Отговори
# 75
  • Мнения: 230
Ми6ка, точно зоркото следене имам предвид. Не съм "строила" в прекия смисъл на думата. А и като се замисля, май "ремонтирала" е най-точната дума. Нерви са си, поне в България. Но като гледам и мъжа ми как организира всичко, преценява цени, оферти, материали, фирми, стрес си е и тук, макар и може би не чак такъв. Той също няма да "строи" сам, само организира нещата и ще ги наглежда.
Иначе, добре, че сте се махнали от "къщата на ужасите". И аз много се ядосвам от некачествено направени неща, така както е и в сегашния ни апартамент. Трябва да ремонтираме доста неща, тъй като са или зле направени, или от некачествени материали

Последна редакция: чт, 17 яну 2008, 15:02 от Priyatelka

# 76
  • Мнения: 434
Татяна, точно това направихме - първо направихме списък с помещенията, които ни трябват, после отидохме при наш приятел архитект и го помолихме да ги разпредели най-функционално. Ходихме и в много фирми за готово строителство, но никъде не намерихме покритие повече от 50 % с нашите идеи. Някои фирми предлагат изработката на готови стени по план на клиента и една от тях ни прави до момента много добро впечатление. Други строят конвенционално, тухла върху тухла, малко по-бавни са, но пък добрите фирми изпипват така нещата, че после 20-30 години не се налагат ремонти.  Но, както и Приятелка писа, зоркото око в такива случаи е незаменимо, за да се избегнат "вградени" и замазани изненадки.
Засега все още сме в началния период, в който преценяваме оферти и техники, търсим подводни камъни, откриваме цял нов свят на идеи и предложения. Вчера например едни приятели ни разказаха за Erdwärme, с което човек е практически независим от доставчици на отопление. Звучи авантюристично, но си заслужава опита.

# 77
  • Мнения: 11 314
Мише, тя мойта си е с диагнозата от 4 годишна. Ходим редовно на прегледи в специализирана клиника. Докторът и там вика - ако всички родители са като теб (разбирай упорити като магаре на лед), то фармацевтите ще фалират. Имам планове за сменяне на училището, но за да стигна дотам, карам по каналния ред - в момента чакам посещение на училищния психолог в училището, за да се увери сам къде са проблемите. Бяхме през декември при него и беше обещал да мине през януари. Все още не се е мяркал, ама мерне ли се, ще настане 3 световна. Щото като му кажа как се е държала при другия даскал, най-вероятно ще поиска и среща с него и тогава ще стане супер интересно.
В другата паралелка не искам да я местя, че я води директора, а с него се сръфахме още при първата ми среща, щото "сама съм поставяла диагнози".
За кефа на една даскалица хич няма да седна да си тровя детето, въпреки препоръките на много народ - колко щяла да се промени, как щяла да си вдигне успеха, колко по-добре щяла да се чувства в училище.
*Бала съм им мамата на всичките.
Следващата стъпка е посещение на двуседмичен курс към клиниката за упражнения по концентрация.
Като ги минем тези етапи и няма промяна, ще тичкам към шуламта с намерение да сменя училището и тогава вече ще изровя от 10 кладенеца вода да я вземат в Монтесори.

За къщата ти препоръчвам да предвидите и резервоар за дъждовна вода. Супер начинание е. Намалих наполовина (ако не и повече) разхода на вода.

# 78
  • Мнения: 3 521
Алоха,

Ми6ка, поздравления за напускането на къщата - време беше! Wink. Erdwärme, не е лоша идея, но те съветвам преди да се спрете на него да посетиш къща с такава климатизация(защото това на практика не е отопление) и да видиш сама дали ти пасва като Т. и влажност. Също така обърни внимание и на разположението (географски) на къщата с Erdwärme, защото и това е фактор. Peace

Татяна, отиди сама и виж градините, поговори и с възпитателките и се мятай там където ти направят най-добро впечатление . Пример - ДГ, която жъне някакви жестоки суперлативи в нашия район явно е дала подслон на най-големите дропли на Франкен. Явно между нас нещо не се получи магийката Mr. Green.

# 79
  • Мнения: 1 584
За къщата ти препоръчвам да предвидите и резервоар за дъждовна вода. Супер начинание е. Намалих наполовина (ако не и повече) разхода на вода.

Ми6ка, не само предвиди, а проучи дали не е задължително. Тук до нас построиха нов квартал (на съседния град е, ама е залепен за нашия) и там нямало централна система и всички къщи са задължени да имат такъв резервоар!

Иначе не знам старите къщи как са, ама ние като гледахме новото строителство във въпросния квартал..много зле. Разпределението на всички неше почти еднакво и супер нефункционално. Детските стаи са съвсем като кутиийки Sad

Охх за детските градини аз още не съм започвала да проучвам въпроса, ама Татянчето ме успокоява че сега действа, че Миленка е 6м по-голяма Laughing

# 80
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Веч, даскалицата сериозно ли ти го е казала това Shocked втрещих се докато четох и Мартин тук каза, че ако на него някоя даскалка си позволи да му "препоръча" такова нещо за детето ще стигне до образователното министерство даже.

За градините пак - на Дребчо му се отвори парашута за интегративната градина, след умуване, дискусии и повторно посещение там решихме да го преместим от септември. Базата е добра, има повече възпитателки и повече занимания. Но и (предполагам) повече дисциплина. Надявам се да не го превърнат на дресирано послушниче и да не му убият ентусиазма постоянно да научава нещо ново.

Нат, благодарско за координатите!

