ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗХОД от ситуацията с ДГ

  • 21 810
  • 510
  •   1
Отговори
# 15
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
  Разбрах от сигурен изто4ник,4е системата която е писана цели 8 месеца за 200 000 лева е била пренаписана за една събота и неделя(2.02. и 3.02.)-това е без коментар.Пак усвоени от познати пари май............
  Като цяло съм с 2 ръце ЗА електронното записване-все пак в 21-ви век сме.Но странно как когато виждам,4е има 11 свободни места ,ве4е 17 подалимолби и в момента,в който натисна кандидатствам,аз ве4е съм с 27-ми входящ номер.Тези 10 места къде отиват newsm78.Никой не може да ме убеди,4е в един момент са натиснали бутона 10 човека............Ние не сме Китай все пак........
  Поетапно няма как да стане,защото ще има винаги някой недоволен.
  Идеята с повече сървъри ми допада повече.
  Но със сигурност в4ерашния вот трябва да се анулира..........
  Та хората отпуска си взеха,заради това чакане #Cussing out

# 16
  • Мнения: 1 470
Да има места извън обявените досега, т.е. да се открият нови ДГ до септември, ми се вижда крайно нереалистично. Така че нека да мислим как да постъпим в реални условия - когато не достигат 3000 места.

Ако се повтори стартът - но по райони, за да не се претоварва системата, по-добре ли ще е?
Кабо,днес бях на сесията в Общинският Съвет...Като гледам как тази тема бе отхвърлена за 5минути,просто не виждам някой да се е разбързал да оправи нещата...А алтернативи,отдавна съм предлагала,както аз така и други мами...Примерно за корпоративна ДГ...За възможност за разширяването на вече съществуващи такива-в нашият квартал преди последните избори точно хората на Бойко Борисов обещаха на мястото на двете бараки в двора да бъде построена двуетажна постройка,в която зда се помещава и ясла,мегдан колкото искаш,няма воля за това,тъй като онзи ден говорих със директорката,и се оказа че няма нищо подобно...А те спечелиха изборите!Бат Бойко суетринта на заседанието спомена нещо за сглобяеми ДГ,които ще могат да се построят за половин година,и които евентуално ще събират 4 000 деца-това въобще не е навъзможно,тъй като знаеш аз с подобни неща се занимавам-имам в предвид строителство-трябва само желание,а пари уж имало...Та алтернативи има много,въпросът е защо след като още миналата година беше повдигнат въпроса,и обещания имаше,нищо не се свърши,а сега всичко се започва на ново...

# 17
  • София
  • Мнения: 243
Ако се стигне до нова регистрация и кандидатстване е по-разумно да се направи по райони или по рождени години на децата. Така ще се разтовари сървъра.

Категорично против съм връщането на старата система (подаване на молби при директорките и висене по нощите), защото това е най-непрозначния начин и няма нито равен старт, нито състезателно начало.  И въпреки че по този начин бих имала по-голям шанс детето ми да бъде записано в ДГ, считам че възможностите за корупция са доста по-големи и тези, които нямат връзки или пък пари да си позволят да плащат пак няма да се класират.

Предложението за разиграване на местата на лотариен принцип не ми звучи добре. Докато при другите варианти все пак имам някакъв шанс за мое активно действие, за полагане на някакви усилия, в този случай няма какво да направя. Просто обичам нещата да зависят от мен, а не от някой друг и ако аз не съм успяла да знам, че причината е в мен.

