава изобщо не знаех нищо за тези неща, а и не са ми правили никакви изследвания преди това (не знаех кръвната си група нито резус фактора) Затова сега съм много притеснена за бебето ми. Изследванията за антитела са ОК, дано всичко да е наред  Praynig
Смятам, че много от докторите са безхаберници щом се отнасят така пренебрежително към пациентите си! Четох много мнения на майки, които не са знаели за ваксината и никой нищо не им е казал! Това трябва да е подсъдимо според мен!  #Cussing out

# 38
  • Мнения: 1 032
Момичета щом изследванията ви са ок и не сте образумали антитела не се притеснявайте  bouquet Не че  безхаберието на лекарите, които нито са ви проверили Rh, нито са ви поставили ваксината първия път е оправдано, но сте имали късмет. За цялата бременност трябва да ви се направят три изследвания за антитела, но като гледам и двете сте на финалната права и сигурно вече са ви правени. Просто настоявайте за ваксината след раждането си. Тя се поема от здравната каса и ако я нямат в наличност, после с касовата бележка ще си поискате парите. За себе си съм решила, след като родя живот и здраве да занимая здравната каса с този проблем, защото вече стана нетърпимо. Не може да си плащаш осигуровките и да не получаваш елементарни неща.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 456
За съжаление е така!
Повечето от лекарите са се превърнали в спестовни касички.

П време на моята бременност аз ходих паралелно на двама лекари - в майчин дом (рутинно, където се водеше ,че проследяват процеса) и в частна клиника, където ме преглеждаха на 3D, обясняваха ми всичко с подробностите. Дори в частната клиника ми казаха пола на бебчето, много преди лекаря в майчин дом да направи това на въпрос.Може би бях вече в осмия месец , когато лекаря в майчин дом ме попита " Знаеш си пола на бебето, нали? Shocked От къде можех да го знам, като не ми го беше казвал, не знам!
Нямат никакво отношение към бременната и всичко според мен е като на като на конвейер. През всичките месеци си плащах изследвания и видеозон в Майчин Дом и на финалната права , сестрата възкликна " Ама , защо си си плащала всичко. Ние направления не сме ли ти давали?"
Да се чуди човек да плачели да се смее ли....
Междувременно аз съм си искала направления и съвсем конкретно ги питах какво ми се полага от тях и тя беше така любезна да ми каже, че почти нищо и в повечето случай нямали
направления. #2gunfire

Както и да е важното , че всичко мина благополучно и се радвам на прекрасната си дъщеря.

С всичко това исках да ви кажа, не разчитайте изцяло на лекарите и
тяхната съвест и слоухотливост. Четете и се интересувайте относно процесите на бременността и после за дечицата си , че с раждането сагата не приключва. Започват се ваксините, където от моя опит установих, че малко педиатри следят новостите.

Имате достатъчно време и спокойствие. Четете, събирайте знания за това което се случва и това ,което ви предстои.
Така няма да сте неприятно изненадани и ще можете да искате и да питате. Ще сте подготвени с въпросите. Лекарите знаят много , но не знам защо решават, че не е необходимо да те информират без да питаш конкретно. Когато сте осведомени какво се случва с вас и какво ви предстои и ви самите ще сте по-спокойни.
Поне при мен беше и е така. Дано пи повечето от вас нещата са по-различни.
Успешно раждане на бъдещите мами и здрави бебчета!

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Анти Д гамаглоболина се поема от здравната каса.Би трябвало да имат в наличност в болницата,където ще раждаш, но дори да нямат ако представиш фактура,че си я закупила сама трябва после да ти изплатят парите.
Ще ти поставят Анти Д гамаглоболин само ако детенцето,което родиш е с положителен резус фактор,иначе-не.
Друга инжекция освен тази незнам да се поставя.
Това е вярно  Peace. Поставиха ми я веднага след раждането  , не съм платила и стотинка . Аз съм А- ,а детето ми се роди  с А+.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 456
Анти Д гамаглоболина се поема от здравната каса.Би трябвало да имат в наличност в болницата,където ще раждаш, но дори да нямат ако представиш фактура,че си я закупила сама трябва после да ти изплатят парите.
Ще ти поставят Анти Д гамаглоболин само ако детенцето,което родиш е с положителен резус фактор,иначе-не.
Друга инжекция освен тази незнам да се поставя.


 Това е вярно  Peace. Поставиха ми я веднага след раждането  , не съм платила и стотинка . Аз съм А- ,а детето ми се роди  с А+.


E, браво на тези лекари и болницата в която си раждала!

Може би ако сте решили в коя болница ще раждате, предварително да попитате как стоят нещата, за да няма изненади след това.

# 42
  • София
  • Мнения: 3 752
Родих на 30.03.2008г. в Тина Киркова. RH- съм. Второ раждане. След първото не ми слагаха ваксина,защото бебето беше взело моята кръвна група. Сега като родих НЕ ме ваксинираха.Всеки ден питах, на всяка визитация....глас в пустиня.....никой нищо.....накрая минаха 72 часа и спрях да питам. Преди изписването само попитах коя кръвна група е бебето ми и ми казаха,че е +.Нямам какво повече да кажа....

