Строеж - къде, как, колко? тема за взаимопомощ

  • 41 721
  • 292
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 784
А какви са цените, които вземат фирмите за строителен надзор?

И още нещо - не се ли притеснявате, че с тези цени на квадратен метър, включващи работа и материали, може да останете прецакани с по-евтини и нискокачествени материали? Не е ли по-добре да се плаща примерно на един технически ръководител, който да организира работата, а материалите човек сам да си ги купува? Покрай ремонта на апартамента ми стана ясно, че на пазара има страшно много нови материали и технологии - евтини и икономични, които обаче въобще не са познати на строителите. Трябваше сама да си ги проучвам, а после да обяснявам на майсторите какво да правят ...... 

# 76
  • Мнения: 192
За къща не е задължително да ползваш строителен надзор.
Ако имаш излишни пари обаче няма да ти откажат Simple Smile

# 77
  • Мнения: 1 081
Ние сами ще си купуваме материалите...Не само, защото може да е по-изгодно. Мъжът ми има фирма за ел.инсталации, и се е нагледал достатъчно на "нови" строителства. Не само заради некадърни работници, основно заради морския пясък, който добавят, за да пестят, тухлите 2ра употреба и т.н. Че и "кихат" по някой кинта на строителните надзори да си мълчат. Страшна работа са тия строители, да му се не види. Голяма робия ще е със самостоятелното купуване на материалите, ама не строим всеки ден къщи.

# 78
  • Мнения: 143
А какви са цените, които вземат фирмите за строителен надзор?

И още нещо - не се ли притеснявате, че с тези цени на квадратен метър, включващи работа и материали, може да останете прецакани с по-евтини и нискокачествени материали? Не е ли по-добре да се плаща примерно на един технически ръководител, който да организира работата, а материалите човек сам да си ги купува? Покрай ремонта на апартамента ми стана ясно, че на пазара има страшно много нови материали и технологии - евтини и икономични, които обаче въобще не са познати на строителите. Трябваше сама да си ги проучвам, а после да обяснявам на майсторите какво да правят ...... 

Еднофамилните къщи се водят 5-та категория и по закон не е нужен строителен надзор. Но Демби ти го е казал правилно - ако имаш пари давай. Друг е въпроса колко сериозно, ще се отнесат - няма законови нормативи и разпоредби, които да ги задължават и да ги санкционират.

Относно материалите - всичко зависи от теб, от съпругата ти, от строителите и т.н. Винаги, когато започваш нещо четеш здраво, мислиш, претегляш и си задаваш въпросите. В случая ние оставихме избора на материали на нашия строител на 80%. Намесвахме се за тухлите, защото от тяхната правилна форма ти зависи зидарията и в последствие количеството замазка и цената и.
Намесвахме се в изолацията на покрива, в гредите и т.н. Но е абсурдно за мен да ходя аз да купувам материали - просто и двамата със съпруга ми нямаме време, не разбираме и не ни е е работа. Доволни сме от крайния резултата, но строителя ни се стреми да ни угоди във всяко отношение по ред причини.
Цената, която ни даде е относително добра - материалите са добри, самите майстори работят бързо и чисто.
Така, че не можеш да сложиш по общ знаменател съотношението цена-материали за всички райони и случаи. Просто внимаваш, информиран си и държиш на своето.

# 79
  • Мнения: 210
Демби,още преди три мнения казах,че са къщите не е наложително строителен надзор.
Но първо никой от семейството ми няма време да седи непрекъснато на строежа и второто всичката тая документация и висене по общините с надзора просто отпада,за момента наистина нямам никкави проблеми.
Относно материалите ситуацията е същата като при Anneese с тия тухли явно е номер на всички,вчера върнахме 3 палети,че бяха отврат.
Забравих относно надзора,взимат на кв.м. на нас за къща около 400кв.м. ни излезе 2000лв,които плащаме поетапно,не на куп.

# 80
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
За материалите......Всичко се доставяше от нас.От години съпругът ми е във строителният бизнес,и знаеше,кое е по-добро като материал.
Вярно,че имаше доста работа и много ангажименти,но както каза някой по-горе веднъж строим.

Новото при нас е,че вече започнахме мазилките отвътре.Сега трябва само да реша окончателно,стаите във какъв цвят искам да са Thinking

# 81
  • Мнения: 210
Ивка,стигнала си до най- готиният момент,дори и да върви бавно виждаш как всичко се оформя.
Успех

# 82
  • Мнения: 143
Като стана въпрос за мазилките - споделете. Ще е полезно за темата.

Ние все още събираме цени, но клоним все повече към по-скъпата (с 1 лев) машинна мазилка така наречения "турбозол". При него се избягват допълнителните фиинни замазки, а бързината е страхотна. Гледахме много обекти направени така - не видяхме напукана или паднала мазилка.
Ще споделя повече мнения, когато започнем.
Но имам въпрос - дадоха ни цените за полагането на ВиК, Ел и ОиВ инсталациите - близо 20 000. Как ви звучи? Има какво да се махне от сумата, но са максимум 2-3 000 лв.
Вие какви суми дадохте за тези 3 инсталации?

