Първокласник 2008

  • 4 971
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте родители,

обръщам се към Вас във връзка с инициативата на група родители от Младост и района за по-добро образование на нашите деца към 145-то СОУ "Симеон Радев". Тя се роди спонтанно на случайни срещи, където установихме, че ни притесняват много сходни проблеми в образователната система в момента. Силно е спаднало нивото на държавното и общинско образование поради липсата на средства и лошата образователна политика на държавата. Омръзна ни да чакаме нещата да се оправят от самосебе си и решихме, че с обединени усилия на родителите можем да постигнем по-добри резултати. Установихме, че сдружения на родители вече успешно функционират в няколко държавни училища и са сътворили чудеса. Предлагаме Ви да се присъедините към нас. Колкото повече сме, толкова по-ефикасно ще можем да променим нещата към по-добро. За подробна информация: parvoklasnik.hit.bg

# 1
Поздравления за инициативата! Пожелавам си и в нашето училище да се случи.

Признавам, че точка 2 от Принципите и условията на Вашата инициатива доста ме смути:
"Разумно допълнително заплащане – таксата ще се използва за възнаграждение на учителите по английски език, за допълнително заплащане на учителите по другите предмети от 1 до 7 клас включително, както и за подобряване на материалната база в използваните от децата ни помещения. Предварителните проучвания показаха, че такса от около 100 лв. на дете от 1 до 4 клас месечно ще бъде достатъчна. За 5 до 7 клас вероятно ще се наложи малко по- висока такса поради увеличения брой преподаватели. Ще бъдат направени подробни калкулации и обсъждане на окончателния бюджет, в които ще се радваме да участвате и Вие. Учебниците по английски език ще се заплащат допълнително. Таксата ще бъде периодично актуализирана съобразно инфлационните процеси в държавата ни. Във всички случаи обаче таксата ще бъде запазена значително по-ниска от тази на частните училища за целия период на обучение. Таксите в частните училища варират от 4800 до 10000 лв. годишно ( 533 – 1111 лв. месечно), като сумите не включват учебници, изпити, транспорт и лагери."

Както стана ясно в края на миналата година, ние като данъкоплатци сме платили достатъчно, за да може да се повишат заплатите на учителите във всички училища и намирам напълно справедливо това увеличение да стане за сметка на Държавния бюджет, както и подобряването на материалната база на училищата.

# 2
  • Мнения: 13
Всъщност държавата поема образование по предварително изработения от Министерството план за половин ден. И сега се дължат скромни такси за занималните. Идеята е след обучението по държавния план да се добави английски два часа всеки ден (разбира се за малките това ще е под формата на забавни игри и т.н.), плуване и други спортове. Предвиждаме и добавяне на предиобедна закуска - плод, и може би и следобедна. Тези екстри просто не са предвидени като финансиране в държавната програма. Друг е въпросът, че би трябвало да са предвидени, но засега реалността е друга.

Смятаме, че е много по-удобно всички занимания по език, спорт и т.н., които иначе се провеждат на различни места и се заплащат, да се съберат в просторната сграда на училището. Така ще се спестят много лично време на родители, деца и баби и разходи по транспорт до различните места за допълнителните занимания.

# 3
Здравейте,

Пише ви родител на дете в частно училище. Там не винаги оценките отговарят на знанията. Пишат им бележки заради парите.
Инициативата към 145 училище ми се струва много добра, защото имаме от една страна държавно училище с всички контакти, социализиране на децата /което липсва в частните училища, където децата са малко и за 7 години си знаят и кътните зъбки/, а от друга чрез допълнително заплащане може да се постигне добро изучаване на език. Това е може би бъдещето, защото частните училища имат такси, твърде високи, а обучението не отговаря на високите им претенции.

Похвална е инициативата и даже може повече родители да вземат участие. Колкото повече, толкова повече идеи и възможности.