Конкретните ми предложения са:
1. Да се преговаря с общината за отваряне на нови ДГ.
2. Да се преговаря с общината за преразглеждането на договорите й с частни училища, неправителствени организации, фирми и други, които заемат сградите на ДГ. След проучването на договорите да се види дали не е по-разумно и  икономически изгодно те да бъдат прекратени и общината да плати неустойка за неспазване на задълженията по тях, отколкото да строи нови градини.
3. Да се направи проверка на реалните свободни бройки в ДГ. Ако трябва да си създадат работна група, която в едноседмичен срок, да провери абсолютно всички градини и там където има заделени бройки от директорите те да бъдат коригирани, а директорите съответно санкционирани. Например -  в една от ДГ за които кандидатствам преди 3 седмици бройките бяха 41. Сега са 29. В другата преди 3 дни бяха 33 вчера бяха 24.
4. Вижда ми се разумно предложението за ограничаване на районите до два.
5. При ново кандидатстване предлагам първо да подадат заявление тези хора, които са предимство, да бъдат класирани и записани децата им и едва след това ние. Така поне ще е ясно колко са реалните бройки и дали въобще трябва да се кандидатства за някоя от градините.

Съжалявам за дългия постинг.

 Юрист съм и ако може да помогна с нещо за разрешаването на проблема насреща съм.

# 18
  • Мнения: 47 982
ако законово се решат част от проблемите, също ще си спестим доста нерви, но явно няма желание
например да се уеднакви системата за ясли към одз и отделни ясли, да се уреди въпроса с децата, родени в началото на годината, с близнаците и породените деца, да се помисли за алтернативи за детски градини- могат да се освободят заетите сгради, както ида се ползват апартаменти за филиали на детска градина, както е в нашата градина
нашата детска от години има одобрен проект за ново крило, но пари все няма, децата спят на походни легла от 20 години

# 19
  • София
  • Мнения: 6 260
Та хората отпуска си взеха,заради това чакане #Cussing out

Аз също си взех отпуска. Това е и една от причините да не искам анулиране - не мога през седмица да си взимам отпуска, за да кандидатстваме за детска. Дали и къде ще влезнем не знам - извън бройките съм, но поне не съм с трицифрен номер, т. е. не е вярно, че не желая анулиране, защото съм на 100% вътре. 

# 20
  • Мнения: 1 320
А аз съм на мнение, че екшънът за тази година ми стига. Не искам да участвам отново. Не искам да се повтаря процедурата, звучи ми обидно да разиграват местата на лотария. И може и да ме наплюете, но наистина не разбирам защо толкова се тръби за този равен старт. Равният старт всъщност предполага в 9 часа на 04.02.2008 всички да са строени пред компютрите и който има по-бързи пръсти, по-бърза връзка - печели. Същото е и, ако се подават документите направо в детската градина - равният старт предполага всички строени в деня Х, в часа У пред вратите на градината, пък който иде пръв или който успее да избута другите с лакти - печели.
Конкретните ми предложения за подобряване на системата:
Намирам за удачно приемът да се извършва по електронен път. С няколко забележки - да се настоява за стриктна проверка за съответствието на общия брой места в градините и свободните места. Не може за първа яслена група набор 2007 да има заети места. Кой и кога ги е заел? Тази проверка да се направи преди обявената дата за кандидатстване, не впоследствие. Правата на директорките на градините да бъдат ограничени само до подаване на информация за свободни места. Да се въведе друг механизъм за въвеждане на кандидатурите на децата, чиито родители нямат достъп до интернет. Например чрез доброволно сдружение или дори срещу минимално заплащане.
Намирам за удачно да има разделение по квартали. Дори по възрастови групи в най-обобщен вид - деца, кандидатстващи за ясли и деца, кандидатстващи за групите в дестката градина. Одобрявам и идеята да се кандидатства за ограничен брой детски градини.
Регистрацията на децата да се прави в ден, различен от този за кандидатстване. Все пак времето на регистрацията не носи състезателен момент.
Дъвканият въпрос за заетите от всевъзможни учреждения детски градини го подминавам - там е ясно.
Аз лично бих дала детето си на частна детска градина, но честно казано не виждам защо трябва да облекчавам общината от грижата по моето дете. На мнение съм, че общината/държавата е длъжна да осигури необходимия минимум на всеки данъкоплатец, пък който иска да получи повече от това - да си доплаща. Ама ми писна вече много - не стига, че плащам луди данъци /осигуряват ме на пълната ми заплата, която никак не е малка/, ами и все на мен и на хората като мен се пада да ходят в частни градини, на частни лекари, в частни училища и т.н. То ми е ясно, че няма аз да променя света, но все пак да се предложи на общината да субсидира родителите, чиито деца ходят в частна детска градина със сумата равна за издръжка на дете в държавната детска градина. И това да е правило, а не изключение /то същото се отнася и за здравеопазването, ама това е друга тема/.