Татяна, ако тук имаше Монтесори-градина бих я избрала за синковците. Обиколи и разгледай как се отнасят с децата, това е най-важното за мен. Само за пример, преди Коледа моя позната сръбкиня обиколи с Мартин градините да търси място за щерка си. В една от посетените градини и направило впечатление, как едно дете се показало от стаята и попитало възпитателката нещо, тя го отбутала навътре с думите, че сега е заета и не може да му помогне.
В друга градина, тамошната възпитателка хем е развеждала посетителите, хем и с децата се е занимавала през това време. Та сръбкинята, и тя минала през навремешните соц. детски казарми, си избра градината с по-"бедна" база, но с по-голям респект към децата.

# 81
  • Мнения: 1 817
Мишке, много добре ми звучи това с къщата  Wink! Ако имаш възможност и желание, би ли ми пратила на ЛС или мейл(има го в ЛС) повече инфо за цени и т.н.? newsm78
Вечке, нали щяхте да ходите в Монтесори? Аз имам една нова ученичка с адхс. Тя е била в Монтесори градина и грундшуле, а сега е и в такава гимназия. Казва, че е супер! Е, няма само шестици, но никога не е пила хапове и се развива нормално! Даже по някои предмети има немски двойки! Peace

# 82
  • Мнения: 461
Имам си африканска картичка. Мнооого ми стана драго. Мамун, благодаря!

# 83
  • Мнения: 11 314
Пепе, тя много работи си позволява тази понеже е зам. директор. ooooh!
Аз си карам по каналния ред. Ще изчакам резултатите от срещата и с училищния психолог и тогава ще разхвихрям байраците. Само едно питане - това министерство на ландес ниво ли да информирам или на бундес. Щото ако е на ландес ниво ще бъде много интересна борба, тъй като точно таз министърка и е приятелка. Crazy
Зиме, ходихме, хареса и, даже вече иска да се мести, но... нямат места. Нейния випуск класа е от 32 деца. Чакат разрешение за паралелен клас на министърката и тогава ще видим какво ще става.
Поне за гезамтшулето на Монтесори ще се вредим, защото е ново, наесен ще го отварят. Дори знам вече таксите и какво предлагат. Остава да отида да видя как изглежда. Само един проблем има - бая далеч ни е у сиутрин ще е голям чанч да стигнем до там (само с кола става) Tired

# 84
  • Мнения: 7 605
Е, много ясно 4е Ще отида във вси4ки въzможни градини, няма да си пусна детето някъде, беz да съм се zапоzнала с обстановката  Crazy

Въпросът е принципен, нормална ДГ, горска, Монтесори? Интегративна? 4астна или обЩинска?

# 85
  • Мнения: 185
Tatjana   ние сме към Ing DiBa и сме много доволни, zа сега. Жиро конто е и е с кредитна и ЕЦ карта. Беzплатно е и се теглят пари с кредитната карта в целия свят и в ДЕ беzплатно от всички автомати, плаща се в магаzина с ЕЦ картата или ако приемат и с кредитната карта, и ако си платил повече от 20,00 Евро с кредитната карта получаваш бонус 50 цента. Препоръчвам я на всеки.

# 86
  • Мнения: 11 314
Татяна, не мога да ти препоръчам, но можеш да се позаинтересуваш по каква педагогика работят. Защото много от нормалните градини работят по Монтесори, но не използват техните задължителни материали. Както е в нашата градина. Аз лично съм много доволна от нея. Общинска е.
Религиозна също можеш да избереш, защото работят по светски програми и май религиозното обучение е минало на заден план. Имам приятелки, които работят в две различни протестантски такива и от тях съм чувала това.
За горска нищо не мога да кажа, няма при нас такива. Монтесори има само 1 и ни е много далеч, същото и за Валдорфската.

# 87
  • Мнения: 7 605
Мерси Вени, а при тях къде можеШ да полу4аваШ пове4е кеШ? Имам Тагесгелдконто при тях, та самото откриване на сметка Ще ми е лесно  Wink

Аz във Валдорфска не бих я пратила, дори да имаШе такава при нас  Naughty  Към църквата няма при нас  Confused  Най хубавата градина работи съЩо по Монтесори, а бе 4етох йм концепта, 57 страници, супер са. Другите ДГ тук имат концепции с по 6, 7 страници  ooooh!  ...4е и се копират  ooooh!

# 88
  • Мнения: 2 907
Имам нужда от помощ. И е много спешно.
Нямам немските гелбе зайтен, гугъл не ми помага. Трябва ми българо-немски преводач в нашия район, тоест Карлсруе, Ландау. И ми трябва бързо, бързо, бързо....Иначе всичко отива по дяволите.
Хора, ще се пръсна вече от гняв по бехьордетата, сили нямам, някой знае ли дали може наистина да се ожени човек в Лас Вегас и после бракът валиден ли е тук...
 Cry Cry Cry

# 89
  • Мнения: 1 610
Пайп или пипе, ако главата на бебето е слязла в таза при спукване на мехура няма нужда да се кораш, седни си удобно в колата , недей вика линейки. Освен това в този случай обикновено болките започват след час/два. Имаш поне един час да стигнеш клиниката. При гинеколозите има ужасно много материали, списания- прочети. Ако искаш мога да ти пратя всички рекламни материали/списания от болницата, незнайно защо има много за бременност , а ги раздават на родилки.Дай само адрес на лични.
добре дошли на миран и гейа.
Чико, много мерси за Картичката и подаръка. Ти ме изненада при положение, че ме предупреди как кореспонденцията не ти е на сърце. Heart Eyes Hug

Хохохо, аз ще избера детската градина, която ми е на 300 метра от нас. Показател за избор- практичност!

Общи условия

Активация на акаунт