И да се похваля и аз - имаме си улуци. Не сме ги избирали, но строителят ни е направил чудесен избор, много съм доволна.
Много ми харесва, как стоят на общия фон на фасадата.
Снимки ще дам, когато наистина има какво да се види.

# 83
  • София
  • Мнения: 4 397
Аз засега няма какво да споделя освен, че съм доста изнервена /меко казано/ #Cussing out проекта ни се бави вече цял месец уж ни е позната и знае, че бързаме  Close
Дано после помогне за ваденето на документите, вече си мисля, че и тази година няма да почнем  Cry  Cry
Колко време ви отне ваденето на документите.
 

# 84
  • Мнения: 143
Колко време ви отне ваденето на документите.
 

От момента на купуване на парцела, през проекти, разрешителни, съгласувания и т.н. до започването на строежа минаха точно 6 месеца. Имахем голям късмет с коректни хора, но и имахем таквиа, които доста ги натискахме за да почнат да работят.

От гледна точка на документи сега сме малко по-добре - вче имаме и протоколите за дадените строителни линии и нива (направихме ги с доста закъснение), но все пак вече сме изрядни.
Сега ще ги доподпишем и хукваме за актовете на конструкциите. Надявам се към края на месец май да имаме пълния набор документи за издаването на Акт 15 и стискаме палци за разрешението за позлване.

Успех на всички Simple Smile

# 85
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
На нас ни отне 6 месеца.+ 1 месец разрешение от общината за строеж.

# 86
  • Мнения: 210
Като стана въпрос за мазилките - споделете. Ще е полезно за темата.

Ние все още събираме цени, но клоним все повече към по-скъпата (с 1 лев) машинна мазилка така наречения "турбозол". При него се избягват допълнителните фиинни замазки, а бързината е страхотна. Гледахме много обекти направени така - не видяхме напукана или паднала мазилка.
Ще споделя повече мнения, когато започнем.
Но имам въпрос - дадоха ни цените за полагането на ВиК, Ел и ОиВ инсталациите - близо 20 000. Как ви звучи? Има какво да се махне от сумата, но са максимум 2-3 000 лв.
Вие какви суми дадохте за тези 3 инсталации?

И да се похваля и аз - имаме си улуци. Не сме ги избирали, но строителят ни е направил чудесен избор, много съм доволна.
Много ми харесва, как стоят на общия фон на фасадата.
Снимки ще дам, когато наистина има какво да се види.



Anneese , незнам каква ти е квадратурата,
на нас ни искат само за ВиК на етаж по 1500лв. без материалите,като първият етаж е 160кв.м,вторият е 190кв.м и това е само вътрешната работа,а относно включването към водобровода още чакаме офертите,но едва ли ще е под 3-4000 лв.

kimba77 и при мен документите и проектите отнеха бая време,да не казвам че в последният момент общината не ни разреши точно това което искахме и спешно трябваше да се преправя целият проект.Имаш на своя страна времето,тепърва ще става топло,ние започнахме със строежа ноември,много се забавихме с мазетата,имаше и дни в който беше невъзможно да се работи в момента сме до покрива,така че не се отчайвай,после нещата ще тръгнат много по бързо

# 87
  • Мнения: 210
Май сама ще си говоря в тази тема Laughing
От днес почва Стройкото,мисля да намина най-вече заради дограмата и вратите.
Миналата година имаше някакви проценти намаление,надявам се и тази да е така.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 397
Споко не си сама  Hug аз съм на линя ама два дена съм без кирилица и само чета  Crossing Arms
Днес трябва да идва архитекта да ни покаже проекта и ако ни хареса почва да го чертае  Whistling дано стане бързо, че вечеее  #Cussing out
И ние мислим в неделя да се разходим до Стройкото  Peace
еми това е от мен, довечера може и да се похваля с нещо  даноо  Praynig

# 89
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Преди няколко месеца бях в Австрия и там строяха по подобен начин. Двойни зидове, без външна изолация. Самите кухини на тухлите служат за изолация.
По същия начин се строи и в Швейцария, само че в кухините за изолация се слага минерална вата.
После отвън можеш да го правиш каквото си искаш - мазилка, облицовъчни плочи, окачена фасада, каквото ти е на сърце (и джоб) Peace.
Само не се лъжете, че двойният зид спасява от влага в приземни помещения - няма такива филми, там трябва да се изолира още на ниво фундамент. Пропусне ли се това, после са двойно повече разправии, за пари да не отварям дума Sick.

Общи условия

Активация на акаунт