# 21
  • Мнения: 934
Нека някой по-запознат да ми обясни какъв е смисълът от въвеждането на кода с цифрите. Това ми се вижда абсолютно ненужно. Уникалното е ЕГН-то на детето. В този смъсъл да няма възможност за подаване на регистрация с едно и също ЕГН. Толкова ли е трудно?
Това се прави с цел да не може да се логва в системата скрип или така наречен робот. Ако няма тази защита няма проблем да се напише скрипт който да бълва регистрации. Тези картинки обаче не могат да се прочетe от скрипта и съответно не може да става дума за такива фалшиви регистрации.

Относно системата, няколко пъти казах, че е добра. Тоест предпочитам този начин пред това да вися по нощите прeз ОДЗ-то и после пак да се разчита на спонсорство.
Дали да се анулира това класиране или не засега мнението ще си запазя за себе си. Но фирмата да понесе глоби заради срива.
Нещо никак не ми харесва идея за лотарията, имаше една вчера преживях я, макар че ще се налага да пътувам 4 спирки за да си дам детето на градина, а буквално на 20 метра от входа ми е кварталната градина.
Наистина каквото и да се направи 3000 деца няма да намерят място в ОДЗ-тата. Докато това не бъде оправена всяка система ще е порочна. Здрави мерки, намаляване на сроковете за отдадените под наем вече детски градина. Преместване на всички държавни институции извън тях, както в момент са някои общини или общински структури.
Забрана за отдаването на тези сгради вече.
Облекчения за строителството от частни предприемачи на нови градини. Или даже задължаването им на 5-6 блока по една градина с терен предоставен от общината или нещо подобно. Сега тази година е ясно положението е повече от плачевно. НО СЕГА трябва да се започне офанзива за догодина и т.н.
Строга проверка на свободните места и обявените в системата, уволнение на директори при неправилно подадени данни. Ама наистина строга проверка с комисия включваща НПО-та.
/отново съм задължена да кажа това е мое лично мнение, не на СНБМ/

# 22
  • София
  • Мнения: 8 280
Да се увеличи бройката на децата.
2006 г. когато синът ми кандидатстваше, бройките в група бяха 35 с презумпцията, че не всички деца винаги са на линия(това за ясла).
2007 сменихме ОДЗто. В яслата нямам идея, колко бяха по списък, но сега в 1ва група са 33. За 2ра група са обявени 29 заети места newsm78
Пределно ясно ми е, че ще се натоварят така учителките, но ако на всякъде се приемат примерно още 5 деца сигурно ще се реши проблема поне на 500 деца. а това са 3-4 ОДЗта

Да се освободят помещенията, в които не се ползват по предназначение.
От това което виждам в квартала (в 2 ОДЗта) според мои изчисления, са заети поне помещения за 5 групи, значи 150 деца

18 сгради (нефункциониращи, инфо от бТВ) * 5 групи(ясла, 1ва, 2ра, 3та, Подготвителна) * 30 деца  = 2700 деца

Една лотария стига. Ясно е че кандидатстването е било "рандом", а не по време. Значи вече имаме лотариен принцип.

