Колко дълго кърмихте?

  • 3 691
  • 85
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Тази анкета е само за майките, които НЕ кърмят.


Предната анкета от ноември нещо се бъгна Wink
Правя нов опит. Искам да добия някаква представа средно колко кърми българската майка днес. Доколкото знам, няма такива 'представителни данни', така че нека съберем наши  Grinning
За да съм коректна, си казвам, че евентуално мога да предоставя крайните резултати на един познат от ХЕИ, ако има нужда/интерес. Ако имате възражения, кажете го.

Някои уточнения:
-- Ако имате повече деца, които сте кърмили, гласувайте по избор или с по-дългия срок за кърмене, или за последното дете; ако уточните тук, ще го имам предвид при финалното броене.

-- Ако имате повече деца, и кърмите в момента, не гласувайте за настоящото дете, което в момента кърмите!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 11 340
7 месеца.

# 2
  • Мнения: 56
4 месеца

# 3
  • Мнения: 2 006
8 месеца.

# 4
  • Мнения: 4 244
Гласувах за 4-6 месеца ама и двамата бяха до края на 6 м.
Не знам дали се брои за вярно

# 5
  • Мнения: 5 539
Четири месеца и половина.
А ти, Буу, колко възнамеряваш да кърмиш? Извини ме, ако намериш любопитството ми за нездраво.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 206
По-малко от 40 дни!
Причина - непоносимост на детето към млечната захар (лактазата), която се съдържа и в кърмата!

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Сука от мен до края на първия месец и след това се отби. Продължих да се цедя и да давам от шише докато стана на 4 1/2 месеца, защото започна да излиза кръви сега съм на лекарства за спиране на кърмата.

# 8
  • Мнения: 2 596
До към 7-мия месец. Започна да отказва да суче от 6-тия заради пустото захранване с пюрета, сокове и каши.  Imp

# 9
  • Мнения: 1 581
Мойто така и не започна да суче  Sad
Въпреки това беше на кърма до 8 месеца, постепенно ми намаля и спря, вероятно от стрес  Sad

# 10
  • Мнения: 2 755
До 4 месец. Не, че не исках повече, но кърмата ми спря.

# 11
  • София
  • Мнения: 717
10,5 месеца.

# 12
  • Canada
  • Мнения: 1 773
4-ри месеца, след това нямаше как - започнаха ми лекциите (бях студентка 3-ти курс, родих я в ктая на 2-ри). То и мойто не беше съвсем кърмене, защото се отби в началото на 2-я месец, но аз упорито се изцеждах и й давах кърма със шише.

# 13
  • Мнения: 1 425
7 месеца

# 14
  • Мнения: 3 153
Изобщо не съм кърмила!

# 15
  • Мнения: 5 140
Изобщо не съм кърмила,защото госпожицата не пожела да суче,беше и по лесно от шишето. Misc Baby Bottle

# 16
  • Мнения: 8 462
Първия път почти 7 месеца.Сега не знам-все още кърмя дано да е по-дълго.

# 17
  • Мнения: 4 358
Кърмих 3 месеца.
Имах желание за по-дълго кърмене, но кърмата ми намаля и спря.

# 18
  • Мнения: 1 680
Кърмих 2 месеца. Мисля ,че не направих всичко възможно да си увелича кърмата, имах запушени канали и кърменето беше много болезнено. Затова сега се интересувам от помпи, за да ми помогнат ако имам сщия проблем.

# 19
  • Мнения: 3 861
6 meseca, sled towa kyrmata mi namalia, ase wyrnah i na rabota...i go otbih

# 20
  • София
  • Мнения: 39 761

# 21
  • Мнения: 370
Докато навърши 6 мес. Гласувах 4-6 мес. Искаше ми се да я кърмя по- дълго, обаче ... не се получи.  Cry

# 22
  • plovdiv
  • Мнения: 350
пет месеца Simple Smile

# 23
  • Мнения: 2 258
3 месеца....

# 24
  • Мнения: 4 406
5 на пресекулки- стачката му продължи 3 месеца и тогава се цедях, после още 1 месец се храни от гърда, но после кърмата ми спря Sad  Sad

# 25
  • Мнения: 414
Чеквам в анкетата 8-10 м. (кърмен е 9 м.) за първото дете. Отбито поради глупост - захранване по българската схема и съответно спряла кърма Sad

(С второто си взимам бележка Simple Smile)

# 26
  • Мнения: 3 562
7 м. и 1/2
Исках да я кърмя поне до 1г и 1/2, но тя се отказа  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 456
7 месеца.

# 28
  • София
  • Мнения: 726
Аз кърмих Жожи 6,5 месеца. Щях да го кърмя и повече, ама ми спря кърмата.....

Поздрави

# 29
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Месец и половина.

# 30
  • Мнения: 5 250
Почти 2 месеца като в началото сучеше,после се цедях и му давах  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 4 176
40 дена и ми се видЕ цЕла вечност Simple Smile

# 32
  • Мнения: 522
11 месеца

# 33
  • Мнения: 460
Първото ни детенце- година и половин месец, самичък започна да се отбива малко преди годинката, хич не му стигаше кърмата, но заради предстоящото ходене на море изцеждах и давах докато се прибрахме. Сега с малкото човече продължаваме нощем, докато реши самичко че му се спи цяла нощ без да се буди Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 56
Отговорих 10-12 мес. Отбивам по мое желание около 12 мес възраст.
Баткото - 11,5 месеца
Малката госпожица все още я кърмя (на 11,5 мес), но намалявам кърменията, за да я отбия до месец. (Върнала съм се преди месеци на работа.)

