здравните осигуровки - най-накрая!

  • 8 695
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 195
На моята фриз/орка в България , дъщеря й работи в полицията. Сега като бяхме на почивка ме посъветва да отидем в полицията и да подадем молба за прекъсване на осигъряването както и за опрощаване на годините откакто сме в чужбина. Каза да пишем датата на заминаване - в случая преди седем години. После тази молба- декларация, подпечатана и заверена от полицията се носи в НОИ и след около две седмици ти изпрашат на български адрес решението. Само че ние нямахме време, така че ще го направим следващия пут като се приберем.

# 61
  • Мнения: 352
Лорелай, благодаря!  Hug А дали ще свърши работа ако баща ми иде в някой клон на НЗОК и попита там да му дадат всички необходими формуляри за освобождаването от старите задължения и отписването от НЗОК за в бъдеще?

# 62
  • Мнения: 2 617
Момичета, доколкото разбирам, вие искате да се отписвате от НЗОК, т.е. да не ви бъдат спирани осигуровките само за периоди от време, в които не сте в българия (да не повтаряте процедурата всеки път при завръщане)?
Мен ме убеждаваха да не се отписвам (чувах, че и с други са постъпвали така), явно е някаква политика на Касата. Аз още не съм решила.

# 63
  • Мнения: 1 550
Босилече, може и упълномощено от теб лице да се занимава с тия неща. От твое име ще подаде молба в гранична полиция да ти издадат справка (пусни я от 01.01.2000 до настоящия момент), след това ще попълни формуляра с датите на връщане и заминава за да се сметнат дните през, които те е нямало в страната. Ако служи на любезна служителка може и тя да му попълни формуляра. Във формуляра се попълват данните на упълномощеното лице. Успех

Мимката, аз си подадох формуляра, попълнен заедно със справката в последния момент преди да си тръгна от БГ. Оставих адреса на нашите (за кореспонденция). Още никой не е пращал решение или каквото да е Thinking, а вече минаха 3 седмици откакто бях в НОИ Crazy

# 64
  • Мнения: 1 550
Момичета, доколкото разбирам, вие искате да се отписвате от НЗОК, т.е. да не ви бъдат спирани осигуровките само за периоди от време, в които не сте в българия (да не повтаряте процедурата всеки път при завръщане)?
Мен ме убеждаваха да не се отписвам (чувах, че и с други са постъпвали така), явно е някаква политика на Касата. Аз още не съм решила.

Tsugumi, аз още 2006 подадох молба да ме отпишат от системата и мен ме убеждаваха да си възстановя правата, но аз така и не го направих. Парен, каша духа Confused

# 65
  • Мнения: 2 195
Миленка, не знам що тъй  Rolling Eyes . На мен мацето ми каза до две седмици , че ти пращат  Confused

Хич не могат да ме убедят да не се отписвам.  Crossing Arms  Тук плащаме зверски застраховки, остава и там. Аз там ходя само на частно , ако ми се наложи.

# 66
  • Мнения: 352
Миленче, благодаря за инфото, ще се организирам!  Hug

# 67
  • Мнения: 780
Да споделя съвсем скорошния си опит. Подадох заветната справка от полицията за освобождаване от дължими вноски и копие от задграничния паспорт + декларация, че напускам страната.
Резултатът е, че според официалният сайт на НОИ, съм отписана веднага от здравната система, но месеците с дължими осигуровки си стоят!!!!!!!!! Повече няма да си мръдна пръста!!!!

# 68
  • Мнения: 7 803
аз си извадих справка от полицията за влизане и излизане от страната. взеха ми 7 лева и 3 лева  такса на банката  #Cussing out  #2gunfire и 2 седмици чакане. с тая тъпа бележка отидох в районният НАП и ми теглиха една  #Cussing out щото още не било ясно какво и как ще се прави и това било прецедент, да се връщаме 8 години назад и дрън дрън и нищо не свърших. и аз казах, че повече няма да се разправям с глупости  Sick опита ми е от юли месец

# 69
  • Мнения: 2 093
Не зная дали сьм имала кьсмет, но при мен нещата се подредиха много лесно. През 2005г баща ми отиде да подаде молба да ме отпишат че не живея в Бьлгария. Беше попаднал на много свестен служител, който си свьршил работата както трябва. Човека ме беше сложил в системата че не дьлжа нищо от 2005 нагоре. т.е. дьлжах сума за периода  от преди 2005. Преди известно време отидох на сайта на НОЙ и пишеше че нищо не дьлжа. 

# 70
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
Преди известно време отидох на сайта на НОЙ и пишеше че нищо не дьлжа. 



ChrisimommY, би ли дала точния линк, където мога да проверя аз дали дължа нещо  Laughing . Не съм чувала за такава опция  Simple Smile

# 71
# 72
  • Мнения: 7 803
ми мен не ме устройва само да ме отпишат, аз исках да махнат старите задължения

# 73
  • Мнения: 780
Аз подадох началото на октомври. Мислех, че законът урежда въпроса, но щом не са ми премахнали дължимите суми и в същото време не са ми поискали други документи, значи и те не знаят какво да правят!!! Само дето си изгубих един ден да ходя до В. Търново, да вися в полицията  и да си късам нервите със служители, които се мислят за богоизбрани!!! Поне са ме отписали да не ми трупат повече задължения.

Таксата за справката е все още 7лв, банковият превод обаче вече във всички банки е 5лв.

# 74
  • Мнения: 846
Аз съм била на работа до 1 август, като на 19 вече съм подала документи да ме отпишат тъй като заминавам в чужбина. Сега проверих и се водя с "Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЮЛИ/2007 до СЕПТЕМВРИ/2008". Забележете от 2007, когато съм работила.

Какво означава това? Че от бившата ми работа не са ме осигурявали, а от НОИ са въвели, чак октомври промяната???

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 16:44 от jalana

Общи условия

Активация на акаунт