Повече от възмутена съм от възможността 5000 деца наново да кандидатстват, лично при директорите #Crazy... защото били с дублирани данни.... ами да се оправя, който е позволил да стане това нещо родителите умишлено ли са го направили... Как ще се разбере, кои са тези деца или това ? ....... иде ми да изредя всички обидни думи за които се сетя

# 23
  • Мнения: 94
Аз предлагам предучилищните групи да бъдат изцяло преместени в училищата, където има повече капацитет и така ще се освободят места за другите.

И как точно да стане това? Децата ни ще са само до обяд и кой ги гледа после? Или да стоят по цял ден в училишето. Живот и здраве твоето като стане на 6 пак го напиши това. Simple Smile
Според мен би трябвало да има предимство по постоянен адрес. С риска да ми се обидят " новите " софиянци", но те би следвало да почакат. Не може някои  от десетилетия да плащат данъци в общината, а други да ползват облагите.

Последна редакция: вт, 05 фев 2008, 21:41 от fire head

# 24
  • Мнения: 7 821
Аз предлагам предучилищните групи да бъдат изцяло преместени в училищата, където има повече капацитет и така ще се освободят места за другите.
Категорично съм против това! Направо е несериозно да се мисли по този въпрос, ще настане голям проблем, ако се противопоставят родителите на вече посещаващите градини с тези на кандидатите. Само това липсва да се караме помежду си.  Да се решават проблемите на едни за сметка на създаване на такива на други Shocked .
В училищата децата са на половин ден, за разлика от градините, какво ще ги правим 5, 6 годишните като свършат на обяд  Rolling Eyes ?

# 25
  • Мнения: 219
Нека някой по-запознат да ми обясни какъв е смисълът от въвеждането на кода с цифрите. Това ми се вижда абсолютно ненужно. Уникалното е ЕГН-то на детето. В този смъсъл да няма възможност за подаване на регистрация с едно и също ЕГН. Толкова ли е трудно?
Това се прави с цел да не може да се логва в системата скрип или така наречен робот. Ако няма тази защита няма проблем да се напише скрипт който да бълва регистрации. Тези картинки обаче не могат да се прочетe от скрипта и съответно не може да става дума за такива фалшиви регистрации.

Salai, Благодаря ти, не съм компетентна по вашия бизнес и хабер нямах за това, което написа.

Глобите и всякаквите други мерки, които могат да се предприемат, пък не са предприети досега, честно казано не ни много греят. Почти всичко, което си написала, е можело да се направи и преди кандидатстването. Нали не сега се разбира, че недостигат 3000 места. Моля те не го разбирай, че съм против, а че тези мерки са по-дългосрочни. Темата я разбирам да дадем предложения за настоящата ситуация, за да могат момичета, които имат достъп до Фандъкова и др. да могат да направят предложения от името на повече хора.

# 26
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
dustin, робот означава да генерира истински ЕГН и да бълва регистрации. Ето например няколко истински ЕГН-та

след малко ще ги изтрия
---------------
Аз ги изтрих.

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 08:57 от Ellypr

# 27
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Абсолютно съм против една нова лотария, тази от вчера ми стига.

# 28
  • Мнения: 984
Аз имам предложение, да се изброят всички ДЗ, в които има частни детски градини, данъчни служби и социално подпомагане. След това да се иска обяснение от общината защо не се освободят. Ще започна с първото

СОЦИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ ЛЮЛИН
София, жк. Люлин 3, ул.309 ОДЗ 23

ЧДГ и ЧДУ "Ерих Кестнер"

# 29
  • Мнения: 2 037
Съжалявам, Кабо Алма, но съм против лотария. Вчерашната ми стига.
Миналата година на "лотарията " не сполучих, организирахме се по друг начин. Сега имаме шансове. Смятам, че сме си го заслужили, изчакахме си предостатъчно.
Предложения:
1. Системата повече да не затваря, да е на принципа на детската кухня, като се освободи место да се записва дете. По-прозрачно, по-гъвкаво.
2. И субсидии за местата в частните детски градини!
3. Нови детски градини.

Общи условия

Активация на акаунт