# 35
  • София
  • Мнения: 84
До 11.5 месеца, след което тръгнах на работа.

# 36
  • Мнения: 6 315
9 месеца и половина. С бебо пипнахме грип и той отказа да суче, а и кърмата ми бе намаляла драстично вече...... То какво ли не ми костваше, за да ккърмя толкова време.....

# 37
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
9 месеца

# 38
  • Мнения: 5 622
Едва издържах 2 месеца.Имах чувството,че не са два,а двеста.
А и без това нямах кой знае колко кърма .Поне не ми се налагаше да се цедя....

# 39
  • Мнения: 2 332
Не съм много сигурна дали трябва да се доуточнява, но все пак - почти 14 месеца.

# 40
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Гласувах с "по-малко от 40 дни", защото всъщност отбих сина си на 45-тия ден заради мастит, започване на антибиотици и от страх да не се повторят после пак проблемите. Но истинската причина беше, че изобщо не ми харесваше да кърмя. Сега с бебка съм се заинатила и още я кърмя, надявам се този път да е по-дълго, дори започва да ми харесва май...

# 41
  • Мнения: 1 120
8 месеца
От 4-5 дена взе да се дърпа и се принудих да спра с кърменето Embarassed

# 42
  • Мнения: 343
Елица съм я кърмила точно до навършване на 6 месеца.
Явор го кърмя в момента - го кога, ще видим

# 43
  • Мнения: 1 320
Гласувах за второто дете - 5 месеца. Първия си син го кърмих 3 месеца / 1,5 от мен и 1,5 изцедено в шише/ ... сам отказа да суче.

# 44
  • Мнения: 343
10 м. и малко, имах проблеми и я отбих, кърма си имах (спрях я с хапчета), бебето си сучеше.

# 45
  • Мнения: 1 041
Кърмих големия син до началото на деветия месец.

# 46
  • София
  • Мнения: 2 958
Гласувах от 6-8 месеца.Кърмих Йоа 7,5 месеца.Жоро е кърмен само 1 месец Sad

# 47
  • Мнения: 3 334
Цитат на: Petinka
Изобщо не съм кърмила!


и аз така!

# 48
  • Мнения: 217
10 месеца и половина

# 49
  • София
  • Мнения: 505
Кърмих го 8 месеца и малко - сам се отби, а на мен ми беше кофти  Sad  - навик ли, какво ли Sign Exclamation  Confused:

# 50
  • Мнения: 3 211
Гласувах 2-4мес., кърмих до 3мес.постоянно, а до 4месец и половина само сутрин

# 51
  • Мнения: 6 472
Еми горе долу 3 месеца, като накрая изцеждах, защото не сучеше от мен. Надявам се сега да мога да кърмя повече Grinning

# 52
  • Мнения: 1 502
Гласувах от 4-6 месеца, за първото ми дете. Той сам се отби в 5-я месец, сега с второто все още се кърмим.

# 53
  • Мнения: 109
И двете ми дъщери са кърмени до 2,5 месеца поради липса на кърма за повече.













# 54
  • Мнения: 5 647
Точно 6 месеца!

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Гласувах за 6-8 месеца. Всъщност бяха 7!
За съжаление обаче още от 40-я ден започнах да дохранвам заради безразсъдството ми да слушам бабешки и докторски съвети. Сляд 3-я месец започнах да давам само сутрин и вечер, за толкова стигаше кърмата.
А когато стана на 7 месеца му излязоха зъбки и отгоре, започна да ме хапе вместо да суче и така за няколко дни прекратихме съвсем кърменето Sad
Сега обаче, с второто и с всичко което изчетох в нет-а, в този форум и в "Книга за кърменето" съм на правия път и имам  намерение да не я отбивам, докато тя сама не реши или до възникване на форсмажорни обстоятелства Wink

# 56
  • Мнения: 4 242
Първото си дете кърмих 30 дни, направих мастит на двете гърди и лекарите ме накараха да спра веднага кърмата. (това преди 14г)
Сега се надявам да кърмя мноооого по дълго ( как беше- поне до университета) Laughing

# 57
  • Мнения: 215
9  месеца

# 58
  • Мнения: 2 657
По-малко от 45 дни.

# 59
  • Мнения: 768
Ха оказа се че сме само 12 % кьрмилите между 8-10 месеца. Мислех че сме повече, а може би не са гласували още всички.
Иначе някои гинеколози тук, а моя даже като чуят че някой кьрми след 3 месец много се чудят.
Французойките по статистика за 2003 и 2004 най- кратко кьрмят с сравнение сьс цяла Европа. Grinning  Grinning

# 60
Около 4 месеца. Поради това че ми спря кърмата.

# 61
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: Petinka
Изобщо не съм кърмила!


И аз така.