# 43
  • Мнения: 1 897
Ох, мъка ми е като си спомня през какво минах, за да ми поставят въпросната 'свещенна' инжекция.
Раждах по празници и на никой не му се занимаваше с мен. Направих грандиозен скандал в родилното отделение, какво ли не ми говориха сестрите, които бяха в момента на смяна...че нямало такова нещо, че съм била луда, че 'ей на миналата седмица една жена така родила и не и сложили-голяма работа'.Аз обаче настоявах и заплаших да отнеса въпроса до завеждащия отделение.Сложиха ми анти Д гамаглобулин-а 10 минути преди да изтекат 72-те часа с намека,че въпросната инжекция струва 180 лв.Отговорих, че съм наясно с цената, но и също така съм наясно, че тази сума се поема от здравната каса.Та така при мен.
Зарекла съм се, че следващия път, живот и здраве,  в държавна клиника няма да раждам.

# 44
  • Мнения: 3
zdraveite i ot men,az rodih na 19.03.08 i sam rh-,predi da rodia mi kazaha 4e v bolnicata imat nali4ni anti D gama da ne si kopuvam....okaza se 4e niama,a detence e s Rh+majo se pobarka da tarsi kade li ne do zdravnata kasa stignahme i pak na kamak iztegleni bili poradi iztekal srok na godnost ot cialata apte4na i skladova mreja-

# 45
  • Мнения: 73
Привет!Аз също съм 0- и детето ми се роди 0+ със секцио.Веднага след раждането ми поставиха 2 инжекции от ваксината,защото така трябвало при секциото.Не съм платила и стотинка за тях,но знам от моя доктор,че били много малко болниците,които поставяли тази ваксина безплатно.А по време на бременноста ми правиха(не помня на колко месеца) изследвания за антитела и всичко ми беше нормално и може би заради това не са ми били докато бях бременна.

# 46
  • Мнения: 1 492
Предстои ми раждане във Втора градска. От там ми казаха, че си я плащаме ние, защото касата поемала само българската, която вече не се произвежда. Crossing Arms

Чудя се, като ми е второ раждане и не мисля да имам трето, дали е необходимо да си я слагам?

# 47
  • Мнения: 1 897
Чудя се, като ми е второ раждане и не мисля да имам трето, дали е необходимо да си я слагам?
Моят съвет е да си сложиш. Може след време да се решиш и на 3-то дете, знае ли човек... Wink
Това, че касата не поема по-скъпата ваксина го провери по-щателно.Струва ми се, че са те послъгали.

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 15:23 от Ulia

# 48
  • Мнения: 1 931
Предстои ми раждане във Втора градска. От там ми казаха, че си я плащаме ние, защото касата поемала само българската, която вече не се произвежда. Crossing Arms

Чудя се, като ми е второ раждане и не мисля да имам трето, дали е необходимо да си я слагам?
Ами да мила, препоръчително е. Едно момиче, което е мед сестра (регистрирана е и тук) ми обясни, че е добре да се сложи. Не дайси боже ако някога стане нещо и се наложи кръвопреливане имало някакво значение.
Но иначе в Майчин дом знам, че се поема от касата. На същото майче което ми обясни горното са й възстановили парита от ваксината срещу фактура от 160-180лв,значи поемат от касата и чуждите.

# 49
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Ето ви един актуален отговор от сайта на НЗОК http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1280&h=990.

Не е вярно, че здравната каса покрива само българската ваксина!
Преди две години бях в същата ситуация. От Шейново твърдяха, че българската ваксина не се произвежда и аз сама трябва да си купя вносната. Е купихме я с фактура на името на болницата, взехме бележка от българския провизводителя, че в момента няма производсто и след седмица от Шейново ми се обадиха да отида, за да ми върнат парите.

# 50
  • Мнения: 559
Ето какво ми отговориха от НЗОК

Отговор от: НЗОК - 2008-04-04 17:05:56 ;

      Инжекцията с анти-Д гама-глобулин е включена като терапевтична процедура в Клинична пътека /КП/ №141 „ Раждане, независимо от срока на бременността, предлежанието на плода и начина на родоразрешение”. В алгоритъма на пътеката е предвидено, че ако родилката е Rh – отрицателна и няма антитела, а съпругът и бебето са Rh-положителни, до 72 часа след раждането се извършва профилактика с анти-Д гама глобулин. При всички случаи, когато се налага такава профилактика, медикаментът следва да бъде осигурен от болничното лечебно заведение, което изпълнява посочената КП и болницата няма основание да изисква заплащане от здравноосигурени пациентки.

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Зарекла съм се, че следващия път, живот и здраве,  в държавна клиника няма да раждам.
Ulia, ако не греша си от Стара Загора, аз също съм Рх- и ми казаха че било практика след второ раждане да не се слага ваксината, и аз реших да раждам в частната, за да съм сигурна, че ще ми пуснат изследвания за кръвната група на бебето и при нужда ще ми поставят ваксината, а аз ще си я платя. Това го говорихме с д-ра 20 дни преди раждането, когато родих акушерката взе да ме разпитва мисля ли да имам още деца и дали да правят профилактика. Д-ра я прекъсна, аз му напомних, че сме говорили с него че ще си купя ваксината ако се налага и да пуснат изследвания. Минаха два дни питам аз какво става готови ли са изследванията и всички ми обясняват как след 2 раждане не се слага и нямало смисъл, и т.н. Накрая ми я сложиха, и си я платих, но пак се разправях половин ден с тях.

# 52
  • Мнения: 1 897
Какво да кажа? Нямам думи.
Добре е все пак, че са ти я сложили.
Незнам защо толкова им се 'свиди' тая инжекция, след като се поема от ЗК
П.П.Освен, че и двете сме от Ст.З. и сме с Rh- и синовете ни са адаши  Wink

Общи условия

Активация на акаунт