# 4
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 А дали всички могат да отделят тези 100 лв,дали сте помислили за останалите.Или след като вие можете да ги дадете,значи всички трябва да могат? newsm78

# 5
  • Мнения: 13
Уважаема Фантичка,

Така е. Не всеки може да отдели 100 лв. Някои не могат да отделят и 50. За съжаление обаче така е не само за образованието на децата ни, но и при жилищата, дрехите, храната. Не всеки има жилище. Не всеки може да си позволи сьомга и т.н. и т.н. Ето защо всеки живее според възможностите си. Знанието на чужд език не е от част от екзистенц минимума. Човек може да живее, да си намери работа и т.н. и без език. Ето защо по мое мнение не трябва да се поставя по този начин въпроса. Който има възможност и желание, дори може би с цената на лишения ще осигури чуждоезиково обучение на детето си. Който няма възможност, не желае да се лишава или смята, че и без език не се умира може спокойно да запише детето си в обща паралелка. Такива има в 145 - то, както и във всяко училище. Това е въпрос на личен избор. Ако разсъждаваме по друг начин ще се върнем към ценностите на социализма, а всички видяхме резултатите от приложението на тези принципи. Да се стремим към по-добро образование не е грях. Но то не може да се осъществи без подкрепа. Всички трябва да осъзнаем това.

# 6
  • Мнения: 3 200
Попаднах в темата случайно и щях да си изляза тихомълком, но първия пост привлече вниманието ми.
Обръщам се към автора:
Не мога да разбера - искате това да бъде въведено в 145 СОУ ли?
Вашето дете идната година ли ще бъде в 1 клас и кое ви кара да мислите, че събирането на някакви пари ще доведе до нещо добро за това училище?
По-добре навреме се осведомете за училищата в "Младост" и не бързайте с инициативи за събиране на пари.

# 7
  • Мнения: 13
Да нашето дете ще бъде първи клас. Събрахме се няколко приятелски семейства от района и искаме да създадем английски паралелки с подкрепата на директорката на 145-то. Не събираме пари за училището, а привличаме родители, които желаят да включат децата си в езиковите паралелки. Но никой качествен учител по английски няма да дойде да ги обучава безплатно всеки ден. Ако вие познавате такъв - моля Ви горещо да ми дадете координатите му Wink

# 8
  • Мнения: 13
А и смятам, по вашето изложение, че никак не сте попаднали в темата случйно.

# 9
  • Мнения: 7 821
Уважаеми господин Stefan_Penchev,
Вие искате да направите кварталното общинско училище платено така ли?
Защото и сега има платени частни школи по чужди езици има и частни училища. Радвам се, че можете да си ги позволите!

# 10
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Така,значи в 55 училище има такива платени паралелки с английски-Послушковци.Доколкото знам работят и с едно Младостко училище,но не помня кое беше точно.Можете да звъннете и да попитате.А за местата,че имало за всички,моля на мен не ми ги обяснявайте.
 Ето ви пак пример именно с въпросното 55 училище.Съвсем нормално,общинско такова,в което трябва да има 5 паралелки първокласници.Безплатна обаче е само една-има 2 с немски и 2 с английски.Когато отидох да попитам как става записването в английската ме записаха на минутата /а това стна през Октомври 2007,ще сме първокласници през Септември 2008/,щом ще плащаме места има.В единствената обикновенна паралелка обаче нещата не стоят така.Записването е много трудно и става с много нерви.Така че нека оставим Общинските училища такива и ако желанието ви за плащане е толкова голямо потърсете за детето си частно училище. Peace

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 14:57 от Фантичка

# 11
  • Мнения: 13
Да точно примерът на Шилер и Послушковци искаме да последваме. Но 55-то ни е далече. В 10-то са другите посушковци, но то доста позападнало, а и няма басейн. Е не на всеки ще се хареса инициативата. На който му е присърце нека се обади, на който не - уважаваме изборът му. Аз нямам повече какво да добавя по нашата инициатива тъй като тя е доста подробно развита на [size=24ptparvoklasnik.hit.bg[/size]]]parvoklasnik.hit.bg[/size]. Аз съм доста зает и бих желал да се свържа само с хората, които наистина имат интерес. Това е от мен. Повече мога да обясна на всеки желаещ в лична среща. Късмет на всички мами Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 13
Нещо не догодих линка:

Parvoklasnik.hit.bg

# 13
  • Мнения: 13
Ето и два ученически сайта представящи 145-то:

145.hit.bg   

145to.hit.bg

# 14
Колко деца са се записали вече?

Общи условия

Активация на акаунт