# 62
  • Мнения: 2 195
До края на 5-я месец

# 63
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
почти до 12м - без 10дни
До 6 м беше само и изключително на кърма Каквото и да ми струаше това - бях на работа и все притичвах.
После постепенно заменяхме кърмене с хранене и така се стигна то дук.

# 64
  • София
  • Мнения: 2 300
3 месеца.

# 65
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Отговорих 4-6 месеца- 6 месеца кърмих голямото си дете. На пет му порастнаха зъби и хапеше жестоко. Отбих го постепенно през шестия месец,след като хапането не спря.
Дъщеря ми и вече почти на десет месеца и я кърмя с пълна сила- надявам се още дълго да е така.

# 66
  • Мнения: 1 187
6-7 месеца.

# 67
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
2 месеца. След това кърмата ми просто изчезна.

# 68
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
От болшинството съм  Laughing :
1-вото: 40-45 дни
2-рото: 20 дни

 Arrow а ми се сториха не дни, ами години  #Silly

# 69
  • Мнения: 8 769
Първото не го кърмих ИЗОБЩО (първа опция)
Сега съм все още в зоната на кошмара и дилемите....... #Crazy  #Crazy  #Crazy

# 70
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Цитат на: Туфи

Сега съм все още в зоната на кошмара и дилемите....... #Crazy  #Crazy  #Crazy


Уф, съчувствам ти. Sad  Не искам да си спомням за този период. Imp

# 71
  • Мнения: 824
Големия го отбих на 1г и 2 м.Роден е август и бабите казаха ,че не е хубаво лятото да се отбива и така,чаках есента а той започна да говори и сам да си иска ''цици''.Понякога имаше смешни ситуации ,но това е друга тема.Малкия все още го кърмя.

# 72
  • Мнения: 439
Силвето я кърмих 8 месеца - гласувах 6-8 месеца. Нели още я кърмя Simple Smile .

# 73
  • София
  • Мнения: 15 219
Шест и половина.

# 74
  • Мнения: 6 323
Първото дете - 40 дни
Второто - десетина дни (1 седмица след излизането от болницата)

# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 825
Не се сърдете, побутвам нагоре  Grinning
Моля, гласувайте, ако още не сте!

# 76
  • Мнения: 2 032
Цитат на: sun_flo
почти до 12м - без 10дни
До 6 м беше само и изключително на кърма Каквото и да ми струаше това - бях на работа и все притичвах.
После постепенно заменяхме кърмене с хранене и така се стигна то дук.


Браво на теб. Знам колко е трудно за майката да постигне такъв приличен период на кърмене, но нямам никакво съмнение, че е най-добре за бебето. Световната здравна организация препоръчва минимум 6 месеца. Изписани са тонове за многобройните ползи от кърменето за бебето, затова няма да преразказвам.
Аз кърмих 7.5 месеца, после се върнах на работа.

# 77
  • Мнения: 3 611
Почти 6 месеца.

# 78
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Гласувам само за първото дете (нали така трябваше,че с второто си се кърмим) - по-малко от 40 дена,защото решихме,че нямам кърма,а за изцеждане въобще не бях мотивирана,нито имах свястна помпа.
Сега с беба се кърмим успешно и не смятам да я спирам аз - докогато тя си реши,а щом вече сме изкарали 5 месеца така,вече почти нямам съмнения,че само от желанието на нас двете зависи докога ще суче Grinning

# 79
  • assenovgrad
  • Мнения: 254
Каката кърмих само 5.5месеца поради незнание Sad  и защото слушах лекарката Confused , а дребчо ще суче ако иска и до първи клас Shocked . Така съм му обещала. #Milti Пък и той засега е най-щастлив когато суче #Milti

# 80
  • Мнения: 2 255
Големия ми син го кърмих 6 месеца, защото той просто се отказа и не искаше повече да суче.
А сега бебока го кърмих само 3 месеца, но пък кърмата ми спря за 2 дни поради силен стрес и така .....

Калоян    - 29.09.2004
Кристиан - 08.11.1992

http://www.bgphoto.net/viara_bg/

# 81
  • sofia
  • Мнения: 769
Гласувах 4-6 мес. толкова кърмих баткото, защото малка още е на кърма (11 мес.)

# 82
  • САЩ
  • Мнения: 323
Sorry, забравих прочетеното в дир-ския клуб, че анкетата е само за майките живеещи в България и гласувах.  Embarassed

# 83
  • София
  • Мнения: 749
Кърмих 8 месеца и малко. Една вечер само не го накърмих и кърмата ми спря като че затворих кранче.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Кърмих 13 месеца и няколко дни. Тогава(през 2000г.) всички ми се изумяваха за дългото кърмене, и накрая аз сметнах че вече е врема да спра - то и малкия като че ли не изпитваше вече такава голяма нужда де.Стана много естествено. Надявам се и сега втория път да мога да кърмя толкова време.

# 85
  • Мнения: 10 758
Първото 16 дни. Второто 10 дни.

Общи условия

Активация на акаунт